Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Výběr zařízení na nahrávání videa

redatorek (8)|15.3.2018 20:05
Zdravím,

Mám dost omezený rozpočet a chtěl bych si vybrat nějaký slušný kompakt, který dobře poslouží k natáčení videa z cest. Umím dobře video upravovat co se týká barevnosti atd.. ale ve výběru kamer se moc nevyznám. Narazil jsem na 2 modely Panasonic G7 a G80 ale s objektivem je ta cena skoro 20 000Kč což je už moc.

Nějaké levnější varianty?? Přemýšlel jsem i go pro 6

Co by měla splňovat kamera tak slušný obraz a hlavně dobrou stabilizaci o fotky mě ani tak nejde.

Díky moc za radu.
jozkopower (3352)|15.3.2018 20:37
Panasonic LX15 je vynikajúci videokompakt, v Afoto cena 13990. Ukážkové video :



---------- Doplněno v 20:37 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 20:33 ----------

V linku je kompletná recenzia, prístroj obdržal Trefu : https://www.digimanie.cz/recenze-panasonic-lumix-lx15-nocni-borec/6873
redatorek (8)|15.3.2018 20:51
Díky za tip. Koukal jsem na to video ale, že bych byl unešen se říct nedá nevypadá to zle :) a nějaké další možnosti ??
arkij (95)|16.3.2018 09:14
[QUOTE=redatorek;47538]slušný kompakt, který dobře poslouží k natáčení videa z cest[/QUOTE]
Záleží co od toho očekáváš a jestli chceš už UHD nebo Ti stačí HD. Já už roky používám Sony DSC-RX100 III, (nedávno jsem tady dával vzorek z Moskvy) a jsem velice spokojenej. Je to malý do kapsy, nenápadný v místech kde se točit nebo fotit moc nesmí a dá se na cestách točit i bez dalšího příslušenství jako jsou světla apod. Slušně si poradí i tam kde je málo světla a pro video nevadí ani malý zoom. Dá se teď pořídit kolem 17 000,-Kč.
redatorek (8)|16.3.2018 11:04
Tak hledám něco co má hlavně dobrou stabilizaci nechci pak kupovat k tomu ještě nějaký gimbal za 10k :) taktéž asi aby to bylo co nejvíc kompaktní.

Mám tip na více modelů jak jsem zmiňoval Lumix G7 , Sony A6000, Canon G7X Mark II, GO PRO 6 .. jsem lajk co se nahrávání týče takže potřebuji co nejednoduší zařízení :)
kolyy (1542)|16.3.2018 13:09
[QUOTE=redatorek;47543]Tak hledám něco co má hlavně dobrou stabilizaci nechci pak kupovat k tomu ještě nějaký gimbal za 10k :) taktéž asi aby to bylo co nejvíc kompaktní.

Mám tip na více modelů jak jsem zmiňoval Lumix G7 , Sony A6000, Canon G7X Mark II, GO PRO 6 .. jsem lajk co se nahrávání týče takže potřebuji co nejednoduší zařízení :)[/QUOTE]

Z menovaných modelov nemá dobrú stabilizáciu nič... A6000 má navyše iba 1080p a G7X II iba veľmi biedne 1080p. Pre stabilizované 4K video sa doporučujem pozrieť na Panasonic GX80. Má stabilizovaný senzor, ktorý navyše spolupracuje s optickou stabilizáciu v objektíve, ak je prítomná. Svoje skúsenosti s týmto modelov som podrobne popísal tu:

https://www.digimanie.cz/forum/showthread.php/4129-Panasonic-GX80-moje-skusenosti

Ak si to budeš čítať tak upozorním, že medzitým bol updatom FW podstatne zlepšený zvuk z interného mikrofónu, ktorý je teraz použiteľný (predtým jasne prenikal hluk od stabilizácie).
redatorek (8)|16.3.2018 17:20
Díky moc GX80 se mě moc líbí ale za tělo + objektiv dám skoro 20 tisíc to už je moc :( a co si myslíte o GoPRO 6 ???
kolyy (1542)|16.3.2018 17:35
[QUOTE=redatorek;47554]Díky moc GX80 se mě moc líbí ale za tělo + objektiv dám skoro 20 tisíc to už je moc :( a co si myslíte o GoPRO 6 ???[/QUOTE]

Set s 12-32mm alebo 14-42mm je za 15000Kč. Aký máš rozpočet?

