Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Koupit Lumix GX80 nebo počkat na GX9?

Foto1977 (15)|1.4.2018 11:40
Ahoj, vlastním Nikona D7000 + výbavu k němu, ale zjišťuji, že díky rozměrům a váze výbavy ho netahám všude kde bych chtěl
a tak se poohlížím po nějaké "skladnější" alternativě (bezzrcadlo). Navíc máme malé děti a žena by také chtěla fotit a s tou zrcadlovkou si nerozumí :-)
Jde nám z 90% o focení, video budeme používat okrajově...
Po přečtení mnoha recenzí a fór mi vycházeli nejlepší Lumixy GX80 nebo GX8. Ještě jsem uvažoval nad Sony A6000, ale po návštěvě obchodu a fizyckém porovnání
mi z toho vychází nejlépe ta GX80.
Respektive lepší byla GX8 - hlavně hledáček + 20mPx čip - ale ta velikost těla je již moc. Sony A6000 je sice aps-c, na který jsem zvyklý, ale vadí mi tam elektronický zoom.
Jde o to, že se blíží prodej novinky GX9 což je podle mě ořezanější GX8, ale v těle GX80...
Tak nevím jestli se vyplatí čekat a hlavně jaká bude cena?
Ještě chci dodat, že objektiv chci co nejskladnější ideálně základní "palačinkový" zoom.
Teď mají tu GX80 i s palčinkou 12-32mm v CZC za super cenu 13.700 Kč, což je podle mě super kauf...
https://www.czc.cz/panasonic-lumix-dmc-gx80-cerna-12-32-mm/193586/produkt

ještě mě zajímá formát foto 3:2 na tom 4/3 čipu, jsem zvyklý fotit do něj, na 4:3 bych určitě nezvykl i kvůli tisku fotek...
kolyy (1542)|1.4.2018 21:58
GX9 by mala mať oproti GX80 pár vylepšení - okrem 20Mpx senzoru aj nastaviteľnú min. rýchlosť závierky pre auto ISO, na ktorú si možno z Nikonu zvyknutý. Má novšie prepracované menu a snáď aj vylepšený jpeg. Trochu je pozmenené telo, je tam výklopný hľadáčik a AF/MF volič miesto funkčného tlačítka. Jedno negatívum je väčší orez v 4K videu, zrejme rovnaký ako má GX8 (1,25x vs 1,1x pri GX80). Cena by zrejme mala byť niekde na úrovni G80. Ohlásených bolo $1000 za set s 12-60mm. Set s 12-32mm bude zrejme o trochu lacnejší.

Formát 3:2 sa dá pri GX80 normálne navoliť a výsledkom je mierny orez zhora a zdola. Čo je veľmi príjemné je to, že v rawe data zostávajú, takže je možné sa k nim vrátiť, ak človek pri spracovaní zistí, že by ich predsa len potreboval. Napríklad Lightroom otvorí fotku ako 3:2, ale pri orezávaní už ponúkne celú 4:3 plochu. Ja štandardne fotím do 3:2 (raw+jpeg) a zvyšok je pre mňa akási rezerva, ktorú však prekvapivo často využívam.
Foto1977 (15)|1.4.2018 22:12
kolyy: díky, od tebe jsem tu zrovna čekal odpověď :-)
Chtěl jsem se ještě zeptat, jestli se dá fotit (ukládat) raw+jpeg zároveň, ale již jsi to napsal...
Mají Lumixy nějaký editor/konvertor rawů jako má Nikon (Capture NX-D) nebo se musím poohlédnout jinde?
p.s. mám ZPS18PRO.
Ta G9 asi bude lepší, ale cenu s tou palačinkou odhaduji na min. 23tis Kč (jako novinka) tak myslím, že ta GX80 za necelých 14tis je rozumnější řešení...
Chvíli jsem uvažoval o GX8 - v setu s 12-35mm/f2.8 za 27tis (na alze), ale po fizickém obhlédnutí mě odradila velikost těla. GX80ka je znatelně kompaktnější.
Úchop na GX80 mi přišel ok, tedy stojí za prd, ale kdybych chtěl pořádný beru G80ku a to bych si moc nepolepšil s veliokostí oproti stávající DSLR...
kolyy (1542)|3.4.2018 01:33
Pre Panasonic je k dispozícii zdarma Silkypix, presnejšie povedané jeho staršia verzia (aktuálna je za príplatok). Silkypix je v princípe plnohodnotný software pre konverziu raw, porovnateľný s Lightroomom. Nevýhoda je, že nie je príliš intuitívny a chce sa to naučiť. Sám som ho nejaký čas používal a príjemná bola presná emulácia jpegov z foťáku ako štartovací bod, dobrá automatika pre vyváženie bielej, dobrá kvalita odšumu na vysokých ISO či zaujímavé farebné profily. Najväčšou bolesťou pre pokročilejšie užívanie bola práca s dynamickým rozsahom. Kvalita záchrany prepalov či možnosti presvetľovania tieňov boli voči napríklad Lightroomu výrazne obmedzené. Zdĺhavá práca s tónovou krivkou bola prakticky nutnosť. Snáď to medzitým zlepšili. Za pokus to určite stojí.
Foto1977 (15)|3.4.2018 11:39
Díky, kouknu na to, kdyžtak mám ten zoner, ten by si snad také poradil i když jsem ho nikdy na konverzi z rawu nepoužil...
Ještě se zeptám jsou nějaké aktualizace FW? Na webu Panasonic jsem nic nenašel, ale čekám že v novém foťáku dostanu ten nejstarší fw, pokud tedy nějaké další vůbec vydali... U mé DSLR jich pár bylo...
kolyy (1542)|3.4.2018 15:24
http://av.jpn.support.panasonic.com/support/global/cs/dsc/download/index.html

