Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakt, který lze připojit jako disk k Win98SE

smic (14)|11.9.2009 16:56
Zdravím,
potřeboval bych koupit kompaktní foták (z levnější kategorie), který by bylo možné připojovat jako disk k počítači s Win98SE. Nemáte někdo tip, který v současnosti prodávaný foták by to ještě podporoval?
Díky za jakoukoli radu.
Filcka (300)|11.9.2009 18:46
[quote=smic;3662]Zdravím,
potřeboval bych koupit kompaktní foták (z levnější kategorie), který by bylo možné připojovat jako disk k počítači s Win98SE. Nemáte někdo tip, který v současnosti prodávaný foták by to ještě podporoval?
Díky za jakoukoli radu.[/quote]

Všechny, které mají mass storage (řekl bych že kromě Canonu, jestli se teda už nepolepšil :D :D :D). Pokud to jsou tvoje domácí Win98SE, nainstaluj si ovladače Maximus Decim viz: "http://www.winpack.org/view.php?nazevclanku=nativni-usb-verze-3-3a-cs&cisloclanku=2008050001"

Download:
http://download.winpack.org/usb/Nusb33a_cs.exe

Pak můžek k Win98SE připojit cokoli s mass storage a budeš s tím pracovat jako s mass storage v jakýchkoli jiných moderních woknech. :cool: (Taky ještě používám Win98SE :p )
busy (782)|11.9.2009 21:13
[quote=Filcka;3664]kromě Canonu, jestli se teda už nepolepšil[/quote]

Nie, nepolepsil. Aspon vsetky Canony co mi presli rukami, USB mass storage rozhodne neboli (a fotky som musel tahat citackou kariet).
Milan Šurkala (3381)|11.9.2009 21:47
[quote=busy;3669]Nie, nepolepsil. Aspon vsetky Canony co mi presli rukami, USB mass storage rozhodne neboli (a fotky som musel tahat citackou kariet).[/quote]

Njn, myslím, že ani u nejnovějších Canonů to tak není. Fotky z nich tahám přes EOS Utility (zrcadlovky) nebo přes CameraWindow (který není tak jednoduché rozběhat), ale jde to i ve Windowsech bez problémů. Ono se to sice nenahlásí jako disk, ale jako skener, či něco podobného, pak to jde klasickým kopírováním přes Windows nakopírovat na disk také.
Filcka (300)|11.9.2009 22:11
[quote=Milan Šurkala;3670]Njn, myslím, že ani u nejnovějších Canonů to tak není. Fotky z nich tahám přes EOS Utility (zrcadlovky) nebo přes CameraWindow (který není tak jednoduché rozběhat), ale jde to i ve Windowsech bez problémů. Ono se to sice nenahlásí jako disk, ale jako skener, či něco podobného, pak to jde klasickým kopírováním přes Windows nakopírovat na disk také.[/quote]

Jenže ty utility a) nemusí být již určeny pro Win98SE
b) kopírování přímo přes USB II je podstatně rychlejší.

Tedy : Canonu je lepší se obloukem vyhnout... :p
Karlos5573 (269)|11.9.2009 22:35
Nejrychlejší kopírovaní je z ultrarychlé CF karty :)
busy (782)|11.9.2009 22:59
[quote=Milan Šurkala;3670]Fotky z nich tahám přes EOS Utility (zrcadlovky) nebo přes CameraWindow (který není tak jednoduché rozběhat), ale jde to i ve Windowsech bez problémů. Ono se to sice nenahlásí jako disk, ale jako skener, či něco podobného, pak to jde klasickým kopírováním přes Windows nakopírovat na disk také.[/quote]

Ja pod windowsami taham fotky zasadne iba cez Total cmd alebo Salamander, pretoze tak je to pre mna najpohodlnejsie. Takze pokial sa fotak neprihlasi ako dalsie pismenko, radsej vytiahnem kartu a kopirujem cez citacku.

