Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Fotografování cizích osob/majetku - Je to v pořádku?

Petr S. (328)|21.8.2009 11:17
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Víkendová diskuze: Fotografování cizích osob/majetku - Je to v pořádku?

Vidíte před sebou stát na autobusové zastávce krásnou slečnu a vás nenapadne nic jiného, než že byste si ji chtěli vyfotit... Co na to ale ona? Budete se jí ptát, nebo jak se zachováte? Je obecně fotografování cizích osob a věcí právně či morálně v pořádku? A co s publikací takové fotografie? Ať už se k věci stavíte jakkoliv - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
bjan (90)|21.8.2009 11:39
Trochu jsem to už řešil zde:
https://www.digimanie.cz/forum/showthread.php/409-fotografovani-lidi-na-ulici-ochrana-soukromi

Je to asi spíš otázka morální/etická, neboli: "Co nechceš aby lidé činili tobě, nečiň ani ty jim."
Busy . (0)|21.8.2009 12:33
Tiez si obcas rad len tak "vycvaknem" niekoho na ulici. Ale snazim sa to robit tak, aby o tom nevedel (jedno z vyuziti dlhych ohnisk), a urcite to potom nikde nezverejnujem.
Filcka (300)|21.8.2009 17:14
Obecně platí, že co není výslovně zakázáno, je povoleno. Jenom pako by fotilo u vojenské základny v zahraničí, nehodí se taky focení cizích lidí na pláži, atc. Na focení lidí je potřeba cit, někdy se zeptám, někdy fotím bez dovolení. Takhle v Budapešti na lavičce vidím nádhernou kůstku, tak ze 3 metrů v poklidu zaostřím manuální objektiv, zkontroluju kompozici a zavolám: hellou... Slečna když viděla foťák, vypnula hruď a potřásla dlouhými vlasy a usmála se. Cvak. Poděkoval jsem a ještě ji pumpnul o email... :D :D :D
Petr S. (328)|21.8.2009 22:34
Jo, to já jednou takhle fotil s kámošem hostesky na Invexu. Některých jsme se ptali, některých ne. Většina jich souhlasila a s jednou jsem dokonce na fotce :D
Neregistrovaný (0)|25.8.2009 21:28
Slečna na autobusové zastávce souhlasila s fotografováním. Avšak ! Vzápětí se odkudsi vyřítil černě oděný (velmi urostlý) muž a fotografování zakázal: "Pan majitel si to nepřeje."
Vysvětlení: jednalo se o trochu větší autobusovou zastávku - Praha Florenc.
Poučení: cizí osoba, která vám dá souhlas, může ještě také stát na cizím majetku ....

Všimli jste si, jak se od sametové revoluce postupně stahuje smyčka? Už nic (legálně) nevyfotíte na letišti, na nádraží, na výstavách, v obchodě, u benzinové pumpy .... a pozor při loučení na autobusovém nádraží Florenc.
Odcházím raději fotit makro.
Nikoliv Makro!
Mějte se
a s ochrankou nediskutujte!
Milan Šurkala (3381)|25.8.2009 23:54
[quote=Petr S.;3454]Jo, to já jednou takhle fotil s kámošem hostesky na Invexu. Některých jsme se ptali, některých ne. Většina jich souhlasila a s jednou jsem dokonce na fotce :D[/quote]

A že bys tu fotku přihrál? Ať vím, kohos tam sbalil? ;-)
Petr S. (328)|28.8.2009 12:05
[quote=Milan Šurkala;3485]A že bys tu fotku přihrál? Ať vím, kohos tam sbalil? ;-)[/quote]

Když si vzpomenu a najdu ji :)
busy (782)|3.9.2009 18:18
[quote=Neregistrovaný;3484]Slečna na autobusové zastávce souhlasila s fotografováním. Avšak ! Vzápětí se odkudsi vyřítil černě oděný (velmi urostlý) muž a fotografování zakázal: "Pan majitel si to nepřeje."
Vysvětlení: jednalo se o trochu větší autobusovou zastávku - Praha Florenc.[/quote]

Dnes som zrovna mal cestu okolo nasej hlavnej bratislavskej autobusovej stanice Mlynske Nivy, tak som si to skusil - asi 10 minut som sa tam (provokativne) predchadzal s (odistenym) FZ28 na krku, sem tam nieco vyfotil, chodil som aj okolo miestnych zamestnancov, ale nikto si ma nevsimal.

