Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Hybridní optická stabilizace - Těšíte se?

Petr S. (328)|25.9.2009 12:23
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Víkendová diskuze: Hybridní optická stabilizace - Těšíte se?

Společnost Canon nedávno představila nový koncept tzv. hybridní optické stabilizace, která spočívá v tom, že nekompenzuje pouze úhlové natočení objektivu, ale rovněž posun ve vertikálním a horizontálním směru. Jaká bude ale v praxi její využitelnost a bude účinná? Co od ní očekáváte? Ať už si o této nové formě stabilizace myslíte cokoliv - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
Hirogen (33)|25.9.2009 20:09
Já osobně zatím nevím. Zní to pěkně, ale nemám představu, jak hodně mi to pomůže. Doteď jsem měl pocit, že mi klasická stabilizace stačí a plně vyhovuje.
busy (782)|25.9.2009 20:39
Mozno zistime, ze to co Canon slavnostne ospevuje, ostatni vyrobcovia uz davno vo svojich pristrojoch maju zabudovane...
Pavel Matějka (394)|25.9.2009 20:55
[quote=busy;3773]Mozno zistime, ze to co Canon slavnostne ospevuje, ostatni vyrobcovia uz davno vo svojich pristrojoch maju zabudovane...[/quote]

Přesně tak, tohle umí stabilizace na čipu v Pentaxech už asi tři roky. Ale protože jde o Canon, tak z toho padá "odborná" veřejnost na zadek.

:stupid
Milan Šurkala (3381)|25.9.2009 21:55
[quote=Pavel Matějka;3774]Přesně tak, tohle umí stabilizace na čipu v Pentaxech už asi tři roky. Ale protože jde o Canon, tak z toho padá "odborná" veřejnost na zadek.
:stupid[/quote]

Spíš jde o to, že Canon z toho dělá větší haló než Pentax (a novináři vlastně taky :-) ).
Neregistrovaný (0)|26.9.2009 17:24
pri tejto téme sa nedá prakticky na nič nadávať a frflať, preto je pre mňa málo atraktívna. treba dať do diskusie niečo také, kde sa dajú skutočne vymieňať názory. na túto otázku niet v podstate čo povedať.
busy (782)|26.9.2009 17:50
Fiiha, nevedel som ze Filcka vie tak dobre pisat po slovensky :) :) :)

Ale k veci. Uz davnejsie v inej diskusii som napisal, ze teraz sa robi velke halo okolo stabilizacie, ktora okrem rotacnych pohybov dokaze kompenzovat aj linearne pohyby hore-dole a doprava-dolava, ktore hlavne pri makre mozu byt kriticke. Som zvedavy, ktory vyrobca a kedy pride s velkou slavou, ze jeho stabilizator kompenzuje nielen vsetky vyssie spominane pohyby, ale aj pohyby dopredu-dozadu, t.j. rovnobezne s osou objektivu. Pri normalnom foteni "dodaleka" nie su kriticke, ale pri foteni makra s extremne malou hlbkou ostrosti by sa niekedy velmi hodila aj takato kompenzacia.
Bobyzboby (0)|26.9.2009 22:39
Pentax má takovou nějakou stabilizaci na čipu, v těle,.
Canon bude dál stabilizovat objektivy, takže je bude postupně inovovat vylepšenou stabilizací?
Nebo se chystá změnit přístup a stabilizovat čip?
busy (782)|26.9.2009 23:44
[quote=Bobyzboby;3778]Pentax má takovou nějakou stabilizaci na čipu, v těle,.
Canon bude dál stabilizovat objektivy, takže je bude postupně inovovat vylepšenou stabilizací?
Nebo se chystá změnit přístup a stabilizovat čip?[/quote]

