Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Společnost oXy Online s.r.o.
Strana 1 z 5 123 ... PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 66

Téma: Sony A7 III

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Diskusia o tomto prístroji a systéme Sony FE - skúsenosti, postrehy, novinky, otázky, rady, porovnania.
    Odpovídat lze po přihlášení

Občasný diskutér
    Registrace
    Sep 2012

Drzim palce, dufam ze tu budu len prispevky k nadpisu.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Mám ho doma! Dnes kúpené. Budem postupne pridávať postrehy, ako sa budem s foťákom zoznamovať.

Po dlhom váhaní a odskúšaní v showroome som sa rozhodol do A7 III ísť. Predal som celú Fuji výbavu (X-A1 a 3 objektívy) a dva svoje najmenej používané M43 objektívy, aby som zmiernil cenový šok.

Pre začiatok som vzal telo A7 III (bez seťáku) a dva objektívy - Sony 16-35mm/4 a Sony 18-135mm/3.5-5.6 (APS-C). Toto mi s určitými kompromismi pokryje to čo nutne teraz potrebujem a postupne budem pridávať ďalšie sklá. Zo súčasnej ponuky ma ďalej láka Sony 24-105mm/4, Voigtlander 15mm/4,5, Samyang 24mm/2.8 a 35mm/2.8. Ale nebudem sa náhliť, systém sa teraz rýchlo vyvíja, takže počkám a uvidím.

M43 plánujem ďalej používať, hlavne kvôli malým rozmerom. Určite si chcem ponechať Panasonic GM5 a kúpil by som aj nástupcu, ak sa objaví. Panasonic GX80 zatiaľ mám, ale ak sa A7 III osvedčí ako náhrada, tak ho predám, aby som zafinancoval nejaký ďalší objektív.

Občasný diskutér
    Registrace
    Sep 2012

Tak gratulujem a obdivujem ze si do toho isiel :-) Ale co clovek nevyskusa, nevie. Veru keby vysiel nastupca Panas. GM5 aj ja by som ho kupil + nejake pevne sklicko, co viac treba do vrecka :-)

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Postrehy z ergonómie po prvom dni:
    - prístroj má veľmi rozumnú veľkosť, vyššia váha je však cítiť. V kombinácii s 16-35mm/4, 24-70mm/4 alebo 18-135mm tvorí stále relatívne šikovnú kombináciu. Ale s 24-105mm/4 už je to dosť veľké a ťažké, pre mňa sa to už zdá nad limit toho, čo som ochotný len tak bežne so sebou nosiť.
    - grip je na vcelku kompaktné telo veľký, podľa mňa až zbytočne. Jeho tvarovanie je čudné, zabraňuje sa rozumne dostať k prednému koliesku, ak človek drží prístroj v pravej ruke, k čomu ten veľký grip nabáda.
    - predné a zadné kolieska sa dobre ovládajú, príjemný chod, za mňa super. Koliesko korekcie expozície ide tuhšie, ale na mojom kuse je to ok. Kus v showroome ho mal extrémne tuhé.
    - otočné koliesko vzadu vyzerá veľmi podobne ako na starých NEXoch, jeho spracovanie a chod sú však lepšie. Ale iba o trochu, zadné koliesko na G9 mi prišlo výrazne lepšie.
    - joystick je bohužiaľ u mňa tragédia. Nepáčil sa mi ten na G9, ale toto je ešte horšie. Zbytočne široké a nedostatočne vystupuje, dosť ťažko sa s ním bez zatlačenia pohybuje, U mňa z bezzrkadloviek vedie ten u Fuji, uvidíme či si časom zvyknem.
    - tlačidlá na pravej strane foťáku a hore sú skvelé, ľahko na nahmatajú a majú dobrý chod. Ich funkcia sa dá ľubovoľne konfigurovať, super.
    - dotykový displej je oproti Panasonicu trochu spomalený a občas sa zdá, že ani nereaguje. Pri použití cez hľadáčik je však o dosť citlivejší a je aj možné definovať oblasť citlivosti (dal som pravý horný roh), aby ho človek neaktivoval nosom a podobne.
    - umiestnenie tlačidla MENU v ľavom hornom rohu nechápem. A ešte viac nechápem, že je využívané aj ako BACK pri pohybe v menu. U mňa hrozné.
    - hľadáčik je pre mňa viac ako postačujúci, je skvelý. Úprimne povedané, je až príliš veľký, lebo musím výrazne hýbať okom aby som registroval nastavenia zobrazené po stranách a podobne.
    - systém menu je hrozný, to snáď ani nestojí za komentár. Foťák je nutné nastaviť tak, aby tam človek už nikdy nemusel ísť.

