Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Jak prodávat přes fotobanky?

Zakk1 (7)|15.7.2018 16:15
Má tady někdo nějaké zkušenosti s prodáváním přes fotobanky?

Nikdy jsem to nezkoušel a mám pár (možná hloupých otázek).

Hlavně by mě zajímalo jak je to s právy, abych se nedostal do nějaké nepříjemné situace.

Jaké fotky smím nahrávat?
Můžu fotit věci na kterých je vidět logo firmy?
Můžu fotit památky jako eiffelovka, koloseum atd. ?
Mohou být na fotkách vidět lidi kteří mi nedali žádné svolení ( kolemjdoucí atd.) ?

Můžu nahrávat stejnou fotku na víc fotobank současně ?
Můžu prodávat fotku, kterou už mám nahranou někde zdarma ( facebook, rajče atd..).

Pokud by byla nějaká fotka, která by něco porušovala je to problém můj a nebo té fotobanky ?

Celkově na co si dát pozor ?

Jakou fotobanku byste doporučili pro začátek pro amatéra ?

Díky za rady.
Kikiris Kakabus (61)|15.7.2018 16:57
Fotobanku ti žádnou nedoporučím, bo se o ně nezajímám. Ale měl bych jednu otázku.
Opravdu si myslíš, že si někdo koupí nějakou tvou fotku, z tvé fotografické tvorby...? :-)
Zakk1 (7)|15.7.2018 19:09
proč to nezkusit.. za to nic nedám
Kabe (442)|15.7.2018 21:22
nekde na netu je web specializovany na pokec, rady, navody atd ohledne prodeje ve fotobankach..zkus pohledat
Zakk1 (7)|16.7.2018 11:39
Pokud by to ještě někoho zajímalo, tak tady je dobře přehledně vysvětlené hodně věcí ohledně fotobank http://fotobanky.cz/jak-zacit
Kabe (442)|16.7.2018 13:03
jj tenhle web jsem mel na mysli
Hanse (206)|16.7.2018 13:41
Jen stručně pro rychlejší orientaci - píšu pro komerční fotografii např. při použití do reklam, atp. (editorial má jiná pravidla, ale pokud zrovna fotograf nefotí celebrity, nevidím smysl v tom fotit editorial):

Jaké fotky smím nahrávat?
Jakékoliv, které neporušují pravidla fotobank (viz níže)

Můžu fotit věci na kterých je vidět logo firmy?
Ne

Můžu fotit památky jako eiffelovka, koloseum atd. ?
Památky ano, ale pozor - noční nasvícení eiffelovky je chráněné a bez svolení nejde fotka použít. Tedy pozor na autorsky chráněná díla (Pražský hrad ok, ale Tančící dům už ne) - musí být dost dlouho od smrti autora. Respektive celá věc je složitější - v některých případech může být i autorsky chráněné dílo součástí fotky

Mohou být na fotkách vidět lidi kteří mi nedali žádné svolení ( kolemjdoucí atd.) ?
Ne (respektive nesmí být rozeznatelní)

Můžu nahrávat stejnou fotku na víc fotobank současně ?
Pokud nejsi u nějaké fotobanky jako exklusivní contributor nebo si nenahrál u té fotobanky nějakou fotky exklusivně, můžeš použít na víc fotobankách.

Můžu prodávat fotku, kterou už mám nahranou někde zdarma ( facebook, rajče atd..).
Za normálních okolností ano (jen některé fotobanky u exklusivity to zakazují)

Pokud by byla nějaká fotka, která by něco porušovala je to problém můj a nebo té fotobanky ?
Fotobanky tyto fotky odmítají. Ale v případě, že se na to přijde pozdě, je to i tvůj problém (doporučuju přečíst contributor pravidla tam, kam se budeš hlásit).

Celkově na co si dát pozor ?
Fotobanky většinou vyžadují dobrou TK. Jinak na to nenahrávat tam nějak chráněný obsah (lidi bez souhlasu, umělecká díla, ať obrazy nebo budovy, loga...)

Každopádně fotobanky jsou běh na dlouho trať a může trvat roky a roky než se z toho stane rozumný přivýdělek.
Milan Šurkala (3381)|18.7.2018 09:52
Jaké fotky smím nahrávat?
Jak bylo řečeno, cokoli, co neodporuje pravidlům fotobanky

Můžu fotit věci na kterých je vidět logo firmy?
Ano, ale pouze v editorial licenci (tzn. jako ilustrační fotka do novin a podobně). Pokud chceš prodat fotku nějakého produktu v komerční licenci, musíš umazat všechna loga. I tak může být problém s rozpoznatelností designu (fotobanky tak občas nepřijímají fotky aut, byly i kauzy s nějakými speciálními brýlemi,...)

Můžu fotit památky jako eiffelovka, koloseum atd. ?
Pokud je to starší architektura tak ano (ale pozor, většinou tam budou lidi nebo různá loga, takže problém). Moderní architektura většinou bez souhlasu majitele neprojde, detaily obvykle ano. Noční Eifellovka neprojde (osvětlení má copyright), přes den ano. Projde i věc s copyrightem, pokud není ústředním tématem fotografie. Fotka Eiffelovky v noci neprojde, ale fota noční Paříže s Eiffelovkou kdesi v záběru ano.

Mohou být na fotkách vidět lidi kteří mi nedali žádné svolení ( kolemjdoucí atd.) ?
Rozhodně ne, je potřeba podepsat model release. Lidi nesmí být rozpoznatelní a pokud ano, tak opět jen editorial licence.

Můžu nahrávat stejnou fotku na víc fotobank současně ?
Pokud nejsi exkluzivní, tak můžeš (některé fotobanky navíc umožňují být sice neexkluzivní, ale mít třeba některé fotky exkluzivně jen u nich - pak jsou vyšší provize).

Můžu prodávat fotku, kterou už mám nahranou někde zdarma ( facebook, rajče atd..).
Tohle nevím, ale nedává to moc smysl.

Pokud by byla nějaká fotka, která by něco porušovala je to problém můj a nebo té fotobanky ?
Jak se to vezme. Fotobanka problémové fotky obvykle nepřijme. Pokud nějaký problém je a majitel se ozve, většinou to řeší fotobanka (přesunutím do editorial nebo smazáním).

Celkově na co si dát pozor ?
Na to, že aby z toho něco bylo, musíš se tomu věnovat opravdu plně, chce to studium toho, co se prodává, umět dobře fotit, psát klíčová slova a mít extrémně velké množství trpělivosti, protože budování portfolia je záležitostí na hodně dlouho. A to, co se prodává dnes, se v mžiku okamžiku může přestat prodávat zítra, protože se může změnit vyhledávací algoritmus, tvoje fotka se z konce první stránky dostane kvůli pár fotkám jiných na druhou stránku vyhledávání,... Začni tím, že navštívíš fotobanky (Shutterstock, Fotolia/Adobe Stock, Dreamstime), dej si jednotlivé kategorie, seřaď podle prodejů a odpověz si na otázku, zda jsi schopen vyprodukovat aspoň něco trochu podobného.
Kabe (442)|18.7.2018 14:17
Zakk: Chlape, jsi pry svobodny a zijes ve svobodnem svete. Muzes delat, co te napadne, jen ostatni to mohou delat taky. Dokonce se na sva prava a povinnosti muzes dotazovat lidi na netu, coz mi ovsem prijde velmi nerozumne. A mel by jsi pocitat s tim, ze pokud nedodrzis nejake smluvni vztahy ci zavazne pravni normy, muzes za to byt pohnan k odpovednosti.