Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Jaká je budoucnost Micro Four Thirds systému?

Petr S. (328)|11.9.2009 09:07
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Víkendová diskuze: Jaká je budoucnost Micro Four Thirds systému?

Nedávno představený Panasonic GF1 se stal nejnovějším fotoaparátem Micro Four Thirds systému, za kterým stojí krom Panasonicu také společnost Olympus. Jak se vám ale koncepce celého systému líbí? Co byste na něm ještě vylepšili, nebo co si myslíte o samotném GF1? Myslíte, že udělá díru do světa? Ať už zní vaše odpověď jakkoliv - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
bjan (90)|11.9.2009 10:17
Osobně tomuto systému fandím. Nemyslím si, že bude příliš konkurovat klasickým digitálním zrcadlovkám, je prostě zaměřen na uživatele s jinými preferencemi.
S vývojem technologií zde přijde možnost vytvářet ještě o něco málo kompaktnější fotoaparáty (např. s OLED displeji).
Pouze si myslím, že většímu rozšíření by bránila takto nasazená cena. Popřípadě by měly být vytvořeny výrobky v různých cenových hladinách - od MFT lowendu až po MFT highend - a to včetně objektivů.
Růženka (7)|11.9.2009 14:13
No já myslim,že tento systém je dobrej nápad a bude mít určitě úspěch i u profíků.
Já mam ke svejm dvoum zrcadlovkám ještě Panasonic LX3 a jsem s ním nadmíru spokojen. Jsem línej a tahat těžkou zrcadlovku 24 hodin deně mně nebaví.
Tělo GF-1 je vynikající,ale nabídka objektivů je zatim dost chudá.
To si budem muset ještě nějakej čas počkat.
Růženka (7)|11.9.2009 15:47
....a určitě zaujme i plno náročných amatérů. Akorát mi tam vadí prodlužovací faktor,kterej bude vyhovovat spíš těm co fotí rádi s telákama. Pro krajináře a jiné co rádi do široka, tak pro ně tam neni žádný sklo...To je podle mně největší mínus tutoho systému....
Milan Šurkala (3381)|11.9.2009 16:24
Nezapomínejte, že tyto fotoaparáty jsou komaptibilní se všemi Micro 4/3 objektivy a přes redukci i s 4/3 objektivy. Takže výběr je myslím široký dostatečně :-) Jen je to trochu drahé, to je fakt. Nicméně na druhous tranu vzrůstající konkurence na tomto poli požene ceny dolů. Zatím tu máme Panasonic a Olympus, ale na přelomu 2009/2010 se objeví Samsung s APS-C čipem, své údajně chystá i Sony (také s APS-C).
pavel_p (151)|11.9.2009 18:13
Hodně vážně o tom uvažuju. Nic moc většího než současný Canon G6 s předsádkou a polarizákem tahat nechcu a na druhou stranu bych rád co možná nejkvalitnější foťák. Trochu mě odrazuje cena, která je dvojnásobná proti nejvyšším modelům kompaktů.

Redukce na 4/3 bude určitě drahá a omezená o autofokus :( posoudit pak na displayi jestli je fotka ostrá nebo skoro ostrá bude těžké.
Cejpatka (220)|11.9.2009 20:12
[quote=Růženka;3660]...Pro krajináře a jiné co rádi do široka, tak pro ně tam neni žádný sklo...[/quote]
A co tohle sklíčko?
http://www.slrgear.com/reviews/showproduct.php/product/1252/cat/69
http://www.megapixel.cz/panasonic-lumix-g-vario-7-14-mm-f-4-0-asph#parameters
Pravda, není to "za babku", ale to nejsou ani jiné podobné objektivy těchto parametrů, navíc rozměry tohoto širokáče a váha pouhých 300 g ukazují další přednost Micro 4/3 systému.
Růženka (7)|12.9.2009 00:23
...tak tomu říkam finanční darda...to radši zůstanu u svejch zrcadlovek a světelnejch skel a LX3....
Neregistrovaný (0)|12.9.2009 15:36
prehnane vysoká cena. ale nápad je to dobrý. uvidím, aké aparáty z toho vzniknú. mne by sa z takým čipom pozdával nejaký ultrazoom. možno niekto časom niečo také vyrobí.
Milan Šurkala (3381)|13.9.2009 14:58
[quote=Neregistrovaný;3677]prehnane vysoká cena. ale nápad je to dobrý. uvidím, aké aparáty z toho vzniknú. mne by sa z takým čipom pozdával nejaký ultrazoom. možno niekto časom niečo také vyrobí.[/quote]