No zase stabilizovany cip je lacnejsie riesenie, ale ja osobne som skor za stabilizovane objektivy. Je to sice obvykle drahsie riesenie, ale mam na to dva dovody:
1. Ucinok stabilizacie vidno v hladaciku
2. Pri problemoch komunikacie objektiv-telo prave objektiv lepsie vie aky zoom ma nastaveny a podla toho moze stabilizovat.
Ale to je uz skor na debatu, ci je lepsia stabilizacia objektivu alebo cipu, sem to asi priamo az tak nepatri.
Bobyzboby (0)|27.9.2009 08:02
[quote=busy;3779]No zase stabilizovany cip je lacnejsie riesenie, ale ja osobne som skor za stabilizovane objektivy. Je to sice obvykle drahsie riesenie, ale mam na to dva dovody:
1. Ucinok stabilizacie vidno v hladaciku
2. Pri problemoch komunikacie objektiv-telo prave objektiv lepsie vie aky zoom ma nastaveny a podla toho moze stabilizovat.
Ale to je uz skor na debatu, ci je lepsia stabilizacia objektivu alebo cipu, sem to asi priamo az tak nepatri.[/quote]
K tomu doplním, že Canonisti kdysi vyzdvihovali i vyšší účinnost, později ale právě Pentax (prý!) dosáhl podobné účinnosti. Ale v ostatních ohledech obojí má svoje +-.
Můj dotaz ale směřoval a směřuje spíš na to, jestli někdo má faktickou info, z hodnověrného výslovného vyjádření od zdroje, jak bude Canon svoji novou stabilizaci uplatňovat, jestli na nových typech objektivů, nebo nových tělech.
Filcka (300)|27.9.2009 14:10
[quote=Bobyzboby;3780]K tomu doplním, že Canonisti kdysi vyzdvihovali i vyšší účinnost, později ale právě Pentax (prý!) dosáhl podobné účinnosti. Ale v ostatních ohledech obojí má svoje +-.
Můj dotaz ale směřoval a směřuje spíš na to, jestli někdo má faktickou info, z hodnověrného výslovného vyjádření od zdroje, jak bude Canon svoji novou stabilizaci uplatňovat, jestli na nových typech objektivů, nebo nových tělech.[/quote]

Tipuju, že to bude cpát jenom do objektivů, protože , kdyby Canon začal dělat stabilizované tělo, znamenalo by to, že oficiálně odvolává slepou uličku vývoje stabilizace v objektivech.

Už se těším až, Canon nacpe svou hybridní stabilizaci do všech těch svých aberujících šméček s rotujícím předním členem a zákazníci Canonu opojení mediální masáží to všechno zaplatí. :D :D :D

[quote=busy;3779]
2. Pri problemoch komunikacie objektiv-telo prave objektiv lepsie vie aky zoom ma nastaveny a podla toho moze stabilizovat.[/quote]

Naprosto spekulativní nesmysl. Pokud existují problémy s komunikací s objektiv tělo znamená to jediné - elektronika objektivu je vadná. Občas používám i 15 let staré objektivy a žádné problémy s komunikací s tělem jsem nikdy nezaznamenal. Stabilizovaný čip umožňí i používání excelentních skel od Karlíka Cajzů,v tělě se dá nastavit rozsah ohniskových vzdáleností a všechno to krásně funguje i s plně manuálními skly. :p
Milan Šurkala (3381)|27.9.2009 17:15
[quote=Filcka;3781]Tipuju, že to bude cpát jenom do objektivů, protože , kdyby Canon začal dělat stabilizované tělo, znamenalo by to, že oficiálně odvolává slepou uličku vývoje stabilizace v objektivech.[/quote]

S tímhle nezbývá než souhlasit. Přechod Canonu k stabilizaci v těle vidím jako hodně nepravděpodobný.

