reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia
reklama

Téma: Psaní příspěvků, přílohy, vytváření témat a anket, hodnocení témat

15.9.2008 05:23
Karel Polívka
[HL] Psaní příspěvků [/HL]

Zobrazte si téma, do kterého chcete napsat příspěvek (anglicky "post"), a klikněte na velké tlačítko + Odpověď na téma (je nad a pod výpisem příspěvků). Pokud zde namísto toho uvidíte tlačítko Uzamčeno , nelze do tématu přidávat nové příspěvky. Pokud v tématu s více příspěvky kliknete např. u 5. v pořadí na "Odpovědět", zobrazí se editor Rychlé odpovědi přímo pod tímto 5. příspěvkem. Když na "Odpovědět" nebo "+ Odpovědět na téma" kliknete 2x za sebou , zobrazí se editor pokročilé editace.

Své příspěvky můžete editovat v rozmezí 6 hodin od jejich napsání. Po této době je budou moci editovat už jen moderátoři a admini fóra.

Jsou zde 3 typy editoru pro psaní příspěvků (základní, standardní, pokročilý WYSIWYG), které se mezi sebou funkčně liší. Jejich popis a postup pro nastavení je v tématu o uživatelském panelu.

Tag [NOPARSE][SPOILER=Popis]...[/SPOILER][/NOPARSE] umožňuje vytvářet rozbalovátka, kdy je obsah skrytý a zobrazí se až po kliknutí. To se hodí, pokud chcete vložit obsah, který by příspěvek znepřehledňoval nebo natahoval. Pokud u začínajícího tagu nezadáte znak "=" a vlastní popisek, bude zobrazen defaultní popis "Skrytý obsah - klikněte sem pro zobrazení". Coby příklad následuje spoiler s ukázkami využití hlavních formátovacích tagů:

[SPOILER]Pro [HL]barevné zvýraznění[/HL] částí textu používejte tag [NOPARSE][HL]...[/HL][/NOPARSE] (v editoru jde o ikonku s oranžovým písmenem H).

Tučný text = tag [NOPARSE] ... [/NOPARSE], kurzíva = tag [NOPARSE] ... [/NOPARSE], podtržený text = tag [NOPARSE] ... [/NOPARSE]

www.svetmobilne.cz = tag [NOPARSE]...[/NOPARSE]

Obrázek = tag [NOPARSE][/NOPARSE], smajlíky lze zadávat pouhým kliknutím na některý z nich (všechny se zobrazují ve spodní části editoru pro psaní)

[SUB]Spodní index[/SUB] = tag [NOPARSE][SUB]...[/SUB][/NOPARSE] (ikonka X[SUB]2[/SUB])

[SUP]Horní index[/SUP] = tag [NOPARSE][SUP]...[/SUP][/NOPARSE] (ikonka X[SUP]2[/SUP])

Vložení horizontální čáry pomocí tagu [NOPARSE][HR][/HR][/NOPARSE]:

[HR][/HR]
[QUOTE]Citace nějakého textu[/QUOTE] = tag [NOPARSE][QUOTE]...[/QUOTE][/NOPARSE] (ikonka s diskuzním obláčkem)

[/SPOILER]
Na tomto fóru je funkce automatického ukládání při psaní příspěvků každých 60 sekund (při každém uložení se zobrazí žlutě podbarvené info "Automaticky uloženo" v pravém dolním rohu editoru). Pokud budete něco 10 minut psát a spadne prohlížeč, po opětovném zobrazení daného tématu (v případě tvorby tématu stačí být v dané sekci a kliknout na vytvoření nového tématu) se v editoru pro napsání příspěvku zobrazí v levém dolním rohu "Vložit automaticky uložený obsah" - po kliknutí budete moci pokračovat tam, kde jste skončili.

Při psaní příspěvku můžete vytvářet i tabulky .

  • Nejjednodušší tvorba tabulky je ve WYSIWYG editoru. Klikněte na ikonku pro její vytvoření a zadejte počet sloupců, řádků, typ ohraničení a zarovnání. Na pozici kurzoru se vloží hotová tabulka, do které můžete začít vyplňovat obsah.
  • Mazání a přidávání řádků/sloupců lze snadno provádět pomocí tlačítek jako ve Wordu.
  • Hotovou tabulku lze ve WYSIWYG editoru uchopit jako objekt a jednoduše ji myší přemisťovat.

Ukázka tabulky s orámováním všech buněk:

[TABLE="class: grid, width: 500, align: center"]
[TR]
[TD]
1. sloupec
[/TD]
[TD]
2. sloupec
[/TD]
[TD]
3. sloupec
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]
Text aaa
[/TD]
[TD="align: center"]001
[/TD]
[TD="align: center"]1250
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]
Text bbb
[/TD]
[TD="align: center"]002
[/TD]
[TD="align: center"]1500
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]
Text ccc
[/TD]
[TD="align: center"]003
[/TD]
[TD="align: center"]1200
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]


[HL] Přílohy u příspěvků [/HL]

Pro přílohy je zde správce souborů (otevřete si jej tak, že v pokročilé editaci kliknete na ikonku sponky napravo od ikonky smajlíka), pomocí něhož lze uploadovat soubory a s každým provádět následující:

  • Zobrazovat coby přílohu v příspěvcích
  • Jen uploadovat k nám na server pro pozdější užití
  • Vkládat do alb (v případě obrázků)
Uploadovaný obrázek tak můžete hned nebo kdykoli později použít v nějaké části fóra, a to opakovaně (nahrajete obrázek, ten za týden vložíte do nějakého příspěvku, za měsíc si jej dáte i do alba a za další měsíc třeba do dalšího příspěvku - přitom stále pracujete se stejným souborem). Ve správci si můžete vytvářet vlastní adresářovou strukturu pro třídění souborů. Pro upload nových příloh je v horní části tlačítko "Přidat soubory".


