Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Om-D EM10III nebo GX80 - co vybrat dle popisu použití?

Dzem245 (2)|28.1.2018 12:20
Zdravím všechny a předem díky všem komu se bude chtít příspěvek číst a případně poradit.
Za svůj*po pádu již*ne moc funkční kompakt CASIO EX-FH100 se kterým jsem byl dost spokojen a lecos procestoval, bych rád vybral náhradu a to systémový kompakt.
*
Použití:
- fotím převážně(70%) přírodu/krajinu na*vícedenních trecích několikrát ročně -*váha a velikost je důležitá=zrcadlovku ne; fotím převážně na nejširší ohnisko, takže objektiv požaduji alespon od*24mm*(alespon jako*současný kompakt)
- celkem*často se dá vidět nějaké zvíře,*často v pohybu, tady měl občas kompakt problém dobře*zaostřit + plánujeme pořídít psa
- společné fotky s přítelkyní na trecích
- občas nějaká akce, párty s*kamarády, v místnosti, světlo nic moc, venku + noc venku*apod.
- fotky za šera, špatného počasí nebo v noci, a také dost fotek*v lese
*
Co bych rád ještě*zkusil/přidal, případně s čím měl kompakt problém:
- jelikož se pohybuji*dost*na severu, tak bych rád zkusil fotit polární zář - kompakt na stativu fotky*nic moc
- panorama, je to jen občas, ale vytahovat a zapínat*mobil mě fakt*neba
- časosběr pokud možno co nejdelší(celý den/noc-jde to?)*
- fotit lépe v noci, není to často ale třeba i hvězdy na obloze*kdyby*byly na fotce*vidět
- západ/východ slunce v krajině
- focení proti slunci, není to často, takže neočekávám kdovíjaké výkony
*
Co je pro mě důležité:
- fotky do JPEG, prosím nekamenovat, ale na úpravy fotek v RAW a softwaru nemám čas a navíc nejsem příznivcem upravených/vylepšených fotek
- maximální věrnost fotka vs realita a to včetně barev, viz. předešlý bod a*je mi jedno, že fotka nebude tak líbivá, barvy nebudou tak*krásně zářivé apod,**jak většina fotek na netu, Jde mi o reálné podání a toto je pro mě nejdůležitější bod ze všech výše i níže napsaných*(v*tom bylo Casio za dobrého světla*perfektní)
*- ostrost fotek/detailů
- manuální režim(clona+uzávěrka) a jeho ovládání, na kompaktu byly možnosti omezené(F)*a hlavně to ovládání přes menu
- programovatelná tlačitka pro jednoduchost a rychlost + rád bych hledáček
- široké ohnisko
+ vše co se týká focených scén popsaných výše
*
Z čeho jsem vybíral/vybírám:
Sony A6000 - zavrhl jsem - zastaralejší(funkce apod), nabídka objektivů+plus cena, fotky se mi nelíbí + ostrost, nemá stabilizátor
Fuji X-T20 - i přes vysokou cenu se mi foták hodně libil, hlavně co se týka fotek, bohužel mizivá nabídka objektivů(širokoúhlé=0) s šílenou cenou tj. praktická nemožnost rozšiřovat Fuji vyřazuje, nemá stabilizátor
*
Panasonic GX80 - Panasonic jsem*neměl nikdy v oblibě kvůli přestřeleným barvám obzvláště nereálné červené(jen můj názor), tady však měním názor a dle mě je to moc povedený foták za dobrou cenu a fajn nabídkou objektivů. Zatím jsem nedržel v ruce ani nevyzkoušel kritizovaný hledáček. Objektiv*12-32mm krom*odlesků v protisvětle supr
Olympus OM-D EM10III - moc pěkný design, masivnější tělo, na začátek objektiv Panasonic 12-32mm, taktéž vypadá na moc povedený foták
*
Defacto tedy vybírám mezi GX80 a EM10III:
Fotky(JPEG) - reálnost fotek vs realita*včetně barev*nemám jak posoudit - názory?
Ostrost fotek(JPEG)*- dle fotek co jsem porovnával a speciálně na recenzich na digimanie (stejná scena) mi přijde GX80 v detailech/zvětšení*ostřejší, fotky reálnější včetně barev. Naopak na dprewiew na obrázku který nevím jak se nazývá (je zde portrét, pravítka, barvy, rostliny atd. mix všeho) tak dle mě je jednoznačně ostřejší EM10. Tak nevím- názory?
Hledáček - uvidíme po vyzkoušení
Videa - moc nepoužívám, snad začnu
Stabilizátor - dobrý na obou, a pro mě to bude obrovský posun, vzhledem k tomu, že se mi třepou ruce, tak stab v těle*i objektivu moc ocenuji
Ostření - pohybující se objekty lepší GX80, nedokáži posoudit jestli využiji - názory? ostření v noci a šera lepší asi*GX80. *
Fotky za šera, v noci - nevím - názory?
Focení*v prostředím s různým kontrastem - nevím - názory?HDR?
Panorama, časosběr, Makro, Bulb*a další fuknce - názory? srovnání, zkušenosti?
Držení - uvidíme po vyzkoušení, ale zvládnu asi oba
Ovládání - otočné ovladače + tlačítka - bez vyzkoušení nevím - názory?
Objektivy - nabídka veliká u obou, nicméně pro začátek 12-32mm Pana + něco delšího, čímž se Olympus i vzhledem k vyšší ceně prodražuje, což ale neva pokud vše ostatni bude hrát pro něj
Blesk - téměř s bleskem nefotím
Výdrž baterie - bídná u obou, jsem smířen s druhou baterii, GX80 nabíjení přes USB=pěkná výhoda na cestách
Velikost a váha - podobná u obou
*
Asi se mi nepodaří před nákupem*vyzkoušet oba ve stejný čas a nafotit stejné fotky*což by mi asi zodpovědělo většinu otázek proto předem díky těm kteří to dočetli až sem a napíší svůj názor. Za mě se zatím stále přikláním více ke GX80.
*
*
P.S.Vše výše napsané je jen můj názor a pohled na věc, který nikomu nenutím -*každý preferujeme něco jiné.*
Hanse (206)|28.1.2018 12:33
Nechci kazit iluze, ale i když se fotí do jpegu, tak foťák udělá úpravy sám (a oproti rawu nad nima má uživatel menší kontrolu) - a ty nemusí odpodívat realitě nebo jak si scénu pamatujete. A když se u jpegu nepovede white balance, tak už se těžko zachraňuje. Co nejreálnější výsledek barev znamená fotit do RAWu a využít např. colorchecker a další pomůcky a je s tím dost práce.