EDIT: Teda jen bych vynechal to slovo "slepou" :-)
Filcka (300)|27.9.2009 22:27
[quote=Milan Šurkala;3782]
EDIT: Teda jen bych vynechal to slovo "slepou" :-)[/quote]

Já bych to "slepou" naopak zdůraznil. Proč dělat věci jednoduše, laciněji a efektivněji (Pentax), když se dají dělaj i komplikovaně, nákladněji a s pochybným výsledkem (Canon). :D :D :D
Milan Šurkala (3381)|27.9.2009 23:32
[quote=Filcka;3784]Já bych to "slepou" naopak zdůraznil. Proč dělat věci jednoduše, laciněji a efektivněji (Pentax), když se dají dělaj i komplikovaně, nákladněji a s pochybným výsledkem (Canon). :D :D :D[/quote]

Výsledek pochybný určitě není. Optická stabilizace má pár výhod, ale to má samozřejmě ta mechanická CCD (CMOS) shift také. Výhodou je určitě to, že uživatel zaplatí stabilizaci jednou a ne s každým objektivem znovu.
Filcka (300)|28.9.2009 00:02
[quote=Milan Šurkala;3785]Výsledek pochybný určitě není. Výhodou je určitě to, že uživatel zaplatí stabilizaci jednou a ne s každým objektivem znovu.[/quote]

Pokud má optická stabilizace Canonu proti stabilizaci čipu Pentaxu zpoždění 3 roky, jak píše P.Matějka, pak teda nevím, co už by bylo pochobnější... :p Navíc stabilizace čipu funguje i dírou v zátce na těle (pinhole) (o:
Milan Šurkala (3381)|28.9.2009 01:00
[quote=Filcka;3786]Pokud má optická stabilizace Canonu proti stabilizaci čipu Pentaxu zpoždění 3 roky, jak píše P.Matějka, pak teda nevím, co už by bylo pochobnější... :p Navíc stabilizace čipu funguje i dírou v zátce na těle (pinhole) (o:[/quote]

Proč vždycky všecko obracíš, jak se ti to hodí? Bavili jsme se o optické stabilizaci versus mechanické (že optická je "slepá" větev), tak proč mluvíš najednou o zpoždění oproti Pentaxu o 3 roky? Ano, souhlasím, že Pentax má v tomto náskok, to je jasné. Ale nemyslím si, že optická stabilizace obecně je "slepá" vývojová větev.
busy (782)|28.9.2009 05:41
[quote=Filcka;3786]Navíc stabilizace čipu funguje i dírou v zátce na těle (pinhole) (o:[/quote]

Pri pinhole su obvykle potrebne velmi dlhe expozicne casy, takze stativ alebo pevna podlozka su nutnost, a vtedy je stabilizator nepotrebny.

Ledazeby si si spravil dieru velku aspon milimeter a pouzival ISO aspon 25600 ... :)
Neregistrovaný (0)|28.9.2009 14:36
[quote=Milan Šurkala;3787]Proč vždycky všecko obracíš, jak se ti to hodí? Bavili jsme se o optické stabilizaci versus mechanické (že optická je "slepá" větev), tak proč mluvíš najednou o zpoždění oproti Pentaxu o 3 roky? Ano, souhlasím, že Pentax má v tomto náskok, to je jasné. Ale nemyslím si, že optická stabilizace obecně je "slepá" vývojová větev.[/quote]

Myslím, že tu něco obracíš akorát ty. A) stabilizace Pentaxu přece není optická (je tedy mechanická) B) je v konečném efektu (posun+rotace) stejná jako stabilizace Canonu. Aby Canon dosáhl obdobného efektu jako Pentax u své stabilizace čipu, trvalo mu vývoj tři roky déle (proti Pentaxu), systém Canonu je komplikovanější (proti Pentaxu) a dražší (proti Pentaxu). Navíc toto srovnání padlo už dávno na začátku diskuze, žádné obracení čehokoli tudíž nevidím. Pochop konečně, že doba, kdy na jednu věc musel panovat jeden názor je naštěstí už dávno pryč a mě tedy cesta optické stabilizace nepřijde moc efektivní z hlediska vysokých nákladů při vývoji komplikované optické stabilizace, které se ve finále budou promítat do ceny objektivu.


