Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotoaparat pro nataceni

Desttiner (14)|24.3.2018 01:59
Mozna to zni paradoxne, ale shanim fotak, ktery bude zejmenvat vynikat kvalitou videí, zejmena za nizkych svetelnych podminek (nocni mesto, krajina, krajina obecne). Duvodem, proc tedy shanim fotak a ne kameru je ten, ze chci kit moznost porizeni i kvalitnich fotek, coz mi kamera neumozni. Zda-li jedna a kompakt nebo zrcadlovku mi je jedno. Podstatou je kvalita videii a v pochopitelne fotografii s velkymi moznostmi nastaveni. Vim, ze je spoustu rozhodujicich parametru, ale nevim, ktery bych mel povazovat za stezejni a ktery zase treba trochu prehlizet.

Chtel bych se zeptat na nejake zkusenosti, rady, popr. navrhnout konkretni modely s cenou do 20 000,- vcetne (bude-li tam 1000,- nad je lhostejne).

Obecne tedy kvalitni fotak s hledackem apd. navic s moznosti produkci co nejkvalitnejsich videii za nejruznejsich svetelnych podminek.
jozkopower (3352)|25.3.2018 21:50
[QUOTE=Desttiner;47632]Mozna to zni paradoxne, ale shanim fotak, ktery bude zejmenvat vynikat kvalitou videí, zejmena za nizkych svetelnych podminek [/QUOTE]

Na to sú špecializované videofoťáky ako Sony a7S II, poťažmo Panasonic GH5s, cena prekračuje stanovený limit niekoľkonásobne. To značí ubrať z tej výnimočnosti.


[QUOTE=Desttiner;47632]Obecne tedy kvalitni fotak s hledackem apd. navic s moznosti produkci co nejkvalitnejsich videii za nejruznejsich svetelnych podminek.[/QUOTE]


Ja by som k základu 20tis. ešte pridal a zakúpil : https://www.digimanie.cz/recenze-panasonic-lumix-g80-takrka-dokonalost/6695
Desttiner (14)|25.3.2018 22:32
A jak si činí G80 ve srovnání s GX80, G7 popř. LX100? Zapomněl jsem doplnit, že bych rád foťák užíval k timelapsům (zejména nighlapsům), tedy viditelnost hvězd, polárních září apd. Změní to něco na volbě stroje?

Díky za odpověď.
jozkopower (3352)|25.3.2018 23:45
[QUOTE=Desttiner;47653]A jak si činí G80 ve srovnání s GX80, G7 popř. LX100?[/QUOTE]

G80 vs. GX80 majú stejný výstup, G80 má rozmernejšie telo, lepšiu ergonómiu a hlavne pre tvoje účely má zvýšenú odolnosť proti nepriazni počasia, čo je myslím veľká výhoda ak počítame, že bude prístroj dlhé hodiny von snímať časozber. G7 nemá stabilizovaný snímač, čo by pri tých veciach zo statívu nevadilo, ovšem na univerzálne použitie by som bral G80.
Desttiner (14)|26.3.2018 10:48
Takze rozdil mezi G80 a GX80 je pouze v rozmerech a odolnosti? A G7 je odolna nebo take ne? Do te G80 bych sel, ale prijde mne uz pres 20 tisic, coz si momentalne nemuzu dovolit. Jine znacky/modely by nebyly vhodnejsi pro me potreby? Treba jsem jeste na ne nenarazil.
jozkopower (3352)|26.3.2018 11:38
[QUOTE=Desttiner;47656]Takze rozdil mezi G80 a GX80 je pouze v rozmerech a odolnosti? [/QUOTE]

A samozrejme komforte ovládania.


[QUOTE=Desttiner;47656] A G7 je odolna nebo take ne? [/QUOTE]

G7 nedisponuje zvýšenou odolnosťou proti nepriaznivému počasiu.


[QUOTE=Desttiner;47656]Jine znacky/modely by nebyly vhodnejsi pro me potreby?[/QUOTE]

Pravdže ano, je ale nutné bližšie špecifikovať požiadavky :
1. Aký je požadovaný formát videa, 4K, alebo stačí FHD ?
2. Odolné telo je podmienka ?
3. Stabilizovaný snímač sa vyžaduje ?
Desttiner (14)|26.3.2018 17:06
4K urcite vyzaduji, rad bych aby byl trochu perspektivni. Co se tyce stabilizace, krom timelapsu budu fotak vyuzivat i pri cestovani a to nejen k foceni ale i nataceni. Tzn. tocit a natacet v ruce. Otazkou je, jestli ta stabilizace snimace bude pro mne opravdovym prinosem nebo jde pouze o minimalni rozdil. A jde-li o odolnost, s tim se poji jeste jeden dotaz. Psal si, ze bys mi pro nataceni casosberu doporucil odolnejsi (zejm. proti vlhkosti) a mne zajima, jak velke je riziko pouzit napriklad GX80 popr. G7. Myslis, ze staci par kapek (mrholeni) popr. zvysena vlhkost vzduchu, rosa a dojde k nejakemu poskozeni? Pochopitelne nebudu fotak pouzivat vylozene v desti nebo v blizkosti stojate vody a v dalsich nepriznivych podminkach. Jde mi jenom o to, kdyz bude stat na stativu nejakou dobu a dojde treba k onomu mrholeni a nez stihnu fotaku uklidit, tak na nej pochopitelne neco spadne nebo ona zminena rosa. Zkratka mi jde, jak moc je tento “neodolny” fotak odolny.

