Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Upgrade z D3100 na D5500?

jonashredblocks (129)|22.12.2017 11:31
Ahoj, uvažuju o upgradu z D3100 na D5500, který je obrazově a ovladatelně podstatně dál. Jaký je váš názor? Vím, že vyšla i D5600, ale ta má, co jsem koukal, výrazně horší hodnocení (třeba na Heurece 95 % vs 83 %). Vždycky mě sice lákala řada D7XXX, ale je výrazně dražší (cca 18 k vs 28 k) a asi by mi dost vadilo, že je těžká. Já jsem "nadšený amatér", za peníze nefotím a spší se tím bavím. Na manuál nejezdím (výhradně priorita clony), fotim do RAW. K Nikonu D3100 aktuálně mám Nikkory 35/1,8 + 18-105 + Sigmu 10-20.

Budu rád za reakce.
nephilim (353)|22.12.2017 12:33
Mám osobní zkušenost s oběma modely, takže mohu odpovědně říct, že v obrazovém výkonu, především ISO jde vůči D3100 o zásadní upgrade. Ovšem v oblasti ovládání jsou oba modely poněkud spartánské, takže zde k zásadní změně nedojde. Není to sedmičková řada.
S uvedenými objektivy bude D5500 spolupracovat stejně dobře, jako D3100.
Domnívám se, že D3100 na běžné hobby focení je uspokojivá. A pokud se na ni nasadí nějaký ze špičkových objektivů, lezou z ní špičkové snímky. Kamarádovi s D3100 jsem na motokros půjčil můj Nikkor 70-200/2.8. Nemohl uvěřit, že má v ruce stále svůj "levný" D3100.
Vzhledem k tomu, že nákup D5500 není právě malý výdej, přičemž stávající foťák funguje, tak já osobně bych si kladl otázku, v čem mi D3100 nestačí a co tedy očekávám od změny.
jonashredblocks (129)|22.12.2017 13:20
Díky za reakci. Já původně uvažoval o koupi objektivu (Sigma 17-70 2,8-4). Měl jsem problémy s FF, a i když mi řekli, že to v AWH seřídí, tak se mi do toho moc jít nechtělo, protože by to aspoň týden trvalo a moc bych to ve 14denní lhůtě nevyzkoušel. A zkoušet fotit s front focusem, kor když jsem se těšil na focení s plnou dírou, se mi moc nepáčilo. A pak sem si začal klást otázku, zdali má cenu kupovat lepší objektivy na takhle staré tělo, ač je fakt, že mi slouží těch 5 let dobře. A jako upgrade mi nejlépe vyšla D5500 (cena X výkon, lehký na nošení, skvělé recenze uživatelů). Nic moc jinýho na výběr v této cenové hladině neni, a u Nikonu chci zůstat. Tak teď babo raď.
nephilim (353)|22.12.2017 15:09
Set D5500+18-140 jsem předloni doporučil přítelkyni. Každou chvíli jí pomáhám s úpravou fotek z RAW, při cestách s nastavením foťáku atd. Mám tedy poměrně dost zkušeností a musím říct, že z pohledu obrazové kvality, především jak tělo zvládá vysoké ISO, je to skvělý foťák. Rozdíl v elektronice mezi D3100 a D5500 je propastný. To určitě ano. Nikon výtečně vylepšil i tvar těla, především grip, který padne i do mé ruky. Tedy, držím jej třemi prsty, malíček mi přebývá. ;) Podle mě je to spíš do ženské ruky, ale umím si představit, že bych ho používal i já. Pravda, asi bych si k němu přikoupil battery grip. Tohle je ale dost individuální věc, takže zpět k obecnému hodnocení. Elektronika obou modelů je opravdu o několik generací od sebe. Přesto bych si kladl otázku v čem D3100 tak zásadně nevyhovuje, abych investoval do D5500.
A pokud jde o D5600, tak oproti D5500 je ta investice opravdu těžko zdůvodnitelná.

Pokud to tedy dobře chápu, tak cílem je spíš zisk, který by mohl přinést objektiv, než tělo. Nebo mi něco uniká?
jonashredblocks (129)|22.12.2017 19:22
No hlavne jsem chtel posunout opticky vystup nekam dal. Ta Sigma 17-70 dobry, ale za 12500 mi rozdil oproti 18-105 za to nestal. Ta vysoky iso me laka a lepsi AF, fotim rad nase zvirata doma (kocky, psa) nebo pri šeru. Ten vystup bude jinde urcite. Proste chci hezky fotky co do kvality. A lehci telo kvuli vyletum a cestam by bylo asi lepsi. Ale zase: stat D7200 mene, tak by mi to rozhodovani stizilo. Ale 28k je na me fakt moc.
Hanse (206)|22.12.2017 20:41
Každopádně bych doporučoval počkat na povánoční výprodeje. Nikon D7200 už jsem před časem někde v akci viděl, tak možná by mohl být i za nějaký lepší peníz
nephilim (353)|22.12.2017 23:47
AF modul v D5500 je rozhodně lepší, než v D3100. Použitelnost vysokých ISO bude také znát. Stále však nevidím jak by tyto vlastnosti mohly opticky "posunout výš" výstup. Podle tvých fotek nemáš problém s ostřením v šeru a ani ISO1600 ze stávající D3100 není nepoužitelné. Samozřejmě, že pro velkoplošný tisk to nebude to pravé ořechové. Nesnažím se rýpat, ale spíš mám pocit, že máš vyšší očekávání, než jaká bude realita.
jonashredblocks (129)|23.12.2017 10:03
Hele urcite to tak muze byt, chtel jsem zkratka jit do neceho novejsiho a pri porovnani, v cem je vnitrek d5500 lepsi nez u te me, tak me to navnadilo. Za sebe bys teda radil spis jit dp 7200 kdyz uz upgrade? To bych si urcite pockal + musel zhodnotit, jestli tu vahu navic budu chtit tahat.
Ono navic d3100 mam od leta 2012, tak se trocho bojim, ze odejde zaverka. Musim zjistit, kolik mam vlastne nacvakano, to ani nevim.
Begy_cz (537)|24.12.2017 00:26
o závěrku bych se asi fakt nebál, i na tom základu jako je D3xxx vydrží přes 100tis expozic.
Zásadní rozdíl mezi D3xxx, D5xxx a řadou D7xxx je hlavně ovládání, provedení a naschvál nevykastrovaný menu.
Taky už jsem si něčím prošel a "kvalita výstupu" pro mě osobně začíná hrát čím dál menší roli.
Pokud ta fotka nemá obsah/kouzlo - tak jí jakoukoli technikou nedoženeš. Jo, blbě se to na začátku poslouchá.. :)

