Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Společnost oXy Online s.r.o.
Strana 1 z 2 12 PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 27

Téma: Náhrada za Fujifilm XC 16-50mm II

Pravidelný diskutér
    Registrace
    Nov 2015
    Fotografií
    4

Ahoj,
    uvažuju. čím do budoucna nahradit objektiv fuji 16-50mm na cesty. S nákupem nespěchám, spíš mě zajímá jak hluboko budu muset sáhnout do kapsy. Samotná kresba je ok, co mi ale vadí:
    - horší mikro kontrast (proti pevným sklům jsou to nebe a dudy)
    - moc velká HO na dlouhém konci při close up fotkách květin
    - plasťák

Fuji 16-55mm jsem vzhledem k rozměrům a ceně vyloučil, takže zbývá:
    18-55mm - líbí se mi světelnost, rozměry, kresba, bazarová dostupnupnost... ale nevím jak moc si pomůžu v případě kontrastu.
    18-135mm - extra dosah se může hodit, ale není to pro mě dealbreaker. Nenašel jsem dost fotek z 24 megapixolového senzoru, abych si udělal pořádný obrázek o kresbě. Váha už je docela na hraně a bazarový se bude o dost hůř shánět. Na druhou stranu co jsem viděl na internetu mi přijde lepší kontrast než u 18-55mm.

Máte někdo zkušenost s těmito objektivy?
    Odpovídat lze po přihlášení

Starousedlík Digimanie Avatar uživatele jozkopower
    Registrace
    May 2011

Hanse, ja si myslím, že keď už máme foťáky s bajonetom, tak nejaké pevné dlhšie svetelné sklo by ti to vyriešilo. /kvetiny/

Redaktor Digimanie Avatar uživatele Milan Šurkala
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    32

Pokud jde o 18-55mm, tak tam bych nezapomínal na to, že má o něco delší minimální zaostřovací vzdálenost, takže možná bude mít lepší mikrokontrast, ale zase bude mít patrně trochu nižší zvětšení. Nicméně co jsem se díval, rozdíl by neměl být nějak dramatický a 18-55mm je moc fajn objektiv.

Pravidelný diskutér
    Registrace
    Nov 2015
    Fotografií
    4

Díky - jen menší upřesnění. Jedná se mi především o cestovatelské fotky, jen bych občas rád na cestách víc máznul pozadí, např. právě u těch květin. Cestuji na lehko, tj. s jedním objektivem, tak bych chtěl mít nějaké opticky lepší řešení než 16-50mm - klidně s podobnou kresbou, ale alespoň viditelně lepším mikrokontrastem (proti pevnému sklu působí při fullscreen zobrazení fotka z 16-50mm mdle). Zajímalo by mě, jak moc si u fotek s větší HO pomůžu u 18-55mm a také jak si stojí v porovnání s 18-135mm? Na internetu jsem bohužel nenašel pořádný shootout s množstvím příkladů v plném rozlišení zahrnující všechny tří zmíněné objektivy. Nerad bych vyhodil peníze z okna.

Close up fotky řeším pomocí kvalitní achromatické makropředsádky, takže o trochu měnší/větší zvětšení mě netrápí.

Pravidelný diskutér
    Registrace
    Nov 2015
    Fotografií
    4

Respektive zeptám se jinak... má smysl uvažovat o 18-135mm?

Starousedlík Digimanie Avatar uživatele Sakini
    Registrace
    Jul 2012
    Fotografií
    56

Používal jsem všechny základní zoomy, takže můžu posoudit. Z těch nesvětelných je 18-135 nejzajímavější, s řadou vlastností které se hodí. Jednak ten univerzální rozsah je praktický, stabilizace je super účinná, opticky je určitě lepší než 16-50 a dokonce i než 18-55 (ten je na konci na plnou díru trochu měkčí, zatímco 18-135 je na 55 mm vůbec nejostřejší), a hlavně na dlouhém konci nečekaně hodně odděluje objekt. Na 135 mm jsem neměl portrét celý ostrý na plnou díru, taková tam je hloubka ostrosti, opravdu pěkně oddělí na nesvětelný zoom, a mají to vyzkoušené i jiní zdejší uživatelé kterým jsem ho doporučil. Z nesvětelných zoomů je to určitě nejlepší volba, i když většinou by větší rozsah měl znamenat slabší optiku, tady tomu tak není.

135 mm, clona 11
    Připojené obrázky Připojené obrázky Klikněte na náhled pro zobrazení v plné velikosti 
Název: 36909586335_d2590decef_k.jpg 
Zobrazení: 69 
Velikost: 619.0 KB 
ID: 2453  

Pravidelný diskutér
    Registrace
    Nov 2015
    Fotografií
    4

Díky, mám o čem přemýšlet.

Občasný diskutér
    Registrace
    Sep 2012

18-55 som mal 10 dni, 16-50 II mam stale. Rozdiel som vnimal pri 100% zvacseni,
    jinak ani nie. Ja 16-50 pouzivam len na stabilizovane video.

Cena a vaha 18-135 je takmer rovnaka ako u pevnej 90/f2.0 o ktorej ja by som
    uvazoval. Oba su WR a vhodne i pre makro. Neviem nakolko je dolezity OIS pri
    foteni makra, ale na dpreview su pekne makro snimky s 90mm obj. Tento objektiv
    mnohi chvalia pre portret s nadhernym bokehom ako aj na take vseobecne foto.
    Ostrost/kresbu a rychlost AF ma jednu z najlepsich.

