Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Stále se vyplatí sony rx100 (první verze) ?

Zakk1 (7)|10.7.2018 22:53
Ahoj

Chtěl bych nějaký opravdu malý kompakt s co nejlepším poměr cena/ výkon.
Co jsem si pročítal recenze atd.. tak všude jsem slyšel ohromnou chválu na sony rx100.. už je to taková legenda mezi kvalitními kompakty.
Už je to ale pár let zpátky, tak by mě zajímalo jestli je pořád tak dobrý v porovnání s konkurencí nebo už se najde něco lepšího (v poměru cena výkon) ?

Co jsem četl jako slabinu u tohohle foťáku, tak je špatné makro, což by mi nevadilo.. protože, když bych si chtěl hrát s makrem, tak si vezmu zrcadlovku.

Teď používám starou zrcadlovku Canon eos 400D ( když jí nemám s sebou tak telefon), a právě bych potřeboval nějaký lehoučký kompakt, který můžu mít všude u sebe na výletech a kvalitou obrazu by se vyrovnal (nebo alespoň přiblížil) mému Canonu..Už mě nebaví to rozhodování jestli se budu celý výlet táhnout se zrcadlovkou (a pak třeba stejně nebude co fotit) a nebo mi bude stačit telefon (na kterém skvělou fotku neudělám).. :D :D Chci aby byl dobrý hlavně na kratších ohniscích.. budu fotit hlavně přírodu, památky atd.. případně bych byl rád, kdyby zvládl i portréty.

Jako alternativa by mohl připadat Panasonic Lumix DMC-LX7.
Nebo mi vyskočila "reklama" ať si připlatím za https://www.megapixel.cz/canon-powershot-sx730-hs kde mě ohromilo, jaké až může mít tak malý přístroj zoom, ale zase má o poznaní horší světelnost a je i těžší.

Taky pro sony hrálo to, že je clekem rozšířený a dal by se sehnat i použitý.. což jsem ale koukal, že nedoporučujete..a taky za něj na bazarech chtějí většinou celkem dost ( cena okolo 6tisíc mi nepřijde nic moc, když nový stojí 8). Jinak bych se koupi použitého vůbec nebránil.. nějaký škrábanec ( jinde než na objektivu) by mi nevadil.. ostatně i můj Canon jsem koupil za tři tisíce přes inzerát.

Co byste mi poradili ?

Díky
Marixy (1)|11.7.2018 09:22
Sony RX100 (ten první) jsem si pořídil asi před dvěma měsíci a docela se mi líbí, je fakt malý a dá se tahat prakticky pořád někde v kapse. Pokud chcete pouzdro, dobře na to padne Lowepro Adventura CS10, ale to už se do kapsy vydá trochu hůř :-)
Podle mne, kdejaký foťák dělá lepší fotky, ale ne v cenové kategorii RX100. Např. takový Panasonic GX80 s objektivem 12-32 nebo Olympus, co mám, je o hodně lepší, ale také už větší a také podstatně dražší. Myslím, že za cenu 8.000 Kč, co se teď Sony prodává, je velmi dobrý. Panasonic LX5 jsem měl (LX7 bude mít snímač přibližně stejný, jen světelnost je lepší) a v porovnání se Sony je horší a nový se už neprodává. Nižší kvalita nakonec jde čekat, má menší snímač.
Co mne na RX100 trochu míchá je to, že blesk se zapíná v pouze v menu nebo pravou částí zadního kolečka a vyskočí pak sám. Jinde mám totiž blesk zapnutý trvale a pokud ho chci použít na přisvětlení, tak ho jen mechanickým tlačítkem vysunu. Okruží na objektivu je sice dobrá nápad, ale má trošku prodlevu, daleko lépe se mi ovládá kolečko vzadu. Na druhou stranu máte dva otočné ovladače (oproti tomu Panasonicu LX5/7, který má jen jeden a na funkci druhého se musí přepnout stisknutím).
Co se mi líbí, je možnost nabíjení normální nabíječkou na telefon nebo z powerbanky.
Takže se domnívám, že vzhledem k velikosti a ceně 8.000 Kč je to dobrý kup. Ty vyšší verze jsou trochu lepší, ale obávám se, že podstatně vyšší cena to zlepšení nevyváží a např. výklopný displej je bez makra skoro zbytečný.
aragonn (55)|11.7.2018 22:14
Také jsem si ho pořídil místo GH3 a dvou objektivů už mně to nebavilo se s tím tahat a jsem docela spokojen,chtěl jsem Lx15,ale odradil mně menší zoom a mizerná stabilizace u videa.
Nyní v akci elektro Planeo za 6999,- za tu cenu neseženeš nic lepšího.
Zakk1 (7)|11.7.2018 23:20
Mohl bys mi prosím poslat odkaz na to Planeo ? Já ho tam nemůžu vůbec najít

edit: už jsem našel nějaký leták, kde byl v akci.. ale je platný jen do včerejška

jestli jsem to prováhal, tak to je opravdu škoda..

