Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Olympus E-M10 markII nebo E-M10 markIII

Lada60 (7)|30.3.2018 22:45
Zdravím,vlastním olympus PEN E-PL7 a chci provést upgrade těla.Mám tyto dva kandidáty a zajímalo by mě ,který z nich by byla lepší volba. Vím že parametry mají téměř shodné.Recenze jsem pročetl,u E-M10 II byly nějaké problémy,že ostřil více na pozadí.Tak by mě zajímalo jestli u nového modelu tyto problémy ještě přetrvávají nebo se je podařilo odstranit.Pro E-M10II hovoří cena,pro E-M10 III zase novější procesor.Můžete tedy někdo poradit,který přístroj zvolit?Jestli má význam dát za tělo víc jak čtyři tisíce navíc? Jsem jen fotograf amatér.Objektivy mám olympus 17mm f1,8 , olympus 25mm f1,8 ,olympus 45mm 1,8 a 12-50mm f3,5-6,3.
Děkuji za rady.
Loskyn (177)|30.3.2018 23:04
Pokud bych se měl rozhodovat jen mezi těmi uvedenými modely, tak jednoznačně EM10 Mark III. Rychlejší AF, 4K, grip.... Zde jsou vypsané rozdíly:

https://mirrorlesscomparison.com/preview/olympus-omd-em10-ii-vs-omd-em10-iii/
kolyy (1542)|31.3.2018 11:53
Dal by som však pozor na jednu vec, a to že E-M10 III mieri viac na začiatočníkov a mnohé pokročilejšie možnosti chýbajú alebo boli presunuté do "Advanced Photo" módu, kde se nedajú kontrolovať expozičné parametre. Takže napríklad elektronická závierka, bracketing alebo HDR je iba v AP móde a nedá sa nastaviť v PASM. Pri autofokuse chýba možnosť nastaviť malý bod.

Tu je kompletnejšie porovnanie:

https://mirrorlesscomparison.com/olympus-vs-olympus/omd-em10-ii-vs-em10-iii/
Lada60 (7)|31.3.2018 18:41
Tak v tom případě z hlediska ergonomie bude asi lepší zvolit starší model.Bude to ještě dilema.
Loskyn (177)|31.3.2018 21:43
[QUOTE=kolyy;47767]Dal by som však pozor na jednu vec, a to že E-M10 III mieri viac na začiatočníkov a mnohé pokročilejšie možnosti chýbajú alebo boli presunuté do "Advanced Photo" módu, kde se nedajú kontrolovať expozičné parametre. Takže napríklad elektronická závierka, bracketing alebo HDR je iba v AP móde a nedá sa nastaviť v PASM.[/QUOTE]

Ano, to je pravda, Olympus desítkovou řadu bude i v budoucnu již koncipovat pro amatérské a nenáročné fotografy.


[QUOTE=Lada60;47774]Tak v tom případě z hlediska ergonomie bude asi lepší zvolit starší model.Bude to ještě dilema. [/QUOTE]

Ten cenový rozdíl není tak velký, aby se vyplatilo nevzít nový model. Na ebay je novější model k dispozici za velmi nízkou cenu. Osobně bych už jen kvůli rychlejšímu procesoru, který je shodný s EM1 Mark II volil EM10 Mark III. Přeci jen rychlejší AF je dost podstatný důvod. A pak, když v budoucnu budeš chtít používat těžší objektivy, u EM10 Mark III už máš grip. K staršímu modelu jej budeš muset dokoupit a ten není zase až tak levný.
Lada60 (7)|31.3.2018 22:11
Loskyn,díky moc za rady.Počkám si na narozeninovou slevu u olympusu a vezmu tu trojku.
kolyy (1542)|1.4.2018 01:14
[QUOTE=Loskyn;47776]Ten cenový rozdíl není tak velký, aby se vyplatilo nevzít nový model. Na ebay je novější model k dispozici za velmi nízkou cenu. Osobně bych už jen kvůli rychlejšímu procesoru, který je shodný s EM1 Mark II volil EM10 Mark III. Přeci jen rychlejší AF je dost podstatný důvod. A pak, když v budoucnu budeš chtít používat těžší objektivy, u EM10 Mark III už máš grip. K staršímu modelu jej budeš muset dokoupit a ten není zase až tak levný.[/QUOTE]

Odkiaľ máš, že to má rýchlejší AF? Ja som v recenziách čítal (dpreview, mirrorlessons), že tam nie je nijaká relevantná zmena. Máš to priamo v tom odkaze, ktorý som dával vyššie.

