Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Objektiv pro rodinnou fotografii (micro 4/3)

Mix24 (1)|14.7.2018 10:56
Olympus 45mm f1.8
Nebo
Olympus 25mm f1.8

Mimo základní objektiv 14-42mm (f/3.5 – 5.6) zvažuji koupi dalšího pevného skla.
V 90% se jedná o rodinné focení, focení dětí.
Udělal jsem si statistiku a zjistil jsem, že nejčastěji fotím na delším ohnisku a pak na nejširším ohnisku. Zajímavé je, že okolo 25mm se moc nepohybuji 
Takže by bylo ideální koupit 2 pevná skla, ale to finance neumožňují.

U 45mm nevidím žádný problém při focení venku – většinou lze poodstoupit, což je navíc u focení dětí výhoda (nevšímají si mě a ani neví, že je fotím 
Vyfotit nějakou skupinku 4-6 lidí nebude problém.

Nejsem si ale jistý jestli není 45mm objektiv na focení v interiéru příliš dlouhý.
Na druhou stranu při focení v interiéru je vetšinou kolem spoustu rušivých elementů … sedačka, stoly, obrazy, atd.  takže mít pouze detailní záběr ramena+hlava/hlavy by nemuselo být na škodu.

Nemá někdo zkušenosti s ohniskem 45mm při focení v interiéru?
jozkopower (3352)|14.7.2018 17:38
[QUOTE=Mix24;48923]Olympus 45mm f1.8
Nebo
Olympus 25mm f1.8

Mimo základní objektiv 14-42mm (f/3.5 – 5.6) zvažuji koupi dalšího pevného skla.
V 90% se jedná o rodinné focení, focení dětí.
Udělal jsem si statistiku a zjistil jsem, že nejčastěji fotím na delším ohnisku a pak na nejširším ohnisku. Zajímavé je, že okolo 25mm se moc nepohybuji 
Takže by bylo ideální koupit 2 pevná skla, ale to finance neumožňují.

U 45mm nevidím žádný problém při focení venku – většinou lze poodstoupit, což je navíc u focení dětí výhoda (nevšímají si mě a ani neví, že je fotím 
Vyfotit nějakou skupinku 4-6 lidí nebude problém.

Nejsem si ale jistý jestli není 45mm objektiv na focení v interiéru příliš dlouhý.
Na druhou stranu při focení v interiéru je vetšinou kolem spoustu rušivých elementů … sedačka, stoly, obrazy, atd.  takže mít pouze detailní záběr ramena+hlava/hlavy by nemuselo být na škodu.

Nemá někdo zkušenosti s ohniskem 45mm při focení v interiéru?[/QUOTE]

Použiť sa dá, treba si ale uvedomiť, že pri otvorenej clone bude hĺbka ostrosti malá, čo môže spôsobovať problém napríklad pri fotení viac osôb pod uhlom. Pár rokov dozadu som kúpil APS-C zrkadlo Canon 7D s 50mm F1.4 a hned na druhý deň som fotil spoločenskú akciu práve v menších priestoroch, vskutku na nervy. Canon má crop 1.6x, takže fotenie prebiehalo na 80mm, čo je širšie ako uvažuješ a musel som cloniť na F4-5.6, tým bola zabitá svetelnosť, teda nutnosť podstatne zvýšiť ISO. Aktuálne je môj najobľúbenejší objektív na interér v prípade GH5 12mm F1.4 /24mm/.

45mm po prepočte s factorom 2x dáva 90mm a to je už portrétne sklo
kolyy (1542)|14.7.2018 22:35
[QUOTE=Mix24;48923]U 45mm nevidím žádný problém při focení venku – většinou lze poodstoupit, což je navíc u focení dětí výhoda (nevšímají si mě a ani neví, že je fotím 
Vyfotit nějakou skupinku 4-6 lidí nebude problém.[/QUOTE]

Iste, odfotiť skupinu ľudí nie je problém, ak je možnosť si urobiť odstup. Ale ponúknem iný pohľad - zvolené ohnisko nevolí len uhol záberu, ale hlavne perspektívu. Pri 45mm na M43 ten úzky uhol záberu vždy izoluje subjekt natoľko, že len veľmi ťažko bude možné spoznať, kde to bolo fotené. 25mm ponúkne o niečo viac kontextu, širokouhlý objektív potom ešte viac.

[QUOTE=Mix24;48923]Nejsem si ale jistý jestli není 45mm objektiv na focení v interiéru příliš dlouhý.
Na druhou stranu při focení v interiéru je vetšinou kolem spoustu rušivých elementů … sedačka, stoly, obrazy, atd.  takže mít pouze detailní záběr ramena+hlava/hlavy by nemuselo být na škodu.

Nemá někdo zkušenosti s ohniskem 45mm při focení v interiéru?[/QUOTE]

Mám s Olympusom 45mm bohaté skúsenosti, a pre použitie v interiéri je to vhodné vyložene iba ako doplnkový objektív, keď chce človek úplne izolovať daný subjekt. Takže typicky portrét bez schopnosti rozoznať, kde to je a čo sa deje. Rozhodne nie je vhodný ako hlavný objektív pre fotenie osláv a podobne, kde človek potrebuje dostať do fotiek kontext. Navyše v obmedzenom priestore je dosť často miesto iba na hlavu, či hlavu a ramená, zriedka celú postavu.

25mm je na to lepšie ohnisko, ale pre mňa stále dosť obmedzujúce. Je to dobrý kompromis pre prípady, ak chce človek odrezať väčšinu rušivých elementov a nechať trochu kontextu. Osobne používam v interiéri najviac Panasonic Leicu 15mm/1.7, to mi dá kontext, a potom doplňujem dlhším ohniskom.