Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotoaparát na focení módy do 12 tisíc

besthero (2)|15.12.2017 17:10
Zdravím všechny fotografy a nadšence.

Potřeboval bych poradit. Rád se fotím v různých outfitech a dávám svoje fotky na instagram. Chtěl bych kvalitu fotek posunout na lepší úroveň a proto hledám nějaký fotoaparát. Neočekávám zázraky, ale předpokládám, že by výsledky měli být lepší, než fotky pořízené iphonem 6 nebo starším kompaktem, na které fotím nyní. Pro lepší představu je zde odkaz na můj instagram: https://www.instagram.com/zipiik/ .

Foťák bych rád také využil na občasné natáčení v interiéru a focení na cestách. Hlavní prioritou by však byly zmíněné fotky na instagram.
Značku ani velikost fotoaparátu neřeším. Rozpočet je momentálně na max 12 tisících, pokud by to dávalo smysl, klidně bych nějaký ten tisíc ještě přihodil.

Předem děkuju za všechny rady.
kolyy (1542)|17.12.2017 00:44
Vitaj na fóre! Odkaz dáva dobrú predstavu, ale jednu podstatnú vec by to chcelo upresniť - aká veľkosť foťáku je pre Teba prijateľná. Sú na výber v princípe tri možnosti: klasický kompakt, kompakt s vymeniteľnými objektívmi (bezzrkadlovka) a zrkadlovka. Veľkosť foťáku stúpa v tomto poradí. Obrazová kvalita sa nemusí nutne líšiť, rozdiely sú skôr v možnostiach a výbave foťáku. To je možno aj otázka na toho, kto Ťa fotí. Vlákno si zaradil do sekcie zrkadlovky, v tejto cene však hovoríme o úplne základných modeloch. Ja Ti letmo poradím v každej kategórii, aby si získal predstavu a mohol sa ďalej kvalifikovane rozhodnúť.

Keď sa pozerám na Tvoje fotky, tak okrem základnej kvality ma napadajú dve veci, v ktorých by Ti nový foťák mohol potenciálne pomôcť posunúť sa na trochu vyššiu úroveň:

Kompozícia: Ak sa fotíš mobilom, ktorú ma relatívne široký uhol záberu (kratšie ohnisko), nutne máš vo fotke veľa pozadia. Občas je to výhoda, ak máš za sebou atraktívnu scenériu, ktorú tam chceš mať (napr. fotka s Vltavou), ale inokedy by bolo asi lepšie zachytiť toho pozadia menej. Koľko ho tam chceš mať je dané šírkou záberu (t.j. ohniskovou vzdialenosťou) a najľahšie Ti to umožní kontrolovať objektív so zoomom. Ak chceš vyrezať viac pozadia, je potrebné použiť užší uhol záberu a fotograf si odstúpi od Teba ďalej (aby Ťa zachytil v takej póze ako chceš). Takto sa fotia klasické portréty, kde nemusí byť vôbec zrejmé kde je to fotené. Vo fotke potom viac vynikne subjekt v popredí (t.j. Ty), na ktorého sa kompozícia sústreďuje. Širší uhol záberu naopak dodáva fotke kontext. Zvoliť sa samozrejme dá čokoľvek medzi tým.

Mazanie pozadia: Fotky s mobilu majú kvôli veľmi malému clonovému otvoru veľkú hĺbku ostrosti. To znamená, že aj keď sa princípe dá vždy ostriť iba na jednu vzdialenosť od foťáku, tak ostré je v podstate aj všetko okolo. Možnosť rozmazať pozadie v želanej miere je pritom jedným so základných nástrojov v portrétnej fotografii, keďže umožňuje kompozíciu sústrediť viac na subjekt, ak je to potrebné. Všimol som si, že minimálne na jednej Tvoje fotke bola snaha o rozmazanie pozadia softvérovo. To vyzerá umelo, vierohodne sa to dosahuje svetelným objektívom s veľkým clonovým otvorom. Mieru mazania potom určuje clona (čím nižšia, t.j. väčší otvor, tým viac mazania), vzdialenosť od subjektu (čím bližšie, tým viac to maže), vzdialenosť pozadia (čím ďalej, tým viac to maže) a šírka záberu (čím užší, tým viac to maže).