GX80 mala veľmi podstatný FW upgrade, ktorým sa znížil hluk od stabilizácie vo videu.
Foto1977 (15)|3.4.2018 23:12
Ahoj díky za rady, mám FW těla - ver.1.2 a fw obj. 12-32mm - ver.1.1, jsou to ty aktuální?
kolyy (1542)|3.4.2018 23:29
Áno, keď se preklikáš na ich stránkach tak to uvidíš (GX80 1.2, 12-32mm 1.1).

---------- Doplněno v 23:29 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 23:28 ----------

Takže už to máš doma? Aké sú dojmy?
Foto1977 (15)|4.4.2018 22:44
Ahoj díky za info, ano mám již GX80ku od včerejška doma, včera večer jsem jí jen nabil a trochu se šťoural v nastavení, jsem z toho trochu zmatenej, přijde mi to oproti mé DSLR strašně složitý. Tam vše ovládám jen dvěma rolery a do nastavení 2x ročně jenom když měním čas :-)
Je to prostě trochu jiný druh foťáku. Jinak zpracování mi přijde super, velikost také, váha mi ani tolik nevadí, pořád je to míň jak polovina mého zrcadla :-)
Co mi zatím přijde divné, je že ten 12-32mm se musí nejdříve odemklout(vysunout). Nějak jsem zvyklý foťák zapnout, sundat krytku a hned fotit...
Dnes jsme měli návštěvu, tak jsem na zahradě cvaknul pár foto na ten automatický režim a nevypadá to vůbec špatně.
Takže první dojmy jsou ok...
kolyy (1542)|5.4.2018 04:58
12-32mm je skladací zoom, preto je to tak kompaktné. Panasonic to má vyriešené podľa môjho názoru super, stačí otočiť a ide to. Veľmi rýchly a presný systém. Olympus má pri svojich objektívoch tohto typu poistky, a to je dosť otravné. Viacero výrobcov má tiež skladacie powerzoomy. Je to pohodlné a pripomína to kompakt, ale práca s tým je zdĺhavejšia.

