Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony Alfa A200

full.mix (2)|2.11.2009 18:59
Zdravim všechny, nedávno jsem si koupil digi. zrcadlovku Sony A200, jsem nadmíru spokojen, přechod z kompaktu je obrovský, ale mám jeden problém:

Když přepínám režimy (auto, makro, sport atd ...) na otočném kolečku, tak se mi po každém přepnutí režimu vymaže nastavení (nastavení blesku, ISO, clony atd ...). Takže například fotím na auto a nastavím si aby fotil bez blesku, potom přepnu na makro a když zpět na auto, tak zase musím nastavovat vypnutí blesku, je to otravné pořád dokola nastavovat všechny parametry když fotím např ve stejném prostředí.

Jde nějak zařídit, aby mi nastavení zůstáválo? Díky
wayne (15)|9.12.2009 10:56
mam tiez a200 a viem ti ktomu povedat asi tolko ze:

zacni fotit na poloautomatike, P, alebo A, 90% fotiek fotim na priorite clony (A), nastavim clonu a cas sa mi dopocita sam, podla situacie priclonum (krajinka, potret na dlhsom ohnisku) alebo odclonim (kvazi-makro, alebo ak chcem malu hlbku ostrosti)... v slabom svetle si nastavim ISO 800, ciernobielo, +1 contrast +1 sharpness, outdoor krajinku bud raw alebo jpeg s vivid -1 saturation, +1 sharpness...

zrkadlovka je velmi flexibilna, pokial si chces setrit nervy nauc sa zvladat ne-scenicke rezimy. z vlastnej skusenosti ti garantujem, ze si usetris kopu nervov a zacnes skor rozmyslat nad tym ako kreativne pracovat, nez rozmyslat ktory rezim zvolit...

tym ta nechcem nejak urazit alebo ponizovat, mozno fakt sa najde niekto kto ti poradi ako vyuzivat rezimy, alebo sa pozri do manualu (nemam ho pri sebe), urcite vsak ti bude na osoh ak prejdes bud na poloautomatiku alebo rovno na manual... nie je to tazke, chce to len cvik a cvak-cvak-cvak:)
jura-p (1)|13.1.2010 21:23
No, já měl alfu stovku a teď 700, a co si pamatuju, tak i na té stovce byly v menu tři paměti na nastavení. Toho se dá dobře využívat, ale pochybuju, že to jde u plně auto režimu. Když automat, tak automat. Až se vrátim domů, zeptám se ženy, ta má nyní tu pětsetpadesátku a fotí na auto často. A dlouho měla po mě tu stovku. Napíšu. co dělá ona v takových případech a je-li paměť nastavení i pro auto. Já s auto nikdy vlastně nefotím. Předchoží příspěvek byl mého gusta, také mám nejčastěji předvolenou clonu. Ta se dá rychle měnit kolečkem a k ní přidávat kratší nebo delší čas druhým kolečkem, nebo si rovnou nastavit expoziční vějíř po 0,7 a to by byl čert, aby jedna z těch tří nebyla akorát. Druhým kolečkem si přizpsobím osvit, takže i s časem můžu manipulovat v čase vteřin. Akorát teplotu světla nechávám většinou auto. Citlivost nechávám co nejmenší, až když by čas lezl přes třicetinu u nehybných objektů, tak bych ISO zvýšil. Jen málokdy mám ISO nad 200.
Hlavou mi také vrtá to, že ani stovka, ani 700 nemá samočinné otevírání blesku. Takže když ho neotevřu, tak je vypnutý. V menu mám nastavený blesk jako dálkově řízený a auto a když ho nasunu do kolejniček, tak se udělá automaticky na auto. Když ho nezvednu, tak není a funguje to, jako by byl vypnutý v menu. Dokonce se tak v menu i ukazuje. Po zastrčení a zapnutí je automaticky měřící nebo po zapnutí a otevření blikátka interního přejde na dálkový.
U dvoustovky nevím, třeba tam vyskakuje sám od sebe. A taky to řeší blesk v kolejničce. Tím nakonec taky fotím daleko častěji než tím vyklápěcím strašidýlkem. Ona je to se zrcadlovkou trochu řehole, vlastně furt mít sebou těžkou kabelu s objektivy a bleskem. Ten malý interní blesk používám vlastně jen na řízení jinde drženého či umístěného blesku většího.
Nevím, ale bylo by divné, kdyby zrovna u dvoustovky nebyla paměť na nastavení.
petr88 (8)|4.3.2010 09:48
Zdravím,asi trochu odbočuji,ale já řeším takové své dilema.Mám alfu 100,dva setové klasické objektivy.Focení mě moc baví,když můžu,tak hned někde vyrážím a fotím,zkouším,hraju si.Chtěl bych trochu dostat na nějakou lepší obrazovou úroveň ty své snímky a teď nevím,jestli si koupit nějaké dobré objetivy na přírodu a třeba makro a nebo udělat to co jsi udělal ty-koupil jsis alfu vyšší.Mě se třeba strašně líbí canon 5Dmark nebo nikon 300 nebo 700.Jsem z toho celý vedle sebe.Chtěl bych slyšet názor o tebe,protože jsi udělal to s čím zápasím já-objektiy nebo nový vyšší foťák.Díkky za každý názor,ahoj Petr
petnek (75)|4.3.2010 13:17
Já osobně bych poradil, abys nový fotoaparát nekupoval.

Je vhodnější se nejdřív pořádně naučit s tím co máš. Myslím si, že až budeš fotit na program M a budeš ho zvládat bezvadně (práce s hloubkou ostrosti, histogramem atd.), budeš s fotoaparátem umět bezvadně a bude na místě přemýšlet o novém. Mě osobně už kolikrát napadlo koupit lepší foťák než mám, ale po tom co jsem viděl fotky co je schopen udělat s objektivy které mám, bylo by to zbytečné. Postupem času jsem zjistil, že obrazová kvalita hlavně záleží na schopnostech fotografa, nikoli na fotoaparátu, nebo objektivech. Samozřejmě že existují limity, ale těch uživatel modelu jako je A200 dosáhne až po dlouhé době focení. Záleží taky na schopnosti dodatečně upravit fotky v PC.

Podívej se sem, v pravém sloupečku definuj svůj objektiv (objektivy), v následujícím přehledu najdi svůj konkrétní a v jeho detailu klikni na "Forum sample images", tam najdeš obrázky jiných uživatelů z daného objektivu. Hodně mě překvapila kvalita fotografií setového 18-70mm objektivu. Záleží tedy hlavně na schopnostech fotografa.
petr88 (8)|5.3.2010 10:27
Zdravím Petneku,děkuji moc za ty stránky,jsem rád,hlavně manželka je ráda.Já jsem takový teoretik,vše studuji,pročítám,potom zkouším a mám radost,když jde poznat rozdíl mezi malou,velkou clonou atd atd.Ty stránky jsou vynikající.Ještě jednou děkuji za informace a Tvůj názor,ahoj Petr Karvina
petnek (75)|5.3.2010 12:59
Rád jsem pomohl :). Tyto stránky jsou opravdu super, všechny objektivy na Minolty/Sony s recenzemi, bodovým ohodnocením uživatelů a ukázkové obrázky. Sám jsem taky teoretik :D, takže tyto stránky pročítám často.