GoPro - to je niečo úplne iného. Je otázka ako to chceš vlastne používať. GoPro je jednoduché a odolné, ale s normálnym foťákom si výrazne flexibilnejší (veľký senzor, zmena perspektívy, ovládanie).
kolyy (1542)|16.3.2018 17:43
[QUOTE=jozkopower;47539]Panasonic LX15 je vynikajúci videokompakt, v Afoto cena 13990.[/QUOTE]

S LX15 vidím jeden podstatný problém, a to je výrazný crop v 4K.
redatorek (8)|16.3.2018 20:49
Rozpočet jsem plánoval do 10 tisíc s tím, že bych bral i bazarově něco. Ale to nic dobrého asi do toho rozpočtu neseženu.¨Zatím se mě líbí nejvíc ta GX80 :) či to GoPro.
jozkopower (3352)|16.3.2018 21:05
GoPro HERO 6 kúpil náš mladý minulý týždeň, je nadšený. Pre mňa je neuveriteľný formát 4K/60p.


kolyy (1542)|16.3.2018 22:19
[QUOTE=jozkopower;47566]
GoPro HERO 6 kúpil náš mladý minulý týždeň, je nadšený. Pre mňa je neuveriteľný formát 4K/60p. [/QUOTE]

4K/60p je fajn, ale striktne širokouhlý záber na pidisenzore. Je to v podstate odolný mobil. Pre nejaké aplikácie to môže byť super, ale nie je to univerzálny prístroj pre točenie videa, to snáď uznáš.
jozkopower (3352)|16.3.2018 23:00
[QUOTE=kolyy;47568]4K/60p je fajn, ale striktne širokouhlý záber na pidisenzore. Je to v podstate odolný mobil. Pre nejaké aplikácie to môže byť super, ale nie je to univerzálny prístroj pre točenie videa, to snáď uznáš.[/QUOTE]

Pravdaže, to uznávam v plnom rozsahu, práve preto som Pročko v prvom príspevku nespomínal. Lenže tazatel upresnil/určil priority - stabilizácia, nízka cena, kompaktnosť a z tohto pohľadu môže byť akčná kamerka celkom dobrá voľba. Osobne by som sa priklonil k GX80 i keď vieme, že AF je flegmoš, ale kvalita obrazu bude inde.
kolyy (1542)|16.3.2018 23:13
[QUOTE=redatorek;47565]Rozpočet jsem plánoval do 10 tisíc s tím, že bych bral i bazarově něco. Ale to nic dobrého asi do toho rozpočtu neseženu.¨Zatím se mě líbí nejvíc ta GX80 :) či to GoPro.[/QUOTE]

Za 10000Kč je Panasonic GX800 + 12-32mm. Kvalita výstupu je rovnaká ako GX80, t.j. má 4K (ale limit 5min vs 30min pri GX80). Chýba stabilizácia senzoru, zostáva tá v objektíve. Určitý problém pre pokročilejšie použitie je absencia možnosti normálne nastaviť expozičné parametre (clonu, čas, ISO). Dá sa to obísť použitím 4K Photo módu. Veľká výhoda však môže byť displej vyklopný dopredu, takže je možné robiť selfie či vlogy. Na druhú stranu chýba hľadáčik. Celkovo je to veľmi malé a ľahké. GX800 by som Ti doporučil zvážiť, ak hľadáš niečo ako video zapísník. GX80 však má aj sánky na blesk, takže je možné nasadiť mikrofón (ale je nutný externý rekordér, lebo foťáku chýba vstup na mikrofón).