Celkovo je to určite použiteľný foťák, ale podľa mňa s občas čudnými ergonomickými vrtochmi a muchami.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Autofocus, prvé dojmy (foto):
    - AF-S som skúšal iba v predajni, oproti M43 je to dosť pomalé a je tam jasne vidieť pulzovanie, zrejme sa to spolieha na detekciu kontrastu, podobne ako pri ostatných foťákoch Sony
    - AF-C je iná káva, spoľahlivé, rýchle a veľmi zriedka pulzuje.
    - jednobodový režim funguje dobre, ale vychvaľované sledovanie objektu pri celoplošnom výbere bodu alebo sledovaní objektu (Lock on AF) mi príde rozpačité. Režim detekcie oka vyzerá po prvých pokusoch veľmi sľubne.

Obyvatel Digimanie
    Registrace
    Dec 2015
    Fotografií
    7

kolyy: tak to preji hodne radosti + spokojenosti + zabavy!

Starousedlík Digimanie Avatar uživatele jozkopower
    Registrace
    May 2011

Citace Původně odesláno od kolyy Zobrazit příspěvek
    Diskusia o tomto prístroji a systéme Sony FE
    Výborne, je už načase oživiť fórum. Tak som veľmi zvedavý na kvalitu 4K videa, AF-C a samozrejme výstup vo fotorežime.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Citace Původně odesláno od sblasko Zobrazit příspěvek
    Tak gratulujem a obdivujem ze si do toho isiel :-)
    Ďakujem, ešte sa uvidí, či to bol len vrtoch alebo to má aj rácio

Citace Původně odesláno od Kabe Zobrazit příspěvek
    kolyy: tak to preji hodne radosti + spokojenosti + zabavy!
    Ďakujem!

Citace Původně odesláno od jozkopower Zobrazit příspěvek
    Výborne, je už načase oživiť fórum. Tak som veľmi zvedavý na kvalitu 4K videa, AF-C a samozrejme výstup vo fotorežime.
    Dojmy z videa pribudnú časom, až niečo natočím. Aj keď bola video výbava veľmi podstatným faktorom, prečo som do A7 III išiel, u mňa je to video nárazovou vecou niekoľkokrát za rok, keď sa zíde príležitosť a nápad. Inak hlavne fotím.

AF-C: používam ho pre všetky fotky, rovnako ako pri Panasonicu (tam je to AFF, presnejšie povedané). Zatiaľ som nič vyložene pohybovo náročné nenafotil, ale bežné veci ako mierny pohyb subjektu to zvláda suverénne, čo samozrejme nie je nijaké prekvapenie. Vo videu som zatiaľ urobil iba krátky test, z ktorého bolo ale okamžite jasné, že je to úplne inde ako pri GX80. Plynulé, spoľahlivé, bez pulzovania. Znovu žiadne prekvapenie

Kvalita fotiek - bude, ale až vyriešim raw, ktorý môj Lightroom 6 nepodporuje.