Takze, kto chce fotit slecny na trosku vecsich autobusovych zastavkach, nech pride do Bratislavy na Mlynske Nivy :)
Filcka (300)|3.9.2009 19:04
[quote=busy;3584]Dnes som zrovna mal cestu okolo nasej hlavnej bratislavskej autobusovej stanice Mlynske Nivy, tak som si to skusil - asi 10 minut som sa tam (provokativne) predchadzal s (odistenym) FZ28 na krku, sem tam nieco vyfotil, chodil som aj okolo miestnych zamestnancov, ale nikto si ma nevsimal.

Takze, kto chce fotit slecny na trosku vecsich autobusovych zastavkach, nech pride do Bratislavy na Mlynske Nivy :)[/quote]

Vy naděláte. Sednu na lavičku na náměstí (všude fízlácké kamery) se 75/300 a jedu... :D :D :D Onehdá jsem tam vyfotil sympatickou Korejku, paxme se fotili navzájem s nějakýma Korejskýma turistama...:D :D :D
busy (782)|3.9.2009 20:24
[quote=Filcka;3585]Vy naděláte. Sednu na lavičku na náměstí (všude fízlácké kamery) se 75/300 a jedu... :D :D :D Onehdá jsem tam vyfotil sympatickou Korejku, paxme se fotili navzájem s nějakýma Korejskýma turistama...:D :D :D[/quote]

Ja takto fotim bezne (s 27/486 :) ). Islo prave o tu autobusovu stanicu, alebo o nejake ine uzemie, kde poriadok strazia esbeeskari.

Inak, tento tyzden som presiel celu bratislavsku Ikeu, FZ28 zase na krku, sem-tam cosi pofotil, predavaci ma pritom aj videli, a nic :)
Milan Šurkala (3381)|3.9.2009 20:44
[quote=busy;3587]Ja takto fotim bezne (s 27/486 :) ). Islo prave o tu autobusovu stanicu, alebo o nejake ine uzemie, kde poriadok strazia esbeeskari.

Inak, tento tyzden som presiel celu bratislavsku Ikeu, FZ28 zase na krku, sem-tam cosi pofotil, predavaci ma pritom aj videli, a nic :)[/quote]

A raz pride taka strela a poletis az na druhy koniec IKEY :-) Ja by som tam nefotil, nie je co a provokovanie nie je moje hobby :-)
Filcka (300)|3.9.2009 22:39
[quote=busy;3587]Ja takto fotim bezne (s 27/486 :) ). Islo prave o tu autobusovu stanicu, alebo o nejake ine uzemie, kde poriadok strazia esbeeskari.

Inak, tento tyzden som presiel celu bratislavsku Ikeu, FZ28 zase na krku, sem-tam cosi pofotil, predavaci ma pritom aj videli, a nic :)[/quote]

Do Ikey nechodím, mám z toho obchodu vejražku, natož abych tam ještě fotil...:D:D:D
Slonovec (0)|20.9.2009 00:14
Co se týče fotografií lidí, přečtěte si občanský zákoník, 40/1964 Sb. v platném znění, konkrétně § 12. "Podobizny, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkající se fyzické osoby nebo jejích projevů osobní povahy smějí být pořízeny nebo použity jen s jejím svolením." Odstavec 3 téhož paragrafu připouští pořízení a použití přiměřeným způsobem i bez svolení osoby pro vědecké a umělecké účely (amatérská věda a amatérské umění z toho nejsou vyloučeny) a pro tiskové, filmové, rozhlasové a televizní zpravodajství (kupodivu internetové zpravodajství vůbec není zmíněno). Takže uvažujete zcela správně: rozhodující je, zda je ten způsob "přiměřený", a je třeba trochu slovní obratnosti, aby ta fotka mohla být označena za vědeckou, uměleckou nebo zpravodajskou.

