Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Objektivy pro Canon 50D

lubomir.stastny (3)|12.9.2009 19:58
Takže, pro výše uvedený aparát mám vybrány tyto dva:
Canon EF 100mm f/2,8 Macro USM
Canon EF 70-200 mm f/4,0 L USM

a pořád váhám s výběrem základního objektivu. Zatím vytipovány tyhlety:
Sigma 17-70 mm f/2,8-4,5 DC Macro
Tamron SP AF 17-50 mm F/2,8 XR Di II

Jsem zatím pro Sigmu, ale nechám si poradit s ohledem na cenu, max. okolo 10 tis.

Sigma se mi nejeví vůbec špatně, ale vzhledem k tomu, že ji budu používat ze všech tří nejvíce, mrzí mě trochu, že nemá stabilizaci a má pouze klasický motorek. Nebo naopak, nejsem schopen posoudit, zda to vadí a jestli obrazově nebude viditelně horší než "lepší" zbytek.
Nebo mě doporučíte nějakou její náhradu v podobě Canonu IS USM v co nejbližší cenové relaci? To by se mi líbilo.
lubomir.stastny (3)|13.9.2009 09:36
Napoprvé si odpovim sám, jsou tu dva kandidáti za velké peníze:
Canon EF 17-40 mm f/4 L USM
Canon EF-S 17-55 mm f/2,8 IS USM
Karlos5573 (269)|13.9.2009 13:27
lubomir.stastny (3)|13.9.2009 20:35
Zdají se mi víceméně stejné. Ale protože nemám odkud čerpat zkušenosti, tak nevím, jestli případně koupit EF nebo EF-S, když další dva budu mít EF a jestli na onom Canon EF 17-40 mm f/4 L USM nebude vadit při každodenním focení absence stabilizace a nejnižší clona 4.
lbedrich (4)|16.9.2009 10:57
Na takto položený dotaz - zda je lepší Sigma nebo Tamron, zda preferovat USM nebo stabilizaci, větší světelnost atd. - se velice špatně odpovídá. Pro alespoň trochu fundovanou odpověď se musím zeptat, k jakému účelu bude objektiv sloužit. Priority pro volbu se mění - např. budu fotografovat rodinné výlety, preferuji krajinu, reportáž, fotografie v interiéru atd.
Pokusím se to demonstrovat na svých prioritách, které mně vedly k volbě stávajícího "základního" objektivu. Používám v současné době Canon EOS 1D Mk II a nově Canon EOS 50D (měsíc).
Fotografuji reportáž - akčnější a v exteriéru i interiéru, využívám blesk, potřebuji vysokou rychlost ostření, výsledné (vybrané) fotografie tisknu na větší formát, nevadí mi větší hmotnost a rozměry, jsem ochoten si na kvalitní sklo počkat - našetřit. Objektiv kupuji na mnoho let. Pro rodinné výlety s jedním tělem používám kompromisní objektiv s větším rozsahem.
Výsledkem úvahy a předchozích zkušeností byly následující parametry:
- určitě potřebuji USM
- chci objektiv pro full-frame (tzn. ne AF-S řada apod.)
- světelnost 4 a lepší
- kvalita zobrazení na úrovni L řady objektivů Canon
- pro fotografování v interiéru potřebuji ohnisko cca 20 a kratší
Z těchto parametrů jsem před několika lety dostal varianty - Canon 19-35, Canon 17-40, Sigma 24-70.
Koupil jsem si Canon 17-40 L a nelituji. Rychlé a tiché ostření, robustnost, nemění se délka (odolnost vůči pronikání prachu).
Takže toto byly moje priority a výsledek.
lbedrich (4)|16.9.2009 11:00
[quote=lubomir.stastny;3697]Zdají se mi víceméně stejné. Ale protože nemám odkud čerpat zkušenosti, tak nevím, jestli případně koupit EF nebo EF-S, když další dva budu mít EF a jestli na onom Canon EF 17-40 mm f/4 L USM nebude vadit při každodenním focení absence stabilizace a nejnižší clona 4.[/quote]

Ještě doplňuji k předchozímu - nejnižší clonu u obou mých těl bez problémů kompenzuji vyšším ISO a na tak krátkém objektivu (ohnisku) není stabilizace podle mého názoru nutná.
martin_54 (3)|9.2.2010 22:51
No já si taky raději přišetřim a tak můj favotrit je Canon EF 16-35mm F2.8 L II USM.
A jako dlouhé sklo SIGMA 70-200mm F2.8, APO EX DG MACRO II HSM
Jo a chci to k 7D, což od té 50D zas není tak daleko...