Uvažoval jsem o tomhle: nový https://www.megapixel.cz/sony-cybershot-dsc-rx100 za 8k s dopravou zdarma a s náhradní baterkou v ceně + ještě nějaký popruh (který nechápu jak může normálně stát 1300 :D ) mi přijde celkem výhodné.

nebo jsem ještě díval na použitý https://www.megapixel.cz/sony-cybershot-dsc-rx100-bazar-1527179104.. cena slušná a od seriźního prodejce s roční zárukou to vypadá opravdu zajímavě..plus ještě s gripem o kterém jsme uvažoval, že bych dokoupil a stojí 500kč ... vypadá ale dost ošuntěle (kosmetiku zas tak neřeším, ale je to známka toho, že má už asi něco za sebou) a hlavně to lcd vypadá celkem hrůzostrašně.. to mě docela znepokojuje.. asi se to nevyplatí oproti novému co vy na to
kolyy (1542)|12.7.2018 00:31
[QUOTE=Zakk1;48889]Chtěl bych nějaký opravdu malý kompakt s co nejlepším poměr cena/ výkon.
Co jsem si pročítal recenze atd.. tak všude jsem slyšel ohromnou chválu na sony rx100.. už je to taková legenda mezi kvalitními kompakty.
Už je to ale pár let zpátky, tak by mě zajímalo jestli je pořád tak dobrý v porovnání s konkurencí nebo už se najde něco lepšího (v poměru cena výkon) ?[/QUOTE]

Jedinou priamou konkurenciou je Canon G9X II, veľmi podobná koncepcia, ale modernejšie prevedenie. G9X II má menej tlačítok, ale na druhej strane premyslené ovládanie pomocou dotykového displeja. Oba prístroje sa vcelku pohodlne vojdú do vrecka, pritom majú slušne veľký 1" senzor a objektív s dobrou svetelnosťou na širokom konci rozsahu.

Za podobnú cenu je tu ešte Panasonic GF7 a Panasonic GX800. Sú to bezzrkadlovky s vymeniteľným objektívom, o niečo väčšie, ale s väčším snímačom a výklopným dotykovým displejom. Autofocus je na vyššej úrovni ako pri kompaktoch a GX800 má aj 4K video. Objektív je menej svetelný a má kratší rozsah, ale je optický kvalitný a začína už na širokých 24mm (FF ekvivalent), oproti 28mm na RX100 a G9X II. Okrem toho sa dajú sa nasadiť mnohé ďalšie objektívy systému M43.

[QUOTE=Zakk1;48889]Nebo mi vyskočila "reklama" ať si připlatím za https://www.megapixel.cz/canon-powershot-sx730-hs kde mě ohromilo, jaké až může mít tak malý přístroj zoom, ale zase má o poznaní horší světelnost a je i těžší. [/QUOTE]

Ten prístroj môže mať veľký zoom kvôli prťavému senzoru, 4x menšiemu ako pri RX100. Je to teda na úkor kvality.
sblasko (133)|13.7.2018 23:15
No pokud tazatel nechce investovat viac penazi do vymennych obj. tak ten G9X II mi pride ako fakt dobra alternativa k RX 100 prvni verzi.

https://www.digimanie.cz/recenze-canon-powershot-g9-x-mark-ii-kapesni-borec/6964-9

Treba ist do obchodu a vyskusat oba.
Zakk1 (7)|15.7.2018 12:38
ten Panasonic GF7 dělá dobrý dojem, ale nevím, jestli by to bylo pro mě to pravé.. vychytávky jako výklopný display a wifi nevyužiju..točit videa taky nechci a další objektivy bych taky asi nepřikupoval.. celkově mi tyhle bezzrcadlovky přijdou spíš už jako alternativa k zrcadlovce.. berte to opravdu tak, že já chci používat zrcadlovku a chci jen něco, co nejmenšího a nejlehčího, co můžu mít u sebe všude, když se nechci tahat se zrcadlovkou ( a polezou z toho co možná nejlepší fotky)..
těch 266 gramů bude asi bez objektivu žejo ?
a taky to maximální přiblížení v přepočtu 64mm mi přijde málo
jediné co by mě třeba přesvědčilo, jestli ta kvalita je nějak výrazně lepší..

G9X II stojí přes deset tisíc a rx100 se dá sehnat i lehce pod 8 to už je zásadní rozdíl

ten rx100 se mi prostě zalíbil na první "pohled" a pořád jsem přesvědčený, že to bude pro mě nejlepší volba.. chci jen slyšet, že s ním neudělám chybu :D
mstaskovan (1)|25.7.2018 16:10
Chcel by som požiadať o radu. Utopil som fotoaparát Sony DSC HX1. Rád by som ho niečim nahradil. Prečítal som si snáď všetky recenzie k modelom v kategórií ultrazoom: Panasonic FZ1000, Sony RX10 a v kategórií kompaktov Sony RX100, Canon G9X II. Vzhľadom k cene v SR som sa predbežne rozhodol pre Sony RX100 (I) 299€ s DPH. Rozhodnutie som urobil aj s ohľadom na manželku ktorá preferuje niečo kompaktné a tie ultrazoomy ju moc neoslovili, ale je pravda, že ona fotí minimálne. Fotím dokumentačné foto s výletov a dovoleniek s rodinou. Som amatér, ale rád by som vyskúšal niektoré foto techniky napríklad timelapse video. Nie je to však podmienka predovšetkým preferujem nekompromisnú kvalitu fotiek a full HD videa v danej kategórii. Prestavujem si veľa muziky za malo peňazí a je mi jasné, že to bude o kompromise. Uvítam, každú dobrú radu, ktorá mi môže pomôcť v rozhodovaní. (alebo ho aj sťažiť :-))