Inak, v linuxe je to jednoduchsie, tam sa canony dokazu pri-mount-ovat ako dalsi disk, takze tam je to bez problemov a clovek moze pouzivat svoje oblubene programy (midnight cmd...).
smic (14)|12.9.2009 12:27
No a může mi teda někdo poradit nějaký konkrétní kompakt (levný, ale pokud možno solidní), který mass storage každopádně podporuje?
My to používáme v prodejně k focení zákazníků, kdysi jsme používali fotáky Fuji, ale ten poslední, který jsem koupil už taky mass storage nepodporuje a když jsem se teď ptal v prodejně na Canony, tak mi tvrdili, že to bude fungovat v pohodě, jak potřebuju, ale realita je trošku jiná...
busy (782)|12.9.2009 17:42
[quote=smic;3675]No a může mi teda někdo poradit nějaký konkrétní kompakt (levný, ale pokud možno solidní), který mass storage každopádně podporuje?
My to používáme v prodejně k focení zákazníků, kdysi jsme používali fotáky Fuji, ale ten poslední, který jsem koupil už taky mass storage nepodporuje a když jsem se teď ptal v prodejně na Canony, tak mi tvrdili, že to bude fungovat v pohodě, jak potřebuju, ale realita je trošku jiná...[/quote]

Konkretny zoznam fotakov asi nikto nema. Ale pokial ten fotak potrebujes pripajat na PC s Win98, dobrym voditkom je to, ci vyrobca k fotaku na cedecku dodava USB mass storage driver. Podla mojich skusenosti by vsetky Olympusy a Panasonicy mali byt USB mass storage. Jediny problem som mal s FZ50, ktory by tiez mal byt mass storage ale nejak mi to nefungovalo (WinXP ho nasli, ale nevedeli aky driver maju pouzit). Urcite si nevsimaj Canony, tie mass storage nie su.

Preco tak velmi trvas na USB mass storage ? V pripade nudze by sa dala pouzit nejaka citacka kariet, tie vzdy funguju ako mass storage.
smic (14)|12.9.2009 18:16
[quote=busy;3679]Konkretny zoznam fotakov asi nikto nema. [/quote]

Ja nepotrebuji seznam, me staci nejaky jeden levnejsi konkretni typ, ktery je jeste v prodeji a ktery by to podporoval, myslel jsem treba, ze ho nekdo ma a napise, ze to podporuje...

Na USB Mass Storage trvam protoze:
1) jak jsem psal, pouzivame to v prodejne k foceni zakazniku (kteri si vybiraji bryle) a probiha to tak, ze nekdy u jednoho zakaznika se stane, ze i 5x fotime a mezi tim mu fotky ukazujeme na PC, takze by treba bylo nutne porad switchovat kartu mezi fotakem a cteckou, coz je zdlouhave (nehlede na to, ze pri castejsim otevirani krytu na pam. kartu by urcite se ten uzaver celkem rychle opotreboval)
2) foti to i zamestnanci, kteri neumi moc na PC, takze je naucim, jak to delat, ze jen pripoji fotak a ucit je jeste switchovat a pripojovat a odpojovat ctecku by bylo narocnejsi a zbytecne, protoze nac to tak delat, kdyz evidentne porad existuje nejaky fotak, ktery lze normalne pripojit (akorat nevim ktery)
busy (782)|12.9.2009 20:35
[quote=smic;3680]1) jak jsem psal, pouzivame to v prodejne k foceni zakazniku (kteri si vybiraji bryle) a probiha to tak, ze nekdy u jednoho zakaznika se stane, ze i 5x fotime a mezi tim mu fotky ukazujeme na PC, takze by treba bylo nutne porad switchovat kartu mezi fotakem a cteckou, coz je zdlouhave (nehlede na to, ze pri castejsim otevirani krytu na pam. kartu by urcite se ten uzaver celkem rychle opotreboval)[/quote]

V takom pripade pouzivat postup vyfotim-pripojimfotak-skopirujemfotku-zobrazim je zbytocne komplikovane a neustale zapajanie/odpajanie USB konektorov tiez neprospieva ich zivotnosti.

Niektore fotaky (hlavne zrkadlovky) maju moznost trvaleho pripojenia k pocitacu, pricom po vyfoteni fotky sa tato fotka hned automaticky prenesie do pocitaca a zobrazi. Vyuziva sa to hlavne pri foteni na roznych verejnych atrakciach (napr. vyroba kluceniek s fotkou). Ja o tom zial neviem nic blizsie, ale skus popatrat tymto smerom, mozno na nieco prides.
Filcka (300)|12.9.2009 20:36
[quote=smic;3680]Ja nepotrebuji seznam, me staci nejaky jeden levnejsi konkretni typ[/quote]