[quote=busy;3788]
Ledazeby si si spravil dieru velku aspon milimeter a pouzival ISO aspon 25600 ... :)[/quote]

No tak to je samozřejmě nesmysl, protože s pinholem 0.5 mm vychází pro outdoor scénu za slunečného dne při ISO 800 čas cca 1/10 sekundy, s ISO 1600 ještě kratší... : :D :D :D Takže na ISO 800-1600 se dá ve dne bez problémů BEZ stativu.
Ganec (0)|28.9.2009 19:41
Naspat k povodnej teme.

Canon tuto stabilizaciu pouzije(il?) zatial len v jednom objektive.
Tusim dakych 100mm F2,8 macro. Nemyslim si ze by to bol objektiv za "ludovu" cenu...

Kym to zacne implementovat do ostatnych, pripadne aj do setakov, ista doba potrva.
No aspon by mal voci Nikonu (neviem ci este niekto dalsi robi nestabilizovane zrkadlovky .. sigma?) jedno bezvyznamne +

dalsia vec je, ze ked sa nad tym zamyslim tak "roztriast" zaber pootocenim je v porovnani s obycajnym trasenim ruky minimalne, ze sa takmer neprejavuje a netreba sa nim velmi zaoberat (aspon si myslim)
Karlos5573 (269)|28.9.2009 22:03
Mi je stabilizace na nic .. a ani po ní netoužím :) já raději skla s clonou od 1.4/1.8 a pak přitlačit na ISO s dobrou zrcadlovkou to nešumí ani navysoké ISO a je to :)
Neregistrovaný (0)|28.9.2009 22:59
[quote=Ganec;3793]Naspat k povodnej teme.

Canon tuto stabilizaciu pouzije(il?) zatial len v jednom objektive.
Tusim dakych 100mm F2,8 macro. Nemyslim si ze by to bol objektiv za "ludovu" cenu...

Kym to zacne implementovat do ostatnych, pripadne aj do setakov, ista doba potrva.
No aspon by mal voci Nikonu (neviem ci este niekto dalsi robi nestabilizovane zrkadlovky .. sigma?) jedno bezvyznamne +

dalsia vec je, ze ked sa nad tym zamyslim tak "roztriast" zaber pootocenim je v porovnani s obycajnym trasenim ruky minimalne, ze sa takmer neprejavuje a netreba sa nim velmi zaoberat (aspon si myslim)[/quote]
Obcas se mi stane, ze pri rychlem zmacknuti spouste se mi obcas stane, ze si pootocim s fotakem...vetsinou je to neznatelne,ale kdyz je clovek neopatrny, tak se to muze projevit ;)
Milan Šurkala (3381)|28.9.2009 23:25
[quote=Neregistrovaný;3792]Myslím, že tu něco obracíš akorát ty. A) stabilizace Pentaxu přece není optická (je tedy mechanická) B) je v konečném efektu (posun+rotace) stejná jako stabilizace Canonu. Aby Canon dosáhl obdobného efektu jako Pentax u své stabilizace čipu, trvalo mu vývoj tři roky déle (proti Pentaxu), systém Canonu je komplikovanější (proti Pentaxu) a dražší (proti Pentaxu). Navíc toto srovnání padlo už dávno na začátku diskuze, žádné obracení čehokoli tudíž nevidím. Pochop konečně, že doba, kdy na jednu věc musel panovat jeden názor je naštěstí už dávno pryč a mě tedy cesta optické stabilizace nepřijde moc efektivní z hlediska vysokých nákladů při vývoji komplikované optické stabilizace, které se ve finále budou promítat do ceny objektivu. [/quote]

