Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Rozdíl v ostrosti objektivů

fabikp (40)|5.10.2017 19:06
Dobrý den, když vyfotím dvakrát stejnou scénu, jednou průměrným setovým objektivem a podruhé kvalitním drahým pevným ohniskem, bude na fotkách vytištěných na papíře pohlednicového formátu na pohled rozeznat rozdíl v ostrosti ? Děkuji za případné odpovědi. Pavel
joeh (3352)|5.10.2017 22:31
Nie, nebude poznať rozdiel.
Milan Šurkala (3381)|6.10.2017 21:16
[QUOTE=fabikp;46527]Dobrý den, když vyfotím dvakrát stejnou scénu, jednou průměrným setovým objektivem a podruhé kvalitním drahým pevným ohniskem, bude na fotkách vytištěných na papíře pohlednicového formátu na pohled rozeznat rozdíl v ostrosti ? Děkuji za případné odpovědi. Pavel[/QUOTE]

Případně si stačí stáhnout nějaké fotografie ze zdejších recenzí, nechat si je vytisknout a porovnat. Nicméně, pokud nebude fotoaparát příliš patlat JPEGy, tak bys často nerozeznal ani zrcadlovku od kompaktu.
bedo. (70)|7.10.2017 12:45
alebo aj telefónu, aj keď obrázok z telefónu bude asi pôsobiť ostrejším dojmom ;)
kolyy (1542)|7.10.2017 22:44
Možno by bolo dobré upresniť, že fotka môže pôsobiť podstatne ostrejšie v slabých svetelných podmienkach, keďže bude mať so svetelnejším pevným sklom menej šumu, ak sa odcloní. A po odclonení môže byť tiež ľahko vidieť rozdiel v hĺbke ostrosti.
fabikp (40)|8.10.2017 17:38
Děkuju všem, ušetřili jste mně dost peněz. :-)
Kabe (442)|9.10.2017 03:47
[QUOTE=fabikp;46533]Děkuju všem, ušetřili jste mně dost peněz. :-)[/QUOTE]
Ona ta odpověď je složitější. To, co Vám zde z většiny napsali platí určitě pro případ, že s těmi objektivy se povede zaostřit blízko ke 100% jejich možností. Ale snímek může být ovlivněn i jinými falktory. Například bude záležet, co budete fotit., protože například u focení rychlých dějů by měl mít ten s pevným ohniskem vyšší šanci na kvalitnější zaostření, to samé může platit například za zhoršených světelných podmínek. Pak by Vám ten seťák mohl produkovat výrazně větší procento nepovedených fotek i co se ostrosti na malém tisku týká.
Nicméně pokud nevíte sám, proč do objektivu investovat větší peníze, pořiďte ten seťák a pokud Vám jednou nebude stačit a Vy budete vědět, co přesně a proč chcete, pořídíte něco lepšího.
fabikp (40)|9.10.2017 06:53
Kabe, děkuju, taky to tak nějak vidím. Abych to trochu vysvětlil: fotím pod vodou, kde je málo světla, ryby se pohybují a já taky neudržím foťák v klidu (blesk není vždy vhodné řešení). Takže potřebuju: 1. vysokou světelnost
2. stabilizaci
3. krátké ohnisko - 16-24mm (reálných, ne přepočítaných)
Tělo bude Sony a6000 kvůli rychlosti ostření, rychlé sérii, velikosti snímače a ceně. Seťák sice není moc světelný, ale něco dožene stabilizací. Objektiv pro Sony E, který by splňoval uvedené 3 podmínky (zatím) neexistuje. Nejblíž je mu Sigma 30mm/1,4 jenže výhoda lepší světelnosti se vyruší absencí stabilizace. Takže když pominu HO, jediná výhoda by mohla být ostřejší kresba - odtud moje původní otázka.
Cejpatka (220)|9.10.2017 08:45
Stabilizace ti příliš nepomůže, pokud se pohybují ryby i fotograf.
kolyy (1542)|9.10.2017 11:14
[QUOTE=fabikp;46536]Kabe, děkuju, taky to tak nějak vidím. Abych to trochu vysvětlil: fotím pod vodou, kde je málo světla, ryby se pohybují a já taky neudržím foťák v klidu (blesk není vždy vhodné řešení). Takže potřebuju: 1. vysokou světelnost
2. stabilizaci
3. krátké ohnisko - 16-24mm (reálných, ne přepočítaných)
Tělo bude Sony a6000 kvůli rychlosti ostření, rychlé sérii, velikosti snímače a ceně. Seťák sice není moc světelný, ale něco dožene stabilizací. Objektiv pro Sony E, který by splňoval uvedené 3 podmínky (zatím) neexistuje. Nejblíž je mu Sigma 30mm/1,4 jenže výhoda lepší světelnosti se vyruší absencí stabilizace. Takže když pominu HO, jediná výhoda by mohla být ostřejší kresba - odtud moje původní otázka.[/QUOTE]