Čo sa týka prvej požiadavky, dostatočný zoom pre Tvoj účel (od širokého ohniska cca 28mm ekvivalent, po klasické portrétne ohnisko cca 85mm ekvivalent) Ti dá v podstate každý foťák v tejto cene, buď som zabudovaným alebo setovým objektívom. Horšie je to s druhým bodom, keďže tento objektív Ti umožní mazať pozadie iba v relatívne obmedzenej miere (aj keď podstatne viac ako mobil). Na to by bolo dobré si priplatiť za svetelnejší objektív, ale to sa už dostávaš cez rozpočet. Ak máš záujem o lepšie mazanie pozadia, má zmysel uvažovať o navýšení rozpočtu. Pri foťáku s vymeniteľným objektívom sa samozrejme dá dokúpiť objektív kedykoľvek aj dodatočne. Možnosťou je tiež kúpiť použitý objektív lacnejšie z bazáru. Týmto smerom je samozrejme možné uvažovať aj pri samotnom foťáku. Ja Ti udám zhruba ceny nových výrobkov.

Zrkadlovky - tu sa bavíme o úplne základnom modely, ako je Canon 1300D alebo Nikon D3400 so setovým objektívom, kde sa pohybujeme okolo Tvojho rozpočtu alebo mierne cez. Najlacnejší svetelný objektív s pevným ohniskom potom stojí od 3000Kč (Canon) alebo 6000Kč (Nikon). Pri zrkadlovkách z princípu fungovania vždy dostaneš optický hľadáčik, čo je určite výhoda. Je však treba povedať, že fotenie cez optický hľadáčik je niečo výrazne iného ako cez displej a je sa to treba naučiť. Fotiť sa samozrejme dá aj cez displej, ale potom je trochu zbytočné ťahať veľkú zrkadlovku, keď sa to zrkadlo vlastne nevyužíva. Zrkadlovky tiež typicky ostria cez displej pomalšie (najmä Nikon).

Bezzrkadlovky - sú to kompakty s vymeniteľným objektívom. Majú typicky veľmi podobný snímač ako zrkadlovky, ale chýba im zrkadlo a teda optický hľadáčik. Vyspelejšie modely majú elektronický hľadáčik, čo je vlastne malá obrazovka a zobrazuje to isté ako zadný displej (ale umožňuje komponovať za slnečného počasia a podobne). Kvalita je teda rovnaká, ale prístroje sú zvyčajne menšie a ľahšie. Jednotlivý výrobcovia majú vlastný systém kompatibilných objektívov.

Do 10000Kč sú základné modely so setovým objektívom, ako Sony A5000, Panasonic GF7 alebo Canon EOS M10. Svetelnejšie pevné objektívy sú od cca 5000Kč. Modely s hľadáčikom sú potom cca od 15000Kč, napríklad Panasonic GX80 (ktorý mám) alebo Sony A6000. Na GX80 je momentálne akcia, keď je v balení mimo setového zoomového objektívu zdarma ešte svetelný 25mm/1.7. Ten je síce širší ako klasické portrétne ohnisko (zodpovedá to 50mm ekvivalent na kinofilm, čo je normálny uhol záberu), ale na začiatok by to mohlo celkom aj postačiť.

Kompakty - so šikovných kompaktov s dobrou kvalitou obrazu v Tvojej cene by sa dal zvážiť Canon G9X II, Sony RX100 a RX100 II. G9X II som zhodou okolností nedávno kupoval a moje dojmy nájdeš tu na fóre. Tieto kompakty Ti dajú dostatočný zoom, ale mazanie pozadia iba značne obmedzené. Modely so svetelnejším objektívom (Canon G7X II, Sony RX100 III, Panasonic LX10) sú od cca 15000Kč, treba však podotknúť, že tá svetelnosť zďaleka nie je taká, ako u pevných svetelných objektívov k zrkadlovkám a bezzrkadlovkám. Skôr zodpovedá setovým zoomovým objektívom.

Myslím, že v tejto chvíli je to snáď dostatok informácií, a doporučil by som rozhodnúť sa, ktorou cestou sa chceš vydať. Potom sa o tom dá diskutovať viac. Ak máš nejaké otázky, tak smelo do toho! ;)
besthero (2)|23.3.2018 13:48
Ahoj, děkuji ti moc za tvou odpověď a omlouvám se za moji pozdní reakci. Fotoaparát jsem stále nevybral. Dlouho jsem se rozhodoval mezi menší zrcadlovkou a bezzrcadlovkou.

Konkrétně Canon 200D a Olympus E-M10 Mark II se setovým objektivem 14-42 či Olympus e-pl8 taky se setovým, jelikož jsem ty olympusy mohl mít za cenovku okolo 10 tisíc. Pak byl ještě v úvahu Olympus Pen-F který byl dokonce za 16,5 tisíce avšak s objektivem 17mm a alespoň nějaký další 45mm portrétní nebo setový objektiv by už vyšel hodně draho a bylo by to dost nad můj rozpočet.