Ale dost bolo teorie, ja by som na tvojom mieste zasiel
    do Fotoskoda a kazdy si pozical na 3 dni zvlast. 18-135 je v setu s X-T10 ,
    90/2.0 je samostatne. A sam uvidis aky kontrast a pouzitie ti bude viac
    vyhovovat.
    Naposledy upraveno uživatelem sblasko: 03-04-2018 v 20:52 Důvod: -

Pravidelný diskutér
    Registrace
    Aug 2010

Ahoj. XF18-55 jsem před více než rokem nahradil XF18-135 a k tomu mám ještě 3 pevné objektivy. Pokud máš XC16-50, tak osobně bych jej za XF18-55 neměnil, je sice mnohem líp stavěný, ale je otázka, jestli to stojí za výměnu za sklo s podobným rozsahem. To pokud jde o XF18-135, tam je zvětšení podstatně lepší, a jak psal Sakini, tak je opticky ještě o chlup lepší, než 18-55, mám podobnou zkušenost. K tomu výborný univerzální rozsah a neskutečná stabilizace. Je ale třeba počítat s půlkilovým objektivem. Co se týká ostrosti, přenosu kontrastu a barev, tak jednoznačně pevné objektivy, a dobrá světelnost k tomu. Záleží, na co to chceš primárně používat.

Pravidelný diskutér
    Registrace
    Nov 2015
    Fotografií
    4

Díky za tipy a zkušenosti. Objektiv chci používat hlavně na cestách (výlety, dovolená...) - tam má jeden zoom proti pevným sklům pro mě jasně navrch praktičností, skladností, váhou i cenou. Tedy po tom, co tu bylo napsáno, mi vychází 18-135mm.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Ja iba pridám svoj dojem, že celá diskusia naráža na práve jeden problém, a to je absencia kompaktného, ale kvalitného 16-80 F2.8-4 (alebo podobne). To je pre mňa základná diera v zostave Fuji. 16-50 mám, a ako seťák je fajn. Hodnotím ho teda vyššie ako Hanse, nijakú zásadnú mdlobu nepozorujem. Ale iste, rozsah je obmedzujúci, svetelnosť slabšia, zväčšenie pre makro veľmi chabé. 18-55 pridáva svetelnosť, ale obetuje šírku na začiatku, zväčšenie rovnaké. 18-135 pridáva rozsah a zväčšenie, ale nezlepší svetelnosť a tiež obetuje 24mm ekv. K tomu výrazný nárast rozmerov a váhy. A optická kvalita pri otvorenej clone je podľa testov v rohoch výrazne slabšia. 16-55 dá svetelnosť, má 24mm ekv., ale dosah slabý a zväčšenie tiež. K tomu veľké rozmery a váha. A nakoniec obetovanie stabilizácie, to je úplný "dealbraker".

Občasný diskutér
    Registrace
    Sep 2012

No pekne si to zosumarizoval (alebo nandal?) tej Fujine.
    My co sme investovali do zatracene dobre foticiho tela s tym ted hold musime pocitat.
    Kompromisy su vsade.

Pravidelný diskutér
    Registrace
    Nov 2015
    Fotografií
    4

Souhlas, kompromisy jsou všude a pro mě má fuji jiné výhody, co by mi zas chyběly v jiném systému.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Citace Původně odesláno od sblasko Zobrazit příspěvek
    No pekne si to zosumarizoval (alebo nandal?) tej Fujine.
    My co sme investovali do zatracene dobre foticiho tela s tym ted hold musime pocitat.
    Kompromisy su vsade.
    Možno to bolo trochu prísne, ale to je momentálne môj zásadný problém s Fuji (popri absencii stabilizovaného senzoru mimo X-H1). X-T20 aj X-E3 som si odskúšal a veľmi sa mi páčia. Najmä X-E3 mi sadla náramne (ak zabudnem na nepochopiteľnú absenciu výklopného LCD). Ale neviem čo by som tam nasadil za univerzálny zoom pre bežné použitie. Bol by som nútený ísť do 18-135mm, čo mi príde ako nepresvedčivý úkrok stranou oproti GX80+14-140mm, ktorú používam teraz. Pri 14-140mm mi chýba širší začiatok a lepšie mazanie pozadia pri stredných ohniskách, a to 18-135mm nerieši, iba pridáva rozmery a váhu. Optickou kvalitou by som si skôr pohoršil ako polepšil, z toho čo som videl. Tak neviem.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Citace Původně odesláno od Hanse Zobrazit příspěvek
    Souhlas, kompromisy jsou všude a pro mě má fuji jiné výhody, co by mi zas chyběly v jiném systému.
    Iste, každý si to musí vyhodnotiť pre svoje potreby. Mne príde škoda, že Fuji trochu zamrzlo pri vývoji objektívov a po skompletovaní peknej F2 rady aktívnejšie nevyplňuje medzery, ktoré tam stále sú. 16-80, 70-300, kompaktnejší široký zoom, kompaktnejšie makro. A tiež viacero tých pôvodných objektívov by potrebovalo druhú verziu, najmä zrýchliť AF. Neviem či to nie je dôsledok toho, že museli rozložiť vývojové kapacity aj na stredoformát.

Strana 1 z 2 12 PosledníPoslední

Podobná témata

1. Olympus OM-D E-M5 II 12-50 vs. Fujifilm X-T10 + 18-55
    Od silverrhino v sekci Fotoaparáty s EVF
    Reakcí: 108
    Poslední příspěvek: 27-06-2015, 16:24
  2. náhrada za Samsung EX-1
    Od steamrunner v sekci Kompakty
    Reakcí: 4
    Poslední příspěvek: 06-02-2013, 19:47
  3. Náhrada FUJIFILM FinePix F200EXR