Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony RX 100, 10 sn. za vteřinu ?

chalupník (85)|16.10.2017 16:20
Prosím o objasnění. Běžné zrcadlovky mají schopnost 6 snímků/vteřinu, tento kompakt 10. V čem spočívá nevýhoda kompaktu při rychlém seriovém focení vůči pomalejší zrcadlovce? Díky.
Milan Šurkala (3381)|16.10.2017 17:34
[QUOTE=chalupník;46569]Prosím o objasnění. Běžné zrcadlovky mají schopnost 6 snímků/vteřinu, tento kompakt 10. V čem spočívá nevýhoda kompaktu při rychlém seriovém focení vůči pomalejší zrcadlovce? Díky.[/QUOTE]

Tam nemusí být nutně nevýhoda. Doby, kdy zrcadlovky byly top, jsou již dávno pryč, dnes je v mnoha ohledech rozdrtí i levné kompakty. Kompakt nemusí mlátit zrcátkem, takže není problém mít u novějších RX100 dokonce 24 fps. Každopádně bez fázového ostření je nutné počítat s tím, že při těch 10 fps to nebude průběžně ostřit. To je jedna z nevýhod u mnoha (ale nikoli všech) kompaktů.
chalupník (85)|24.10.2017 19:27
To ano.Díky. Když už jsme u toho, nikdy mne nenapadlo, jak může být nespolehlivé kontrastní ostření u větších čipů a nižších clon. Nebo se mýlím? Co je proto lepší: větší středový zaostřovací bod nebo menší?
Milan Šurkala (3381)|24.10.2017 21:23
[QUOTE=chalupník;46588]To ano.Díky. Když už jsme u toho, nikdy mne nenapadlo, jak může být nespolehlivé kontrastní ostření u větších čipů a nižších clon. Nebo se mýlím? Co je proto lepší: větší středový zaostřovací bod nebo menší?[/QUOTE]

Nespolehlivé kontrastní ostření nebo fázové? Naopak kontrastní ostření u velkých čipů a malých clon bývá obvykle výrazně větší zárukou toho, že bude zaostřeno správně. Ostatně v testech objektivů vždy používám live view (nebo manuální zaostření), protože fázově by na terčík nikdy nezaostřilo. Pokud jde o velikost AF bodu, osobně se mi osvědčily menší velikosti (ne nutně nejmenší, ale obvykle některé z těch menších).
Cejpatka (220)|24.10.2017 23:53
[QUOTE=chalupník;46588]To ano.Díky. Když už jsme u toho, nikdy mne nenapadlo, jak může být nespolehlivé kontrastní ostření u větších čipů a nižších clon. Nebo se mýlím? Co je proto lepší: větší středový zaostřovací bod nebo menší?[/QUOTE]

Kontrastní ostření je z principu pomalejší než ostření pomocí detekce fáze a je málo spolehlivé hlavně v režimu ko
ntinuálního snímání u scén s pohybem. Větší zaostřovací bod se může snadněji a chybně "chytnout" většího kontrastu na pozadí.

[QUOTE=Milan Šurkala;46589]Ostatně v testech objektivů vždy používám live view (nebo manuální zaostření), protože fázově by na terčík nikdy nezaostřilo. [/QUOTE]

Nedá mi to, abych se nezeptal, na jaký že terčík a v jakých podmínkách nelze při fázovém ostření nikdy zaostřit?
Milan Šurkala (3381)|25.10.2017 11:25
[QUOTE=Cejpatka;46590]Nedá mi to, abych se nezeptal, na jaký že terčík a v jakých podmínkách nelze při fázovém ostření nikdy zaostřit? [/QUOTE]

https://www.digimanie.cz/recenze-panasonic-leica-dg-vario-elmarit-12-60mm-f28-40-asph-power-ois/6933-4

Tady v těch testech kresby je opravdu nutné naprosto přesné zaostření. U zrcadlovek to s autofokusem není možné, každé zaostření je jiné, každé někam vedle a je výjimečně je to přesně. Jedině AF s live view a zamknout na MF nebo rovnou v live view zaostřit na MF. I test kresby venku (v druhé polovině téhož) raději dělám na LV, aby to bylo co nejpřesněji. Tam je zase problém v tom, že při snímání zrcadlovkou nakloněnou dolů často dochází k nepřesnostem fázového ostření (třeba u testovaného EOS 1300D byly snímky focené seshora docela mimo, ale do roviny fotil dobře, dokonce to bylo citlivé i na teplotu a nebyla to ani zdaleka jediná zrcadlovka, která tohle v nějaké míře dělala).
Cejpatka (220)|26.10.2017 00:35
Takže tím "terčíkem" je myšlen tento čtverečkovaný papír?
[ATTACH=CONFIG]2350[/ATTACH]
body-1.ED4.jpg
Milan Šurkala (3381)|26.10.2017 17:15
[QUOTE=Cejpatka;46598]Takže tím "terčíkem" je myšlen tento čtverečkovaný papír?
[ATTACH=CONFIG]2350[/ATTACH][/QUOTE]

