Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Foto príslušenstvo - Filtre

Depor (4)|6.9.2009 12:07
Zdravím...Môžte mi poradiť ohľadom filtrov na Panasonic FZ28...nejaké doporučenia (kde kúpiť, pripevnenie k fotoaparátu, cena) s prihliadnutím na obmedzené finančné možnosti. Konkrétne mám záujem o Polarizačný filter pre fotenie krajín a Neutrálny Šedý filter na fotenie tečúcej vody...Ď.
busy (782)|6.9.2009 13:23
[quote=Depor;3604]Zdravím...Môžte mi poradiť ohľadom filtrov na Panasonic FZ28...nejaké doporučenia (kde kúpiť, pripevnenie k fotoaparátu, cena) s prihliadnutím na obmedzené finančné možnosti. Konkrétne mám záujem o Polarizačný filter pre fotenie krajín a Neutrálny Šedý filter na fotenie tečúcej vody...Ď.[/quote]

FZ18/28 ma na objektive dva zavity - jeden velkosti 46mm priamo na posuvnej casti objektivu a druhy cca 55.8 mm na pevnej casti.

Takze, prva moznost je pouzit lubovolne filtre so zavitom 46mm.
Toto riesenie ma nevyhodu, ze filtre nesmu byt moc siroke a hlavne nesmu mat ziadne packy na otacanie, pretoze pohybliva cast objektivu sa pri vypnuti uplne zasunie do pevnej casti, a vnutorny priemer pevnej casti je cca 50 mm.
Ja osobne som si na tuto pohyblivu cast nasadil 46mm UV filter, ktory tam mam "nastalo", hlavne kvoli mechanickej ochrane objektivu.

Druha moznost je pouzit redukciu DMW-LA3E, ktora sa nasadi na vonkajsiu pevnu cast objektivu. Tato redukcia ma na druhom konci standartny 55mm zavit, takze je na nu mozne nasadit cokolvek, co ma zavit 55mm. Tato redukcia sluzi ako predlzenie objektivu, tak aby pohybliva cast objektivu nenarazala do nasadenych filtrov pri zoomovani.

Original redukcia DMW-LA3E priamo od panasonicu je dost draha - stoji 20 az 29 euro
http://www.megafoto.sk/Panasonic/dmw-la3e,
ale v roznych zahranicnych internetovych obchodoch sa da zohnat neoriginalna aj za 13$ (ja som si prave taku neoriginalnu kupil, je z nejakej velmi dobre a pevne posobiacej zliatiny hlinika, som s nou spokojny).

Pouzitie LA3E ma ale dve nevyhody. Neda sa potom pouzit slnecna clona, resp. kruzok, ktory sluzi na upevnenie slnecnej clony, sa na LA3E uz neda nasadit. Slnecna clona sa sice da upevnit aj priamo na LA3E, ale nedrzi moc pevne. Druha nevyhoda je ovela zavaznejsia - pri foteni na najsirsie ohniska redukciu vidno v rohoch obrazu:
http://busy.speccy.cz/tmp/la3e-27mm.jpg
Redukcia sa "uprace" prec z rohov az pri ohnisku nad 59 mm.

Ja osobne tuto redukciu pouzivam hlavne na nasadenie makropredsadok, kvoli skrateniu niminalnej zaostrovacej vzdialenosti pri telemakre, ked sa pouzivaju dlhsie ohniska.
Filcka (300)|6.9.2009 18:45
No nemáte to chlapci jednoduché... :D :D :D
busy (782)|6.9.2009 19:44
[quote=Filcka;3610]No nemáte to chlapci jednoduché... :D :D :D[/quote]

No jasne, nebol by si to ty keby si si nerypol.
Aspon nemusime na rozdiel od teba nosit niekolkokilovu vybavu, v terene menit cele objektivy a nikoho nerusime cvakanim zrkadla :)
Depor (4)|6.9.2009 20:17
to busy: Zatím dík...myslím, že sa ešte časom obrátim na pomoc (ono to zase tak neponáhla) a súhlasím s tebou ohľadom záťaže...absolútne mi tá moja "mašina" pri vyššej turistike a fotení v nejakej krkolomnejšej pozícii vyhovuje a postačuje...Mimochodom na najširšom ohnisku fotím docela často a taký veľký orez fotky kvôli redukcii by ma asi dosť obmedzil...takže momentálne sa nedokážem rozhodnúť...
Filcka (300)|6.9.2009 20:48
[quote=busy;3611]No jasne, nebol by si to ty keby si si nerypol.
Aspon nemusime na rozdiel od teba nosit niekolkokilovu vybavu, v terene menit cele objektivy a nikoho nerusime cvakanim zrkadla :)[/quote]

Než řešit toto: http://busy.speccy.cz/tmp/la3e-27mm.jpg tak to radši 5x přehodím objektiv...:thumb

[quote=Depor;3613]Mimochodom na najširšom ohnisku fotím docela často a taký veľký orez fotky kvôli redukcii by ma asi dosť obmedzil...takže momentálne sa nedokážem rozhodnúť...[/quote]

Pokud tě to omezuje, je čas přejít na jiný level ;)
busy (782)|7.9.2009 06:38
[quote=Filcka;3615]Pokud tě to omezuje, je čas přejít na jiný level ;)[/quote]