Starousedlík Digimanie Avatar uživatele jozkopower
    Registrace
    May 2011

Citace Původně odesláno od kolyy Zobrazit příspěvek
    Kvalita fotiek - bude, ale až vyriešim raw, ktorý môj Lightroom 6 nepodporuje.
    To je maličkosť, stiahni si Adobe DNG converter v najnovšej verzii 10.4 z linku, po nainštalovaní v programe zadaj zložku s RAW a výstupnú zložku. Po prevode to už Lightroom 6 načíta. https://supportdownloads.adobe.com/d...jsp?ftpID=6353

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Dnešok som strávil celodenným výletom s foťákom, a tak pridám pár dojmov. Na rozmery si zvykám, vo finále je to s mojimi stredne veľkými objektívmi iba mierne väčšie ako M43 zostava Panasonic GX80 a 14-140mm či 12-35mm/2.8. Váha je však citeľne vyššia. Napriek tomu to používam presne rovnako ako M43, iba brašna je o trochu väčšia. To je obrovské pozitívum, pretože som sa obával, že s foťákom už budem musieť zaobchádzať odlišne. Na spomínané ergonomické podivnosti si tiež zvykám, vo finále sú to drobnosti a nič zásadné to dnes pri fotení neovplyvnilo.

Pár komentárov k objektívom:

16-35/4: Obrovsky pozitívne dojmy, dnes som si vystačil iba s ním. Spracovanie parádne, je to kus kameňa. Pritom rozmery a váha sú až zázračne rozumné, na ten rozsah a svetelnosť. Chod zoomovacieho krúžku je fantastický, má to rozumný odpor, pritom je to nádherne plynulé, takže s tým bude možné absolútne plynule zoomovať vo videu. Ak je treba dlhší dosah alebo makro, tak zapínam APS-C režim, ktorý mám nastavený na funkčné tlačítko, a je to fakt super. Pridávam príklad "makra" s týmto širokouhlým objektívom, to som fakt nečakal, že s ním budem môcť fotiť motýle. AF je rýchly a tichý.

18-135mm/3.5-5.6: Dnes som ho nepotreboval, ale mám ho ako kompaktný univerzál a malý teleobjektív pre menej náročné foto (APS-C režim v 10MPx) a univerzál pre video (A7 III má vysoko kvalitný 4K výstup aj v APS-C móde). Je to analógia môjho Panasonicu 14-140mm pri M43. Oproti Panasonicu však spracovanie pôsobí výrazne lepšie, a to napriek o chlp nižšej cene. AF motor je podobne bleskurýchly, čo je dôležitá vec pre teleobjektív. Pre video je podstatný plynulý chod zoomovacieho krúžku, a to je zásadná slabina Panasonicu 14-140mm. Pri Sony 18-135mm je príjemne plynulý (aj keď nie až tak zázračne ako pri 16-35/4), čo bol aj jeden dôvod, prečo som ho vzal. Môj kus má však jedno negatívum - veľmi ťažko ide nasadiť na bajonet. Váhal som, či ho preto vrátiť, ale zdá sa, že sa to postupne po opakovanom nasadzovaní zlepšuje.

Celkovo sa dá povedať, že kým u tela mám pár výhrad a zvykám si, zo zvolených objektívov som zatiaľ nadšený. Samozrejme, posúdenie optickej kvality ešte príde.
    Připojené obrázky Připojené obrázky Klikněte na náhled pro zobrazení v plné velikosti 
Název: DSC00047.JPG 
Zobrazení: 87 
Velikost: 2.94 MB 
ID: 2519  