Mě šlo o to, že jsi optickou stabilizaci úplně odsoudil. Nemám vůbec nic proti jiným názorům, vadí mi ale, když se to přehání, což ty velmi rád děláš. Všechno vidíš moc černobíle. Buď a nebo. Svět je barevný, koukni se. Nikde netvrdím, že optická stabilizace je nejlepší, uznávám, že má své mouchy (např. to, že se zaplatí u každého objektivu, zatímco u mechanické stabilizace se zaplatí jen jednou v těle). Jen si nemyslím, že je to slepí vývojová větev, i když u zrcadlovek má mechanická stabilizace trochu větší smysl než např. u kompaktů, kde je to skutečně jedno. Proč ten Canon pořád tak odsuzuješ?
busy (782)|28.9.2009 23:27
[quote=Karlos5573;3795]Mi je stabilizace na nic .. a ani po ní netoužím :) já raději skla s clonou od 1.4/1.8 a pak přitlačit na ISO s dobrou zrcadlovkou to nešumí ani navysoké ISO a je to :)[/quote]

No vidis, a s objektivom 1.4, vysokym ISO a so stabilizaciou by si zvladol pekne ostre fotky s este (o niekolko EV) kratsim casom alebo s este (o niekolko EV) slabsim svetlom, ako iba s objektivom 1.4 a vysokym ISO :)
Karlos5573 (269)|29.9.2009 08:30
[quote=busy;3798]No vidis, a s objektivom 1.4, vysokym ISO a so stabilizaciou by si zvladol pekne ostre fotky s este (o niekolko EV) kratsim casom alebo s este (o niekolko EV) slabsim svetlom, ako iba s objektivom 1.4 a vysokym ISO :)[/quote]


Já se stabilizací nikdy nefotil a nevím jak to přesně funguje .. ale pokud je to tak že například při čase 1/20 budu mít ostré fotky .. tak by to bylo fajn jen pokud by to bylo zaručeno .. pokud ne tak bych to nikdy neriskoval a raději přitlačím na ISO ... lepší mít fotku se šumem který se dá pak částečně nebo úplně odtranit než mázlou fotku ... musím tu stabilizaci někdy testnout :)
Filcka (300)|29.9.2009 21:48
[quote=Milan Šurkala;3797]Mě šlo o to, že jsi optickou stabilizaci úplně odsoudil. Nemám vůbec nic proti jiným názorům, vadí mi ale, když se to přehání, což ty velmi rád děláš. Všechno vidíš moc černobíle. Buď a nebo. Svět je barevný, koukni se. Nikde netvrdím, že optická stabilizace je nejlepší, uznávám, že má své mouchy (např. to, že se zaplatí u každého objektivu, zatímco u mechanické stabilizace se zaplatí jen jednou v těle). Jen si nemyslím, že je to slepí vývojová větev, i když u zrcadlovek má mechanická stabilizace trochu větší smysl než např. u kompaktů, kde je to skutečně jedno. Proč ten Canon pořád tak odsuzuješ?[/quote]

Proč Canon odsuzuju? Nenapsal jsem už toho dost? Pravda, zapomněl jsem zase na to chybějící mass storage... :D :D :D

Většina výrobců foťáků kráčí naprosto odlišným směrem, takže si dovoluji považovat cestu Canonu a Nikonu za slepou uličku vývoje. :p
A hlavně bych se u optické stabilizace bál toho (jak pravil jeden nejmenovaný brouk Pytlík slovenské digitální fotografie), že při problémech komunikace objektiv - tělo, nebudou serva stabilizátoru vůbec dostávat potřebné množství elektrické energie (baterka je jenom v těle, že? :) ) , aby celá ta sranda fungovala :D :D :D