Tak toto je úplne iná situácia. Ak to myslíš vážne, zabudni na seťák. Najlepšie by bolo, ak by Ti poradil niekto, kto s tým má reálne skúsenosti. Ja som fotil ryby viackrát, ale len v akváriách. Šnorchlujem rád, ale zatiaľ som sa to nepokúšal fotiť. Každopádne:

Stabilizácia - ako bolo povedané, pomôže korigovať tras foťáku pri dlhých expozíciách. Ak je v pohybe celý foťák alebo objekt fotenia, potrebuješ v prvom rade dostatočne krátky čas, nie stabilizáciu. A krátky čas pri zachovaní kvality vyžaduje svetelné sklo. Stabilizácia by mohla pomôcť v tom prípade, ak nedokážeš udržať foťák dostatočne staticky.

Svetlo - ak si podmienky predstavujem správne, tak odfotiť ryby vo výraznejšom pohybe je aj so svetelným sklom bez šance. Podľa mojich skúseností je treba počkať na moment keď sú aspoň trochu statické. Časy sú otázka, na raka či korál stačí cca 1/60s. Ale aj na pomaly plávajúce ryby treba podstatne kratší čas. Celkom pekné fotky sa mi podarili (v slušne osvetlenom akvárku) pri cca 1/200s.

Ohnisko - to čo udávaš mi príde značne širokouhlé, to je skôr na celé hejná rýb. Na akýkoľvek detail potrebuješ podstatne dlhšie ohnisko. Nehovoriac, že ryba ujde keď sa k nej priblížiš.

A6000 - nie je to práve najvhodnejší foťák na akčné fotenie pri slabom osvetlení. Ostrí rýchlo pri dobrom svetle, pri slabšom však výrazne spomaľuje. Je to kvôli tomu, že fázové pixely sú relatívne málo citlivé, takže sa foťák musí spoliehať na kontrastné ostrenie, ktoré má Sony značne pomalé. Chce to niečo, čo má citlivejšiu fázovú detekciu (napr. A6300) alebo rýchle kontrastné ostrenie (napr. Panasonic).
fabikp (40)|9.10.2017 12:21
Kolyy, díky za podrobný rozbor. Mám s focením ryb hodně zkušeností a šlo to docela dobře i s profikompaktem Canon S90. Používám časy 1/250 nebo 1/320, což většinou stačí, clony mezi 2 a 4 a ISO 160. Stabilizace skutečně pomůže, protože jsem sice na místě, ale neudržím foťák v klidu. Ohnisko je akorát - potřebuju být hodně blízko, aby mezi objektivem a rybou bylo co nejmíň vody. A6300 už je na mě moc drahé a Panasonic má menší snímač. Chápu, že bez nějakých kompromisů se neobejdu, ale snad to bude aspoň o něco lepší než dosud.
kolyy (1542)|9.10.2017 18:41
Panasonic má menší snímač, ale iba o 2/3EV, čo sa ľahko doženie o trochu svetelnejším sklom. A práve svetelné pevné sklá so širokým ohniskom sú veľká slabina Sony E, kým na M43 je ich slušná zbierka (12/2, 12/1.4, 15/1.7, 17/1.8, 20/1.7). K tomu môžeš prirátať to, že väčšina súčasných M43 modelov Panasonic (GX80, G80, GH5) a všetky Olympus majú stabilizovaný snímač, takže máš stabilizovaný foťák s ľubovoľným objektívom, bez nutnosti optickej stabilizácie v objektíve.

