Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotoaparat pro video i foceni prosim o pomoc

DanielDH (6)|14.9.2017 00:49
Dobrý den, měl bych takový dotaz, nebo respektive začnu tím kdo jsem a na co chci fototaparat využívat. Jezdím sjezdy na kole a rád bych si natočil různá videa (lesy, louky, traily) v nějaké přijatelné kvalitě a do toho i vyfotil nějaké různé skoky nebo sjezdy v lesích na kamenech, kořenech a podobně v nějaké také přijatelné kvalitě. Bohužel nemám díky svému adrnalinovému koníčku mnoho peněz na nějakou pecku zrcadlovku, proto se snažím vybrat varianty cca od 20-25 000Kč. Moje tipy jsou Canon 77D nebo nikon 5600 nebo radsi Canon 80D? Co natáčí a fotí lépé (ostření,barvy)? Mám sice už několikáté Gopro, momentálně Gopro5, které natáčí parádně, ale na statické video to není ono, tak bych to chtěl něčím doladit ať se pak můžou dělat růžně pěkné edity z různých bikeparků, moc prosím o rady a tipy zkušených co pořídit ať nekoupím něco co mi poradí prodavač za 25tis a budu z toho zklamaný, děkuju za jakoukoliv radu a pomoc!
Sakini (1174)|14.9.2017 10:01
Tak pokud jde o video, tak Nikon rovnou škrtněme, to nemá cenu ani zkoušet. Canony v tomto budou mnohem schopnější, kvalitní video a schopný autofokus v něm je jasně favorizují, a i na focení jsou schopné. Otázkou je pouze cena, bude potřeba pořídit aspoň objektiv 18-135 USM a pak 77D vychází na cca 34 tisíc, 80D pak až na čtyřicet. Na dané účely jsou oba velmi vhodné, ovšem nejsou levné. Nižší modely Canonu by možná taky vyhověly, 800D má potřebnou technologii taky v sobě a dobré ostření na focení, ale s 18-135 pořád vyjde na 32 tisíc. 200D bude mít dobré videoschopnosti a s 18-135 vyjde na 25 tisíc, ale na focení má relativně limitované ostření. Ten výběr není lehký, když je dost peněz tak to není problém, ale s finančním limitem to bude chtít kompromis.
sblasko (133)|14.9.2017 11:51
A musi to byt zrcadlovka?
Milan Šurkala (3381)|14.9.2017 16:56
[QUOTE=sblasko;46447]A musi to byt zrcadlovka?[/QUOTE]

K tomuto se připojuji. Proč zrcadlo? Nedokážu si představit horší koncepci na toto určení, snad už jen středoformát. Nebylo by lepší si koupit nějaký slušný skladný videokompakt jako např. Panasonic LX15 https://www.digimanie.cz/recenze-panasonic-lumix-lx15-nocni-borec/6873
Sakini (1174)|14.9.2017 17:27
I nižší bezzrcadlovky od Panasonicu by posloužily výborně - otázka je jak velké jsou reálně ty fotografické nároky. Třeba by to stačilo, a video bude jednoznačně lepší než z nějakého zrcadla. S těmi zrcadlovkami to každopádně nebude levné, aby to za něco stálo.
DanielDH (6)|14.9.2017 19:27
No právě oto se mi jedná i o fotografie, z žádného kompaktu to prostě není ono na tyhle účely. Takže si myslíte, že nejlepší varianta by byla teda ta 77D + objektiv 18-135mm USM v cenovce okolo 30tis, zaklad pro fotky a natáčení rychle pohybujících se těles na sjezdovym kole :) na horách, lese, sjiždení kořenů, skoky v lese a na louce a podobně? Můžu se zeptat v čem je lepší ten objektiv 18-135 USM od základu 18-55mm? je rychlejší v ostření? Takže Nikon tedy nemá smysl na tyto učly ani teda třeba D7200? Vim, že třeba fotky vypadaj pěkně i z d3400 co měla kamarádka letos v bikeparku v Rakousku, ale video tedy Nikon moc nezlada jo?
DanielDH (6)|14.9.2017 19:54
A co tento objektiv Sigma 17-50 mm f/2,8 EX DC OS HSM!? nebude lepší když ma lepší světelnost pro horské a lesní focení a natáčení? Údajně ostří také velmi rychle tak + pro video a cenově to vyjde stejně jako s tím objektivem 18-135 USM. A ještě se chci zeptat proč tak velký zoom až 135 na mé účely?
Sakini (1174)|14.9.2017 22:27
[QUOTE=DanielDH;46452]A ještě se chci zeptat proč tak velký zoom až 135 na mé účely?[/QUOTE] To zjistíš v okamžiku kdy chceš vyfotit něco v pohybu a nechceš se nechat třeba přejet. Objektivy rozsahu 18-55 nemají moc velký dosah, a dost možná bys to musel řešit dalším objektivem. 18-135 základní potřeby pokryje líp.