Řada D7xxx umí mimojiné i korigovat FF/BF ale... co mám zatím zkušenosti, tak ono je často potřeba korigovat jinak ostření na krátkou vzdálenost a jinak na dlouhou. Takže ta funkce tu sice je, ale mě přijde víceméně "rozapčitá".
V tomhle směru je dle mého nejdále asi Sigma v řadě Art, kde pomocí docking station jde objektiv vyladit do detailů - ale to už se bavíme o jiných penězích...
Kikiris Kakabus (61)|24.12.2017 10:45
Begy:"pokud snímek nemá obsah, kouzlo, motiv, atmosféru, emoce atd. - tak ji jakoukoli technikou nedoženeš",
tak s tím se nedá, než bezvýhradně souhlasit. Také já už jsem skončil u aparátů s jednoduchým a intuivním
ovládáním přes rollery a FN tlačítka...
Přeji všem "domorodcům" i návštěvníkům tohoto fóra hezké a pokojné Vánoce a v Novém roce spoustu parádních
fotoúlovků...
jonashredblocks (129)|24.12.2017 13:58
Me rada D7xx vzdy lakala kvuli ovladani a nenutnosti vse nastavovat vse na zadnim displeji. Kor kdyz ja se snazim automatiku pri rezimu priorita clony dost korigovat. Manual jen s 1 rollerem je omezujici. Odrazuje me jen vaha a cena. A ceny fototechniky jdou furt nahoru, tezko rict, zda by vubec povanocni slevy zrovna u Nikonu nastaly.

Taky hezke svatky vsem.
vormen (81)|25.12.2017 16:28
já jsem začal na D3100, začalo mě focení bavit, takže přišla výměna za D5100 a hned jak vyšla D7200, tak jsem ji měl doma. Jenomže ta to focení zabila, funkce,obraz ovládání super, ale ta velikost a hmotnost! Přestal jsem ji nosit s sebou a tím i fotit. Litoval jsem její koupě, protože D5600 fotí stejně, ale je krásně malá a lehká a skvěle se drží. Nejvíce se propaguje u řady 7xxx hledáček, který je větší a světlejší, ale osobně můžu říct, že rozdíl není markantní. Už bych si jako amatér co fotí jen pro sebe sedmičku nekoupil. Nakonec jsem prodal komplet výbavu a znechucen tím obrem přešel na Olympus. Kdybych se držel pětkové řady, tak fotím ještě dnes a s nějakým profi sklem. Někdy prostě není nejlepší technika nejlepším řešením.

Odesláno z mého FRD-L09 pomocí Tapatalk
nephilim (353)|27.12.2017 20:36
Souhlasím s ostatními. Určitě je důležité uvážit i tu váhu foťáku. Ne každému se chce tahat celý den s velkou a relativně těžkou sestavou. Já rozhodně preferuji komfort v ovládání, ale umím si představit, že bych přešel na D5500. Je rychlý a krom absence asi dvou tlačítek mi na něm neschází nic.
jonashredblocks (129)|29.12.2017 10:04
Vcera mi prisla d7200 a jsem nadsenej. To ovladani je uplne o necem jinym. A vaha s 35mm "jen" 999 gramu, to jde. Poridil jsem v akci i mensi batoh na dslr se 2-3 objektivy, tak se mi to bude brat dobre na cesty. A ta 35ka na tomhle tele jezdi jeste mnohem lepe. Na zadni roller sem si hodil ISO (vadilo mi, ze se pri zmene vzdy mimo stavovyho displeje rozsviti i ten velkej) a je to pohodlny. Mensi grip nevadi, sam mam mensi ruce. Pro me nejvetsi zmenou je ale displej, ktery ma snad 4x tolik pixelu, a hledacek, kde konecne poradne neco vidim a lepe se ostri. Jako vahu budu trochu vstrebavat, ale neni to az tak zly. Tata se svoji D610 a obj. 200-500 to uz ma na nosice :D

Kazd. diky za nazory. Uzijte Silvestra a stastny novy rok.
Kikiris Kakabus (61)|29.12.2017 11:07
Jonash: gratulace k pořízení nového fotoparátu, ať ti dlouho a bezproblémově
slouží...V hledáčku vidíš tak dobře, protože je hranolový a ne zrcátkový :-).
nikon-d7200-pentagonalni-hranol-hledacku-3652.jpg
nephilim (353)|31.12.2017 17:15
TO jonashredblocks: Ačkoliv je papírový rozdíl ve váze D5500 a D7200 citelný, při držení v ruce to člověk obvykle tělu odpustí. Přístupnější ovládání to také vykompenzuje. Rozhodně gratuluji k pořízení nové "hračky" a do nového roku přeji dobré světlo. ;)