GoPro je vo flexibilite výrazne pod oboma možnosťami. Oba Panasonici majú slušne veľký senzor a možnosť nasadiť veľkú škálu kompatibilných M43 objektívov. To umožňuje točiť všetko od extrémne širokouhlých záberov až po extrémne telefoto. Kombinácia väčšieho senzoru a svetelného objektívu umožní točiť s rozmazaným pozadím či za slabého svetla. Aj samotná základná kvalita výstupu bude iste na vyššej úrovni, čo sa týka detailov a šumu. Oba foťáky tiež umožňujú prácu s obrazovým profilom (aj keď oproti pokročilým prístrojom typu GH5 je to výrazne obmedzené), to znamená prácu s kontrastom, saturáciou a dynamickým rozsahom.

K stabilizácii - sú tri druhy. Mechanicky stabilizovaný senzor (t.j. fyzicky sa hýbe), optická stabilizácia objektívu a softwarová elektronická stabilizácia. Optická stabilizácia objektívu má najmenej artefaktov, ale funguje len v dvoch osiach (horizontálne a vertikálne naklápanie prístroja). Stabilizovaný senzor funguje v piatich osiach a účinnosť a artefakty závisia na kvalite implementácie daného výrobcu. E-stabilizácia môže byť veľmi účinná, ale problémom sú artefakty a strata kvality. Dôležité je, že softwarovo sa dá vždy stabilizovať aj v pc, a kvalitnejšie, takže to že to prístroj dokáže sám je len otázka pohodlnosti pre nenáročného užívateľa.

Niektoré prístroje dokážu stabilizovať viacerými spôsobmi. Napríklad GX80 má všetky tri druhy - mechanicky stabilizovaný senzor spolupracuje s OIS v objektíve, ak je prítomné, a navyše je možné zapnúť aj dodatočnú elektronickú stabilizáciu. GX800 nemá stabilizovaný senzor, ale zostáva OIS a e-stabilizácia. GoPro má, ak sa nemýlim, len výlučne elektronickú stabilizáciu.
kolyy (1542)|16.3.2018 23:29
[QUOTE=jozkopower;47569]Pravdaže, to uznávam v plnom rozsahu, práve preto som Pročko v prvom príspevku nespomínal. Lenže tazatel upresnil/určil priority - stabilizácia, nízka cena, kompaktnosť a z tohto pohľadu môže byť akčná kamerka celkom dobrá voľba. Osobne by som sa priklonil k GX80 i keď vieme, že AF je flegmoš, ale kvalita obrazu bude inde.[/QUOTE]

Iste. K AF je myslím podstatné poznamenať - zábery ako z GoPro nie sú problém, stačí zvoliť široké ohnisko, pricloniť na F8 či F11 a zafixovať AF na nejakú rozumnú vzdialenosť, či rovno aj nekonečno. Problém sú zábery s rozmazaným pozadím ak sa subjekt výraznejšie hýbe. To v repertoári GoPro vôbec nemá...

Inak, má vôbec GoPro autofokus? Je neskutočný problém o tom zistiť aj základné údaje, ako veľkosť snímača, ohniskovú vzdialenosť či clonové čislo.
Loskyn (177)|17.3.2018 01:27
GX 80 v kitu s Panasonic 12 - 32 mm je jistě velmi dobrá volba pro takový rozpočet.
redatorek (8)|17.3.2018 07:25
Pánové děkuji za odpovědi :) asi si připlatím a pořídím gx80 :) přece jen chci do toho natáčení více zabřednout a tohle bude ideální varianta.
Kabe (442)|23.3.2018 03:05
[QUOTE=redatorek;47543]Tak hledám něco co má hlavně dobrou stabilizaci nechci pak kupovat k tomu ještě nějaký gimbal za 10k :) taktéž asi aby to bylo co nejvíc kompaktní.
Mám tip na více modelů jak jsem zmiňoval Lumix G7 , Sony A6000, Canon G7X Mark II, GO PRO 6 .. jsem lajk co se nahrávání týče takže potřebuji co nejednoduší zařízení :)[/QUOTE]
Máte tip Sony A6000 a 20000 už je moc? A chcete kvalitu, kdy z videa z LX10 nejste unešen? A jaký objektiv si teda k tomu A6000 predstavujete?
Nepřijde mi, že Vám lze poradit vzhledem k Vašim požadavkům.