Ve správci se po přejetí přes vloženou přílohu v jejím pravém horním rohu zobrazí otazník (viz obr. 01). Po kliknutí na něj se zobrazí odkazy na všechna umístění, k nimž byla příloha připojena (viz obr. 02). Po uploadu souborů (horní část správce) si všechny, které chcete k příspěvku připojit, označte zaškrtnutím checkboxu a přetáhněte je do spodní části (viz obr. 03). Jsou 2 způsoby, jak k příspěvku připojit obrázek:

  • Po kliknutí na Vložit inline se do editoru umístí na pozici kurzoru kód daného obrázku, jenž se zde bude zobrazovat (vhodné u delších příspěvků, kdy chcete obrázky prokládat svůj text - každý obrázek může mít jinou pozici).
  • Po kliknutí na Hotovo se všechny obrázky, které jste přesunul do spodní části pro připojení a které jste zároveň nevložil inline, připojí jako přílohy, jež budou zobrazené vedle sebe ve spodní podbarvené části příspěvku.
Pokud je už obrázek vložen inline (v příspěvku je někde jeho kód, např.: [NOPARSE][ATTACH=CONFIG]687[/ATTACH][/NOPARSE]), nezobrazí se znovu i ve spodní části (pokud jej tam chcete, smažte jeho inline kód).


[HL] Vytvoření tématu [/HL]

Vejděte do tematické sekce zabývající se tím, o čem chcete psát, a klikněte na tlačítko + Zveřejni nové téma umístěné nad i pod výpisem témat. Pro úspěšnost tématu je kromě správné sekce zásadní i jeho správný nadpis .

Příklady rozdílného nadpisu se stejným sdělením, ale jinou úspěšností:

[SPOILER] "Chci upgrade!", "Plánuji nákup", "Jaký monitor?", "Poraďte prosím!" - špatně

Nicneříkající nadpis nezaujme - kdo by mohl tazateli pomoci se zaměří spíše na jiné téma s jasným nadpisem. Ani příliš dlouhý nadpis se zbytečnými informacemi není vhodný.


"Vibírám 19 plochý moňas na grafiku" - špatně

Vyvarujte se gramatických chyb a nesprávné terminologie. Jsme sice na odborném fóru, ale přesto tu je hodně lidí s citem pro jazyk a ti pak na takovéto téma ani nekliknou. Chybná terminologie může způsobit, že na téma klikne někdo, kdo očekával něco jiného a po zjištění obsahu odejde - a kdo by mohl pomoci se na obsah třeba ani nepodívá. V tomto případě by mohl někdo myslet, že tazatel vybírá 19" CRT s plochou obrazovkou a nikoli LCD.


"VYBÍRÁM 19" LCD PRO PRÁCI S GRAFIKOU" nebo "!!!!!! Vybírám 19" LCD pro práci s grafikou !!!!!!" - špatně

Velká písmena nebo množství interpunkčních znamének pro zviditelnění nepomůže, efekt bude opačný. Navíc by byl s největší pravděpodobností takový nadpis brzy editován, nebo celé téma smazáno.


"Vybírám 19" LCD pro práci s grafikou" - [COLOR="#008000"]správně[/COLOR]

V tomto případě by měl tazatel jisté, že založil správně pojmenované téma, které bude po obsahové stránce snadno rozeznatelné.[/SPOILER]

[HL] [SIZE="3"]Jak vytvořit anketu?[/SIZE] [/HL]

Při vytváření tématu můžete vytvořit anketu s několika možnými odpověďmi, v které budou moci ostatní hlasovat. V dolní části formuláře je sekce "Další volby", v které zaškrtněte "Vytvořit anketu s tímto počtem možností". Zároveň můžete zadat počet možností, z kterých bude možné vybírat (maximum je 15). Až budete mít vytvořený obsah tématu se zaškrtnutým checkboxem pro vytvoření ankety, klikněte na "Vytvořit nové téma" a zobrazí se nastavení ankety.


[HL] Hodnocení témat [/HL]

Pokud máte zobrazené téma, v horní světle šedé liště je odkaz Ohodnotit toto téma . Klikněte na něj a zobrazí se nabídka udělení 1 až 5 hvězdiček. Zaškrtněte jednu z voleb a klikněte na "Hlasovat". Průměrné hodnocení tématu pak bude viditelné při procházení sekce, v kterém se nachází. Pokud Vás zajímá počet hlasujících a přesný průměr hodnocení, klikněte v tématu znovu na "Ohodnotit toto téma" a přejeďte kurzorem přes 1. položku "Aktuální hodnocení".