Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Jaký ultrazoom do +-13000,-

Rellik (1136)|11.8.2009 19:04
Zdravím,
měl bych otázečku ohledně výběru fotoaparátu. Už asi týden procházím různé fóra a recenze, ale stále se nemůžu rozhodnout pro ten "pravý". Původně sem chtěl nějakou zrcadlovku, ale po zjištění že zrcadlovky, které umí i video stojí nad 15000,- sem ji zase zavrhl. Vím že foťák je na focení a ne na točení, ale pro pár nějakých záběrů z dovolené si nebudu kvůli tomu kupovat i kameru... ;)
Co očekávám:
Samozřejmě jako první je na řadě kvalita fotek, pak možnost fotit makro co z nejmenší vzdálenosti, pak foto "normální" (krajiny, sem tam sport,), pak noční snímání, a nakonec i nějaké to krátké video. A nakonec bych byl rád i za výklopné LCD. Jo a nakonec cena max kolem 13000,-

Výběr jsem zúžil na tyto foťáky:
1/ Canon PowerShot SX10 IS - Vyhovuje snad všem požadavkům, ale trpí dost silně aberacím a sférickým zkreslením a má slabší objektiv co se světelnosti týče.
2/ Canon PowerShot SX1 IS - Je v podstatě stejný jako předchozí, ale má full HD video a CMOS snímač, díky kterému ale na fotkách víc šumí ve dne.
3/ Panasonic DMC FZ28 - Vyhovuje taky, ale trpí větším šumem než Canony, zase ale nemá aberaci,která softwarově odstraněná a proto nejspíš má i míň ostré fotky podle předchozích Canonů. A nemá výklopné LCD.
4/ Sony CyberShot HX1 - Recenzi jsem nenašel na porovnání s předchozími modely, tak nevím jak na tom je co se týče šumu a podobně. Fotky co jsou na internetu jsou sice pěkné ale nemůžu nijak porovnat. Tento foťák je proto až na poslední řadě při výběru.

Díky za případné rady. :)
Milan Šurkala (3381)|11.8.2009 20:01
S tím, že Panasonic FZ28 víc šumí než Canony bych byl hodně opatrný. Je to pravda ve srovnání s SX10 IS, ale určitě ne s SX1 IS, který šumí opravdu dost. HX1 pokud vím také aberuje a šum je takový všelijaký. Osobně bych SX1 hodil až na třetí místo a FZ28 možná až na první. Zatím jsem neviděl nikoho, kdo by si na FZ28 stěžoval, zato na SX10 IS a zejména na SX1 IS ano.
Rellik (1136)|11.8.2009 20:10
No já vycházel z foto testů v sekci recenze + nějaké srovnání fotek na internetu na které sem našel odkazy na různých diskuzích. Ten panasonic podle mě šuměl víc než ten kanon SX10. A hlavně němá výklopný display, který bych celkem dost využil. Momentálně mám panáka FZ7, ne že bych s ním byl nějak moc nespokojený, ale už bych chtěl něco "lepšího". Taky sem chtěl dát na první místo tu FZ28 už kvůli tomu že bych měl náhradní baterii + nějaké filtry z té 7ky, ale právě ty ukázkové fotky mě trochu rozhodily... :-/ Díval sem se po Canonu EOS 1000D ale jak říkám, využívám na foťáku i videa. Jinak by to byla do začátku jasná volba.
busy (782)|11.8.2009 21:22
Ja osobne by som jednoznacne doporucil FZ28. Je sice pravda, ze podla porovnavacich testov Canony mozno sumia pri danom ISO o kusok menej, ale FZ28 ma lepsiu svetelnost objektivu (lepsi priebeh a aj absolutne hodnoty na vecsich ohniskach). Takze v praxi, pri danych svetelnych podmienkach, vdaka kvalitnejsiemu objektivu bude na FZ28 stacit pouzit ovela mensie ISO a tym aj fotky budu ovela menej zasumene.

Ak by som sa ja mal teraz rozhodnut aky fotak, tak by som skusil FZ38. Voci FZ28 ma vyrazne lepsie video - lepsi format, kvalitnejsie mikrofony a pre bezne fotenie ma lepsi stabilizator Power OIS.
Rellik (1136)|12.8.2009 19:52
No takže sem pročítal diskuzi i o tom panákovi FZ28. Nicméně sem zjistil že ten určitě ne kvůli kvalitě zvuku u videí :( FZ38 má přijít až někdy s koncem prázdnin a do té doby bych asi peníze utratil a navíc foťák celkem potřebuju k práci. F7 mám danou na prodej a tak nemám čím fotit.
Mimo to sem ještě objevil Fujifilm https://www.digimanie.cz/recenze-fujifilm-s100fs-jde-zrcadlovkam-po-krku/2374 , který parádně fotí, ale zase nemá moc kvalitní video a to jak obrazově tak i zvuk se mi zdál nějaký divný. Takže ten sem bohužel taky zavrhnul.
Takže to vypadá že asi zvítězí Canon SX10 IS i když, ta aberace a míň světelný oběktiv... hmm... ale zase je na tom celkem dobře se šumem.Velkoformátový tisk určitě dělat nebudu a na tisk fotek "normální" velikosti 6x4" to bohatě stačí... možná pár větších taky ale spíš ty malé... Na web je stejně zmenšuju na 600px tak tam to bude taky v poho.. Nicméně na nákup půjdu až příští týden tak uvidím jestli ještě najdu, nebo mi někdo poradí, něco jiného...
Zatím díky za rady... :)
Rellik (1136)|3.9.2009 12:04
Po dlouhém přemýšlení a pročítání hromady informací o foťácích. Po srovnánání fotek a kdoví čeho všeho. Už jsem vybral Canon SX10 IS. Už ho mám doma. A musím říct že šum má opravdu zmáknutý na velmi dobré úrovni. Dokonce ani iso 800 není ještě nejhorší. Na fotky 9x13 se dá v pohodě použít. 1600 už šumí celkem dost, ale myslím že v jisté míře by se dalo použít i to. Co se týká ostřícího okruží kolem ovládacích tlačítek, tak to není tak hrozné jak sem četl na různých diskuzích. Video je parádní i když není HD. Ale co si budem vykládat - je to hlavně foťák a ne kamera :) Zatím sem ve stádiu seznamování, ale myslím že to je dost nabušená mašinka. Trochu mi na něm jen chybí zobrazení stavu baterií, ale myslím že jak dlouho cca vydží zjistím podle focení... Trochu sem měl problém s připojením k PC, protože používám linux a win programy co sjou dodávány mi jsou celkem nanic, ale stačilo nainstalovat jeden prohlížeč (DIGIKAM) a všechno valí jak má... :) Jak ho trochu ovládnu tak pošlu nějakou fotečku.. :)