Napriklad kupit si Panasonic Lumix DMC-FZ50. Ten ma este lepsi objektiv - svetelnost F3.7 na 420mm, priamo na objektive je zavit 55mm, ziadne redukcie netreba. Pri zaostrovani a zoomovani sa predny clen ani nevysuva a ani neotaca, takze pouzite filtrov je uplne bez problemov. A najkrajsie na nom je mechanicke zoomovanie prstencom na objektive, ako maju zrkadlovky.
Depor (4)|7.9.2009 15:33
Hm...no škoda, že FZ28 mám len asi 2 mesiace...takže bohužial nepripadá do úvahy...ale šak nelutujem zatiaľ : )
Filcka (300)|7.9.2009 18:33
[quote=busy;3616]Napriklad kupit si Panasonic Lumix DMC-FZ50. Ten ma este lepsi objektiv - svetelnost F3.7 na 420mm, priamo na objektive je zavit 55mm, ziadne redukcie netreba. Pri zaostrovani a zoomovani sa predny clen ani nevysuva a ani neotaca, takze pouzite filtrov je uplne bez problemov. A najkrajsie na nom je mechanicke zoomovanie prstencom na objektive, ako maju zrkadlovky.[/quote]

Ano, svázáním FZ28 a FZ50 pevným řemenem získáš naprosto originální džeponské nunchaku! :D :D :D
Depor (4)|7.9.2009 23:04
[quote=Filcka;3619]Ano, svázáním FZ28 a FZ50 pevným řemenem získáš naprosto originální džeponské nunchaku! :D :D :D[/quote]

Vážne nechápem načo to tu komentuješ...Dokial nebudeš schopný so svojou "inteligenciou" napísať niečo k veci a nezaujato poradiť...Budú tvoje "príspevky" ignorované a pobaviť sa na nich môžeš akorát sám so svojou maličkosťou!
(sorry toto sem nepatrí, ale nemal som na výber)
Filcka (300)|7.9.2009 23:21
[quote=Depor;3621]Vážne nechápem načo to tu komentuješ...Dokial nebudeš schopný so svojou "inteligenciou" napísať niečo k veci a nezaujato poradiť...Budú tvoje "príspevky" ignorované a pobaviť sa na nich môžeš akorát sám so svojou maličkosťou!
(sorry toto sem nepatrí, ale nemal som na výber)[/quote]

To, že si máš pořídit něco, na co bez problémů našroubuješ filtr a nebudeš muset mít fotky jak přes roličku toaletního papíru, k věci bylo. Že jste to s Busym opět nepochopili, není můj problém :D :D :D
busy (782)|8.9.2009 07:10
[quote=Filcka;3622]To, že si máš pořídit něco, na co bez problémů našroubuješ filtr a nebudeš muset mít fotky jak přes roličku toaletního papíru, k věci bylo. Že jste to s Busym opět nepochopili, není můj problém :D :D :D[/quote]

:) Neboj, Depor a Busy velmi dobre pochopili, ze so svojou inteligenciou nie si schopny napisat nieco k veci a nezaujato poradit :) A miesto toho bud len papagajujes co uz vyssie napisali ini alebo si tu hlupymi ironickymi poznamkami len liecis nejake tvoje skryte komplexy :)
Filcka (300)|8.9.2009 20:41
[quote=busy;3626]:) Neboj, Depor a Busy velmi dobre pochopili, ze so svojou inteligenciou nie si schopny napisat nieco k veci a nezaujato poradit :) A miesto toho bud len papagajujes co uz vyssie napisali ini alebo si tu hlupymi ironickymi poznamkami len liecis nejake tvoje skryte komplexy :)[/quote]

Á, přičinlivý Koniáš Panasonicu a zřejmě též persona duplex, která v každém threadu diskuzi naprosto nezaujatě každému cpe pod nos plečku FZ28, přechází na skutečné Malleus maleficarum a začíná hodnotit intelektuální schopnosti... Na to ti říkám: sojka, Koniáši. :D :D :D
Karlos5573 (269)|9.9.2009 08:43
Nebudu rýpat ale po 28 si kupovat 50 mi příjde jako blbost za ty prachy má člověk zrcadlovku a je úplně jinde.
busy (782)|10.9.2009 06:33
[quote=Karlos5573;3642]Nebudu rýpat ale po 28 si kupovat 50 mi příjde jako blbost za ty prachy má člověk zrcadlovku a je úplně jinde.[/quote]

Obavam sa, ze si sa riadne sekol. Alebo dobre, beriem ta za slovo, daj mi tip, aku zrkadlovkou + aky objektiv (sadu objektivov) mam kupit, aby som v cene FZ50 pokryl ohniskovy rozsah 35-420 mm pri svetelnostiach F2.8-F3.7 ?

A to este netrvam na tom, aby cela tato zostava mala 0.7 kg.

Ale inak, predchadzat z FZ28 na FZ50 je hlupost, na tom sa zhodneme.
Karlos5573 (269)|10.9.2009 12:59
[quote=busy;3651]Obavam sa, ze si sa riadne sekol. Alebo dobre, beriem ta za slovo, daj mi tip, aku zrkadlovkou + aky objektiv (sadu objektivov) mam kupit, aby som v cene FZ50 pokryl ohniskovy rozsah 35-420 mm pri svetelnostiach F2.8-F3.7 ?

A to este netrvam na tom, aby cela tato zostava mala 0.7 kg.

Ale inak, predchadzat z FZ28 na FZ50 je hlupost, na tom sa zhodneme.[/quote]

Jenže FZ50 a zrcadlovka je úplně něco jiného. Já například používám 2 objektivy s pevným ohniskem a clonou 1.8 a nestěžuju si a necitím potřebuju mít více objektivů .. Jde o to co člověk chce fotit a v jaké kvalitě a jaké podmínky má při focení.