Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Společnost oXy Online s.r.o.
Strana 3 z 4 PrvníPrvní 1234 PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 31 až 45 z 46

Téma: Canon G9X II - moje skúsenosti

Redaktor Digimanie Avatar uživatele Milan Šurkala
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    32

Citace Původně odesláno od kolyy Zobrazit příspěvek
    Skús sa potom naopak vžiť do kože niekoho, kto z veľkej časti fotí viac či menej pohybujúce sa subjekty a ako mu asi vyhovuje 1/FL. Koľko z nás potrebuje fotiť ľudí, deti, zvieratá a podobne? Asi dosť nie? Tak prosím netvrď, že 1/FL stačí pre veľkú väčšinu situácií, keď pravda je taká, že pre obrovské množstvo prípadov je to zhola neadekvátne.
    Já nevím, zda nerozumíš tomu, co píšu nebo nechceš rozumět. Takže ještě jednou. Já nemám vůbec nic proti nastavení 1/2FL. Vůbec nic. Já jsem proti tomu, že tam vedle tohoto nastavení chybí tradiční 1/FL. To je ten problém. Když ve fotoaparátu vedle 1/FL bude 1/2FL budu tleskat, protože 1/2FL je pro určité situace užitečné nastavení, nikde neříkám, že ne a plně s tebou souhlasím. Mně vůbec nevadí 1/2FL. Vůbec ne! Mně vadí, že tam není 1/FL. Rozumíš? Nemám nic proti trvalému 1/15, nemám nic proti trvalému 1/1000, mně vadí, že jsou vybrané jen tyto možnosti, když tam chybí 1/FL. Až tam Canon dá 1/FL, bude to super, protože to bude rozšířeno o 1/15, 1/1000 a 1/FL, které jsou ve specifických situacích užitečné. Dokud tam ale chybí tradiční 1/FL, je to špatně. Vadí mi, že tam jsou tři nastavení pro speciální případy, ale chybí to základní. Já kvituju nastavení pro speciální případy, super, OK, ale dokud chybí to základní, je problém.

Bezzrkadlovky Sony, Fuji, Olympus a Panasonic volia na širokom ohnisku predvolene 1/60s.
    Sony a Panasonic ano, u Olympusu teď nevím, u Fujifilmu bych si nebyl tak jistý. Co jsem měl X-T20, tak ta házela dost různé časy a určitě se nezastavovala vždy na 1/60 sekundy. Pokud si to dobře pamatuju, na max. zoomu nezřídka házela 1/52 sekundy, na min.zoomu 1/26 sekundy.
    Odpovídat lze po přihlášení

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Ja mám zase pochybnosť, či Ty nerozumieš alebo nechceš rozumieť... Tým, že onálepkuješ 1/FL za "základní" a "tradiční" z toho najpoužiteľnejšie nastavenie neurobíš. Ja samozrejme nemám nič proti tomu, aby to tam bolo popri ďalších čo tam sú. Tie tri nastavenia však nie sú pre špeciálne prípady. Tie tri nastavenia pokrývajú statické snímky, fotenie ľudí a akciu. To sú, dovolím si povedať, najzásadnejšie veci, ktoré ľudia fotia. 1/FL, ktoré varíruje maximum času medzi 1/30-1/100s, z toho nepokrýva dobre ani jedno. Ak nesúhlasíš, tak prosím nenálepkuj, ale skús mi popísať tie zásadné situácie, kde je to vhodné použiť. Lebo ja neviem na nič prísť. Nočné scény s ľuďmi v pozadí? Ale potom vadí skrátenie na dlhších ohniskách. Portréty, ak máš naozaj istotu, že sa Ti subjekt ani trochu nepohne? Neviem, skúšal som fotiť ľudí (v problematických svetelných podmienkach) na 1/30-1/40s a odpadu bolo príliš, je to núdzovka.

