Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Zrcadlovka (tělo) na focení zvířat (psů) do 30k.

Rod (7)|23.11.2017 19:21
Zdravím. Chtěl bych od Vás radu, jaké tělo by bylo nejlepší k focení zvířat na vzdálenost cca 100 metrů. Převážně se budou fotit psy menšího vzrůstu, vždy v exteriéru a v pohybu. Rozpočet na tělo je do 30.000,- Kč. Zatím je můj favorit Canon EOS 80D a těsně za ním Nikon D7200.
Podle toho, co jsem si zatím nastudoval bude potřeba co nejrychlejší ostření, nejlepší tracking focus a rychlý čas uzávěrky (s kompaktem často ani 1/2000 nestačí). Čas je u Nikonu i Canonu stejný. Co mi ale zamotává hlavu je ostření. Vychvalované je u obou, jen Nikon má o něco lepší kresbu. Správně?
Snad nebude hloupost nejdříve vybrat tělo a pak řešit objektiv. :)
Díky za všechny rady!
Sakini (1174)|24.11.2017 14:16
Dobrá, budeme vycházet z toho že rozpočet na objektiv je neomezený ;-) a nebude problém pořídit schopné tele. D7200 bych jednoznačně postavil před 80D. 3D ostření Nikonu je skvělé, a D7200 ho má velice kompetentní a spolehlivé, Canonu se to u 80D taky dobře podařilo ale Nikon horší není. A má určitě lepší senzor, 80D má momentálně nejlepší APS-C senzor Canonu ale na Nikon se to pořád nechytá (osmdesátku jsem měl na pár týdnů půjčenou, velice příjemná mašinka s přirozeným ovládáním, ale ten senzor na špici prostě není). Sympatičtější barvy, větší dynamický rozsah a lepší výkony na vysoké citlivosti, v tom Nikon vede. A pak už to chce jen pořádný teleobjektiv.
romana51 (311)|24.11.2017 17:10
Protože se focením zvěře zabývám dlouhodobě, ptám se tazatele, proč bude fotit na vzdálenost délky fotbalového hřiště?
To budou divocí psi dingo? Ti ale nejsou menšího vzrůstu. A na uvedenou vzdálenost ještě v pohybu?
Myslím, že by měl nejdříve řešit teleobjektiv a potom teprve fotoaparát. Na takovou vzdálenost a objekt ještě v pohybu,
na to už je třeba pořádná výbava.
Fotil jsem z posedů teleobjektivy 300, 500 a 1000 mm, ale na 100 metrů by byl i 1000mm dost krátký a psi menšího vzrůstu budou větší tečky.
A v pohybu? To už je třeba být super šikula, protože to půjde těžko bez pevného stativu.
Doporučuji si potřebné ohnisko teleobjektivu určit z optických tabulek. A rozhodně takové "dlouhé sklo" bude asi dražší než foťák.

Já dnes používám teleobjektivy ještě z analogové éry (pochopitelně s pevným ohniskem) s redukcí na Lumix G80 a případně s telekonvertorem 2x.
A sledovat pohyb? Někdy dá dost námahy objekt vůbec najít, když je zorný úhel pod 1 stupeň!! :D
Sakini (1174)|24.11.2017 18:03
[QUOTE=romana51;46672]A rozhodně takové "dlouhé sklo" bude asi dražší než foťák.[/QUOTE] To jednoznačně. Rozseknout foťák je v tomhle případě jednodušší a levnější, oba systémy pak poskytují superteleobjektivy - a já čekal kdy padne ta zásadní otázka a dostaneme se k opravdu tučným sumám, které bych mohl začít sázet na stůl :-)
Rod (7)|25.11.2017 00:17
Tak to vypadá, že budu muset začít jinak. :) Chtěl jsem mít za podobnou cenu tělo i objektiv. Bude to koníček a neplánuji za to dávat statisíce ani se tím živit. Zatím jsem uvažoval nad Tamronem AF SP 70-200mm f/2,8 Di LD IF Macro. Pokud myslíte, že je lepší začít od objektivu, můžeme. Jsem začátečník a rád si nechám poradit.