Ano, jde o papír A4 s natištěnou mřížkou. Ono obecně je fázové ostření dle mých zkušeností méně spolehlivé než kontrastní. Teď jsem tu měl jak CSC s fázovým ostřením na senzoru a zrcadlovku s klasickým fázovým ostřením a ani jedno neostřilo zrovna přesně (resp. ne vždy bylo zaostřeno stejně).
sblasko (133)|28.10.2017 01:24
A jak daleko je umisteny fotak od toho čtverečkovaneho papíru? Pripadne pro nizssi FL je blizsie a pro vacsi FL dalej? Nebo je to vzdy stejna vzdalenost, jaka?
Dekuji.
Cejpatka (220)|28.10.2017 01:54
[QUOTE=Milan Šurkala;46602]Ano, jde o papír A4 s natištěnou mřížkou. Ono obecně je fázové ostření dle mých zkušeností méně spolehlivé než kontrastní. Teď jsem tu měl jak CSC s fázovým ostřením na senzoru a zrcadlovku s klasickým fázovým ostřením a ani jedno neostřilo zrovna přesně (resp. ne vždy bylo zaostřeno stejně).[/QUOTE]

Tak ta mřížka je právě problém. Snad všichni výrobci v manuálech při fázovém AF uvádí, že pravidelné geometrické struktury jsou pro autofokus problém a AF selhává (síť, pletivo, záclona, průčelí/okna budou paneláku v dáli apod.). Jedno jestli se jedná o lowend nebo top profi stroj. Zřejmě ta pravidelná struktura "sedne" na podobně uspořádané pixely snímače v AF modulu a ten je pak více či méně "oslepen". Když ostřím na podobný čtverečkovaný papír, tak kdybych nevěděl, o co jde, tak foťák snad reklamuji. Většinou to nezaostří, z nekonečna na blízko skoro vůbec, obráceně sem tam, při předostření je to lepší, natočení příliš nepomáhá, jedno jestli křížový nebo lineární bod, zatímco ostření kontrastem je v pohodě.
Ano, obecně je kontrast z principu přesnější, ale pouze při dobrém světle a u statické scény. Jakmile je ale světla méně nebo fotím pohyb, situace se obrací a kontrast nestíhá.
Takže pro test kresby objektivu je čtverečkovaný papír snad OK (i když jen velikost A4 mi připadá velmi málo, hlavně u krátkých ohnisek...), ale pro vyhodnocování spolehlivosti ostření se to totálně nehodí a dá se doporučit něco více sofistikovanějšího - např. https://www.lenstip.com/upload2/170043_sig85_af50D.jpg
Milan Šurkala (3381)|28.10.2017 20:01
[QUOTE=Cejpatka;46607]Ano, obecně je kontrast z principu přesnější, ale pouze při dobrém světle a u statické scény. Jakmile je ale světla méně nebo fotím pohyb, situace se obrací a kontrast nestíhá.[/QUOTE]

Souhlasím s tím, že pro focení pohybu je fázové ostření obecně stále vhodnější, i když ty rozdíly začínají být menší a menší.

Pokud je světla méně, záleží už na konkrétním autofokusu a z vlastní zkušenosti mohu říci, že moderní fotoaparáty s kontrastním ostřením v disciplíně ostření za špatného světla začínají v některých případech fázové ostření překonávat. Záleží na konkrétní implementaci ostření a dnes rozhodně nelze říci, že by nějaký typ autofokusu byl vhodnější pro slabší světlo. Zatím nejlepší autofokus, který jsem co se týče ostření za špatného světla viděl (rychlost a přesnost), byl ten kontrastní. Viděl jsem hodně vynikajících i nepoužitelných řešení jak u kontrastního řešení, tak i u DSLR a fázového řešení na senzoru.

[QUOTE=Cejpatka;46607]
Takže pro test kresby objektivu je čtverečkovaný papír snad OK (i když jen velikost A4 mi připadá velmi málo, hlavně u krátkých ohnisek...), ale pro vyhodnocování spolehlivosti ostření se to totálně nehodí a dá se doporučit něco více sofistikovanějšího - např. https://www.lenstip.com/upload2/170043_sig85_af50D.jpg[/QUOTE]

Tento test se používá jen pro vyhodnocování kresby objektivu. Spolehlivost ostření vyhodnocuji z běžného používání na normální scény. A4 je pro některé scény málo, to je pravda, někdy se tak tento test pro široká ohniska přeskakuje a zůstává jen ten s reálnou scénou.
Cejpatka (220)|29.10.2017 00:22
[QUOTE=Milan Šurkala;46609]moderní fotoaparáty s kontrastním ostřením v disciplíně ostření za špatného světla začínají v některých případech fázové ostření překonávat.[/QUOTE]
Nevěřím. Které to jsou a co to jsou za případy?