Ak mám posunúť diskusiu trochu ďalej, zdôrazním problém s maximom času v Auto ISO v režime P (a myslím že aj v plnej automatike). Ako som písal vyššie, G9X II v tomto prípade skutočne volí 1/FL (ako by si si želal) a snaží sa situačne skrátiť čas, ak je detekovaný pohyb. To je výborné riešenie, ak funguje dobre. Napríklad foťáky Panasonic majú podobný režim iISO, ktoré skracujú čas v prípade pohybu na 1/125s. Keďže tam to reaguje naozaj aj na malý pohyb, je to paráda. Bohužiaľ pri Canone to reaguje až na skutočne výrazný pohyb a primárne pohyb foťákom, nie na scéne. Takže aj keď to skráti maximálne až na cca 1/200s, je to neskoro a snímky sú tak či tak rozmazané. To bohužiaľ vedie k tomu, že v P chýba rozumné nastavenie pre fotenie ľudí, čo zrejme bude značný problém minimálne pre časť cieľovej skupiny tohto prístroja.

Registrace
    May 2006
    Fotografií
    32

Tým, že onálepkuješ 1/FL za "základní" a "tradiční" z toho najpoužiteľnejšie nastavenie neurobíš.
    Jenže ono nejpoužitelnější je, jde o letitý standard, který se nepoužívá jen tak, že si to někdo vymyslel a v podstatě všichni výrobci (až na Canon u GxX) pravidlo 1/FL mají s tím, že někteří jej zasekávají na 1/60. Všichni se ale ve výchozím stavu řídí pravidlem 1/FL a někteří k tomu nabídnou i ty kratší a delší možnosti. Neznamená to, že 1/FL je nejvhodnější pro všechny situace, ale v podstatě většinu situací zvládá rozumně, a to ať se bavíme o portrétech nebo krajinkách, statických scénách a podobně. Je to nejpoužitelnější kompromis, což neznamená, že nejvhodnější za všech situací. Pokud fotíš lidi, kteří ti na akci zapǒzují, kouknou do objektivu, 1/FL je bez větších problémů použitelné. Pokud fotíš nepozorovaně lidi v akci, tak jasně, 1/FL je totálně k ničemu, to se rozhodně nepřu. Na statické scény je 1/FL podstatně lepší než 1/2FL, protože nejde na vyšší ISO při každém přiclonění při jen trochu horším světle, což ale neznamená, že by nebyl vhodnější i delší čas a ještě nižší ISO. Stále jde ale o to, že pokud fotíš tak nějak obecně, střídáš scény, tak nebudeš mít potřebu to Auto ISO pořád přehazovat. Je to takový kompromisní základ, který solidně zvládne velkou část situací. Znovu, neříkám, že je ideální pro všechny situace, jde ale o to, že většinu toho zvládá dobře.

Občasný diskutér
    Registrace
    Sep 2012

Citace Původně odesláno od Milan Šurkala Zobrazit příspěvek
    ....Co jsem měl X-T20, tak ta házela dost různé časy a určitě se nezastavovala vždy na 1/60 sekundy. Pokud si to dobře pamatuju, na max. zoomu nezřídka házela 1/52 sekundy, na min.zoomu 1/26 sekundy.
    Tohle se vam stavalo proto, ze ste mali malu hodnotu Max. AUTO ISO. Teda kdyz je rozsah AUTO ISO od 200 po 1600 a min. cas uzaverky je 1/60, tak pri clone f2.8
    na ohnisku 18mm ALE v spatnych svetelnych podmienkach, musi fotak sahnut do casu, pretoze MAX. AUTO ISO uz nestaci. Kdyby ste mali MAX. AUTO ISO nastavene napr. na 12800 tak ten min. cas 1/60 urcite dodrzi.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Neznamená to, že 1/FL je nejvhodnější pro všechny situace, ale v podstatě většinu situací zvládá rozumně, a to ať se bavíme o portrétech nebo krajinkách, statických scénách a podobně. Je to nejpoužitelnější kompromis, což neznamená, že nejvhodnější za všech situací.
    Ok, takže otázka je, čo znamená väčšina situácií. Zrejme to stačí pre väčšinu situácií, ktoré fotíš Ty. Ale stačí to len pre výraznú menšinu situácií (pri ktorých je maximálny čas podstatný), ktoré fotím ja. Kto má pravdu? Môžem Ti vymenovať dlhú radu situácií kde to nestačí. Ty povieš, že je to stále menšina.

Asi uznáš, že to nestačí pre čokoľvek s výraznejším pohybom. Tvrdíš, že to stačí pre statické snímky a pózujúcich ľudí.