Panasonic GF1 s objektivem 14-140 mm (dodává se k GH1). A hned máš ultrazoom :-)
Karlos5573 (269)|13.9.2009 16:32
Nápad je to fajn, ale je to drahé jako prase .. podle mě tahle třída by měla být cenově někde mezi komapktem a zrcadlem třeba tělo do 10 tisic a objektivy levnější třeba kolem 5-6 tisíc a né panebože 31 tisíc za objektiv na takového prcka :-D
Milan Šurkala (3381)|13.9.2009 19:34
[quote=Karlos5573;3690]Nápad je to fajn, ale je to drahé jako prase .. podle mě tahle třída by měla být cenově někde mezi komapktem a zrcadlem třeba tělo do 10 tisic a objektivy levnější třeba kolem 5-6 tisíc a né panebože 31 tisíc za objektiv na takového prcka :-D[/quote]

Částečně s tebou souhlasím, ale nemáš úplně ve všem pravdu. Ta cena není až tak nadsazená (v základních setech). Trochu to přeženu, ale představ si fotoaparát funkcemi a výbavou shodný třeba s Canonem EOS 5D Mark II, akorát bude menší a nebude mít zrcadlo. Měl by také stát 10 tisíc, protože by se měl zařadit mezi kompakty a zrcadlovky? Přitom nabídne funkčnost fotoaparátu za 65 tisíc? Dnešní micro 4/3 fotoaparáty jsou na tom funkčně dost dobře, zhruba na úrovni vyššího low-endu, takže cena v podstatě odpovídá své kategorii. To, že nemají zrcadlo, ještě nemusí znamenat, že musí stát rovnou polovinu. Každopádně uznávám, že ceny příslušenství jsou hodně nadsazené (např. 14-140 mm objektiv Panasonicu, double zoom kit G1) a z důvodu té absence zrcadla i optického hledáčku by mohly být trochu levnější (ale jak říkám, ne rovnou 1/2 ceny). Adekvátní cenu např. pro G1 vidím v 14-45mm setu kolem 14-15 tisíc korun, u GF1 s pancake objektivem zhruba také tam někde.
Růženka (7)|13.9.2009 19:36
...tak to vidim,že si asi počkáme jak se to finančně vyvine a pak se uvidí. Já bych uvítal kdyby udělali sklo jako je na LX3. Když to šlo na tak malej foťáček,tak by to mělo jít i ve většim. Nejlépe v rozsahu 24-70 a se stejnou světelností.
vudce (1)|13.9.2009 21:27
Ahojky, mě osobně tento systém nezaujal, měl jsem půjčený na víkend panasonic G1 a nic moc, všichni jsou unešeni z hledáčku, ale proboha u zrcadlovky je to mnohem lepší. Já mám raději pořádný foťák a né malý kousek předraženého plastu a bohužel je zde malý čip a dost šumí. Zdravím všechny a omlouvám se pokud jesm se někoho dotknul. Pa pa Švéd
Neregistrovaný (0)|14.9.2009 00:47
[quote=Milan Šurkala;3693]Částečně s tebou souhlasím, ale nemáš úplně ve všem pravdu. Ta cena není až tak nadsazená (v základních setech). Trochu to přeženu, ale představ si fotoaparát funkcemi a výbavou shodný třeba s Canonem EOS 5D Mark II, akorát bude menší a nebude mít zrcadlo. Měl by také stát 10 tisíc, protože by se měl zařadit mezi kompakty a zrcadlovky? Přitom nabídne funkčnost fotoaparátu za 65 tisíc? Dnešní micro 4/3 fotoaparáty jsou na tom funkčně dost dobře, zhruba na úrovni vyššího low-endu, takže cena v podstatě odpovídá své kategorii. To, že nemají zrcadlo, ještě nemusí znamenat, že musí stát rovnou polovinu. Každopádně uznávám, že ceny příslušenství jsou hodně nadsazené (např. 14-140 mm objektiv Panasonicu, double zoom kit G1) a z důvodu té absence zrcadla i optického hledáčku by mohly být trochu levnější (ale jak říkám, ne rovnou 1/2 ceny). Adekvátní cenu např. pro G1 vidím v 14-45mm setu kolem 14-15 tisíc korun, u GF1 s pancake objektivem zhruba také tam někde.[/quote]14-15 tisíc by bola dobrá cena, ale ak mám kupovať drahé príslušenstvo, tak radšej zostanem pri zrkadlovke. všetko to je o tom, kto má aké priority. ak niekomu záleží na menších rozmeroch, tak tento systém bude isto vhodnou voľbou.
Malecek (0)|14.9.2009 10:03
[quote=Neregistrovaný;3705]14-15 tisíc by bola dobrá cena, ale ak mám kupovať drahé príslušenstvo, tak radšej zostanem pri zrkadlovke. všetko to je o tom, kto má aké priority. ak niekomu záleží na menších rozmeroch, tak tento systém bude isto vhodnou voľbou.[/quote]