Svět JE černobílý. Jing a jang, jedničky a nuly, živo a smrt...všechno mezitím jsou jenom pokusy o nastolení rovnovážného stavu, který ovšem nikdy nenastane.... :D :D :D
Karlos5573 (269)|29.9.2009 22:54
Já si nemohu u Canonu na nic stěžovat :) nikdy bych si nekoupil zrcadlovku jiného výrovce jak Canon případně Nikon a nemyslím si že to jsou špatné zrcadlovky .. už jen proto že s tím fotí každý lepší fotograf .. který fotí na digi zracdlovku. A tady už to není o image ale o tom nejlepším .. kdyby nejlepší zrcadla měl olympus tak si asi profi fotografové pořidí olympa a nevídím jen samé Canony a Nikony .. takže neříkám že jsou nejlepší ale je blbost myslet si, že jsou špatné. Už jen to že moje starší zraclovka pořád překonává menším šumem a kvalitou obrazu nové zrcadlovky jiných výrobců .. jasně výrobce má nějakou stabilizaci a co já si přidám iso a nešumí mi to a mám jistotu že budu mít ostrý snímek. Nějaká stabilizace nebo velké displeje které jsou stejně na nic protože maj špatné rlizšení .. malá plastová těla ... z toho se mi dělá jen špatně.
Filcka (300)|29.9.2009 23:16
[quote=Karlos5573;3812] Canon případně Nikon a nemyslím si že to jsou špatné zrcadlovky .. už jen proto že s tím fotí každý lepší fotograf .. který fotí na digi zracdlovku. A tady už to není o image ale o tom nejlepším .. kdyby nejlepší zrcadla měl olympus tak si asi profi fotografové pořidí olympa a nevídím jen samé Canony a Nikony .. .[/quote]

Tak třeba Helmut Newton mimo jiné fotil Olympusem mju II...ale to jen tak zcela na margo věci :D :D :D
Ganec (0)|30.9.2009 10:43
Karlos5573:
> Já si nemohu u Canonu na nic stěžovat

a co takto prepaly? (aspon v JPG)
pripadne niektore zle zaostrene zabery (ak mas lowend)

> Já se stabilizací nikdy nefotil a nevím jak to přesně funguje .. ale pokud je to tak že například při čase 1/20 budu mít ostré fotky ..

na Sony H20 (kompakt!) udrzim bezne aj 1/8 sekundy (obcas aj 1/2 sekundy).. no ked fotis ludi a pohnu sa tak mas machulu aj tak...
Inak niektore stabilizacie nie su ucinne (napriklad na Fuji F50), no na zrkadlovkach by uz mali byt. Ide aj o to ako sa ti trasu ruky...

> já raději skla s clonou od 1.4/1.8 a pak přitlačit na ISO

a mas taku hlbku ostrosti ze mas ostru len 1/100 zaberu ..
Ganec (0)|30.9.2009 10:51
Ja beriem stabilizaciu v objektive ako obchodny tah.

Ked uz raz si kupis telo, tak zvycajne si k nemu kupis aj objektivy.
Ked nebude stabilizacia v tele, tak telo moze byt lacnejsie.
A ked dodas stabilizaciu do objektivu, tak zan mozes pytat viac penazi.

Skratka: Canon a Nikon maju inu obchodnu politiku .. vsadili na to, ze ludia si budu kupovat aj ich objektivy!
A preto sa snazia v inom smere - mat co najlepsie vysledky sumu v recenziach (aby si si kupil prve telo prave ich) a dufat ze ti nebude stacit setovy objektiv...
Pripadne este "okriplia" telo lowendu niecim zakernym no na prvy pohlad nezistitelnym, aby si si kupil vyssi (drahsi) model (napr: autofocus u Canonov)
Hirogen (33)|30.9.2009 23:24
[quote=Filcka;3811]Proč Canon odsuzuju? Nenapsal jsem už toho dost? Pravda, zapomněl jsem zase na to chybějící mass storage... :D :D :D

Většina výrobců foťáků kráčí naprosto odlišným směrem, takže si dovoluji považovat cestu Canonu a Nikonu za slepou uličku vývoje. :p
[/quote]