romana51:
Dingo to není. Jeden má 6 kg a druhý 3 kg. Obvykle je chci fotit při "lovu", kdy se vypustí na pole/louku a tam si "loví" myši, případně se prohání s dalšími psy (tam za nimi opravdu běhat nebudu a ani to není dost dobře možné. Vzdálenost nebude konstantní, někdy to bude 120 metrů a někdy 40 m. 100 m jsem dal jako odhad průměru.). Sice si je můžu někam posadit, ale na to mi staší kompakt co mám teď a zdrcadlovku si kupovat nemusím. Chtěl jsem výkonný stroj, který zvládne můj požadavek. Pokud na to budu potřebovat vybavení za statisíce, tak mi do napište a všichni si ušetříme čas.
Fotit se budou i různé psí akce, ale tam bude vzdálenost výrazně nižší. Předpokládal jsem, že pokud objektiv zvládne pohyb psů na 100 metrů, nějakých 10 metrů bude pro něj hračka.

Položím ještě doplňující otázku. Na jakou vzdálenost by byl použitelný výše uvedený Tamron s Nikonem D7200? Nebo je ta kombinace úplně špatně?

Děkuji
kolyy (1542)|25.11.2017 02:39
Toto môže byť sranda, tak sa pridám ;)

Ten objektív Ti bude stačiť tak na 20m. Ale ešte predtým, než začneš uvažovať smerom 150-600mm a podobne, by som doporučil zamyslieť sa, aký to má celé zmysel. Neviem si celkom dobre predstaviť aké fotky psov chceš nafotiť na 100m. Aký tam bude vyhľad? Najväčší problém vidím v tomto:

"tam za nimi opravdu běhat nebudu "

Ak chceš akékoľvek rozumné fotky, tak za nimi samozrejme musíš behať a snažiť sa dostať na čo najlepšie miesto. Naozaj si myslíš, že sa dajú robiť kvalitné snímky bez námahy tým spôsobom, že si kúpim teleobjektív a budem fotiť na diaľku?
Rod (7)|25.11.2017 14:25
Jsem rád, že jsem tě pobavil. Jako začátečník bych chtěl poradit a není nic lepšího, než když si dělá zkušený uživatel srandu ze začínajícího. Je můj dotaz hloupý? Mám to hloupě napsáno? Je tam něco za co si zasloužím posměch?