Zatím jsem tedy rozhodnutý pro Canon 200D, který bych vzal nejspíš z e-bay nebo z amazonu z Německa se setovým objektivem EF-S 18-55 mm III IS STM za cca 14 tisíc.

Nedávno jsem byl na prodejně si osahat Olympusy i ten Canon.. Olympusy byly velikostně pochopitelně menší, avšak ani Canon mi nepřišel nijak velký a navíc se mi líp držel. A rozdíl ve váze a velikosti, když je na tom foťáku nasazen objektiv mi zase nějak markantní nepřišel. Tak si říkám, jestli budu nosit o něco větší canon, že mi to asi zas tak vadit nebude. Navíc kdyby mě to více chytlo video, tak na 200d jednoduše připojím i mikrofon. Olympus e-m10 mark II navíc nemá výklopný displej, který bych taky ocenil, takže ten nejspíš vyřazuji.

Jediné co mi vrtá v hlavě je ještě sony alpha a6000, která i když je už starší vypadá slibně a je přeci jenom poměrně maličká, opravdu skoro do kapsy. Pokud by fotila na stejné úrovni jako 200D možná bych to ještě zvážil.

Zatím jsem ale rozhodnut pro Canon 200D se seťákem + dokoupím z bazaru 50mm objektiv na portréty. Možná to vypadá, že vlastně pořád nevím co chci, ale z toho dlouhého vybírání jsem celkem už bezradný. Co říkáte na moji úvahu? Měl bych jít do toho Canonu nebo raději do a6000 případně připlatit a vzít PEN-F a došetřit na nějaký objektiv?

Díky moc za radu :)
kolyy (1542)|24.3.2018 00:50
D200 nemusí byť zlá voľba, ak chceš otočný displej, vstup na mikrofón a nevadia väčšie rozmery. Slabinou sa mi vidí zastaralý 9-bodový systém ostrenia cez hľadáčik, samotný hľadáčik je tiež veľmi malý. Kvalita videa tiež nie je práve na špici. Špičkový by mal byť naopak autofokus vo videu. Dostupnosť objektívov pre Canon je samozrejme veľmi dobrá.

A6000 má celkom iste minimálne rovnako dobrý snímač ako D200. Seťák 16-50 je opticky podpriemerný (slabšie rohy najmä na širokom konci), ale pre Tvoj účel to asi nemusí vadiť. Vek prístroja je podľa mňa vidieť skôr na ovládaní (napr. absentuje dotykový displej).

Čo sa týka systému M43: aj keď Olympus určite nie je vyložene zlá voľba, osobne preferujem Panasonic. Pokiaľ chceš kompaktnejšie telo, tak GX80 je stále veľmi moderný foťák s málo muchami. Rýchly prístroj s dobrým ovládaním a kvalitným videom. Ak chceš vybavenejšie telo s otočným displejom a vstupom na mikrofón, tak je tu tiež G7. Čo sa týka PEN-F, za Tebou dávanú cenu je to dobrá kúpa, ale inak mi to príde skôr ako predražená štýlovka. E-PL8 bez hľadáčika by som v tejto cene asi nebral, ale E-M10 II je stále pekný foťák. Inak z menovaných prístrojov iba Olympusy a Panasonic GX80 majú stabilizovaný senzor, čo je výhoda pri použití pevných objektívov bez optickej stabilizácie alebo točení videa z ruky.

Pri rozhodovaní medzi zrkadlovkami a bezzrkadlovkami je dôležité zvážiť principiálny rozdiel v konštrukcii hľadáčiku a systéme ostrenia. Zrkadlovky majú optický hľadáčik, čo je vlastne malé okno do sveta. Vyzerá prirodzene, ale nedáva priamu informáciu ako bude vyzerať fotka. Nie je tiež možné cez hľadáčik snímať video (iba cez displej). Bezzrkadlovky majú (ak ho majú) elektronický hľadáčik, čo je malá obrazovka, ktorá zobrazuje identickú informáciu ako zadný displej. Oproti optickému hľadáčiku dávajú omnoho presnejšiu predstavu ako bude vyzerať fotka, napríklad z hľadiska jasu. Osobne som prívrženec druhého prístupu.

Zrkadlovky majú tiež odlišný systém ostrenia cez hľadáčik a cez displej. To môže byť výhoda alebo nevýhoda. Výhoda môže byť v spoľahlivosti ostrenia na pohybujúce sa objekty. Nevýhoda je zvyčajne v pokrytí ostriacimi bodmi, problematickou presnosťou ostrenia (je nutná dobrá kalibrácia foťák-objektív) a absenciou pokročilejších funkcií ako je napríklad detekcia tváre či očí. Bezzrkadlovky majú len jeden systém ostrenia pre hľadáčik aj displej.