Na dalsi potreby se kdyz tak nevahej zeptat.
jozkopower (3352)|26.3.2018 19:01
[QUOTE=Desttiner;47660]4K urcite vyzaduji, rad bych aby byl trochu perspektivni. [/QUOTE]

Ano, veľmi dobre uvažuješ, takže v tomto máme jasno.


[QUOTE=Desttiner;47660] Co se tyce stabilizace, krom timelapsu budu fotak vyuzivat i pri cestovani a to nejen k foceni ale i nataceni. Tzn. tocit a natacet v ruce. Otazkou je, jestli ta stabilizace snimace bude pro mne opravdovym prinosem nebo jde pouze o minimalni rozdil.[/QUOTE]

Stabilizovaný snímač je ohromná výhoda. Vysvetlím v troch bodoch :

1. Nestabilizované telo + nestabilizovaný objektív je pre video z ruky katastrofa, nedoporučujem.
2. Nestabilizované telo + stabilizovaný objektív, pri troche snahy a s napnutým popruhom dá sa, čiastočne doporučujem.
3. Stabilizovaný snímač + stabilizovaný objektív, to je to pravé a v prípade Panasonicu Dual stab. funguje výtečne, silno doporučujem.



[QUOTE=Desttiner;47660]A jde-li o odolnost, s tim se poji jeste jeden dotaz. Psal si, ze bys mi pro nataceni casosberu doporucil odolnejsi (zejm. proti vlhkosti) a mne zajima, jak velke je riziko pouzit napriklad GX80 popr. G7. Myslis, ze staci par kapek (mrholeni) popr. zvysena vlhkost vzduchu, rosa a dojde k nejakemu poskozeni?[/QUOTE]

Odolné telo znamená použitie kvalitnejších materiálov, teda zvýšená odolnosť proti mechanickému poškodeniu a hlavne utesnenie všetkých ovládačov. Tlačítka, rollery, točítka u aparátu bez zvýšenej odolnosti nemajú tesnenie, teda pri spomínanej rose je pravdepodobnosť vniknutia vody cez mikro medzeru dosť veľká, hrozí fatálne poškodenie prístroja, tesnenia u odolného prístroja tomu zabránia. Na tvoje účely by som skutočne doporučil odolnejší prístroj.
Desttiner (14)|26.3.2018 21:18
Takže v cenové relaci do 20 000 to bude muset být risk s GX80?
jozkopower (3352)|26.3.2018 22:17
[QUOTE=Desttiner;47666]Takže v cenové relaci do 20 000 to bude muset být risk s GX80?[/QUOTE]

GX80 je za tú cenu parádny videofoťák, ak ho dokážeš ochrániť ako peknú babu, kľudne ho kúp.
kolyy (1542)|27.3.2018 00:50
[QUOTE=Desttiner;47660]4K urcite vyzaduji, rad bych aby byl trochu perspektivni. Co se tyce stabilizace, krom timelapsu budu fotak vyuzivat i pri cestovani a to nejen k foceni ale i nataceni. Tzn. tocit a natacet v ruce. Otazkou je, jestli ta stabilizace snimace bude pro mne opravdovym prinosem nebo jde pouze o minimalni rozdil.[/QUOTE]

Mám stabilizované aj nestabilizované telo (GX80 a GM5) a súhlasím s tým, čo píše jozkopower - určite nejde iba o minimálny rozdiel. Pridám však ešte jednu vec - so stabilizovaným senzorom máš špičkovú stabilizáciu vo videu s akýmkoľvek objektívom. Bez neho máš podpriemernú stabilizáciu a aj to iba s veľmi obmedzeným výberom stabilizovaných objektívov. Iba niektoré objektívy Panasonic majú stabilizáciu a prakticky žiadne od Olympusu či Sigmy. Možno v tejto chvíli neplánuješ nákup ďalších objektívov, ale ak to myslíš vážne, tak nepochybujem, že Ti seťák nepostačí a časom pocítiš potrebu ísť ďalej.