Ale pravdu povediac, pre Tvoj účel, ako ho popisuješ, a s obmedzením rozpočtu, ako ho naznačuješ, mi lepšia voľba ako CSC príde Panasonic LX100. Je to kompakt bez možnosti meniť objektívy, ale s veľkým snímačom (4/3", aj keď nevyužíva celý) a F1.7-F2.8 objektívom, v rozsahu 24-75mm ekvivalent. Skús sa na neho pozrieť.
fabikp (40)|9.10.2017 21:40
Panasonic 4/3 se slušným objektivem už stojí moc. A LX100 vypadá papírově dobře, ale obrazová kvalita je zřetelně lepší u a6000, aspoň podle porovnávacího nástroje na Dpreview - i když nevím, jak moc se tomu dá věřit. Ale díky za rady, ještě to uvážím, nebo počkám do jara, jestli se nezlevní a6300.
fabikp (40)|10.10.2017 15:59
Kolyy, díky za upozornění, to jsem skutečně nezohlednil, ale i s 2EV rozdílem se mně pořád zdá a6000 lepší ( teda aspoň při ISO 200 a 800). Můžeš mně ale vysvětlit, proč bych na to měl brát ohled, pokud bych i ve skutečnosti používal u těchto dvou foťáků rozdílně světelné objektivy? ( Teda pokud na to máš čas a nervy) :-)
I když už mně to snad dochází: pokud už budu s časem na hranici udržitelnosti, tak u LX100 ještě můžu víc otevřít clonu, kdežto u Sonyho už to můžu dohnat jen zvyšováním citlivosti.
kolyy (1542)|10.10.2017 19:39
Ak porovnávaš A6000+16-50/3.5-5.6 a LX100 s F1.7-2.8, tak je medzi nimi rozdiel v svetelnosti skoro presne 2EV. Takže ak napríklad dostaneš pri vhodnom čase ISO800 na 16-50mm na širokom konci pri F3.5, tak na LX100 použiješ ISO200 pri F1.7. Podobne pre iné ohniská, na dlhom konci je to F5.6 vs F2.8. Podľa toho čo vidím v tom porovnávacom teste je rozdiel v šume medzi senzormi menej ako 1EV a tak má LX100 v súčte dosť výrazne navrch. Pozrel si na môj odkaz?
fabikp (40)|10.10.2017 20:37
Ano, podíval jsem se na odkaz, je pravda, že když zohledním 2EV rozdíl v objektivech, tak u Sonyho je šumu víc, ale zachovává si víc detailů, což mně přijde lepší. To je ale věc názoru. Jinak děkuju za cenné rady a zkušenosti, musím to ještě všechno podrobně projít a uvážit. Musím taky brát ohled na cenu a dostupnost vodotěsného pouzdra pro jednotlivé foťáky. Můžeš mně, prosím, ještě říct, kde jsi zjistil, že Sony a6300 má citlivější fázovou detekci ?
kolyy (1542)|10.10.2017 22:49
[QUOTE=fabikp;46547]Ano, podíval jsem se na odkaz, je pravda, že když zohledním 2EV rozdíl v objektivech, tak u Sonyho je šumu víc, ale zachovává si víc detailů, což mně přijde lepší.[/QUOTE]

Tak A6000 má nielen 2x viac pixelov, ale tá scéna je fotená so Sony Zeiss FE 55mm F1.8, čo je famózne ostrý (a drahý) objektív, kým LX100 má to čo má. Ty chceš fotiť so seťákom, ktorý nie je práve známy vysokou optickou kvalitou, najmä plne otvorený. Takže by som si veľa detailov naviac príliš nesľuboval a navyše som to potom ešte odšumí. Myslím však, že pre tlač pohľadnicového formátu je to aj tak jedno.

[QUOTE=fabikp;46547]Můžeš mně, prosím, ještě říct, kde jsi zjistil, že Sony a6300 má citlivější fázovou detekci ?[/QUOTE]

Mám pocit, že pri predstavení A6300 sa písalo, že A6300 je citlivý do -1EV, kým A6000 do 0EV. Skúsil som to dohľadať, ale narazil som na toto:

https://www.dpreview.com/forums/thread/3965466#forum-post-57257104

Vraj je to len zmena udávania v špecifikácii (pri F2 vs F2.8), takže udávaná citlivosť AF nie je vyššia. Takže teraz neviem, mám pocit, že napriek tomu ostrí A6300 za slabšieho svetla lepšie, ale neviem to potvrdiť.

Ak Ťa ostrenie zaujíma, tu je jednoduchý test autofokusu pri slabšom svetle - Fuji X-T1 vs Panasonic GX7 vs Sony A6000.



Fuji aj Panasonic svoje nové modely vylepšili, ale A6000 je tam kde bolo. Tu je moja ukážka s GX80 + 12-35/2.8, ktorú som tu už dával pred časom:

fabikp (40)|11.10.2017 20:07
[QUOTE=kolyy;46548] tá scéna je fotená so Sony Zeiss FE 55mm F1.8[/QUOTE]

To by trošku měnilo situaci - jak se na dpreview pozná, jakým objektivem se to fotilo?
kolyy (1542)|11.10.2017 20:53
[QUOTE=fabikp;46552]To by trošku měnilo situaci - jak se na dpreview pozná, jakým objektivem se to fotilo?[/QUOTE]

Vpravo dole pod každým oknom je "i".