Jinak vnímání barev a co je reálnější je spíš subjektivní záležitost, doporučuju najít si z obou fotoaparátů fotky na netu... a především vyžkoušet a osahat, jak sednou do ruky.
Loskyn (177)|30.1.2018 00:17
Mám Olympus OMD EM5 Mark II a Panasonic G80. Předtím jsem měl OMD EM5 a také Peny kromě Nikonu D7100. Pokud jde o poravnání JPG, tak Olympus je určitě barevně věrnější. Panasonic barevně ujíždí při umělém osvětlení a vyvážení bílé není zdaleka tak přesné jako má Olympus obecně. To samé platí i pro Raw. Fotil jsem např. svatbu kamarádovi a nad úpravami z G80 jsem strávil podstatně více času, než z Olympusu. Tam je nutné mnohdy kromě vyvažování bílé sahat i do barev, takže jednoznačně z tohoto pohledu doporučuji raději Olympus. Celkově je obrazová kvalita z Olympusu lepší i po stránce množství šumu.
Video a kontinuální ostření má zase lepší obecně Panasonic.
jozkopower (3352)|1.2.2018 13:16
[QUOTE=Loskyn;47204]Panasonic barevně ujíždí při umělém osvětlení a vyvážení bílé není zdaleka tak přesné jako má Olympus obecně. To samé platí i pro Raw.[/QUOTE]

Myslím, že sa dá súhlasiť, ale máme na to antibiotikum - Zoner X s nainštalovaným Adobe converter, ja som veľmi spokojný, v základnom nastavení to RAW vyvolá pekne.
Dzem245 (2)|1.2.2018 16:50
Zdravim, predem omluva, ze budu psat bez diakritiky. Taktez diky za predchozi uzitecne odpovedi. Dnes jsem byl oba fotoaparaty vyzkouset v nejmenovanem obchode, bohuzel nebylo az tolik casu a navic prselo, takze behani po venku neprobehlo. Dle domluvy s prodavajicimi jsem si oba fotoaparaty snad poradne ochytal a zkusil 4 rychle zkusebni snimky pouze na automat - na vic nebyl cas, ale vzhledem k tomu, ze s fotakem nebudu pracovat jen ja, ale i pritelkyne, tak automaticky rezim je taktez treba.

