Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic FZ200 - svévolný zoom

GeXeS (2)|3.4.2018 09:03
Ahoj vespolek.

Už pár let fotím na DMC-FZ200, který jsem pořídil z druhé ruky. Poslední dobou se mi občas stane, že se zoom samovolně hýbe, aniž bych manipuloval s páčkou ovládání. Zpravidla "sjíždí" z maximálního zoomu dolů, případně ihned po zapnutí foťáku začne vysouvat objektiv na max - ale to je vzácnější případ. Foťák se při tom chová, jako by páčka zoomu byla zaseknutá na jednu nebo druhou stranu - musím s ní pohnout a "resetovat" tak informaci o pohybu, aby se objektiv zastavil.
Říkal jsem si, že se mi třeba do páčky dostal prach a dělá mi tam nějaký falešný kontakt, ale zlobí to v obou směrech a navíc se ta porucha vyskytuje čím dál častěji. Je možné, že by se ovladač zoomu vychodil? Má někdo podobnou zkušenost?
Plánoval jsem foťák rozebrat (nějaké zkušenosti mám, navíc nepolezu do objektivu, lokace ovládání zoomu znamená celkem bezpečnou rozborku) a vyčistit, ale zajímá mě, jestli to má vůbec naději na úspěch, jestli to opravdu může být nečistota - jestli nezkusit sehnat přímo nový náhradní díl spouště a páčky zoomu (pokud se vůbec někde dá sehnat).
Milan Šurkala (3381)|3.4.2018 10:46
Tohle se u zoomovacích fotoaparátů občas stává a většinou je lepší vyměnit celý mechanismus spouště (nám to dělala FZ7 ještě v záruce). Co jsem se díval, na eBay za to chtějí tak od 1200 Kč více. Pomoci to může, já třeba rozborkou opravil autofokus poté, co přítelkyně docela vydatně osprchovala TZ8 a AF nechtěl fungovat (očistil jsem kontakty a pak to ještě rok jelo).
GeXeS (2)|23.4.2018 09:25
Tak se hlásím s výsledkem.
Foťák jsem rozebral, vyndal sestavu spouště, zjistil, že je docela těsně zalisovaná dohromady a dál rozdělat nejde, tak jsem to alespoň profouknul jak to šlo, zkusil se v tom porýpat přes různé škvírky štětečkem a zase všechno složil dohromady. A hleďme - foťák běží a zoom drží, jak má. Takže úspěch. Těžko říct - mohla to být opravdu nějaká nečistota přímo v mechanismu zoomu, nebo to taky mohl být špatný kontakt ve flexu, co jsem cestou rozdělával.
Jediný problém, který se v rámci celé operace vyskytnul, byl zakousnutý šroubek vlevo od kloubu displeje, když jsem foťák rozdělával. Křížová hlavička z nečekaně měkkého kovu nepřežila několik protočení šroubováku, takže jsem musel hlavičku frézovat mikrobruskou, čímž jsem s notnou porcí štěstí proměnil křížový teď-už-jen-důlek v relativně použitelný plochý zářez. Pak už se šroubek nechal přemluvit klasickým malým plochým šroubovákem. Uf... zpátky jsem ho tam zatím nevrátil, té hlavičce už nevěřím. Zkusím vymontovat z nějaké defektní elektroniky náhradu, když budu mít štěstí.
Mimochodem - na YouTube je pěkné dokumentační video pána, co si chtěl vyměnit objektiv na FZ150:

(tohle je první část - rozborka; druhá a třetí část se nabídnou po shlédnutí)
Sice ve výsledku nebyl úspěšný, ale jako návod k rozložení a složení je to výborné (u FZ200 je základní deska dokonce menší, cestou k té spoušti jsem musel odpojit všehovšudy jen dva flexkabely).
Milan Šurkala (3381)|23.4.2018 12:16
Tak to je fajn, že se podařilo. Ne vždy je to tak úspěšné.