Napríklad žiadny širokouhlý objektív nemá stabilizáciu. Ja mám Olympus 9-18/4-5,6 a bez problémom sa s tým dajú točiť úchvatné zábery z ruky. Alebo teraz som kupoval Olympus 12-50mm (za 3500Kč, nový v bežnom predaji), čo je jeden z mála powerzoomov pre M43, pritom je utesnený a má parádne makro (mrkni na stranu 110). Bez stabilizovaného senzoru by to bolo úplne na nič. Podobné je to pri veľkom výbere svetelných pevných skiel, ktoré asi budeš do slabšieho svetla potrebovať.

[QUOTE=Desttiner;47660]A jde-li o odolnost, s tim se poji jeste jeden dotaz. Psal si, ze bys mi pro nataceni casosberu doporucil odolnejsi (zejm. proti vlhkosti) a mne zajima, jak velke je riziko pouzit napriklad GX80 popr. G7. Myslis, ze staci par kapek (mrholeni) popr. zvysena vlhkost vzduchu, rosa a dojde k nejakemu poskozeni? Pochopitelne nebudu fotak pouzivat vylozene v desti nebo v blizkosti stojate vody a v dalsich nepriznivych podminkach. Jde mi jenom o to, kdyz bude stat na stativu nejakou dobu a dojde treba k onomu mrholeni a nez stihnu fotaku uklidit, tak na nej pochopitelne neco spadne nebo ona zminena rosa. Zkratka mi jde, jak moc je tento “neodolny” fotak odolny. [/QUOTE]

Moja GX80 už dostala párkrát zabrať, mierny dážď aj sneh. GM5 som za tie roky šetril ešte menej, keďže ju bežne nosím vo vrecku na snowboarde. Zatiaľ všetko v pohode. Ale určite by som GX80 nenechal na statíve fotiť časozber v daždi, alebo čosi podobné. Urobiť pár fotiek, potom utrieť a schovať - tam by som osobne dal hranicu.

Ak použiješ utesnený objektív, tak sa nemusíš starať o objektív a bajonet, iba o telo, čo je tiež mierna pomoc.
kolyy (1542)|27.3.2018 01:08
[QUOTE=jozkopower;47669]GX80 je za tú cenu parádny videofoťák, ak ho dokážeš ochrániť ako peknú babu, kľudne ho kúp.[/QUOTE]

Ako najväčší problém GX80 pre video vnímam, po skoro dvoch rokoch, absenciu vstupu na mikrofón. Pre dobrý zvuk je potrebný mikrofón (ako na každom foťáku, minimálne kvôli nárazom vetra) a použitie externého rekordéru je neustála komplikácia. Nie je to problém, ak človek chce nahrávať niečo dlhšie, ale pri častejších strihoch to začne byť výrazne na obťiaž ako v teréne, tak pri strihu (synchronizácia). Je jasné, že pri serióznej filmografii je samozrejmosť nahrávať zvuk externe, ale pre "one man show" je to podľa mojich skúseností dosť veľká nepríjemnosť.
Desttiner (14)|27.3.2018 13:04
[QUOTE=kolyy;47676]Ako najväčší problém GX80 pre video vnímam, po skoro dvoch rokoch, absenciu vstupu na mikrofón. Pre dobrý zvuk je potrebný mikrofón (ako na každom foťáku, minimálne kvôli nárazom vetra) a použitie externého rekordéru je neustála komplikácia. Nie je to problém, ak človek chce nahrávať niečo dlhšie, ale pri častejších strihoch to začne byť výrazne na obťiaž ako v teréne, tak pri strihu (synchronizácia). Je jasné, že pri serióznej filmografii je samozrejmosť nahrávať zvuk externe, ale pre "one man show" je to podľa mojich skúseností dosť veľká nepríjemnosť.[/QUOTE]

No pro mne je problem minimalni, nebot hodlam tocit casosbery a popr. videa, kde zvuk nebude. Jde mi hlavne o tu odolnost. Jak jsem uvedl, v desti urcite fotak uzivat nebudu. Jde mi spis o vzdusnou vlhkost a rosu, aby to neco vydrzelo.
Kabe (442)|28.3.2018 04:01
Kdyz jde o tu odolnost, tak co treba GH4?
Trosku starsi model, ale porad hodne dobry.
Desttiner (14)|28.3.2018 08:26
U tohoto modelu mne zase odrazuje absence ibis
Kabe (442)|29.3.2018 01:37
Tak pak asi zvysit rozpocet bo zazraky se nedeji. Telo bude stejne nejspise jednou z tech zanedbatelnejsich polozek, pokud jde o tu kvalitu.
Desttiner (14)|29.3.2018 10:58
Jediný rozdíl, kvůli kterému zvažuji G80 je odolnost vůči prachu a vodě. Ostatní je pro mne nepodstatné.