Pokud fotíš lidi, kteří ti na akci zapǒzují, kouknou do objektivu, 1/FL je bez větších problémů použitelné.
    Som ochotný uznať, že ak Ti ľudia naozaj pózujú a máš viacero pokusov, tak aj s 1/30s budeš schopný urobiť ostrú fotku. Ale akonáhle zarátam situácie ako fúkanie sviečky, rozbaľovanie darčeku, prípitok, bozk alebo iné podobné situácie, kde máš práve jeden pokus autenticky zachytiť moment, tak to proste ani náhodou nestačí. A ani na krátke pózy, keď chceš autenticky zachytiť emócie a človek Ti na chvíľu zapózuje, to spoľahlivo nestačí.

fotíš nepozorovaně lidi v akci, tak jasně, 1/FL je totálně k ničemu, to se rozhodně nepřu.
    Nemusí to byť iba nepozorované fotenie ľudí, aj keď aj to je žáner sám o sebe. Ľudia môžu vedieť že ich fotíš, ale nepózujú Ti, venujú sa svojej aktivite, ktorú chceš práve zachytiť.

Na statické scény je 1/FL podstatně lepší než 1/2FL, protože nejde na vyšší ISO při každém přiclonění při jen trochu horším světle, což ale neznamená, že by nebyl vhodnější i delší čas a ještě nižší ISO.
    Iste, nikde som netvrdil, že 1/2FL je vhodné na statické snímky.

Ale aj 1/FL stačí pri statických snímkoch iba na krátkom ohnisku. Na dlhom ohnisku to vedie k 3x navýšeniu ISO, čo spolu so znížením svetelnosti (F2 na F4.9) znamená 18x vyššie ISO. Podľa mňa to príliš použiteľné nie je. Prídem do múzea, áno, odfotím celú vitrínu na širokom konci, potrebujem zazoomovať na konkrétny artefakt a koniec. Na to potrebujem predĺžiť čas na maximum, nie skrátiť.

Je to takový kompromisní základ, který solidně zvládne velkou část situací. Znovu, neříkám, že je ideální pro všechny situace, jde ale o to, že většinu toho zvládá dobře.
    Opačný pohľad je ten, že to nezvláda solídne skoro žiadne situácie, a preto je to na nič. Ja uznám, že pre Teba je ten pohár plný. Ty uznaj, že pre mňa (a predpokladám aj ďalších ľudí) je ten pohár prázdny.

Registrace
    May 2006
    Fotografií
    32

Citace Původně odesláno od sblasko Zobrazit příspěvek
    Tohle se vam stavalo proto, ze ste mali malu hodnotu Max. AUTO ISO. Teda kdyz je rozsah AUTO ISO od 200 po 1600 a min. cas uzaverky je 1/60, tak pri clone f2.8
    na ohnisku 18mm ALE v spatnych svetelnych podmienkach, musi fotak sahnut do casu, pretoze MAX. AUTO ISO uz nestaci. Kdyby ste mali MAX. AUTO ISO nastavene napr. na 12800 tak ten min. cas 1/60 urcite dodrzi.
    Maximální citlivost automatiky byla nastavena na ISO 12800

Opačný pohľad je ten, že to nezvláda solídne skoro žiadne situácie, a preto je to na nič. Ja uznám, že pre Teba je ten pohár plný. Ty uznaj, že pre mňa (a predpokladám aj ďalších ľudí) je ten pohár prázdny.
    Ty fakt nerozumíš. Já ti to nastavení nikde neberu a pořád uznávám, že je v mnoha situacích velmi užitečné. Kolikrát ti mám říkat, že v přítomnosti toho nastavení nevidím vůbec nic špatného a jediné, co mi vadí, je absence 1/FL? To je to vážně tak těžké pochopit? Fakt je to tak neskonale těžké? Píšu snad mimozemsky? Je super, že je tam 1/2FL, je to super! Problém není v tom, že tam je 1/2FL, problém je v tom, že tam není 1/FL.