Inak nejde iba o cenový rozdiel, či väčší grip. "Trojka" je funkčne vážne osekaná, takže pro mnoho pokročilejších fotografov môže byť predchádzajúca generácia lepšia voľba. Zacitujem zo záveru tej recenzie, ktorá sa myslím presne týka tejto diskusie:

Experienced Olympus or Micro Four Thirds users who are either looking to upgrade from an older camera or to buy a second body may be disappointed with the E-M10 Mark III. Yes, it brings a few welcome improvements like an improved front grip and better video capabilities, but it also loses many settings and options in the name of simplification. If you like to have control over every little aspect of your camera, it might not be the right choice for you.
Kabe (442)|1.4.2018 07:54
Ja bych Olympus v cesku neporizoval vubec. Lidi, co se kolem jeho prodeje u nas toci potazmo marketing Olympusu me dosti odrazuji od teto znacky.
Loskyn (177)|2.4.2018 23:10
[QUOTE=Lada60;47777]Loskyn,díky moc za rady.Počkám si na narozeninovou slevu u olympusu a vezmu tu trojku[/QUOTE]

Když můžu, rád pomůžu :). Však zkus se zamyslet nad tím, co je pro tebe prioritní. Co více využiješ a jaké máš do budoucna nároky. To opravdu nevím, VIZ níže.


[QUOTE=kolyy;47778]Odkiaľ máš, že to má rýchlejší AF? Ja som v recenziách čítal (dpreview, mirrorlessons), že tam nie je nijaká relevantná zmena. Máš to priamo v tom odkaze, ktorý som dával vyššie.

Inak nejde iba o cenový rozdiel, či väčší grip. "Trojka" je funkčne vážne osekaná, takže pro mnoho pokročilejších fotografov môže byť predchádzajúca generácia lepšia voľba.[/QUOTE]

Předně vycházím ze zadání, kdy tazatel píše, že je fotograf amatér. Ale samozřejmě nemůžu vědět zcela přesně na jaké je úrovni a co je pro něj prioritní. To si musí ujasnit sám, co je pro něj podstatné.
To je pravda, že je to osekané. Tady je potřeba si uvědomit, že Olympus vychází z potřeb většiny těch nejméně náročných a amatérských fotografů. Např. bracketing plno amatérů vůbec nepoužívá. V podstatě chtějí OMD do budoucna ještě více vyhranit. Řada 10, nejméně náročná klientela + amatéři, řada 5, poloprofesionálové a náročnější klientela, a řada 1, profesionálové a nejnáročnější klientela.
Co se týká autofocusu, tak nejde o to, že jsou ty modely mezi sebou papírově zhruba stejné. Ale jde o první fix u AF – C a také o rychlejší reakce a to i u AF S. Kdy v podstatě rychlejší procesor všechny procesy urychluje. Rychlejší reakce po namáčknutí spouště, rychlejší zápis, rychlejší vyprázdnění bufferu. Zejména jsou rozdíly mezi novějšími a staršími modely poznat ve zhoršených světelných podmínkách.
Doporučuji si vyzkoušet v praxi reakci rychlosti AF, než jen sledovat testy. Měl jsem EM5 první verzi docela dlouho, předtím také EM10, nyní mám EM5 Mark II. Papírově mají zmíněné modely téměř shodné FPS, EM10 - 8, EM5 - 9, EM5 Mark II - 10, ale např. mezi pětkovými verzemi je zcela markantní rozdíl. Starší verze je doslova líná, co se týká AF. Od namáčknutí spouště je znatelná prodleva v nástupu AF oproti novější verzi. Stejně tak je rozdíl mezi první verzí EM10 a EM10 Mark II ( oba FPS 8 a stejně tak EM10 Mark III), byť není tak velký. Např. zde je to také vidět:



Samozřejmě je to jen amatérský test, ale jak říkám, opravdu stojí za to si to v praxi vyzkoušet.

EM10 Mark III má znatelně rychlejší procesor, proto budou zmíněné procesy rychlejší. Zejména tolik důležitý první fix AF.
kolyy (1542)|3.4.2018 01:07
[QUOTE=Loskyn;47798]To je pravda, že je to osekané. Tady je potřeba si uvědomit, že Olympus vychází z potřeb většiny těch nejméně náročných a amatérských fotografů. Např. bracketing plno amatérů vůbec nepoužívá. V podstatě chtějí OMD do budoucna ještě více vyhranit. Řada 10, nejméně náročná klientela + amatéři, řada 5, poloprofesionálové a náročnější klientela, a řada 1, profesionálové a nejnáročnější klientela.
Co se týká autofocusu, tak nejde o to, že jsou ty modely mezi sebou papírově zhruba stejné.[/QUOTE]

Problém je, že Olympus nežije vo vákuu. Takáto segmentácia znie logicky, lenže prakticky akýkoľvek konkurenčný foťák za 20000Kč je chápaný ako plnohodnotný prístroj bez závažnejších obmedzení. A mne tiež príde zvláštne prístroj za takéto peniaze zamerať prioritne na začiatočníkov.

