Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Dotykové displeje - Jsou opravdu nutné?

Petr S. (328)|9.10.2009 22:15
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Víkendová diskuze: Dotykové displeje - Jsou opravdu nutné?

Se zařízeními, která mají dotykový displej různé velikosti se v poslední době doslova "roztrhl pytel" a stejně tak jsou na tom již i některé modely digitálních fotoaparátů. Jaká je ale využitelnost takovéto technologie v praxi a opravdu ji využíváte? Nebo je u fotoaparátu spíše na obtíž? Ať už je váš názor jakýkoliv - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
busy (782)|9.10.2009 23:28
Ako nutne ich nevidim, ale moze to byt napriklad velmi prakticke ked si chcem urcit miesto, kam sa ma ostrit. A potom pri prezerani fotiek ich posuvat, otacat a zvecsovat dvomi prstami, presne ako to vie iPhone.
Neregistrovaný (0)|10.10.2009 13:44
teraz mám takú dilemu. chystám sa kúpiť si nový mobil a neviem, či si mám kúpiť s dotykovým displejom. akosi mi tá technológia neprirástla k srdcu. možno sa na to aj dám. ale u foťáku by som to asi nechcel. kto má skúsenosti s dotykovým mobilom mohol by tu poradiť, či sa mám no to dať, alebo ostať pri klasike.
Milan Šurkala (3381)|10.10.2009 14:41
[quote=Neregistrovaný;3894]teraz mám takú dilemu. chystám sa kúpiť si nový mobil a neviem, či si mám kúpiť s dotykovým displejom. akosi mi tá technológia neprirástla k srdcu. možno sa na to aj dám. ale u foťáku by som to asi nechcel. kto má skúsenosti s dotykovým mobilom mohol by tu poradiť, či sa mám no to dať, alebo ostať pri klasike.[/quote]

Upřímně řečeno, dotykový displej má své výhody, dá se na tom hodně rychle mačkat, pohodlně ovládat a podobně. Druhou výhodou je velký displej, takže se na tom dá koukat i na filmy a podobně. Z toho ale pramení stinná stránka věci, pro kterou bych cokoli dotykově ovládaného nechtěl. Velký displej "sežere" obrovskou plochu přístroje a ergonomie jde do háje. Je pak snadné omylem něco zmáčknout, zbývající tlačítka jsou většinou natěsnána někde ke kraji, a rovněž tak je jednoduché se dotknout displeje a npř. si omylem vypnout právě spuštěnou aplikaci.

Samozřejmě záleží na přístroji a na osobních preferencích. Osobně jsem ještě dotykově neovládal žádný přístroj (mobil nebo fotoaparát), kde bych díky dotykovému ovládání cítil "v konečném důsledku" nějakou znatelnou výhodu proti klasickému. Jsem spíše pro klasiku (ale netvrdím, že dotykový displej je na nic, jen tu klasiku mám o něco raději).
Filcka (300)|10.10.2009 14:50
[quote=Neregistrovaný;3894]teraz mám takú dilemu. chystám sa kúpiť si nový mobil a neviem, či si mám kúpiť s dotykovým displejom. akosi mi tá technológia neprirástla k srdcu. možno sa na to aj dám. ale u foťáku by som to asi nechcel. kto má skúsenosti s dotykovým mobilom mohol by tu poradiť, či sa mám no to dať, alebo ostať pri klasike.[/quote]

Mám komunikátor od HTC s dotykovým displejem a nic jiného bych už nikdy nechtěl... :thumb

[quote=Milan Šurkala;3895]Velký displej "sežere" obrovskou plochu přístroje a ergonomie jde do háje. [/quote]
Toto je zcela nesmyslné tvrzení... Vypnout nějakou aplikaci "omylem" vyžaduje zvlášní druh neumětelství, aplikaci lze tak maximálně shodit na "systray" (běží stále v pozadí), rozumně napsaný software se uživatele nejdříve ptá, jestli si skutečně přeje zavřít aplikaci, to že programátoru tuto pojistku do aplikace neimplementuje, není věcí dotykového ovládání, ale blbosti programátora.
:evil
Milan Šurkala (3381)|10.10.2009 14:58
[quote=Filcka;3896]
Toto je zcela nesmyslné tvrzení... Vypnout nějakou aplikaci "omylem" vyžaduje zvlášní druh neumětelství, aplikaci lze tak maximálně shodit na "systray" (běží stále v pozadí), rozumně napsaný software se uživatele nejdříve ptá, jestli si skutečně přeje zavřít aplikaci, to že programátoru tuto pojistku do aplikace neimplementuje, není věcí dotykového ovládání, ale blbosti programátora.
:evil[/quote]

To není úplně tak pravda. Např. tlačítko pro položení hovoru funguje jako takový Ctrl+Alt+Del na kompu, ukončí aplikaci bez toho, aniž by se kdokoli kohokoli na co ptal. A někdy je právě kvůli těm dotykovým displejům toto tlačítko umístěno do míst, kde lze za učitých podmínek poměrně lehko omylem zmáčknout (např. při focení). Osobně bych doporučil si ty mobily vyzkoušet na vlastní kůži, protože na fóru se dozví milion různých názorů. Někomu vyhovuje tamto, někomu zas ono.
Filcka (300)|10.10.2009 15:13
[quote=Milan Šurkala;3897] Např. tlačítko pro položení hovoru funguje jako takový Ctrl+Alt+Del na kompu, ukončí aplikaci bez toho, aniž by se kdokoli kohokoli na co ptal. [/quote]

