Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

GX800 vs A5100 se seťáky

Tichus (5)|25.7.2018 13:52
Ahoj, narazil jsem na GX800 od Panasonicu s 12-32 seťákem a na A5100 od Sony s 16-50, oboje za 9.990,-. Poprosil bych vás o radu, do čeho z toho jít.

Delší dobu budu používat jenom seťák, časem bych to viděl na nějaký pevný světelný k tomu.

Sony má předpokládám lepší snímač a Panasonic zase seťák. U ani jednoho ale nemám představu o kolik. Tak stejně moc nesleduju, jak je to s množstvím, kvalitou a cenou případných dalších objektivů do budoucna.

A pak je tu samozřejmě taky otázka lepších bratříčků v podobě GX80 a A6000 nebo dokonce A6300 (tam už je cena ale dost jinde).

Můžu poprosit o popostrčení, do čeho jít?

Předem díky.
kolyy (1542)|25.7.2018 17:13
Sú to koncepciou podobné foťáky, určite v oboch prípadoch dobrá voľba za tie peniaze. Sú kompaktné, ale ovládacích prvkov je pomenej. Rozdiel v senzore je podľa mojich skúseností citeľný, ale nie dramatický. Rozdiel v seťáku závisí na tom, nakoľko zlý kus 16-50 dostaneš ;) Videl som výstup z troch kusov a dva z toho boli na 16mm dosť zlé. Jeden ok. 12-32 som mal dva kusy, oba bez problémov, na 12mm veľmi slušné od F3,5. GX800 má výhodu komplexného ovládania dotykovým displejom, vrátane menu a podobne. A5100 dotykáč tiež má, ale len na výber ostriaceho bodu. GX800 má rýchlosť mechanickej závierky do 1/500s, potom iba elektronickú (s rizikom "rolling shutter" efektu a 10bit rawmi). GX800 má 4K video, aj keď s obmedzením klipu asi na 5 minút (kvôli prehrievaniu malého tela). Ostrenie pri fotení v oboch prípadoch dobré, ale vo videu jasne vyhráva A5100. Takže je to naozaj značná dilema, možno stojí za to sa pozrieť aj na systém dostupných objektívov, pre M43 je toho podstatne viac.

Čo sa týka drahších prístrojov, ak na to máš, určite to stojí za zváženie. A6000 je v podstate A5100 s hľadáčikom, viacerými ovládacími prvkami, ale bez dotykového displeja. GX80 je podstatne viac odlišný od GX800 - hľadáčik, stabilizácia v tele, plnohodnotná mech.závierka, 30min. 4K videa, podstatne pokročilejšie ovládanie. GX80 sa môže smelo postaviť proti A6300, pritom za podstatne menej peňazí. Osobne by som z tohto výberu volil GX80 (a aj som pred dvomi rokmi túto voľbu urobil) a zvážil priplatiť za set s 14-140mm alebo dvojset 12-32mm+35-100mm. Je to okolo 20000Kč, ale máš kompletný foťák a univerzálny objektív s dlhším dosahom (resp. sadu dvoch).
Tichus (5)|31.7.2018 10:37
Díky moc za odpověď, nakonec jsem to vyřešil úplně jinak - vzal jsem e-m10 mark III od Olyho. Týpek v Megapixelu mi ho dost doporučoval, tak snad jsem neudělal chybu, že jsem mu věřil :)

Každopádně ještě jednou díky!
kolyy (1542)|31.7.2018 11:43
E=M10III má oproti GX80 kvalitnejšie spracovanie, ľúbivejší dizajn, lepší hľadáčik a asi aj jpegy z foťáku. Ovládanie a funkcie sú však viac zamerané na menej náročných užívateľov, niektoré z nich sú oproti pokročilejším modelom dosť okresané. Osobne by som teda preferoval GX80, ktorý má aj podstatne lepší autofokus a podľa mňa lepší výber seťákov. Ale pokiaľ Ti E-M10 III subjektívne sadne a nič Ti nechýba, tak nie je čo riešiť ;)