Napiš konkrétní cenový strop, kolik za to chceš dát, pak se můžem bavit o foťáku. Mass storage ovladače (pro Win98SE) u žádného dnešního foťáku nebudou, protože dnes se už s podporou tohoto obsoletního operačnního systému nepočítá. Naštěstí tu jsou univrzální USB ovladače Maximus Decim, o nic jiného se nemusíš starat... BTW na focení zákazníků s brejlema ti stačí i web kamera trvale připojená k PC, hned uvidíš obrázek na monitoru. :D :D :D, otázka je, jestli nějaká bude mít ještě ovladače pro Win98SE...
smic (14)|12.9.2009 21:46
[quote=Filcka;3683]Napiš konkrétní cenový strop, kolik za to chceš dát, pak se můžem bavit o foťáku. Mass storage ovladače (pro Win98SE) u žádného dnešního foťáku nebudou, protože dnes se už s podporou tohoto obsoletního operačnního systému nepočítá. Naštěstí tu jsou univrzální USB ovladače Maximus Decim, o nic jiného se nemusíš starat... BTW na focení zákazníků s brejlema ti stačí i web kamera trvale připojená k PC, hned uvidíš obrázek na monitoru. :D :D :D, otázka je, jestli nějaká bude mít ještě ovladače pro Win98SE...[/quote]

Cenový strop: no stačí úplně nějaký levný foťák do 3000, ale tak i kdyby to bylo do 5000, tak by se to dalo...
Webová kamera: kdysi dávno jsme používali obyč. kameru (když ještě nebyly webové)+tv kartu, a ty fotky z toho byly dost nekvalitní a obávám se, že webová kamera by na tom byla podobně (nehledě na to, že si myslím, že problémy s ovladačema by byly ještě větší), takže každopádně preferuju foťák...
KEOSAN (49)|13.9.2009 15:05
Co tento:

Olympus Fe-5020
http://www.infoborder.com/Digital_Cameras/Olympus/fe-5020.php
http://www.atcomp.cz/zbozi/df-olympus-fe-5020-dark-grey/detail.aspx?p=z:156876

Pisu tam, ze Mass storage ma...
Ale aj tento lacnejsi ma mat mass storage:
http://www.alibaba.com/product-gs/243981502/Original_Olympus_Digital_Camera_Olympus_FE.html
http://www.atcomp.cz/zbozi/df-olympus-fe-3010-black/detail.aspx?p=z:143301

Pravdepodobne by stacilo nainstalovat tie neoficialne ovladace pre mass storage pre Win98SE a mohlo by to chodit.

Ale inak neni problem kupit hocico, vybrat kartu a strcit to do USB kucenky-citacky.

Inak nechapem, naco fotit zakaznika, co chce kupit okuliare. Ved normale mavaju predavaci okuliarov v predajni zrkadla... :)
Filcka (300)|13.9.2009 18:14
[quote=KEOSAN;3689]

Inak nechapem, naco fotit zakaznika, co chce kupit okuliare. Ved normale mavaju predavaci okuliarov v predajni zrkadla... :)[/quote]

Asi nenosíš brejle, co? :D :D :D
Protože v tom rámečku, který si chce zákazník koupit, nejsou dyjoptrije, tak v tom zrcadle většinou houbeles vidíš... :D :D :D

BTW, Olympusu bych se taky vyhnul obloukem, protože xDcard. Preferoval bych SD/SDHC karty.
Milan Šurkala (3381)|13.9.2009 19:27
Olympus podporuje i microSDHC (třeba já mám A-Data Turbo 15/9 MB/s, celkem pěkně to sviští i na Olympusech). Ale jinak bych Olympus fakt nebral, obzvlášť má-li 12 megapixelů.

Nikon L19 mi přijde jako hoooodně špatný fotoaparát svým ohniskovým rozsahem a hlavně příšernou světelností. Ohniska by zde neměla vadit, světelnost by už docela mohla. Pokud se bude fotit se stativem, tak by ještě nemusel být problém, ale jinak budou ty fotky děsně rozmazané. Nemá to ani stabilizaci, takže to vidím minimálně na hodně vysoké ISO (chudáci zákazníci budou pěkně rozpatlaní a bezbarví :-)).
KEOSAN (49)|13.9.2009 19:52
Pochopil som to tak, ze je JEDNO, aky to bude fotak, hlavne nech ma mass storage, pretoze na to co tu bolo popisovane by stacila aj nejaka lacna webkamera s vyssim rozlisenim, ktora bude v pohode snimat priamo do pocitaca. Chcelo by to len vyhodit stary Win98SE a dat tam napr. WinXP, ci novsie.