[QUOTE=Milan Šurkala;46609]Zatím nejlepší autofokus, který jsem co se týče ostření za špatného světla viděl (rychlost a přesnost), byl ten kontrastní.[/QUOTE]
Opět jsem zvědav, který přístroj to je? Nejlépe i s jakým sklem a při jakých podmínkách.


[QUOTE=Milan Šurkala;46609]Tento test se používá jen pro vyhodnocování kresby objektivu. [/QUOTE]
Pak se ale tento test nedá uvádět jako příklad pro přesnost AF.
Milan Šurkala (3381)|29.10.2017 09:56
[QUOTE=Cejpatka;46611]Nevěřím. Které to jsou a co to jsou za případy?

Opět jsem zvědav, který přístroj to je? Nejlépe i s jakým sklem a při jakých podmínkách.

Pak se ale tento test nedá uvádět jako příklad pro přesnost AF.[/QUOTE]

Většina moderních CSC Panasoniců (ty, které hovoří o možnosti ostření od -4 EV, což dnes umí snad jen jedna zrcadlovka). Někdy až nechápu, že to v té tmě dokáže něco najít a správně na to zaostřit. Velmi dobře to ostří i v interiérech na méně výraznou kresbu,...

Ten test byl zmíněn jako jeden z případů, na kterém to pozoruji nejvíce (v recenzi se však k hodnocení přesnosti ostření nepoužívá). Není ale zdaleka jediný. To druhé testování kresby je další z případů, kdy pozoruji nepřesnosti a přitom je to normální ostření na vzdálenost cca 30 metrů a fázovým autofokusem mám největší pravděpodobnost toho, že to bude zaostřeno špatně (a ono obvykle je i je). Teď jsem tu měl na test Fuji s fázovým autofokusem na čipu a ukazovalo to naměřenou vzdálenost. Nechápal jsem, jak se to dokáže každé namáčknutí tak výrazně měnit. Jedním z problémů té Fuji bylo pro mě to, že ta fáze nešla vypnout a nešlo zapnout jen kontrastní ostření.
Cejpatka (220)|30.10.2017 00:29
Tak ten Panasonic jsem tušil. Škoda jen, že neuvádí podrobnosti, při jaké světelnosti objektivu to platí. Např. Sony uvádí, že min. citlivost AF -3 EV je při použití skla min F2.0.
U DSLR platí těch -4 EV, co vím, u Nikonu D5, D500, D850, ale jen u středového bodu, zbytek je pak -3EV. Světelnost přitom neuvádí, nicméně mám v praxi ověřeno, že je jedno, jestli je použit objektiv F1.4, F2.8 nebo F4, zaostří to vždy.

Nemá Fuji fázi na snímači teď teprve v první generaci? Počkal bych tak 2-3 než to snad vyladí. Nebo na nějaký nový firmware.... :) I když třeba takový Pentax AF ladí dodnes... Že by mi u fázového ostření lítalo ostření o x metrů u statické scény na takovou dálku jsem nezažil. Takový foťák bych vrátil prodejci zpět nebo reklamoval. Sám jsem jednou vracel prodejci objektiv, který měl šílený BF a jednou zažil vadný AF v těle (ale tam to bylo hlavně díky chybnému servisnímu zásahu a celkově tam bylo více věcí špatně nejen AF...).
Milan Šurkala (3381)|30.10.2017 08:19
U toho Panasonicu to výborně ostřilo i se setovými objektivy (obvykle s F3.5-5.6), a to i po zazoomování. Jedním z více testů je např. focení židle a stolu ve vedlejším pokoji v noci, kdy je tento pokoj přes otevřené dveře jen zlehka osvětlen světlem z vedlejšího pokoje a stůl i židle jsou ve stínu.

Pokud jde o Fujifilm, tak ten už by měl mít druhou generaci (resp. má druhý senzor, který to má a byla tam nějaká vylepšení znatelně zvyšující citlivost za špatného světla, která to z brutálního podprůměru (tuším citlivost od +2,5 EV) dostala alespoň na ten lehký podprůměr). Pokud jde o to lítání, tak DSLR obvykle tuto vzdálenost neukazují, takže ani nevíš, jak moc to lítá (ono u běžných scén je ta hloubka ostrosti dost velká, abys nějakých pár metrů ani nepoznal). A kdo ví, jak to ten Fujifilm také měří. Každopádně jak u té Fuji, tak teď u testované DSLR nelze říci, že by to bylo zaostřeno vždy úplně stejně.
sblasko (133)|14.11.2017 23:08
[QUOTE=Milan Šurkala;46602]Ano, jde o papír A4 s natištěnou mřížkou. Ono obecně je fázové ostření dle mých zkušeností méně spolehlivé než kontrastní. Teď jsem tu měl jak CSC s fázovým ostřením na senzoru a zrcadlovku s klasickým fázovým ostřením a ani jedno neostřilo zrovna přesně (resp. ne vždy bylo zaostřeno stejně).[/QUOTE]

