Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Digitální zrcadlovku?

numi131 (5)|28.9.2009 23:47
Musím si koupit fotoaparát. A v tom obrovském množství co se dá koupit už vysloveně se topím. A každý radí něco jiného.
Do nedávné doby jsem používal Fujifilm S7000. Jenže jsem se dověděl že se mi pokazila optika a já foťák potřebuji. Včera mi doporučili Canon PowerShot SX1 IS což po přečtení recenzí tak skvěle nevychází. A je dost drahý. A myslím že v rozumné ceně se dá koupit i digi zrcadlovka. A tady bych vás rád požádal o radu. Potřeboval bych pomoct s výběrem nebo alespoň poradit kterým směrem se dát. Nevím jestli se mám dát směrem k zrcadlovce nebo "zůstat" u ultrazoomu.
Jsem papírový modelář a musím hodně fotit postupy stavby a taky spoustu akcí na soutěžích. Z čehož vyplývá, že tyto soutěže se kolikrát uskutečňují v tělocvičně a podobně tmavších místech. Fotím hodně makro ale i krajiny. U dříve uvedeného ultrazoomu se mi moc líbí výklopný display. Můj nový aparát by měl mít české menu, cenu do 20000kč. Hlavně musí něco vydržet aby se nestal stejný případ jako u mého minulého foťáku. Pokud by měl výklopný display bylo by to velké + . A pokud by tam byla korekce na brýle taky by to bylo super. Pokud korekce tak to zvládnu jako doposud. Video nepotřebuji na to je kamera a ne foťák.
Pokud mi někdo ze zkušených poradí budu moc rád.
Milan Šurkala (3381)|29.9.2009 00:13
Canon SX1 IS si opravdu nekupuj. To už papírově srovnatelný Sony HX1 je např. lepší volba (má vychytanou stabilizaci, lepší světelnost a taky výklopný displej...). Z ultrazoomů bych se díval asi po klasice Panasonic FZ28/FZ38.
Jinak u zrcadlovky bude trochu jiné makro, musíš fotit z větší dálky (cca 10 cm s 18-55mm objektivem), ale zase můžeš fotit na delší ohnisko více si to přiblížit. Takže makro vypadá úplně jinak než na ultrazoomu, ale rovněž svým způsobem hezky (a osobně bych řekl, že lépe). Krajinky ti udělá ultrazoom i zrcadlovka hezky. Co se týče modelů, tak u zrcadlovky pozor na podstatně menší hloubku ostrosti, bude třeba více clonit, zvyšovat ISO citlivost a ty snímky pak nemusí být až tak moc rozdílné oproti ultrazoomu. Tak to jen tak, abys věděl :-)
numi131 (5)|29.9.2009 00:24
Právě Canon SX1 IS mi doporučil který se v tom vyzná, ale vždy si přečtu pořádně recenze a nevyšel z toho nejlépe. Asi ho spíše přesvědčilo nahrávaní fullhd. Já kameru nepotřebuji, potřebuji kvalitní fotoaparát který vydrží protože nechci neustále kupovat nový.
O panasonicu jsem už četl spoustu chvály. A hlavně proto chci aby mi někdo podle mých specifikací pomohl mě posunout směrem kterým bych se měl dát.
busy (782)|29.9.2009 06:44
Este jedna, dost dolezita otazka - aky rozsah ohnisiek potrebujes. Pokial ti stacia "klasicke" bezne rozsahy (t.j. od tych 28 do povedzme 100 mm), tak bude mozno lepsia volba zrkadlovka (hlavne kvoli pohotovosti a rychlosti) - do 20000 Kc sa da kupit telo + nejaky objektiv. V tom pripade si ale nekupuj lacny setovy objektiv (tie kvoli cene nevybaju az tak kvalitne), ale rovno si vyber nejaky kvalitnejsi makro objektiv.

Avsak pokial sa nezaobides bez velkych priblizeni (ohniska 300-400 mm), a nechces investovat viac ako vyssie spominanu sumu, lepsie vychadza ultrazoom (FZ38 je dobra volba), pretoze keby si chcel zrkadlovku + objektiv (sadu objektivov) ktorym by si chcel pokryt cely ohniskovy rozsah ultrazoomov pri zachovani svetelnosti (napr. FZ38 ma 27-486mm pri F2.8-4.4), pod 50000 Kc za celu vybavu sa asi nedostanes.

PS: Ja mam FZ28, a som s nim v podstate spokojny.
numi131 (5)|29.9.2009 09:35
Ohnisko by stačilo " klasické". Hlavně musí vydržet, protože nechci co 4 roky kupovat nový. O foťák se vždy starám , nikdy mi nespadl nebo podobně.
Jinak supermakro jsem na původním měl od 1cm ale rozhodně jsem ho použil asi 1x většinou jsem fotil makro ze vzdálenosti 10-20cm.
Karlos5573 (269)|29.9.2009 10:50
Pokud máš 20 tisíc kup si zrcadlo to ti možná ty 4 roky vydrží.. kompakt nevím no ..
numi131 (5)|29.9.2009 12:28
Chci foťák na delší dobu než 4 roky. Budu kupovat byt a nebudu si moct dovolit nový fotoaparát hodně dlouho.
No uvažoval jsem třeba o Pentaxu jdou k tomu dokoupit docela good objektivy za rozumnou cenu.
Milan Šurkala (3381)|29.9.2009 13:42
[quote=numi131;3806]Chci foťák na delší dobu než 4 roky. Budu kupovat byt a nebudu si moct dovolit nový fotoaparát hodně dlouho.
No uvažoval jsem třeba o Pentaxu jdou k tomu dokoupit docela good objektivy za rozumnou cenu.[/quote]

Jj, Pentaxy jsou dobré, bohužel veřejností stále poněkud nedoceněné. Osobně jsem hodně zvědavý na Pentax K-x, ten vypadá velmi slibně.
Filcka (300)|29.9.2009 21:35
[quote=numi131;3806]Chci foťák na delší dobu než 4 roky. Budu kupovat byt a nebudu si moct dovolit nový fotoaparát hodně dlouho.
No uvažoval jsem třeba o Pentaxu jdou k tomu dokoupit docela good objektivy za rozumnou cenu.[/quote]

Pentax má závěrky údajně testované na 100 000 cyklů, takže při 10 000 snímcích za rok by měl - teoreticky - vydržet 10 let...jaké 4 roky probůch... :p
busy (782)|30.9.2009 00:37
[quote=numi131;3806]Chci foťák na delší dobu než 4 roky. Budu kupovat byt a nebudu si moct dovolit nový fotoaparát hodně dlouho.[/quote]

Ja som si v roku 2001 kupil Olympus Camedia C-2 a odvtedy som s nim za tie roky urobil cca 37000 fotiek, a stale verne a dobre sluzi. A to mi aj zoparkrat uz spadol na zem (aj vonku na tvrdy beton a kamene), uz ma uplne obite a osuchane rohy, pokrivenu krytku na objektive a za ten cas som v nom "zodral" styri sady NiMH baterii.

Vtedy sa robili kvalitnejsie fotacky ...
numi131 (5)|30.9.2009 02:26
Přesně. Když jsem kupoval S 7000 platil jsem okolo 20000kč v té době to byl super foťák.
Jenže nevím jak odešla na něm optika a oprava se prý nevyplatí tak musím koupit nový. Problém je že příští měsíc jedu do zahraničí na další soutěž a bez foťáku je to na nic.