Napr. nieco taketo:
http://www.atcomp.cz/zbozi/webkamera-trust-2-megapixel-af-webcam-wb-8600r/detail.aspx?p=z:145831

Tu by mohol fotit priamo do PC cez webkameru a 1600x1200 rozlisenie by v pohode stacilo na nejaku snimku cloveka v okuliaroch.

Pozeram ale, ze aj pre Win98SE sa este vyraba. Napr. tato
http://www.alza.cz/kamera-microstar-starcam-clip-d68490.htm

ma rozlisenie 1280x960 co by mohlo tiez stacit :)

Pripadne tato moze urobit 5mpx fotku, ale za pomocou interpolacie /pre win98/
http://www.alza.cz/webkamera-creative-live-cam-d65522.htm
Filcka (300)|13.9.2009 20:27
[quote=Milan Šurkala;3692]
Nikon L19 mi přijde jako hoooodně špatný fotoaparát svým ohniskovým rozsahem a hlavně příšernou světelností..[/quote]

Když je foťák růžovej, tak to nemůže být špatný foťák (o: BTW, když se budou fotit jen hlavy, na ohnisku nesejde (na nějaký vymazlený bokeh se při tomto typu fotek hrát nebude :p).

Mizérie?
http://www.nikonusa.com/Assets/Digital-Camera/COOLPIX-L19/Photography/26166_L19_ER3.jpg
smic (14)|13.9.2009 21:05
no jak jsem psal, webkamere bych se rad vyhnul a upgradovat na vyssi winy, to uz teprve ne, je to stary komp (nejaky duron s 256MB RAM), tak tam by winXP nebehaly moc dobre a kupovat novy komp zatim nehodlam...
Ohledne Olympusu, tem bych se taky rad pokud mozno vyhnul po zkusenostech s C480 (problem s xD, uz nekolikrat se stalo, ze se Olympus sekl a zacal zapisovat nejake nesmyslne data na xD, cimz poskodil vetsinu fotek), poprve v zaruce vymenili xD kartu (s tim, ze ji nemam pouzivat ve ctecce, protoze se tim muze poskodit), druhou (jsem uz do ctecky nedal ani jednou) a stejnak to nedavno udelalo to stejne...
i kdyz pokud by podporoval microSD, tak by se to dalo risknout...
ohledne Nikonu - pokud ma nizkou svetelnost, tak taky neni idealni, v prodejne totiz neni vzdy dobre osvetleni a blesk nelze pouzit, protoze se odrazi od folii, ktere jsou ve zkusebnich obrubach... (to me napadlo jen proto, ze je tu ta spatna svetelnost zminena)...

//EDIT - kdyz se tak divam, co je spatneho na te svetelnosti u Nikonu L19? Je tam hodnota 3.1, ktera je i u tech olympusu... Kolik je teda dobra svetelnost (sorry, ale neorientuju se v tom nejak dobre)?
Milan Šurkala (3381)|13.9.2009 21:11
[quote=Filcka;3696]Když je foťák růžovej, tak to nemůže být špatný foťák (o: BTW, když se budou fotit jen hlavy, na ohnisku nesejde (na nějaký vymazlený bokeh se při tomto typu fotek hrát nebude :p).[/quote]

Vždyť jsem psal, že u tohoto použití by ten divný rozsah ohnisek neměl vadit :-) Ale ta světelnost, no nevím nevím. Spíš bych vzal něco, co má trochu větší zoom a tedy teoreticky i lepší průběh světelnosti (na stejném ohnisku jako u L19 lepší světelnost, jakkoli bude celkový rozsah mizerný).
Filcka (300)|13.9.2009 21:43
[quote=smic;3698]
EDIT - kdyz se tak divam, co je spatneho na te svetelnosti u Nikonu L19? Je tam hodnota 3.1, ktera je i u tech olympusu... Kolik je teda dobra svetelnost (sorry, ale neorientuju se v tom nejak dobre)?[/quote]

V ceně do 3K bude světelnost +- stejná, pokud nechceš používat blesk, namiř na fotografovaný objekt stolní lampu :)
Milan Šurkala (3381)|13.9.2009 22:10
[quote=smic;3698]
//EDIT - kdyz se tak divam, co je spatneho na te svetelnosti u Nikonu L19? Je tam hodnota 3.1, ktera je i u tech olympusu... Kolik je teda dobra svetelnost (sorry, ale neorientuju se v tom nejak dobre)?[/quote]

No me jde spise o to delsi ohnisko. Trochu zazoomujes a konec, s nejvetsi pravdepodobnosti to rychle poleti nahoru. Na nejsirsi ohnisko bych to moc nefotil (teda hlavne pokud se foti zblizka, to pak bryle budou vypadat trochu vetsi, nez ve skutecnosti jsou), radej bych trochu zazoomoval (staci tak 2x zoom, a to bohate).