[QUOTE=Loskyn;47798]Samozřejmě je to jen amatérský test, ale jak říkám, opravdu stojí za to si to v praxi vyzkoušet.

EM10 Mark III má znatelně rychlejší procesor, proto budou zmíněné procesy rychlejší. Zejména tolik důležitý první fix AF.[/QUOTE]

Vôbec nespochybňujem, že medzi prvou a druhou generáciou došlo k citeľnému pokroku, čo sa týka AF. Ale v testoch som čítal, že rozdiel medzi druhou a treťou generáciou zďaleka nie je taký zásadný. Preto sa pýtam, či máš nejaký zdroj či osobné skúsenosti, čo by to potvrdzovali.
Loskyn (177)|3.4.2018 21:29
[QUOTE=kolyy;47799]Vôbec nespochybňujem, že medzi prvou a druhou generáciou došlo k citeľnému pokroku, čo sa týka AF. Ale v testoch som čítal, že rozdiel medzi druhou a treťou generáciou zďaleka nie je taký zásadný. Preto sa pýtam, či máš nejaký zdroj či osobné skúsenosti, čo by to potvrdzovali. [/QUOTE]


Mám osobní zkušenost, že vždy u nových modelů byl AF rychlejší. Ale neznám nikoho, kdo má EM10 Mark III. Ten jsem zkoušel pouze na Olympus tour. AF jsem neporovnával. Ale zkoušeli jsme docela hodně EM10 první verzi a EM10 Mark II a tam je AF u nového modelu jistě rychlejší. Jelikož jsem se ještě nesetkal s tím, že by neměl novější model rychlejší AF, moc se mi nechce věřit tomu, že nejnovější dvoujádrový procesor nezrychlí znatelně AF. Ale jelikož opravdu nemám osobní zkušenost, proto píšu, že je dobré to vyzkoušet v praxi. Nicméně je logické, že minimálně zápis a vyprázdnění bufferu musí být rychlejší.
jardadts (1)|19.5.2018 18:05
Ahoj chystám se koupit Olympus OM-D M10 III a chtěl trochu poradit s objektivy.
Líbil by se mi tento set
https://www.fotoskoda.cz/olympus-e-m10-mark-iii-cerny-14-42-ez-cerny-25-1-8-cerny/

Dál bych rád pořídil objektiv Olympus 14-150 .Ten bych asi kupoval bazarově nebo bych se případně domluvil s někým komu by stačilo tělo OM-D M10 II a já bych odkoupil objektiv.
https://www.fotoskoda.cz/olympus-e-m10-mark-ii-cerny-14-150-ii-cerny/
Co říkáte na tyto blesky:
https://www.fotoskoda.cz/metz-blesk-mb-44-af-2-digital-pro-olympus-panasonic-leicu/
https://www.fotoskoda.cz/metz-blesk-mb-36-af5-pro-olympuspanasonic/

Momentálně používám Olympus E-500 double zoom kit ,ale chci něco menšího a modernějšího s možností 4K videa.
Kabe (442)|19.5.2018 18:31
Já říkám, že bych si prošel všeliké recenze a testy, dával u nich velký pozor, co ten foťák umí a co ne, pak bych si prošel co nejvíce ukázek, co to produkuje třeba na
https://pixelpeeper.com/ , https://www.flickr.com/ atd. ... to plati pro fotak i objektivy, pak bych to srovnal s tim, co presne chces fotit ci natacet a pokud by mi vyslo, ze to chci, tak bych to jeste urcite chtel odzkouset nekde na prodejne.

Ja jsem shodou okolnosti prave ted uvazoval ci mozna jeste uvazuji o zmene systemu na prave ze Olympus a musim rict, ze vystupy me opravdu nijak zvlast nenadchly. Bez PRO verzi objektivu uz vubec. Ale kazdy to vidi jinak, to je jasne. A naprosta vetsina lidi je takovymito vystupy spokojena, to se musi nechat.
Kabe (442)|19.5.2018 19:00
[QUOTE=Loskyn;47776]Ano, to je pravda, Olympus desítkovou řadu bude i v budoucnu již koncipovat pro amatérské a nenáročné fotografy.[/QUOTE]
Jo presne, tohle je presne to, co ve mne vzbuzuje tu neduveruje k tehle znacce. Na strane jedne osekaji funkce a tvrdi, ze tahle rada je focusovana na nenarocne amatery, zacatecniky, blabla...na strane druhe tam pridaji 4K video? proc? No z meho pohledu chteji ty zacatecniky natahnout na "4K" ...takovyto pristup mi neprijde solidni.

Stale studuji nyni hodne EM1 mii a fakt by me hodne zajimalo, co vsechno nabizi Olympus znamym fotografum za to, kdyz to poridi a budou pouzivat. Nechci tvrdit, ze je v tom nejaka habadura, ale podezreni timhle smerem mam.