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Citace Původně odesláno od jozkopower Zobrazit příspěvek
    To je maličkosť, stiahni si Adobe DNG converter v najnovšej verzii 10.4 z linku, po nainštalovaní v programe zadaj zložku s RAW a výstupnú zložku. Po prevode to už Lightroom 6 načíta. https://supportdownloads.adobe.com/d...jsp?ftpID=6353
    Ďakujem, viem o tom, len sa musím dostať domov a rozbehať to.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Ďalšie skúsenosti s autofokusom a porovnanie s Panasonicom GX80:
    - AF-S je pri GX80 citeľne rýchlejšie, ale nie priepastne. S mojimi objektívmi to ostrí celkom svižne, seťák 28-70mm v showroome sa mi zdal lenivší.
    - AF-C pracuje veľmi pekne, pri porovnaní s GX80 (v režime AFF) menej pulzuje, výrazný rozdiel je to na dlhých ohniskách. Aj GX80 však funguje pri priamom porovnaní veľmi slušne. Úspešnosť ostrenia pri sériovom snímaní bola pri teste na kratšom ohnisku podobná (pri nastavení priority AF v oboch prípadoch).
    - ostrenie pri najmenšej veľkosti bodu je pri GX80 spoľahlivejšie. A7 III potrebuje viac horizontálneho kontrastu (vertikálna línia), inak častejšie ostrí trochu mimo alebo vypovie službu úplne (pri AF-C). To ma núti používať väčšiu veľkosť ostriacej oblasti. Zdá sa, že dobre funguje režim "expand flexible spot", ktorý k najmenšiemu bodu pridáva 8 pomocných mikrobodov okolo.
    - detekcia tvárí a očí funguje veľmi dobre.
    - pri kontinuálnom ostrení sa dá nastaviť rýchlosť reakcie na zmenu objektu. Pri prednastavenej strednej citlivosti foťák chvíľu počká pri zmene objektu (pre prípad nechceného preostrenia). Pri nastavení najvyššej rýchlosti foťák bleskovo preostrí na čokoľvek pred objektívom.
    - živý náhľad pri sériovom snímaní (max 8fps pri A7 III, 6fps pri GX80) je podstatne lepší pri A7 III. Doba výpadku (blackout) je výrazne kratšia a tak je citeľne jednoduchšie sledovať pohybujúci sa objekt pri sériovom snímaní. Funguje to fakt pekne.
    - buffer je porovnateľný, GX80 má priestor asi na 40 rawov, A7 III na asi 60 komprimovaných alebo 30 nekomprimovaných rawov. V A7 III však mám zatiaľ pomalšiu UHS-I U1 kartu, s rýchlou (podpora UHS-II) by sa asi vošlo o niečo viac. Momentálne mi to však stačí, ani s tou pomalšou kartou ma prístroj pri fotení nijako neobmedzuje (4K video je však obmedzené na 60Mbit/s).

AF vo videu:
    - autofokus vo videu je absolútna paráda, oproti GX80 je to úplne iná úroveň. Bez prekmytov, bez pulzovania, bez ostrenia na pozadie. Dá sa nastaviť rýchlosť preostrenia a rýchlosť reakcie, super pre rôzne situácie.
    - celoplošný režim doplnený o detekciu tváre funguje pekne, ťuknutím na displej sa dá AF zafixovať na určité miesto. Alternatívne je možné zapnúť režim Center Lock-On AF, v ňom sa pri ťuknutí na displej aktivuje sledovanie objektu (miesto fixovania AF na bod).
    - sledovanie objektu funguje pekne, podstatne spoľahlivejšie ako pri GX80, kde sa často nechytí pri ťuknutí na LCD.

Systém AF:
    - samotný systém AF mi príde prekomplikovaný, viac sa mi pozdáva ten od Panasonicu. Sony má niekoľko zbytočných režimov (ostrenie na stred, fixovaná zóna), pričom chýba flexibilnejšie definovanie ostriacej oblasti. Krkolomné sú dva druhy sledovania objektu. Detekcia očí by mala byť integrovaná do detekcie tváre, a nie režim zvlášť.

Celkovo je ostrenie silnou stránkou A7 III, s niekoľkými muchami. Avšak aj GX80 s priameho porovnania vychádza so vztýčenou hlavou (okrem videa), a to napriek cenovému rozdielu.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

A7 III zatiaľ splňuje očakávania, tak som sa rozhodol hneď pridať ešte jeden objektív, ktorý by výrazne zmenšil rozmery a váhu foťáku. Tým je Samyang 35mm F2.8 za 9000Kč. Je iba 33mm dlhý a váha je neuveriteľných 86g. Pre porovnanie, tento objektív je ekvivalentný 23mm F1,8 na APS-C (napríklad Sony Zeiss 24mm/1,8 alebo Fuji 23mm/2) alebo 17mm F1,4 na M43 (niekde medzi Olympusom 17mm F1,2 a F1,8). Je hneď vidieť, že cenovo a rozmerovo je to v porovnaní absolútna bomba. Otázka teda je, či tento objektív aj odvedie očakávanú prácu a nemá nejaký zásadnú slabinu.