On ten L19 nemusi byt spatny pro toto pouziti, ale musi se fotit na kratsi ohniska, kde ma jeste jakz takz dobrou svetelnost (i ta stabilizace tam muze trochu chybet). Osobne si ale myslim, ze treba Panasonic FS6, ktery tady Filcka pred chvili zminil, bude lepši volbou.
smic (14)|13.9.2009 23:00
[quote=Milan Šurkala;3702]Osobne si ale myslim, ze treba Panasonic FS6, ktery tady Filcka pred chvili zminil, bude lepši volbou.[/quote]
A nevite nekdo, jak jsou na tom Panasonicy (nejlepe teda tenhle) s USB Mass storage? Protoze jinak vypada celkem dobre...
Milan Šurkala (3381)|13.9.2009 23:57
Ještě mě napadlo se kouknout na Eye-Fi SDHC karty. Mají zabudovanou wi-fi, takže pohodlné tahání fotek bezdrátově přímo do počítače. Nicméně nikdy jsem nezkoušel a ani jsem se nepídil po tom, jak to funguje. A ani nevím, zda se to u nás dá sehnat a za kolik (v tomto případě by určitě stačila ta nejlevnější varianta). Pak by bylo možné koupit i Canon, na druhou stranu by odpadlo Sony (má MemoryStick karty) a Olympus (má xD nebo microSDHC).
busy (782)|14.9.2009 07:04
[quote=smic;3703]A nevite nekdo, jak jsou na tom Panasonicy (nejlepe teda tenhle) s USB Mass storage? Protoze jinak vypada celkem dobre...[/quote]

Zatial vsetky panasoniky, ktore mi presli rukami, boli USB mass storage. Jediny, s ktorym som mal problem, bol FZ50, ktory by podla specifikacie tiez mal byt mass storage, ale win driver ho mal problem najst (ale nevylucujem nejaku chybu aj na mojej strane).
smic (14)|14.9.2009 10:00
jeste otazecka, pro me potreby, myslite ze by nestacil Panasonic DMC-LS85EP-K?
V porovnani s vyse zminovanym Panasonic DMC-FS62EP-A ma stejnou svetelnost, opticka stabilizace je taky psana a pro me vyhoda je provoz na tuzkove baterie (oproti tomu ta FS62 ma akumulator)...
smic (14)|14.9.2009 10:28
tak jsem ted jeste volal na infolinku panasonicu, tak mi tvrdili, ze vsechny jejich fotoaparaty pouzivaji USB Mass Storage... tak jim asi budu verit a zkusim nektery jejich fotak... ted uz jen vybrat ten spravny...
Filcka (300)|14.9.2009 20:31
[quote=smic;3707]jeste otazecka, pro me potreby, myslite ze by nestacil Panasonic DMC-LS85EP-K?
V porovnani s vyse zminovanym Panasonic DMC-FS62EP-A ma stejnou svetelnost, opticka stabilizace je taky psana a pro me vyhoda je provoz na tuzkove baterie (oproti tomu ta FS62 ma akumulator)...[/quote]


Sorry za ten accublok, ber jednoznačně tužkovky...:thumb
smic (14)|14.9.2009 21:59
[quote=Filcka;3712]Sorry za ten accublok, ber jednoznačně tužkovky...:thumb[/quote]

takže myslíš, ze by ten DMC-LS85EP-K mohl na moje použití stačit?
Filcka (300)|14.9.2009 22:20
Myslím, že by stejně byla lepší kamera, kterou bys nemusel připojovat a odpojovat od PC, ale jen na fotky obličejů s brýlemi to stačí. Jinak ten ovladač Maximus Decim, musíš korektně ukončit ve Win (odebrat zařízení, počkat, odpojit..), protože je do dost náchylné na vyrvání z USB bez softwarového ukončení.
smic (14)|18.9.2009 17:15
Takze dneska mi prisel Panasonic LS85 a k memu prekvapeni jsou primo na CD drivery od Panasonicu na USB Mass Storage, ktere funguji ve Win98... Takze ode dneska je v tomhle ohledu pro me Panasonic jednicka :-) Timto dekuji vsem v teto diskuzi za rady a tipy.