Není vůůůbec pravda... Teď jsem spustil Word Mobile, zmáčknul tlačítko na položení hovoru a Word Mobile zvesela běží na pozadí... :D :D :D A jestli ho chci ukončit, musím použí aplikaci "Seznam spuštěných programů" (analogie Správce úloh systému Windows) anebo HTC X-Button. Bavím se ovšem o Win Mobile, jak (blbě) je to udělané v Symbianu, to fakt netuším... :p
Gagga (16)|10.10.2009 17:00
[quote=Filcka;3898]Není vůůůbec pravda... Teď jsem spustil Word Mobile, zmáčknul tlačítko na položení hovoru a Word Mobile zvesela běží na pozadí... :D :D :D A jestli ho chci ukončit, musím použí aplikaci "Seznam spuštěných programů" (analogie Správce úloh systému Windows) anebo HTC X-Button. Bavím se ovšem o Win Mobile, jak (blbě) je to udělané v Symbianu, to fakt netuším... :p[/quote]

K ukončení jedné aplikace muset používat jinou aplikaci? A říkat tomu chytré? Hmmm... a já proč má tolik foťáků různá "customers" nastavení, kde si uživatel může to, co potřebuje, hodit na jednotlivá tlačítka... Jsou ovšem i tací, kteří místo toho tlačí na programátory, aby jim kvůli tomu napsali vlastní aplikaci, a pak jim ještě nadají, že je napsaná blbě.
Mně by spíš zajímala jiná věc: kolik takové dotykové displeje žerou energie? Je nějaký rozdíl mezi dotykovými a nedotykovými displeji? Není potřeba do zařízení s dotykovým displejem kvůli tomu cpát malý Temelínek, případně malé Paramo?
Neregistrovaný (0)|10.10.2009 18:08
som rád, že moja otázka túto diskusiu rozprúdila. s ukončovaním aplikácií by problém nemal byť. ani s tým,že omylom stlačím nejaké tlačítko. to sa občas stane aj pri klasickom ovládaní. problém skôr môže byť so spotrebou energie. predsa väčší displej toho zožerie viac. moja otázka skôr smerovala k spoľahlivosti a presnosti takétoho ovládania. vzhľadom na to, že mám slabší zrak by väčší displej mohol byť pre mňa výhodou. ide o to, či mám zmeniť staré návyky a vyskúšať niečo nové. pravdepodobne sa na ten dotyk dám.
Milan Šurkala (3381)|10.10.2009 18:43
[quote=Filcka;3898]Není vůůůbec pravda... Teď jsem spustil Word Mobile, zmáčknul tlačítko na položení hovoru a Word Mobile zvesela běží na pozadí... :D :D :D A jestli ho chci ukončit, musím použí aplikaci "Seznam spuštěných programů" (analogie Správce úloh systému Windows) anebo HTC X-Button. Bavím se ovšem o Win Mobile, jak (blbě) je to udělané v Symbianu, to fakt netuším... :p[/quote]

Proto také tvrdím, že záleží na konkrétním přístroji, jak uspořádáním tlačítek, tak programově. Někde to může být udělané jinak (tak, jak jsem to popsal, to právě funguje minimálně defaultně na Symbianu). Proto také dotykové ovládání nezavrhuju.
Petr S. (328)|10.10.2009 18:52
Osobně používám HP iPAQ 914c, což je jeden skělý stroječek právě s dotykovým displejem a po zhruba roce používání musím říci, že jej sice využívám (a nedá se říci, že málo), ale spíše jen k ovladání mobilu - k tomu je to opravdu super. Když ale něco píšu, tak ale používám klasickou klávesnici (mám tam skoro normální qwerty :) ), protože je to pro mě prostě pohodlnější a rozhodně i rychlejší, než bušit na malinká políčka na zobrazené klávesnici na displeji. A o kolik žere dotykový displej více, to bohužel těžko říct. O něco určitě ano, ale neřekl bych, že to bude nějak moc drastické.
Filcka (300)|10.10.2009 20:27
[quote=Milan Šurkala;3901]Proto také tvrdím, že záleží na konkrétním přístroji, jak uspořádáním tlačítek, tak programově. Někde to může být udělané jinak (tak, jak jsem to popsal, to právě funguje minimálně defaultně na Symbianu). Proto také dotykové ovládání nezavrhuju.[/quote]

No hlavně, že si rozumíme... :D :D :D

[quote=Gagga;3899]K ukončení jedné aplikace muset používat jinou aplikaci?[/quote]

Ehmmm...víš, to jsou Windows...:D :D :D a některé appz prostě zůstanou viset načtené v paměti... :D :D :D

[quote=Gagga;3899]
Mně by spíš zajímala jiná věc: kolik takové dotykové displeje žerou energie? Je nějaký rozdíl mezi dotykovými a nedotykovými displeji?[/quote]

[quote=Neregistrovaný;3900] problém skôr môže byť so spotrebou energie. predsa väčší displej toho zožerie viac. [/quote]

Tohle jsou celkem zbytečné starosti, vzhledem k tomu, kolik energie sežerou v komunikátorech čím dál výkonnější procesory. :p