Ale aj 1/FL stačí pri statických snímkoch iba na krátkom ohnisku. Na dlhom ohnisku to vedie k 3x navýšeniu ISO, čo spolu so znížením svetelnosti (F2 na F4.9) znamená 18x vyššie ISO. Podľa mňa to príliš použiteľné nie je. Prídem do múzea, áno, odfotím celú vitrínu na širokom konci, potrebujem zazoomovať na konkrétny artefakt a koniec. Na to potrebujem predĺžiť čas na maximum, nie skrátiť.
    Však jasně, proto bych tam třeba volil nastavení 1/0,5FL a podobně. Ale zejména u fotoaparátů s delším ohniskem by trvalých 1/15 mohl být problém. Zatímco u G9 X to kvůli malému rozsahu není výraznější problém a 1/15 je zkousnutelná i na max. zoomu, tak přesně totéž nastavení má i G3 X. Tedy 1/15 sekundy na 600mm ohnisku. To je šílenost.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Ty fakt nerozumíš. Já ti to nastavení nikde neberu a pořád uznávám, že je v mnoha situacích velmi užitečné. Kolikrát ti mám říkat, že v přítomnosti toho nastavení nevidím vůbec nic špatného a jediné, co mi vadí, je absence 1/FL? To je to vážně tak těžké pochopit? Fakt je to tak neskonale těžké? Píšu snad mimozemsky? Je super, že je tam 1/2FL, je to super! Problém není v tom, že tam je 1/2FL, problém je v tom, že tam není 1/FL.
    A ja Ti zase neberiem, že tam chceš 1/FL. Tebe to vyhovuje, presvedčil si ma, že to má v Tvojom prípade dobrý význam, nemám s tým problém.

V celej tejto diskusii sa Ti len snažím vysvetliť, že tak ako to je, s tými troma možnosťami (a M s auto ISO), to nie je "nezmyselné" a "nepoužiteľné", ako si tvrdil na začiatku a ako je to napísané napríklad v recenzii G9X vs RX100. Pre niektorých užívateľov to 1/FL vôbec nemusí byť dôležité nastavenie. Ty by si ho chcel, ok, ale som si istý, že aj s kombináciou 1/15s a 1/2FL by si si poradil. Pre iných môže byť veľmi podstatné mať tam tie ďalšie nastavenia mimo 1/FL, najmä tie kratšie časy.

Však jasně, proto bych tam třeba volil nastavení 1/0,5FL a podobně. Ale zejména u fotoaparátů s delším ohniskem by trvalých 1/15 mohl být problém. Zatímco u G9 X to kvůli malému rozsahu není výraznější problém a 1/15 je zkousnutelná i na max. zoomu, tak přesně totéž nastavení má i G3 X. Tedy 1/15 sekundy na 600mm ohnisku. To je šílenost.
    Pokiaľ to pre G3X nezmenili, tak to skutočne veľký zmysel nedáva. Pochybujem, že sa tam dá udržať 1/15s na 600mm ekvivalent. Ak 1/2FL dáva 1/1200s, tak tá logika nastavenia má potom dosť podstatnú dieru.

Občasný diskutér
    Registrace
    Sep 2012

Maximální citlivost automatiky byla nastavena na ISO 12800
    A neskusali ste nahodou Q menu? To ma totizto vychozi (vlastni) nastaveni max. ISO pre AUTO ISO, a teda muze "nevedomky" prestavit tuto hodnotu na nizsi - defaultni, ktora je max. 3200.

Registrace
    May 2006
    Fotografií
    32

Ty by si ho chcel, ok, ale som si istý, že aj s kombináciou 1/15s a 1/2FL by si si poradil. Pre iných môže byť veľmi podstatné mať tam tie ďalšie nastavenia mimo 1/FL, najmä tie kratšie časy.
    Tak ono se s tím fotit dá, ostatně recenze s těmi nastaveními vždycky nějak zpracuji. Tato nastavení jsou bezesporu vhodná pro situace, kdy člověk fotí dlouhodobě jeden typ scén (třeba tu oslavu nebo muzeum třeba hodinu v kuse). Problém nastává, když se tento typ mění a často se mezi sebou střídají dynamičtější a statičtější scény, pro které může být 1/FL vhodnější. Pochopitelně to v obou případech vyžaduje se jim trochu přizpůsobit.

A neskusali ste nahodou Q menu? To ma totizto vychozi (vlastni) nastaveni max. ISO pre AUTO ISO, a teda muze "nevedomky" prestavit tuto hodnotu na nizsi - defaultni, ktora je max. 3200.
    Jenže to bych pak neměl fotografie na ISO 5000 nebo 6400.