Micro 4/3 není špatný, ale cena je opravdu vysoká a příslušenství taktéž. Má to být něco mezi kompaktem a zrcadlem, ale cenou je to pěkný zrcadlo a kvalitou zase míň než zrcadlo. Tak že já do GF1 prozatím určitě nepůjdu, to by musela klesnout cena. Raději si počkám s čím se vytasí Samsung nebo Sony s APS-C :)
Neregistrovaný (0)|14.9.2009 12:57
[quote=Malecek;3708]Micro 4/3 není špatný, ale cena je opravdu vysoká a příslušenství taktéž. Má to být něco mezi kompaktem a zrcadlem, ale cenou je to pěkný zrcadlo a kvalitou zase míň než zrcadlo. Tak že já do GF1 prozatím určitě nepůjdu, to by musela klesnout cena. Raději si počkám s čím se vytasí Samsung nebo Sony s APS-C :)[/quote]
úplne s tebou súhlasím. každá novinka ide do predaja s vysokou cenou. možno o pár mesiacov už cena až taký problém nebude.
BoBo2SK-Neregistrovaný (0)|14.9.2009 16:29
[quote=vudce;3700]Ahojky, mě osobně tento systém nezaujal, měl jsem půjčený na víkend panasonic G1 a nic moc, všichni jsou unešeni z hledáčku, ale proboha u zrcadlovky je to mnohem lepší. Já mám raději pořádný foťák a né malý kousek předraženého plastu a bohužel je zde malý čip a dost šumí. Zdravím všechny a omlouvám se pokud jesm se někoho dotknul. Pa pa Švéd[/quote]

Doteraz fotim EVFkom,aj ked najme pre financny rozmer.
Fotil som aj s SLR. Pohlad do hladacika SLR je neskutocne krasny,ostry a bez zdrzovania prekreslovanim LCD.... ALE... Na obraze v SLR nevidis ako mas nastavenu bielu, ako je to s dynamikou (dyn.rozsahom) snimku ci dokonca ani neexistuje moznost zobrazit si histrogram,ci nechat blikat prepalene miesta. Nemas moznost skontrolovat ako bude vyzerat snimok,kym ho neodfotis.... Tak isto na EVF mas vetsinou moznost vyklopit displej pre pohodlnejsie fotenie pri zemi (ja viem... niektore SLR tiez,ale to je otazka posledneho polroka)