Vycházel jsem mimo jiné z tohoto: https://www.nikon.cz/cs_CZ/learn_explore/nikkor_lens_simulator.page?
Tam to nevypadá, že by 200 mm bylo na 20 metrů. Má to Nikon na web lživě? U 500 mm mi přijde přiblížení brutální.
Sakini (1174)|25.11.2017 16:26
Takhle jednoduché to není, neopomínej co v tom simulátoru přibližuješ a jak to je velké, určitě větší než tví psi. Z vlastní zkušenosti se psy můžu potvrdit že 200 mm na APS-C jako je Nikon D7200 naprosto nestačí v situaci kterou popisuješ. Opravdu objektiv je ta náročná část, chtělo by to Nikon 80-400 nebo nějaké alternativní 150-600 tele od Sigmy či Tamronu. Mimochodem, ten Tamron po kterém jsi koukal, předpokládám podle názvu že ten za dvacet, tak ten na to jednoznačně nemá. Opticky výborný, ale starý model s opravdu pomalým ostřením, který nebude stíhat.
Tělo samotné bude bohatě stačit, ale objektiv musí být opravdu schopný.
Kikiris Kakabus (61)|25.11.2017 16:46
Rod: nemusíš se čílit :-). Kolyv má naprostou pravdu a ber to jakou dobrou radu.
Než vyhodíš prachy za foťák a nějaký šílený telezoom, tak si o tomto žánru focení
něco nastuduj a pak sháněj výbavu. Jestli si opravdu myslíš, že si budeš hovět na
jednom místě někde na louce a cvakat jednu parádní fotku za druhou, malých, rychle
pobíhajících čoklíků, tak to tak určitě nebude. No a na nějaký simulátor se klidně
vyprdni. Určitě si nezasloužíš nějaký posměch za tvé dotazy a nikdo to zde tak ani
nemyslel :-). A pokud ti můžu radit já, tak se podívej po nějakém bazarovém
foťáku a nejlépe objektivu s pevným ohniskem (85 - 130mm) a začni se učit fotit,
to co máš v úmyslu. To znamená, že budeš běhat po těch loukách stejně jako ti psi,
budeš si sedat, klekat i lehat, nebo i na strom lézt a hlavně se budeš učit komponovat,
využívat světlo a hlavně u toho přemýšlet. Až po nějaké době zjistíš, že se ti to daří
(a nebo také ne) a na fotky se dá koukat a nejsou jen pouhým záznamem nějakého psa
v dáli, tak pak můžeš zvážit koupi nějakého lepšího těla a skla...
Tak neklesej na mysli a pusť se do toho, nikdo učený s nebe nespadl :-).
Rod (7)|25.11.2017 18:02
Chápu. Takže jaké tělo a jaký objektiv mi doporučujete na začátek a jaké cenové kategorii?
Je špatný nápad pořídit si tělo, které mám v plánu si ponechat (Nikon D7200) a k tomu bazarový objektiv se kterým se budu učit?
Kikiris Kakabus (61)|25.11.2017 19:16
Já Canony a Nikony neznám, vždy jsem jel na Pentaxu, ale myslím si,
že D7200 je skvělý aparát a měl by pro tvé potřeby určitě vyhovovat.
Objektiv ti poradí, kdo s D7200 fotí. Tady se budu s jinými radami
rozcházet. Můj osobní názor, který nikomu však nevnucuji je, že
zoomy jsou cestou do fotografického pekla :-). Na učení je lepší
pevné ohnisko s lepší světelností, přiclonit můžeš vždycky, naopak
to nelze...
kolyy (1542)|26.11.2017 01:07
[QUOTE=Rod;46680]Jsem rád, že jsem tě pobavil. Jako začátečník bych chtěl poradit a není nic lepšího, než když si dělá zkušený uživatel srandu ze začínajícího. Je můj dotaz hloupý? Mám to hloupě napsáno? Je tam něco za co si zasloužím posměch?

Vycházel jsem mimo jiné z tohoto: https://www.nikon.cz/cs_CZ/learn_explore/nikkor_lens_simulator.page?
Tam to nevypadá, že by 200 mm bylo na 20 metrů. Má to Nikon na web lživě? U 500 mm mi přijde přiblížení brutální.[/QUOTE]

Naozaj som sa Ti nechcel posmievať, ospravedlňujem sa, ak to tak vyznelo.

Dosah zásadne závisí na veľkosti objektu, ktorý chceš fotiť. Mám pre Teba jednoduché pravidlo, ktoré Ti môže pomôcť. Pri 24mm ekvivalent sa Ti na fotku na výšku vojde objekt zhruba rovnako vysoký ako vzdialený. Napríklad ak fotíš 10m vysoký objekt, tak ho musíš fotiť vo vzdialenosti 10m, aby sa Ti pri 24mm ekvivalent vošiel, t.j. 1:1. Pri 240mm je to potom 10:1 (vzťah nie je lineárny, ale zhruba to platí). Objektív 70-200mm na APS-C snímači dá na dlhom konci 300mm ekvivalent (1,5x crop faktor), a to znamená pomer asi 12:1 medzi vzdialenosťou a výškou objektu, ktorý zaplní snímok. Takže pri fotení na vzdialenosť 25m s objektívom 300mm ekvivalent sa do obrazu vojde bežný človek na výšku, nieto malý pes.

Ak naozaj chceš fotiť na vzdialenosť 100m, a to objekty vysoké cca 1m, tak potrebuješ nerealisticky dlhý teleobjektív, cez 2000mm ekvivalent. Samozrejme, pri podobných vzdialenostiach je štandardom orezávať čo najviac. 2-3x je rozumné maximum. Ale aj tak potrebuješ extrémne dlhý teleobjektív.

Rozumná cesta je podľa mňa upustiť od extrémnej vzdialenosti a dostať sa na dobré miesto do cca 50m. Výber miesta je samozrejme zásadne dôležitý aj kompozične, čím menej tým lepšie, a prirodzene je dobré ho situačne meniť. Potom je možné uvažovať s objektívom cca 600-800mm ekvivalent a prípadne orezávať.