Občasný diskutér
    Registrace
    Sep 2012

Jenže to bych pak neměl fotografie na ISO 5000 nebo 6400.
    Ahaa, tak potom ste mali asi v min. shutter speed nastavene 1/AUTO co dava vlastne vase oblubene 1/FL.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Ahaa, tak potom ste mali asi v min. shutter speed nastavene 1/AUTO co dava vlastne vase oblubene 1/FL.
    X-A1 nemá maximálny čas vôbec závislý na ohniskovej vzdialenosti. V AUTO režime je to 1/60s, v PASM manuálne nastaviteľné.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Tak ono se s tím fotit dá, ostatně recenze s těmi nastaveními vždycky nějak zpracuji. Tato nastavení jsou bezesporu vhodná pro situace, kdy člověk fotí dlouhodobě jeden typ scén (třeba tu oslavu nebo muzeum třeba hodinu v kuse). Problém nastává, když se tento typ mění a často se mezi sebou střídají dynamičtější a statičtější scény, pro které může být 1/FL vhodnější. Pochopitelně to v obou případech vyžaduje se jim trochu přizpůsobit.
    Ako som aj písal vyššie, z toho dôvodu považujem jednoduchosť zmeny režimu za veľmi podstatnú. Ak je to napríklad na funkčnom tlačítku, tak vôbec nemusí ísť o dlhodobé fotenie rovnakého typu scén, ale dá sa to prepínať aj od fotky k fotke. Za ideálne by som však považoval nastavenie explicitnej hodnoty maximálneho času priamo otočením niektorého kolieska, to by potom bolo priamo analogické nastaveniu fixného času v manuálnom režime. Ale zatiaľ som sa s takou možnosťou u nijakého foťáku nestretol.

Pri G9X II je to trochu komplikovanejšie, ide to len cez menu. Sú tri možnosti, ísť normálne do menu (zdĺhavé), vytvoriť položku v MyMenu (lepšie) alebo použiť skratku, ktorá sa na displeji objaví pri navolení ISO na predný prstenec (najrýchlejšie). Asi bude otravné meniť nastavenie pre každú jednotlivú fotku, ale už pre sériu fotiek podobného typu to nevidím ako problém.

Občasný diskutér
    Registrace
    Sep 2012

X-A1 nemá maximálny čas vôbec závislý na ohniskovej vzdialenosti. V AUTO režime je to 1/60s, v PASM manuálne nastaviteľné.
    Prečo sem "pletieš" X-A1? Ja pišem o X-T20, ktoru testoval p. Šurkala a házela mu 1/52 sekundy, na min.zoomu 1/26 sekundy. Teda volba 1/AUTO na to sedi.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Prečo sem "pletieš" X-A1? Ja pišem o X-T20, ktoru testoval p. Šurkala a házela mu 1/52 sekundy, na min.zoomu 1/26 sekundy. Teda volba 1/AUTO na to sedi.
    Ja to nijak nespochybňujem, iba doplňujem informáciu, že staršie modely túto možnosť vôbec nemali a je to teda novinka.

Môžem sa opýtať - v akom rozsahu sa na X-T20 dá nastaviť maximálny čas pre auto ISO? A druhá otázka - aké časy foťák volí ak sa prepne páčkou do režimu AUTO? Rešpektuje to nastavenie pre auto ISO alebo má nejaké iné?

Občasný diskutér
    Registrace
    Sep 2012

Sorry za nevhodne zvolene slovo "pletieš". Danu automatiku vyskusam v zavislosti na max. hodnote AUTO ISO.

Strana 3 z 4 PrvníPrvní 1234 PosledníPoslední

Podobná témata

1. Panasonic GX80 - moje skúsenosti
    Od kolyy v sekci Fotoaparáty s EVF
    Reakcí: 163
    Poslední příspěvek: 06-12-2017, 00:39
  2. Oplatí sa Panasonic g80? Máte skusenosti?
    Od kaluzak v sekci Fotoaparáty s EVF
    Reakcí: 7
    Poslední příspěvek: 20-04-2017, 13:54
  3. UHS-II U3 + Canon 80D
    Od Mirci v sekci Paměťové karty
    Reakcí: 3
    Poslední příspěvek: 06-02-2017, 12:38
  4. Reakcí: 2
    Poslední příspěvek: 01-11-2016, 10:20
  5. servis Olympus - moje první zkušenost
    Od andurillek v sekci Volná témata
    Reakcí: 4