[QUOTE=DanielDH;46452]A co tento objektiv Sigma 17-50 mm f/2,8 EX DC OS HSM!? nebude lepší když ma lepší světelnost pro horské a lesní focení a natáčení? [/QUOTE]Na focení výborný, na Canonech by měl fungovat dobře, u videa nepočítej s automatickým ostřením - ne že by to neuměl, ale s Dual Pixelem není nijak extra rychlý, a navíc je poněkud slyšet ostřící motor což se prakticky určitě přenese do videa a bude to tam slyšet. 18-135 je opravdu optimalizovaný na video.


[QUOTE=DanielDH;46451]Takže si myslíte, že nejlepší varianta by byla teda ta 77D + objektiv 18-135mm USM v cenovce okolo 30tis[/QUOTE]Neřekl bych nejlepší, nejdostupnější. 80D by byla ještě lepší. Ale ano, tracking pohybujících se cílů je v kompetenci těchto zrcadlovek, i s 18-135, samozřejmě je potřeba i umět s nimi správně zacházet.

Nikony mají hezčí barvy, a focení by vyšší modely dobře zvládly, ale video opravdu není jejich síla, velmi omezené možnosti na systematické točení, a nedostatečné ostření ve videu.

Ale podíval bych se na ještě jeden přístroj, Panasonic G80 (s objektivem 12-60 velmi univerzální a za dobré peníze). Je to přístroj vysoce optimalizovaný na video, s vynikajícím výstupem, a zároveň i schopný velice dobře fotit. Doporučuji přečíst recenzi zde na Digimánii, úroveň videa je o dost jinde než u zrcadlovek Canon.
sblasko (133)|15.9.2017 23:02
No nejako sa ta cena navysila, najprv do 25, ted je uz okolo 30.
Nuz ked pridam k tomu 10% dostavam sa na cenu Fujifilm X-T20 v dvojsetu XC16-50 a XC50-230.
DanielDH (6)|16.9.2017 09:49
Jeste se zeptam na rozdily canon 800d, 77D a 80D parametrove jsou stejne jen 800,77 ma rychlost zaverky 1/4000s a 80d ma 1/8000s, potom hledacek 95% u 800 a 77 a 80d ma 100%, ale to uz me vcelku netizi, potom 800d a 77d ma procesor 7 a 80d starsi 6 a pak jeste 800d pisou na megapixelu, ze ma stabilizator snimace, 77D naky 5ti osy stab u videa pouze a u 80d nepisou nic, samozrejme ze vim ze stabilizovane jsou objektivy... Opravdu jsem na vazkach co z tech 3 vybrat, a hodne me zajima ten cas zaverky bude mi stacit na ten sport, skoky na kole a sjizdeni ruznych lumparen atd 1/4000s ? Diky za infa porad ctu fora a recenze a uz jsem z toho celkem jelen
DanielDH (6)|17.9.2017 14:31
A k tem bezzrcadlovka, mel jsem v ruce naky lumix okolo 15tisic a proste nepodarilo se nam chytit kluky na kole v lese ostre, spis uplne otresne, pak jsem mel v ruce sony a6000 a uz to bylo lepsi, ale proste nebylo to ono stale mazle a takove nic moc no, jo jinak foceni lidi na zavodech kol at proste veci co se nehybe nebo pomalu a pecka, ale proste na sport v lese ne... Proto uvazuji o te zrcadlovce, a par lidi co mi rikalo a nataci kluky na skate, bmx apodobne pouzivaj zrcadlovku od canonu... Proto se obtacim na plno serveru s fory zabyvajici se foto technikou at mi zkuseni co foti a treba i nataci takove podobne veci jako ja at mi poradi, tak budu rad za jakykoliv nazor a zkusenost, diky moc :) Nechci do neceho nacpat 20-30tis a pak si reknu je to na... A co ted stim...
