Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Lumix G7/GX80/LX100 - focení, timelapse denní i noční

Desttiner (14)|25.3.2018 13:42
Rád bych foťák, který bude nejvhodnější pro focení a tvoření 4K timelapsů, jak ve dne, tak v noci (night-lapse). Sem tam i nějaké video, ale hlavní je kvalita fotek a těch timelapsů za různé světelnosti. Scéna bude vždy krajina, města popř. nebe. Nejvíce vyhovující mi přišly tyto tři od Lumixu, ale nevím, podle čeho se dále rozhodnout. Kvalitu zvuku je nepodstatná, což vyplývá z požadavků. Chtěl bych se zeptat, zda-li někdo nemáte s nějakým z nich zkušenosti při této tvorbě, popř. mi doporučili zcela odlišný model/značku. Cenová relace je 20 000,-.

Díky předem za reakce.
kolyy (1542)|27.3.2018 01:54
Panasonic je veľmi pohodlný pre 4K timelapse, keďže je ho možno jednoducho vyrobiť vo foťáku. Priznám sa, že som ho v praxi zatiaľ nepoužil, ale odskúšal som si to a funguje to pekne.

Upozorním však na dva detaily - 16Mpx senzor Panasonic, ktoré tieto foťáky používajú, má pomerne výraznú slabinu pri dlhých expozíciách (rádovo sekundy a viac), keď nadpriemerne šumí. Základná pomoc je zapnutie "Long shutter NR" (odšumovanie pomocou čierneho snímku), ale pre seriózne fotenie nočnej oblohy to nie je najvhodnejšia možnosť. Senzory od Sony, ktoré majú napríklad 20MPx M43 foťáky, týmto trpia výrazne menej.

Druhá vec je problematika objektívov. Určil si si výrazne limitujúci cenový strop, do ktorého zrejme počítaš iba seťák, ak sa nemýlim. Ale svetelné sklo pre nočný timelapse je prakticky nutnosť, pre obmedzenie pohybovej neostrosti (ostré hviezdy) a spomínaný šum senzora. Z tohto pohľadu má LX100 výhodu. Pri G7/GX80 môžeš začať so seťákom, ale počítal by som do budúcna s ďalšími objektívmi, čo ale môže byť aj výhoda. Nielen v lepšej svetelnosti, ale aj vo výbere ohniska - napríklad veľmi široký uhol záberu. Pritom na tento účel to kľudne môže byť manuálne sklá, napríklad niektorý Samyang alebo Laowa 7,5mm F2.

Celkom pekný úvod do timelapse s G7:

Desttiner (14)|27.3.2018 16:58
[QUOTE=kolyy;47677]Upozorním však na dva detaily - 16Mpx senzor Panasonic, ktoré tieto foťáky používajú, má pomerne výraznú slabinu pri dlhých expozíciách (rádovo sekundy a viac), keď nadpriemerne šumí. Základná pomoc je zapnutie "Long shutter NR" (odšumovanie pomocou čierneho snímku), ale pre seriózne fotenie nočnej oblohy to nie je najvhodnejšia možnosť. Senzory od Sony, ktoré majú napríklad 20MPx M43 foťáky, týmto trpia výrazne menej.[/QUOTE]

Vyskytuje se tento problém i třeba GH4 popř. G85? Popř. vyřeší se tento problém koupí lepšího objektivu? V tomto videu jsou krásné záběry a jsou přitom G7. Jak jsem uváděl v jiném tématu, mimo točení timelapsu budu fotak využívat k točení videí a focení z ruky, takže stabilizaci ocením. Jde mi jen čistě o kvalitu. Pochopitelně uvažuji nad koupí lepších objektivů, ale až v budoucnu. Nyní pouze potřebuji koupit tzv. "základ" na kterém pak můžu dále stavět. Tzn. abych věděl, že to má smysl.
kolyy (1542)|27.3.2018 19:34
[QUOTE=Desttiner;47690]Vyskytuje se tento problém i třeba GH4 popř. G85?[/QUOTE]

Áno, ide o všetky foťáky Panasonic s 16Mpx senzorom, teda aj GH4 a G80. Podstata problému je v tom, že senzor pri dlhej expozícii produkuje horúce pixely. To robí každý snímač, ale niektoré sú lepšie a niektoré horšie. Základným spôsobom korekcie je odčítanie pomocou čierneho snímku, čo foťák robí automaticky pri expozíciách nad cca 2s, ak to nevypneš. Efekt je pekne vidieť v tom videu. Nechcem to nafukovať, pre Tvoj účel to nemusí byť zásadný problém, ale napríklad pre vážnejšiu astrofotografiu kvôli tomuto tie foťáky príliš vhodné nie sú. Upozorňujem na to iba preto, aby si o tom vedel.