G1 som v ruke nedrzal,ale jeho koncept sa mi velmi paci,aj ked to nieje celkom moja salka kavy.
FotoZemek (77)|21.9.2009 06:26
Já 4/3 mám, není na tom nic drahého, když si vemu, že 2 těla a 4 skla /(9-300)-18-600/ váží necelých 6kg tak moje páteř JÁSÁ.
Tahejte si celý den metráky oni redakce stejně chcou fotečky tak do velikosti cig.krabičky a ty monstra co s nimi ,,machrujete,, sou vám skutečně tak akorát na skoliozu.
Bobyzboby (0)|27.9.2009 22:23
[quote=FotoZemek;3740]Já 4/3 mám, není na tom nic drahého, když si vemu, že 2 těla a 4 skla /(9-300)-18-600/ váží necelých 6kg tak moje páteř JÁSÁ.
Tahejte si celý den metráky oni redakce stejně chcou fotečky tak do velikosti cig.krabičky a ty monstra co s nimi ,,machrujete,, sou vám skutečně tak akorát na skoliozu.[/quote]

Jestli to správně chápu, tak zatímco Four Thirds (4/3) jsou pravé zrcadlovky, tak tato diskuze byla započata o Micro Four Thirds, což jsou dnes Panasonic G1 (GH1, GF1) a Olympus Pen E-P1.
bjan (90)|28.9.2009 11:47
k budoucnosti Micro Four Thirds: na internetu kolují docela konkrétní informace o dalším výrobci, který se k tomuto systému připojí - FUJI.
Na začátku roku 2010 má údajně FUJI oznámit svůj vlastní fotoaparát velikostně mezi E-P1 a GH1, s vlastním 12MPx snímačem EXR vyvinutým pro m4/3 systém.
bjan (90)|28.9.2009 11:50
[quote=Malecek;3708]Raději si počkám s čím se vytasí Samsung nebo Sony s APS-C :)[/quote]

Na tyto výrobce jsem hodně zvědavý ... hlodá ve mě pocit, že s větším snímačem se již bude mnohem obtížněji dosahovat kompaktnosti, která je podle mě hlavním tahákem. Ale třeba budu příjemně překvapen..
Milan Šurkala (3381)|28.9.2009 12:18
[quote=bjan;3790]Na tyto výrobce jsem hodně zvědavý ... hlodá ve mě pocit, že s větším snímačem se již bude mnohem obtížněji dosahovat kompaktnosti, která je podle mě hlavním tahákem. Ale třeba budu příjemně překvapen..[/quote]

Pokud se bude jednat o objektivy s pevným ohniskem, nebude problém (viz Sigma DP1/DP2 nebo Leica X1). Tyto fotoaparáty mají APS-C čipy a jak jsou kompaktní :-) Obávám se však, že se zoomovým objektivem nebudou tyto fotoaparáty nikdy kompaktní (alespoň ne, pokud by měly mít větší zoom). Nicméně myslím, že s takovým 5 až 6x zoomem by to mohla být docela bomba při ještě přijatelných rozměrech zhruba na úrovni ultrazoomu.
busy (782)|28.9.2009 20:31
[quote=bjan;3790]Na tyto výrobce jsem hodně zvědavý ... hlodá ve mě pocit, že s větším snímačem se již bude mnohem obtížněji dosahovat kompaktnosti, která je podle mě hlavním tahákem. Ale třeba budu příjemně překvapen..[/quote]

Moj Canon BF300 je FF a pritom ma rozmery velmi kompaktne a pokojne sa vojde do vrecka na koseli :) Ale je to za cenu fixneho objektivu.