S fotografováním cizího majetku je to právně velmi nejasné. Výslovně to zakázáno není, a tudíž by mohla platit zásada, že co není zakázáno, je dovoleno. Ovšem je to jeden ze způsobů "užívání majetku", tedy předmětu vlastnického práva, a to je také ústavně chráněno. Focení děl podléhajících autorskému právu je omezeno autorským zákonem, u těch ostatních věcí je to mnoho velkých otazníků. Nedávno jsem viděl na jakémsi strategickém objektu velké cedule "fotografování zakázáno" - jenže zákony, které paušálně zakazovaly focení takových věcí (i například jakékoliv soukromé letecké fotky), byly v porevoluční euforii 90. let bez náhrady zrušeny. A já si opravdu nejsem jistý, jestli nějaká firma ČEPRO mi má co zakazovat, abych z veřejného lesa fotil plot jejich objektu, ať už bych ho fotil z jakéhokoliv důvodu.
busy (782)|10.8.2010 00:01
[quote=Neregistrovaný;3484]Vzápětí se odkudsi vyřítil černě oděný (velmi urostlý) muž a fotografování zakázal: "Pan majitel si to nepřeje."
Vysvětlení: jednalo se o trochu větší autobusovou zastávku - Praha Florenc.
...
.... a pozor při loučení na autobusovém nádraží Florenc.[/quote]

Tak zrovna vcera a dnes som asi hodinku pobehoval po vlakovej stanici Praha hl.n. a dnes dalsiu hodinku po Brno hl.n. s FZ28 na krku, kazdu chvilku som cosi fotil, hlavne neznamych ludi, a nikto, ani sbskari a ani policajti mi nic nepovedali (priamo ich som radsej nefotil), hoci stali nedaleko a urcite ma videli. A nedavno som tiez takto verejne fotil na autobusovom nadrazi v Prievidzi a tiez v pohode.

Mozno ze majitelia ceskych autobusovych nadrazi su menej liberalni ... :)
Milan Šurkala (3381)|10.8.2010 08:58
Sam rad fotim autobusy, starsi auta a podobne veci. Vetsinou jen elektronicky znam nekolik silencu, kteri se tomu foceni venuji naprosto oddane (jezdi pres pulku republiky a zjistuji si, ktere auto bude na ktere lince ve kterou dobu). Co od nich vim, tak nekteri ridici si napr. ted mysli, ze jde o akci jejich zamestnavatelu, kteri je nechavaji kontrolovat, zda jsou spravne upraveni,...
Asi jsou u nas v CR fakt paranoidni. Fotim si tak fotky na recenzi (makro) a za chvili si jeden starousedlik delal ohromnou hlavu s tim, zda nejsem nahodou z realitky :-)
Tchutcho (186)|10.8.2010 20:11
Myslím si,že v dnešní době se tohle celkem vnímá už jinak,než dříve.Dneska potkáte na ulicích skoro každýho s jakýmkoli foťákem na krku a u oka.Dneska si lidi na to zvykli a nikomu už to ani nepříjde,ani,když je někdo třebas na ulici fotí.Nicméně,pokud to samozřejmě nepřekračuje rámec nějakýho vyloženě soukroma.Nějaká ta fotka na ulici asi nikoho z míry nevyvede.Sám občas nějakou tu "sniperku" pořídím taky.Osobně ale dbám na etiku a nějaký nepsaný zákony slušnosti.Můžu Vám říct,že nemám žalůdek na nějaký ohavnosti,kterých se nějaký ty paparazzi dopouštěj,jenže tam jde asi jen už o ty prachy a to by jsme se zamotávali do téma hlouběji a odbočovali někam jinam.Prostě chci říct,že pokud je to v rámci nějaký slušnosti a fotograf si z nikoho nedělá šašky a posměch,tak to beru a dokonce takový fotky takových "fotosniperů",jsou nádherný a mají své kouzlo.
busy (782)|16.8.2010 06:19
Tento vikend som si dal svoju "fotograficku hodinku" v Ceskych Budejoviciach (najprv autobusova a potom aj vlakova stanica), Koline (autobusy aj vlak) a v Trutnove (vlaky), fotil prakticky "vsetko co sa pohlo" a tiez bez problemov. Vlastne ako jeden jediny problem sa ukazala vlastna manzelka, ktora neprejavila zrovna prilis velke pochopenie pre moj fotokonicek :)