Ona ta slepá ulička vývoje (Canon) ovládá 51 procent trhu se zrcadlovkama... Takže si to mohou dovolit :)
Neregistrovaný (0)|3.10.2009 00:50
[quote=Milan Šurkala;3785]Výsledek pochybný určitě není. Optická stabilizace má pár výhod, ale to má samozřejmě ta mechanická CCD (CMOS) shift také. Výhodou je určitě to, že uživatel zaplatí stabilizaci jednou a ne s každým objektivem znovu.[/quote]

Výsledek optické stabilizace určitě pochybný není, ale slepý ulička to rozhodně je. Stabilizované objektivy vznikly v době filmu, kdy jiná stabilizace nebyla technicky možná. Stabilizované čipy jsou jednoduší, levnější a hlavně efektivnější řešení. Stabilizovat nejen otočení ale i posun umí už dávno a navíc dokáží stabilizovat i rotaci kolem optické osy. Stabilizované objektivy kompenzují standardně jen pootočení, teď je na světě první objektiv s korekcí posunu. Ale s rotací kolem osy si objektivy nikdy neporadí, není to totiž technicky možné. Stabilizace v objektivu mí krom vysoké ceny ještě několik nevýhod, z nichž je ta nejdůležitější zhoršení optických vlastností objektivu. Více čoček znamená jednak více odrazných ploch, čili horší vlastnosti v protisvětle a druhak složitější konstrukci, u které je obtížnější dodržet souosost i správné pohyby čoček.
Je s podivem, že právě Canon, který měl odvahu k revoluci v SLR - zavržení jakéhokoliv mechanického přenosu mezi tělem a objektivem a svůj systém EOS postavil plně na elektronické komunikaci, se teď zuby nehty drží překonaného systému.
Filcka (300)|3.10.2009 22:36
[quote=Neregistrovaný;3840]Výsledek optické stabilizace určitě pochybný není, ale slepý ulička to rozhodně je. Stabilizované objektivy vznikly v době filmu, kdy jiná stabilizace nebyla technicky možná. Stabilizované čipy jsou jednoduší, levnější a hlavně efektivnější řešení. Stabilizovat nejen otočení ale i posun umí už dávno a navíc dokáží stabilizovat i rotaci kolem optické osy. Stabilizované objektivy kompenzují standardně jen pootočení, teď je na světě první objektiv s korekcí posunu. Ale s rotací kolem osy si objektivy nikdy neporadí, není to totiž technicky možné. Stabilizace v objektivu mí krom vysoké ceny ještě několik nevýhod, z nichž je ta nejdůležitější zhoršení optických vlastností objektivu. Více čoček znamená jednak více odrazných ploch, čili horší vlastnosti v protisvětle a druhak složitější konstrukci, u které je obtížnější dodržet souosost i správné pohyby čoček.[/quote]

Chybááá, kolego, chybááá...tohle je přesně to, co masa zmanipulovaná marketingem Aštara Canona nechce slyšet... :D :D :D
busy (782)|4.10.2009 08:09
[quote=Neregistrovaný;3840]Stabilizace v objektivu mí krom vysoké ceny ještě několik nevýhod, z nichž je ta nejdůležitější zhoršení optických vlastností objektivu. Více čoček znamená jednak více odrazných ploch, čili horší vlastnosti v protisvětle a druhak složitější konstrukci, u které je obtížnější dodržet souosost i správné pohyby čoček.
Je s podivem, že právě Canon, který měl odvahu k revoluci v SLR - zavržení jakéhokoliv mechanického přenosu mezi tělem a objektivem a svůj systém EOS postavil plně na elektronické komunikaci, se teď zuby nehty drží překonaného systému.[/quote]

A nielen Canon, ale ciastocne aj Olympus. Ked prvy krat (z velkych fotofiriem hadam asi ako jeden z poslednych) konecne zaviedol stabilizaciu, pouzil stabilizovany cip (zrkadlovky a male stylove/rodine kompakty). Avsak neskor pri svojich ultrazoomoch presiel na stabilizaciu v objektive.