Sakini (1174)|17.9.2017 15:00
Proto vychází nejlíp jako kompromis 77d. Ty modely se liší výbavou a ovládáním, 800D už je víc ořezaná a 80D zase dražší přičemž oproti 77D nemá tak výrazné výhody. Každopádně žádná zrcadlovka Canon nemá stabilizovaný snímač, megáč často píše nesmysly, a ta stabilizace při videu je elektronická. Každopádně to nejlepší možné řešení je půjčit si 77D nebo 80D s daným objektivem a zkusit jak to pošlape, jestli to bude dost. Na video to bude určitě dostatečné, teď se musí ukázat jestli i na foto.
DanielDH (6)|18.9.2017 07:03
Diky moc za rady a jeste se zeptam na tu rychlost zaverky, bude mi stacit 1/4000s? Nebo radsi 1/8000s, jak jsem koukal na foto stejne jsem narazil na jednu max 3000s vetsinou vsechny kolem 2000s co nas fotila fotografka na zavodech s objektivem se svetelnosti f2,8 po celem rozsahu, akorat objektiv za 35tis...:-D Jeste jsem koukal na Lumix fz2000 a prej na video Supa, ale otazka co fotky na me ucely, ma nekdo s timto nejakou zkusenost? Jinak jsem zatim asi rozhodly pro tu 77D stim doporucenym objektivem od vas, jen mam strach z te svetelnosti f3,5 - 5,6, ale nemam kde si ji zapujcit na vyzkouseni no
Sakini (1174)|18.9.2017 10:48
Stačit bude, na tak rychlé pohyby není víc potřeba a často by použitý rychlejší čas závěrky (ač by sám o sobě nikterak neškodil) zbytečně napínal další parametry (muselo by se tlačit na citlivost a tím by se mohla zhoršit kvalita obrazu). 1/8000 je v praxi mnohem častěji používaná se supersvětelnými objektivy při jasném slunci, pokud je potřeba fotit s otevřenou clonou. FZ2000 má menší senzor než bezzrcadlovky Panasonic, pokud se ti nezdály fotky z nich pak jeho budou ještě horší. Není vůbec špatný a ve spojení s tím objektivem dokáže hodně i při focení, dokáže se porovnat se základní APS-C zrcadlovkou s nesvětelným univerzálním objektivem, ale v tvých podmínkách by pohořely zřejmě oba stejně. Ono není ani zaručené že to bude 1A s tím co chceš zkusit, proto říkám že je nutné to půjčit a vyzkoušet (Megapixel, Fotoškoda - tu cestu je případně nutné podstoupit). A strach z (ne)světelnosti - řeknu to jednoduše, polož vedle toho co máš na foťák další třicetník, a já ti to hned vyřeším :-) Prostě budeš muset zabojovat, půjde to jen to nebude tak jednoduché jako se světelným prémiovým zoomem. Opravdu výkonná technika prostě něco stojí. a pokud si ji nechceš koupit "na plný plyn" tak musíš pracovat s tím co máš.