Co se tyka dojmu (na obou instalovan mnou preferovany objektiv Pana 12-32) :

- oba fotaky jsou prijemne a dle me povedene, jen kazdy trochu jinak :-)

- drzeni - pro toho kdo prechazi z kompaktu s malym gripem (ja), tak nebude drzeni ani jednoho fotaku delat problem, oba maji slusny grip a drzi se perfektne

- velikost a vaha - tady jsem byl dost prekvapen jak je (pri pres tabulkove vetsi rozmery) Oly pocitove maly - kazdemu vyhovuje neco jine a je treba zkusit, za me se drzi oba dobre - Pana mozna pro me trochu lepe. Co se tyka vahy, tak opet jsem byl prekvapen, ze i pres drobny tabulkovy rozdil, mi prisel Pana vyrazne tezsi. Tak nejak mi celkove prijde (jak drzeni, tak vaha, tak vzhledove i pocitove), ze Panasonic je proste "kus fotaku"

- ovladani - tady musim rict, ze Pana u me vede - menu je prehledne, spousta programovatelnych tlacitek. Velkou vyhodu PANA ovsem povazuji zadni otocny ovladac, jehoz stlacenim lze vyvolat dalsi funkci a tim nastavovat dalsi. Co me ovsem pasuje mene je ze tento otocny ovladac je pomerne utopeny v tele.

Co se tyka otocnych ovladacu OLY, tak padnou dobre do ruky a maji pekny chod. Neni zde tolik programovatelnych tlacitek coz povazuji za zapor. Co se tyka menu, neni tak intuitivni, ale neni to nic co by se nedalo zvladnout

- hledacek - je opravdu lepsi na OLY, obraz mi prisel ostrejsi, ovsem take se mi bohuzel zdalo, ze blika.

Pana - popisovane problemy(na recenzich) hledacku Pana jsem osobne nezpozoroval a ani format 16:9 vs 4:3 mi nijak nevadil, normalne bych i s timto hledackem mohl fungovat.

- fotky - nejde asi moc delat zavery ze 4 fotek v jpeg na automat nicmene, alespon neco malo z mych dojmu:

barvy - tady jsou moznosti nastaveni siroke (u Pana mozna sirsi nebo alespon na prvni drzeni lepe pristupne v menu), barvy mi prijdou celkem srovnatelne, ale jak jiz bylo psano, toto je subjektivni a kazdy si muze nastavit dle sebe coz je pro me moc dobre.

ostrost - 2fotky uvnitr, 2 venku - musim rict, ze pri zvetseni byly fotky z Oly viditelne lepsi/ostrejsi. Nevim zda je tomu ve skutecnosti opravdu tak a chci verit, ze spravnym nastavenim se z Pana daji ziskat fotky stejne kvality jako Oly, ale je mozne, ze u Pana si stim clovek musi vice pohrat. Opet prosim berte tento nazor s velkou rezervou.

Ostatni:

Pana:

pri nakloneni vypleho Pana ze strany na stranu byl citit pohyb i slyset zvuk, no jako kdyz se uvnitr neco pohybuje (sensor?) toto na me nepusobi moc prijemne. V plne manual rezimu Pana se pri ruznem nastavovani clony a uzaverky neztmavuje/zesvetluje obraz na displeji - nevim jestli to byla moje chyba nebo moje zamerne spatne nastaveni fotak nejak koriguje.

Oly:

panorama - vazne z fotaku neleze hotove, tohle je teda dost velka bida

casosber - nenasel jsem

obe vyse uvedene lehce dostupne u Pana

nabijeni pres USB nelze -bida, bida



Zaver:

Porizenim kterehokoliv fotaku si po srovnani stejnych fotek z meho kompaktu rozhodne polepsim coz je dobre. Z vyse napsaneho mi plyne ze Pana je mi sympatictejsi nicmene po zkouknuti fotek + precteni par zahranicnich forum zacinam mit pocit, ze Oly dela opravdu lepsi fotky nebo je minimalne tezsi stejne dobre fotky z Pany dostat. A jak rikam pro me jsou fotky v JPEG priorita a i presto ze rad fotim na manual, tak nemuzu pri porizovani kazde fotky stat a dlouho laborovat. (berte s rezervou nebo rozporujte :-) )Toto me celkem dost mrzi, jelikoz jsem uz byl celkem rozhodnut koupit Pana - pokud hledacek nebude tak spatny jak se vsude pise (opravdu neni), bude se dobre drzet(i pres vyssi vahu se drzi dobre) a bude delat fotky podobne kvality jako Oly (nevim no).

Vyzkouseni obou mi tedy zatim odpoved nedalo, zkouknu dalsi fotky a prectu znovu recenze a pak se rozhodnu. At tak nebo tak oba budou dobra volba, kazda s minusem jinde.
Loskyn (177)|2.2.2018 22:52
Pokud nebudeš fotky upravovat a je pro tebe JPG výstup prioritní, pak bych ti jednoznačně doporučil Olympus. Nejde o to, že se dají ve foťáku nastavit barvy, ale o to, že když ti foťák dobře nevyváží bílou a vyhodí ti pleťovku, která táhne do nereálné růžové až tmavě fialové, tak bez úprav s tím nic nenaděláš.