Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Výměnné objektivy: Objektivy Panasonic na Olympusu

Neregistrovaný (0)|15.9.2017 13:26
Tazatel: Jaryn

Znění dotazu: Dobrý den,

mám Olympus OM-D E-M5 Mark II. Chci pořídit další objektivy. Zvažuji Olympus M.Zuiko ED 12-40 f/2,8 Pro.Zamlouvají se mi i objektivy Panasonic : Lumix G Vario 12-60 f/3,5-5,6 ASPH, nebo Panasonic Leica DG Vario Elmarit 12-60 f/2,8-4 ASPH. Co by jste mi doporučili? Bohužel mi nikdo zatím nebyl schopen odpovědět na otázku, zda jsou objektivy Panasonic plně kompaktibilní s Olympusem. včetně korekcí optických vad objektivu.
Případně co by jste mi doporučili za druhý, "delší " zoomový objektiv. Nízká cena pro ne není prioritní. Za lepší kvalitu a menší kompromisy si raději připlatím
Sakini (1174)|15.9.2017 14:40
Nekoriguje se chromatická aberace, zkreslení a vinětace ano. Ostatní funkcionality jsou dnes už bezproblémové, kompatibilita je zažitá. Leica 12-60 je dobrá univerzální volba s excelentní ostrosti, samozřejmě Olympus 12-40 s konstantní světelností je pro tělo Olympus ideální volba (kterou bych kvůli tomu i zvolil). Pokud budeš vybírat i druhý delší objektiv, držel bych se kratšího objektivu s konstantní světelností, ten rozsah je velmi vyhovující.
Z delších kvalitních objektivů si samozřejmě jde vesele vybrat, pokud se nemusí převracet koruna třikrát, Olympus 40-150/2.8 je ideální parťák ;-) Bohužel v rozmezí 20-30 tisíc tam nic zajímavého nenajdeme, pod dvaceti tisíci je dobrá volba za peníze Panasonic 45-175, sice nesvětelný ale opticky docela podařený.
kolyy (1542)|15.9.2017 21:39
Upresním - chromatickú aberáciu korigujú všetky moderné telá s ľubovoľným objektívom, ale aberáciu objektívov Panasonic korigujú vlastné telá Panasonic dokonalejšie ako foťáky Olympus. Nie je to však nejak zásadná vec. Ide tiež iba o jpeg, korekcia chromatickej aberácie pre raw je ponechaná na raw konvertor.

Ako bolo povedané, M43 štandard definuje korekcie skreslenia a vinetácie, a to pre raw aj jpeg.

Aký dlhý a nakoľko svetelný má byť ten dlhší objektív? Aké rozmery sú prijateľné?
jaryn (0)|18.9.2017 13:34
Děkuji za reakce. Zřejmě to nakonec bude objektiv 12-40.Původně jsem měl v úmyslu pořídit si pevná skla 12.mm, a kolem 30 mm. Jsem amatér a myslím ,že objektiv 12-40 f/2,8 mi částečně nahradí širší pevná skla a je pro mé potřeby universální. Objektiv s delším zoomem by pro začátek byl spíš doplňkový, stačil by tak kolem 150 mm. Nechci nic velkého a těžkého. Výhledově se třeba něco nového objeví. Teď je za super cenu Olympus 40-150 mm f/4-5,6 R, ale nejsem moc přesvědčený o jeho kvalitách. Ale za tu cenu ( 4.999,- ?). Ten Panasonic 45-175 je ale asi přece jen lepší.
Zajímá mne,zda se u Olympusu OM-D M5 II dá použít zároveň stabilizace foťáku a objektivu. Nikde jsem to nevypátral. Máte s tím někdo zkušenosti?
Sakini (1174)|18.9.2017 14:34
E-M5 II tu schopnost má, ovšem s objektivy Olympus, tedy v současnosti 12-100 a 300 mm. Objektivu Panasonic musí stačit jeho vlastní stabilizace. Olympus 40-150 je velice slušný objektiv na svou cenu, malý a velmi lehký, a přitom překvapivě ostrý. Je to samozřejmě základní objektiv, takže nemá talent na sledování cílů, ale poslouží a z druhé ruky se zánovní dá koupit vysloveně "za pár šupů".
jaryn (0)|20.9.2017 17:49
Děkuji všem za informace a názory. Objektiv Olympus 12-40 f/2,8 už mám doma. Po opravdu velmi krátkém vyzkoušení musím říct, že investice do něj nelituji. Ovšem investovat skoro 40 tis. do Olympusu 40-150/2.8 se mi momentálně nechce, zatím bych ho pravděpodobně nedokázal využít. Asi pro začátek koupím 40-150 mm f/4-5,6. Pak se uvidí.
Honza55 (1)|15.10.2018 23:03
dobrý den
mám Olympus OM-D E-M1 Mark II a uvažuji o koupi objektivu Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 12-60mm / F2.8-4.0
Již vlastním některé objektivy jako např. Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 8-18mm f/2.8-4 ASPH a zjistil jsem že na těle Olymusu objektivy jiných značek neumožňují všechny funkce které OM-D 1 II umožňuje. U zmiňovaného Panasoniku 8-18 nejde např funkce skládané makro a Pro Capture Mode a také se mi zdá že neostří tak rychle jako objektivy Olympus.
A moje otázka zní - má někdo zkušenosti z touto kombinací? U objektivu Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 12-60mm / F2.8-4.0 recenze slibují velmi dobrou rychlost a přesnost ostření. Bude alespoň tato vlastnost stejně dobře fungovat na těle Olympusu OM-D E-M1 Mark II ?
Z nabídky objektivů Olypusu se mi totiž nezdá žádný tak dobrý jako zmiňovaný Panasonic
za rady děkuji
H