To znamená typicky zrkadlovku s 100-400mm objektívom (a možno telekonvertorom), prípadne 150-600mm objektív. Môžeš zvážiť aj kompakt s dlhým zoomom a veľkým senzorom - tu sa ponúka Sony RX10 IV. Veľmi rozumná, rýchla a relatívne kompaktná možnosť. Alebo bezzrkadlovka -niečo ako Panasonic G80 a 100-300mm II objektív (200-600mm ekvivalent), to by mohol byť asi najlacnejší seriózny stroj pre Tvoj účel.

Pri všetkých možnostiach je samozrejme nutné overiť viac ako papierové predpoklady - napríklad nestačí, aby objektív mal požadovaný dosah, ale je nutné, aby aj pri ňom prijateľne kreslil a dostatočne rýchlo ostril. A to nie sú samozrejmosti.
kolyy (1542)|26.11.2017 01:55
[QUOTE=Kikiris Kakabus;46682]Rod: nemusíš se čílit :-). Kolyv má naprostou pravdu a ber to jakou dobrou radu.
Než vyhodíš prachy za foťák a nějaký šílený telezoom, tak si o tomto žánru focení
něco nastuduj a pak sháněj výbavu. Jestli si opravdu myslíš, že si budeš hovět na
jednom místě někde na louce a cvakat jednu parádní fotku za druhou, malých, rychle
pobíhajících čoklíků, tak to tak určitě nebude. No a na nějaký simulátor se klidně
vyprdni. Určitě si nezasloužíš nějaký posměch za tvé dotazy a nikdo to zde tak ani
nemyslel :-). A pokud ti můžu radit já, tak se podívej po nějakém bazarovém
foťáku a nejlépe objektivu s pevným ohniskem (85 - 130mm) a začni se učit fotit,
to co máš v úmyslu. To znamená, že budeš běhat po těch loukách stejně jako ti psi,
budeš si sedat, klekat i lehat, nebo i na strom lézt a hlavně se budeš učit komponovat,
využívat světlo a hlavně u toho přemýšlet. Až po nějaké době zjistíš, že se ti to daří
(a nebo také ne) a na fotky se dá koukat a nejsou jen pouhým záznamem nějakého psa
v dáli, tak pak můžeš zvážit koupi nějakého lepšího těla a skla...
Tak neklesej na mysli a pusť se do toho, nikdo učený s nebe nespadl :-).[/QUOTE]

Pevné ohnisko nebude úplne ideálne na tie psy, ani na učenie. Pokiaľ bazár a lacno, tak radšej niečo ako 70-300mm. Ale bol by som opatrný celkovo, nejaké lacné bazárové telo a lacný teleobjektív môžu dať úplne zlý obraz o tom, čo je možné s moderným telom a sklom nafotiť. Chlapík má rozpočet cca 50000Kč+, tu nie je nutnosť ísť do bazáru.
Rod (7)|26.11.2017 12:17
Děkuji speciálně za ten přepočet. Teď už mám lepší představu. Z toho mi plyne, že budu přeci jenom zoomovat nohama. :D

Koukal jsem na dva objektivy a to:
Nikon 70-300mm f/4,5–5,6 E AF-P ED VR
Tamron 100-400mm F/4.5-6.3 Di VC USD pro Nikon
Z toho co jsem vyšetl by měl Tamron lépe ostřit, takže spíš ten?

Cestou kompaktů a bezzrcadlovek bych raději nešel.