U mňa bude Samyang na Sony FE plniť rovnakú funkciu ako Panasonic Leica 15mm F1,7 na M43 alebo Fuji XF18mm F2 na Fuji X (ktorý som už predal). Všetko sú to podobne malé a ľahké objektívy, pričom Samyang je najlacnejší, najľahší a najsvetelnejší (pri zohľadnení formátu). A nielen to, v APS-C móde je objektív stále ekvivalentný 25mm F2,1 na M43, takže ním chcem nahradiť aj predaný Olympus 25mm F1,8, ktorý som málo využíval. Iste APS-C mód je len orez, ale je ohromne pohodlné stlačením jedného tlačítka "zmeniť" ohnisko. Výsledných 10MPx je stále pekných, otázka je či objektív dokáže pri takomto oreze dostatočne kresliť.

Prvé dojmy z objektívu sú výborné. Spracovanie je plastové, ale kvalitné. PL 15mm/1,7 pôsobí lepšie, ale nie je to zásadný rozdiel. Zvláštnosťou je miniatúrna slnečná clona, ktorá pridá iba 2mm na dĺžku a krytka sa pripevňuje priamo k nej (viď foto, je to ten posledný diel).

Autofokus je relatívne tichý a rýchly. PL 15mm/1,7 ostrí svižnejšie a je asi podobne tichý (ale nie nehlučný), Fuji 18mm/2 zase ostrí podstatne pomalšie a je výrazne hlučnejší. V kombinácii s A7 III je Samyang s prehľadom dostatočne rýchly aj na akčnejšie fotky. AF vo videu je krásne plynulý, úplne bez problémov. Zvuk ostrenia však pri použití interného mikrofónu do videa trochu preniká, v tichej miestnosti je ho jasne počuť. Pri externom mikrofóne by nemal byť problém.

Prvé dojmy z optickej kvality sú výborné. Na F2.8 to vyzerá byť v strede pekne ostré, a to aj v APS-C režime. Rohy sú asi trochu mäkšie, ale chcelo by to test na dlhšiu vzdialenosť. Na F8 je to parádne ostré celoplošne.

U mňa výsledok v súčte parádny, veľká spokojnosť.
    Připojené obrázky Připojené obrázky Klikněte na náhled pro zobrazení v plné velikosti 
Název: DSC01702.JPG 
Zobrazení: 40 
Velikost: 2.22 MB 
ID: 2526  

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Ešte pridám, že Samyang sa chová po všetkých stránkach ako normálny natívny objektív, vrátane podpory softwarovej korekcie optických vád. Skúsil som korekcie vypnúť a skreslenie vyzerá byť minimálne, vinetácia je však na F2,8 veľmi výrazná. Toto ale nie je nijako prekvapivé, ale skôr bežné pri takýchto objektívoch. Po zapnutí korekcií je to bez problémov.

Strana 1 z 5 123 ... PosledníPoslední

Podobná témata

1. SONY DSC-RX100 III - video
    Od arkij v sekci Kompakty
    Reakcí: 5
    Poslední příspěvek: 05-02-2018, 09:50
  2. Sony RX100 III - úžasný kompakt
    Od jozkopower v sekci Kompakty
    Reakcí: 110
    Poslední příspěvek: 16-06-2015, 20:26
  3. Sony A7 full frame - zkuste poradit
    Od JirkaFr v sekci Fotoaparáty s EVF
    Reakcí: 11
    Poslední příspěvek: 02-02-2014, 14:21
  4. Reakcí: 7
    Poslední příspěvek: 07-01-2013, 11:21
  5. ... a je to tady, Canon EOS 5D Markt III ...
    Od zmotycka v sekci Zrcadlovky
    Reakcí: 3
    Poslední příspěvek: 11-02-2011, 15:30