Pane Šurkala, pro tento test ostrosti/kresby objektivu pro obj. Fuji XF 18-55/f2.8-4.0 v testu s X-T20 nebylo možné použit focus peaking ?? Nebo by to nebylo spravedlive vuci ostatnym testom, kde pouzivate jenom klasicke AF?
Milan Šurkala (3381)|15.11.2017 08:34
[QUOTE=sblasko;46637]Pane Šurkala, pro tento test ostrosti/kresby objektivu pro obj. Fuji XF 18-55/f2.8-4.0 v testu s X-T20 nebylo možné použit focus peaking ?? Nebo by to nebylo spravedlive vuci ostatnym testom, kde pouzivate jenom klasicke AF? [/QUOTE]

Teoreticky ano. Já nepoužívám jenom klasické AF, používám jakýkoli způsob, který mi umožňuje zaostřit. Tedy u zrcadlovek je to zpravidla MF v live view, případně AF v live view. Tam to ale není problém, protože se zaostří, nastaví MF a pak už se jen mění clona. Problémem Fujifilmu je ale to, že se manuální zaostření po každém snímku resetuje (resp. lehce upraví). Tedy se neostří jednou pro každé ohnisko, ale 6-7krát. Tedy přes 30 různých zaostření, které mohou být každé jiné, protože ne vždy se to trefí stejně. Pak jedna clona může vyjít jinak než druhá nejen kvůli jinému optickému výkonu, ale také kvůli tomu, že bylo zaostřeno kousek vedle. Pak by tedy bylo třeba nejenže ostřit manuálně u každé kombinace ohniska a clony, ale ještě to pro jistotu dělat několikrát a vybrat nejlepší snímek. To bych zabil několik hodin něčím, co obvykle dělám 5-10 minut stále s nejistým výsledkem. Proto jsem tentokrát použil jen ostření na větší vzdálenost, kde šel použít AF.
sblasko (133)|15.11.2017 16:10
Děkuji za vysvetleni. Jen ešte mala vsuvka-otazka. Teda pri používaní X-T20 nefunguje pre test ani tlacitko AF-L anebo AF-ON pro zamčení ostrení?
Hanse (206)|15.11.2017 17:27
Pane Šurkalo - měl jste aktuální verzi firmware? Teď jsem zkoušel s Fuji X-T20 manual focus (tedy na jiném objektivu) a zaostření mezi fotkama i při změně clony zůstalo. Plus AF-L mezi fotkama také funguje
Milan Šurkala (3381)|15.11.2017 17:55
[QUOTE=Hanse;46643]Pane Šurkalo - měl jste aktuální verzi firmware? Teď jsem zkoušel s Fuji X-T20 manual focus (tedy na jiném objektivu) a zaostření mezi fotkama i při změně clony zůstalo. Plus AF-L mezi fotkama také funguje[/QUOTE]

Ano, byla tam myslím ta poslední. Pokud vím, jeden z firmwarů měl tohle řešit, ale malé odchylky tam byly. Dělá to po zobrazení fotky. Zaostři třeba na půl metru, vyfoť, prohlídni a vyfoť novou a prohlídni. Pokud vyfotíš pět fotek za sebou bez prohlížení, tak ostrost myslím drží, ale bez prohlídnutí zase nevíš jistě, zda je ta původní ostrost správně, protože ne vždy držel tu nastavenou rovinu (zaostříš, vyfotíš a je zaostřeno jinak, než v momentě nastavování).
Hanse (206)|15.11.2017 18:25
Díky za vysvětlení. Až budu mít na to více času, tak budu dál zkoušet.
DejvCZ (1)|19.8.2018 14:45
Zdravím

Zvažuji koupi foťáku Sony DCS-RX100 II a chtěl bych se zeptat jak je na tom se snímáním timelapse? Jde mi hlavně o to kolik snímku za sekundu je schopen pořídit dejme tomu v rozlišení 5Mpix jpeg zamklé zaostření kontinuálně? Co jsem se tak koukal tak v tomhle směru nejsou foťáky bůhví jaci rychlíci. A když jsem se koukal na intervalometry tak stejně podporují největší rychlost 1snímek za 1s a a více. Takže jaké jsou možnosti tohoto foťáku? Předem díky za odpovědi.