[QUOTE=Desttiner;47690]Popř. vyřeší se tento problém koupí lepšího objektivu?[/QUOTE]

Svetelnejší objektív pomôže, pretože nazbiera viac svetla za rovnakú dobu, a tak je možné skrátiť expozičný čas.

[QUOTE=Desttiner;47690]V tomto videu jsou krásné záběry a jsou přitom G7.[/QUOTE]

Iste toto nie je problém, Všimni si expozičné parametre (5:00 vo videu) - clona F1.7, čas 6s, ISO6400. To je tak na hrane použiteľnosti, podľa môjho názoru, s ISO by som už vyššie určite nešiel. So seťákom by si mal cca F4, takže čas by Ti vychádzal (pri ISO6400) na 30s. To už môže byť pomerne dosť, lebo budeš mať iba 1 snímok za minútu, ak zarátaš expozíciu čierneho snímku, t.j. hodina budem mať cca 2s v timelapse. Tiež neviem kedy presne začnú byť hviezdy viditeľne pohybovo rozmazané. Najdlhšia expozičná doba, ktorú foťák bežne dovolí je 60s (120s pri držaní spúšte, ale to je pre timelapse na nič).

[QUOTE=Desttiner;47690]Jak jsem uváděl v jiném tématu, mimo točení timelapsu budu fotak využívat k točení videí a focení z ruky, takže stabilizaci ocením. Jde mi jen čistě o kvalitu. Pochopitelně uvažuji nad koupí lepších objektivů, ale až v budoucnu. Nyní pouze potřebuji koupit tzv. "základ" na kterém pak můžu dále stavět. Tzn. abych věděl, že to má smysl.[/QUOTE]

To znie rozumne ;)
Desttiner (14)|27.3.2018 19:48
Takže z hlediska použití pro točení timelapsu a nighlapsu, kde se obyčejně vyžaduje dlouhá doba expozice bys mi doporučil úplně jiný model? Existuje vůbec něco takové v ceně okolo 20 000 Kč? Předpokládám, že jestli ano, postrádal by zase stabilizaci čipu, a tak by byl vhodný pouze k upevnění na stativu. To bude v mém případě tedy 2/3 celkové práce, ale nevím. Otázkou je, jestli je vůbec nějaká alternativa k těmto fotoaparátům. Mám třeba na mysli, jestli pro tvorbu timelapsu, ať už ve dně nebo v noci není lepší třeba nějaká zrcadlovka s větším senzorem APS-C např., která sice nebude tak vhodná pro ruční točení. Vždy to samozřejmě bude o kompromisu.

Třeba tady je skvělé video na GH4, samozřejmě s objektivem trochu jiné úrovně, ale pořád je to Lumix G.
kolyy (1542)|27.3.2018 21:09
[QUOTE=Desttiner;47694]Takže z hlediska použití pro točení timelapsu a nighlapsu, kde se obyčejně vyžaduje dlouhá doba expozice bys mi doporučil úplně jiný model? Existuje vůbec něco takové v ceně okolo 20 000 Kč? Předpokládám, že jestli ano, postrádal by zase stabilizaci čipu, a tak by byl vhodný pouze k upevnění na stativu. To bude v mém případě tedy 2/3 celkové práce, ale nevím. Otázkou je, jestli je vůbec nějaká alternativa k těmto fotoaparátům. Mám třeba na mysli, jestli pro tvorbu timelapsu, ať už ve dně nebo v noci není lepší třeba nějaká zrcadlovka s větším senzorem APS-C např., která sice nebude tak vhodná pro ruční točení. Vždy to samozřejmě bude o kompromisu.

Třeba tady je skvělé video na GH4, samozřejmě s objektivem trochu jiné úrovně, ale pořád je to Lumix G.[/QUOTE]

To je pekné video a dobre vystihuje, čo by si mohol s G80 bez väčších problémov dosiahnuť. Čo sa týka dlhej expozície, pri týchto timelapsoch to až také dlhé nie je (cca 10s). Problém by asi nastal, ak si potreboval podstatne dlhšiu expozíciu.

Ťažko je poradiť alternatívu, ak timelapsy nerobím, iba viem čo umožňuje môj foťák ;)

Panasonic Ti dá 4K timelapse vo foťáku, čo je asi dosť unikátne, keďže v tejto kategórii konkurencia nemá ani 4K video (okrem Olympusu). G80 má utesnené telo, čo je opäť unikát. Stabilizovaný senzor má opäť iba Olympus a Panasonic. Neviem či rozdiel medzi APS-C a M43 (2/3EV) je až taký zásadný, aby si toto všetko obetoval.