Menu - chce sa s tým zoznámiť a pochopiť možnosti. Je tam veľa veľmi užitočných vecí, ktoré na zrkadlovkách vôbec neexistujú. Dôležitá vec je prispôsobiť si foťák pre seba. Ja do menu prakticky nikdy neleziem, všetko mám nastavené na funkčných tlačítkach, dotykových tlačítkach a Q-menu.
Milan Šurkala (3381)|5.4.2018 11:22
[QUOTE=Foto1977;47823]Co mi zatím přijde divné, je že ten 12-32mm se musí nejdříve odemklout(vysunout). Nějak jsem zvyklý foťák zapnout, sundat krytku a hned fotit...[/QUOTE]

Ten objektiv můžeš mít celou dobu vysunutý a zasunout ho jen při transportu. Tedy můžeš fotit stejně tak, jak jsi byl byl zvyklý doposud s tím bonusem, že to můžeš ještě v případě nutnosti složit.
Foto1977 (15)|5.4.2018 23:43
Pánové, děkuji za příspěvky, já věděl dopředu jak to funguje (odemčení objektivu) jenom mě to v praxi trochu připadá divné, ale to je o zvyku...
Původně jsem uvažoval o LX100, ale tam mě odradil elekrtonický zoom...
Jinak jsem si dnes objednal automatickou krytku objektivu, takže brzy bude další rébus vyřešen... :-)
To nastavení musím o víkendu v klidu našudovat, myslím, že to nebude taková katasrofa...
kuban (4)|25.4.2018 00:39
na kombinaci GX80 + 12-32mm je geniální rychlost zapnutí, pokud nemám krytku na objektivu - do 1s hotová fotka při troše štěstí a cviku - nemusí se čekat na vysouvání objektivu, jde to rychle - levou vysunout objektiv, zároveň pravou zapnout a fotit
taky s tím prakticky nefotím jinak, než na A - nejnižší clona celou dobu, ISO ideálně omezeno na 400 nebo 800, čas nechávám v moci techniky
je to krásně ostrý i naplno otevřený
Foto1977 (15)|30.4.2018 23:39
kuban: tím, že fotíte na nejnižší clonu (nejvíce otevřená) přicházíte o hloubku ostrosti...
kuban (4)|15.5.2018 11:54
ano, při plně otevřené cloně je hloubka ostrosti minimální
což u micro 4/3 při cloně 3.5 není kdo ví jak omezující .... hloubka ostrosti - byť minimální - je stále značně široká
normálně si ani nevšimnu, že fotím na plnou díru (při focení krajiny určitě ne - když zaostřím na strom 30m v popředí, tam mám víceméně ostrý i horizont)
clona 3.5 je pro hrátky s rozmazaným pozadím (u micro 4/3) příliš vysoká - to se týče stejně jenom nejširšího ohniska 12mm (24mm), potom to pochopitelně stoupá
alberic (1)|10.8.2018 15:15
Společnost Panasonic dnes představila novou systémovou kameru DC-GX9. Nejpravděpodobnější je, že novinka nahradí ve výrobě ihned 2 kamery, které již natočily GX8 a stále jsou v prodeji GX80 (GX85 v Americe). Stejně jako jeho předchůdci je GX9 vyroben v pseudodimenzionálním pouzdru, tj. bez "hrbolu" hledáčku a prakticky plochého předního panelu. Externě GX9 více podobný GX80: zobrazit její naklápění, ne skládací, rozložení ovládání je téměř stejná (i když několik nových), a jen co do velikosti, liší se jen pár milimetrů. GX9 bude výrazně nižší a tenčí než GX8. Panasonic samozřejmě usiluje o obnovení pořadí řady kamer poté, co experimentoval s různými velikostmi a tvary. Pro ty, kteří mají rádi větší kamery, brzy vyjde vlajková loď DC-G9 a rozpočetní variant tváří v tvář modelu DMC-G80 zůstává v prodeji. A pro ty, kteří chtějí, poměrně řečeno, mít kapesní kameru - budou vydány GX9, kompaktní, ale bez funkce vlajkové lodi. Nicméně, tato logika není zcela fit nové zařízení: Pokud GX80 teď jde ruku v ruce s malým „plackou“ 12-32mm f / 3.5-5.6, pak GX9 budou vybaveny pouze poměrně velké (a dražší) objektivu 12 až 60 mm f / 3.5- 5.6 a o dodávce kompletního těla v tiskové zprávě neřekne ani slovo.
Myslím, že stojí za to čekat.
kolyy (1542)|11.8.2018 00:01
GX9 je dávno v predaji. Ako seťáky sú k dispozícii 12-32, 12-32+35-100, 12-60 aj 14-140.
Foto1977 (15)|26.7.2020 18:28
Ahoj tak GX80 mi po více než 2 letech funguje pořád parádně a nedám na ní dopustit...