Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Rychlost ostření

fabikp (40)|2.1.2018 08:40
Zdravím všechny, přeju vše nejlepší do dalšího roku a ptám se: věděl by někdo (ideálně z vlastní zkušenosti), jestli bude PANASONIC objektiv na OLYMPUS těle ostřit pomaleji než OLY objektiv ? Konkrétně jde o OLY E-M5 II a PAN Leica Summilux 15/1.7. Četl jsem někde, že u sestavy PAN tělo a OLY objektiv nefunguje DFD ostření, ale obráceně nevím. Díky za případné odpovědi. Pavel.
Kabe (442)|4.1.2018 08:58
netusim, ale zkusil bych ty typy zadat do googlu ci jeste lepe do youtube, jestli nekdo nedelal nejaky takovy test, coz vubec neni vylouceno nebo si to zkusit zajit vyzkouset na prodejnu pokud jste z nejakeho velkeho mesta ci okoli ...
fabikp (40)|4.1.2018 20:15
Díky, sice jsem se ptal v Megapixelu a tam tvrdili, že to bude stejně rychlé, ale jestli je to pravda ?.... Asi nejschůdnější bude si to zajít vyzkoušet.
Kabe (442)|5.1.2018 02:00
V megapixelu jsou schopni tvrdit skoro cokoliv .... ale vyzkouset si to tam zajdete klidne
kolyy (1542)|6.1.2018 00:25
[QUOTE=fabikp;47118]Zdravím všechny, přeju vše nejlepší do dalšího roku a ptám se: věděl by někdo (ideálně z vlastní zkušenosti), jestli bude PANASONIC objektiv na OLYMPUS těle ostřit pomaleji než OLY objektiv ? Konkrétně jde o OLY E-M5 II a PAN Leica Summilux 15/1.7. Četl jsem někde, že u sestavy PAN tělo a OLY objektiv nefunguje DFD ostření, ale obráceně nevím. Díky za případné odpovědi. Pavel.[/QUOTE]

Keďže Olympus pre autofokus nepoužíva technológiu, ktorá nejako špecificky podmieňovala použitie vlastných objektívov, akýkoľvek objektív bude ostriť úmerne rýchlosti ostriaceho mechanizmu. A 15/1,7 má ostriaci mechanizmus veľmi rýchly, rýchlejší ako mnohé objektívy Olympus (napríklad 25/1,7 alebo 45/1,7, ktoré tiež mám). Takže vôbec sa neboj, 15/1,7 bude na E-M5 II ostriť rýchlejšie ako mnohé objektívy Olympus, približne rovnako ako špičkové objektívy typu 12-40/2,8.
Begy_cz (537)|6.1.2018 00:45
ono je to tak trochu i o jak já říkám "podvodech"
Objektiv rychle zaostří - protože má krátkou dráhu ostření. Jenže má to i své podstatné mínus - krátká dráha = pro změnu ohniska je potřeba malinkatý pohyb.
Takže ve výsledku dostaneš objektiv, který ostří rychle - ale zároveň nepřesně.

Pro mě osobně je rychlost ostření objektivu nezajímavá informace. Beztak se obvykle pohybuješ v řádech desetin vteřiny.
Speciálně - čím kratší ohnisko - tím je rychlost objektivu méně důležitá - páč čím kratší ohnisko - tím méně záleží jak máš zaostřeno
kolyy (1542)|6.1.2018 00:57
[QUOTE=Begy_cz;47147]Objektiv rychle zaostří - protože má krátkou dráhu ostření. Jenže má to i své podstatné mínus - krátká dráha = pro změnu ohniska je potřeba malinkatý pohyb.
Takže ve výsledku dostaneš objektiv, který ostří rychle - ale zároveň nepřesně.[/QUOTE]

Toto je podľa mojich skúseností, minimálne pri bezzrkadlovkách, úplný nezmysel. Máš nejaké opodstatnenie pre svoje tvrdenie?
fabikp (40)|6.1.2018 19:14
Cituji od BEGY:
Pro mě osobně je rychlost ostření objektivu nezajímavá informace. Beztak se obvykle pohybuješ v řádech desetin vteřiny.
Speciálně - čím kratší ohnisko - tím je rychlost objektivu méně důležitá - páč čím kratší ohnisko - tím méně záleží jak máš zaostřeno

Mě to zajímá i když jde o desetiny, kvůli situaci, kdy potřebuju zmáčknout spoušť rychle několikrát za sebou (třeba 6x za 2 vteřiny), ale sériové snímání už by bylo moc rychlé. A to nepůjde pokud objektiv mezitím nestíhá ostřit - on totiž neví, že u krátkého ohniska na tom moc nezáleží :-)