Děkuji
Sakini (1174)|26.11.2017 13:23
Pokud Nikon, tak starší 70-300 G který je opticky opravdu solidní a rychle ostří, to vše při malé váze. Ten Tamron ovšem vypadá dobře, moc se o něm zatím neví ale minimálně opticky je na překvapivě vysoké úrovni, Tamron v poslední době pořádně zabral. Mohla by to být nejlepší volba, dobrá Sigma 100-400 za podobnou cenu může mít momentálně větší potíže na těle Nikon.
nephilim (353)|2.12.2017 00:37
Před lety jsem fotil takové ty závody psů, kdy skáčou přes překážky, chodí po kládách, prolézají nějakými rourami, různě kličkují apod. Tehdy jsem měl Nikon D300 + Nikkor 70-200/2.8VR. Díky skvělému autofokusu D300ky a špičkovému sportovnímu objektivu jsem na "pár metrů" dokázal zachytit psa běžícího nejen podél mě, ale i ke mně.
Pokud jde o objektiv, který ze své zkušenosti považuji v těchto disciplínách za klíčový prvek, tak stejný, ne-li lepší má i Canon. Je to stejný 70-200/2,8 v L-kové řadě.
Oba výrobci dělají vyloženě sportovní objektivy, které ale jako jediné nabízí opravdu vysokou úspěšnost zaostření a tedy zachycení kýženého okamžiku. S "levnějším" objektivem se už musí trochu víc přemýšlet jak zachytit rychle se pohybující objekt. Například fotit psa tak, aby se minimálně měnila vzdálenost mezi foťákem a psem. Každopádně platí, že na čím kratší vzdálenost se fotí, tím rychlejší musí objektiv být.
Kabe (442)|10.12.2017 05:42
1-Pevne sklo, zde delsi, ma nezanedbatelnou vyhodu a to, ze muze ostrit rychleji a muze byt svetelnejsi, pokud bude kvalitni tedy.
2-Urcite doporucuji pred koupi vyzkouset, jak se ti psi vlastne realne budou fotit, bude to pro Vas neocenitelna zkusenost, uvidite dosazitelne vysledky, uvidite jake procento snimku Vam vyjde pouzitelne, uvidite, jestli vas bude bavit fotit treba s dvoukilovym zarizenim a uvidite spoustu dalsich veci. Takze sehnat nekoho, kdo nejakou podobnou vybavu ma a odzkouset.
3-20m bych bral jako maximum, na ktere se daji obcas nejake slusne snimky udelat. Osobni zkusenosti prijdete na to, ze je lepsi vsude, kde to jde, proste pricupitat co nejblize k focenemu.
4-mam mensi zkusenost s Nikon7200 + Tamron AF SP 70-300mm f/4-5,6 Di VC USD a + Tamron SP 70-200mm F/2.8 Di VC USD G2 a mohu rici, ze rozdil v rychlosti tech objektivu je velikyyyyyyy ve prospech 70-200.
5-Ohniska nad 300 podle mne na psy v pohybu nejsou nic moc. Samozrejme se s tim da fotit, ale vice mene s fotakem na stativu, kdy mate vse dopredu pripravene a vicemene cekate, az nastane pozadovana scena a pak to zvecnite. Pokud si predstavujete, ze lze treba s ohniskem 500 sledovat dovadejici psy na vzdalenost treba 40 metru a nacvakat nejaky hezky fotky, tak tohle moc nelze - nebo lze, tedy apson trochu, ale uz by to asi chtelo zase vyrazne drazsi fotak(Nikon D500 nebo D850 treba) samozrejme zalezi, jakou kvalitu vystupu povazujete za prijatelnou - a proto to zopakuji - byt Vami, snazim se to zkusit v realu jeste pred koupi, at nejste zbytecne zklamany. A kdyz pisi vyzkouset v realu, myslim vyzkouset v realu nikoliv tedy vyzkouset na prodejne, kde Vam pripadne reknou cokoliv, aby prodali nebo proto, ze nevedi :) Nemusi to byt nutne psi, muzete foit treba nejakeho spolupracujiciho cloveka, ktery bude simulovat podobne situace, nechate ho bezet k sobe, od sebe podelne atd atd. U tech psu pak musite navic pocitat s tim, ze vetsinou se komponuje zhruba z jejich urovne, coz ve spouste pripadu samo o sobe neumoznuje fotit na vetsi vzdalenost.
6. Co se teorie tyka, doporucim Vam tenhle web http://www.ondra-uhlir.cz/ + urcite odkaz na blog, kde najdete spoustu praktickych zkusenosti a informaci o foceni psu, k tomu pouzite fototechnice atd.