Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Jaký foťák pro focení předmětu s rozmazaným pozadím

mischelin (3)|26.8.2018 09:08
Dobrý den, jaký foťák si pořídit pro focení detailů předmětu s rozmazaným pozadím, tedy zaměřeno na předmět?

Nebo jak vznikají takové fotky?

Mají ostrý bod zájmu, předmět.

Je to kompakt, zrcadlovka ... nebo něco jiného?

Jsme amatéři a tak může být i bazarové.
Milan Šurkala (3381)|26.8.2018 11:03
Tohle je jen vztah mezi vzdáleností kamera-předmět, kamera-pozadí, velikosti senzoru, světelnosti a úhlu záběru (ohniskové vzdálenosti, příp. zoomu) - neříkám to úplně přesně. Když se to dobře nakombinuje, tak toho lze dosáhnout i z telefonu a když se to nakombinuje blbě, tak to nepůjde ani se zrcadlovkou.

V podstatě jde o to nakombinovat co největší zoom (resp. co nejužší úhel záběru), ale zároveň co nejmenší vzdálenost fotoaparát-předmět. Jenže čím větší zoom, tím dál člověk musí být, takže to jde proti sobě. Zároveň to chce co nejnižší clonu (co nejnižší číslo F), ale to jde opět proti tomu zoomu - větší zoom obvykle znamená větší F čísla. Čím větší má fotoaparát snímač (tzn. např. zrcadlovka), tím více to při stejném úhlu záběru maže pozadí. Teď ještě to chce fotit tak, aby poměr vzdáleností fotoaparát předmět a fotoaparát-pozadí byl co největší tzn. předmět co nejblíž fotoaparátu, ale pozadí co nejdál).

Jednoduše řečeno, nelze říci, že ten a ten fotoaparát to bude vždy dělat dobře. Je to z části také o fotografovi a o tom, jak tu techniku umí využít. Pokud seženeš kompakt s malým čipem a špatnou světelností, ale který zároveň dokáže fotit z velmi krátkých vzdáleností při větším zoomu, tak to při správném komponování snímku může mazat minimálně stejně tak dobře jako zrcadlovka s obrovským čipem a lepší světelností, která ale musí být moc daleko od předmětu a fotí širokoúhlejší záběr.

Příkladem může být toto. Obyčejný ultrazoom, malý čip (špatně), slabá světelnost (špatně), ale možnost ostřit s větším zoomem (dobře) z velmi krátkých vzdáleností (dobře) s tím, že se dávalo pozor, aby bylo pozadí mnohem dál než objekt (dobře). Je to spíše o tom, kolik do toho chce člověk dát, k čemu to používat, za jakých podmínek a tak... Pokud to mají být detaily malých věcí, ty vlastnosti se dají dobře nakombinovat i u kompaktů. Pokud to má být třeba portrét s rozmazaným pozadím, tak tam už to bez zrcadla (nebo CSC) se světelným objektivem nepůjde.

fotoslechta (25)|26.8.2018 15:45
Velmi kvalitní odpověď Milane. Jen se lehce obávám, vzhledem k tomu na jaké úrovni se nachází tazatel se svými znalostmi, že to stejně nepobere.

Ještě bych si dovolil doplnit o své postřehy. Pro případ zájmu vzhledem k portrétní fotografii, doporučuji nákup bazarové digitální zrcadlovky, nejlépe s APS čipem, protože na ní se dají sehnat velmi levné 50 mm objektivy o světelnosti 1,8, tudíž u Nikonu ohnisko (75) a Canonu ohnisko (80), po přepočtu na full frame a s tím se dá naučit spoustu podstatného, dle mne nejlepší startovací výbava pro portrétní fotografii. Doplnit odrazkou za pár kaček a hurá na portréty v exteriéru i interiéru u okna. Až člověk pronikne do tajů malby obličeje světlem a pózování a hodlá pokračovat v prohlubování znalostí a řešení v každé světelné situaci a prostředí, má z čeho čerpat a již bude tušit pro co (typy zábleskových světel, modifikátory světla, objektivy a který systém jestli APS-C či FF) pořídit.
Honza
romana51 (311)|26.8.2018 16:36
Já bych to ještě doplnil, protože tazatel dost přesně specifikoval záměr: "jaký foťák si pořídit pro focení detailů předmětu s rozmazaným pozadím",
o portrétním focení tam nic neuvádí.
Mně se pro takové detaily osvědčily MEZIKROUŽKY, které jsou podstatně levnější než světelné objektivy.
A na to by bazarová zrcadlovka byla jako vyšitá!
mischelin (3)|27.8.2018 17:34
Dobrý den, neumím dobře fotit, mám Coolpix S8200, ale ten neumí až tak pěkné fotky, jako třeba tyto:
01.png 02.png
romana51 (311)|27.8.2018 18:09
Tak na těchto fotkách si úplně odporuješ. Původně jsi chtěl rozmazané (tedy neostré) pozadí a tady je naopak vše ostré!
Na takovou hloubku ostrosti už musí být hodně zacloněno a pochybuji, že to bylo foceno nějakým foťákem za pár tisícovek.
Ujasni si co vlastně chceš! Reklamní fotka už chce mít zatraceně kvalitní výbavu! :D
Kabe (442)|27.8.2018 19:00
To nevim, z ceho soudis, cim to bylo foceno. Me prijde, ze to mohlo byt vyfocenou klidne mobilem.
Milan Šurkala (3381)|27.8.2018 19:39
[QUOTE=mischelin;49036]Dobrý den, neumím dobře fotit, mám Coolpix S8200, ale ten neumí až tak pěkné fotky, jako třeba tyto:[/QUOTE]

No S8200 umí fotit fotografie s rozmazaným pozadím, jenže to musí být opravdu detaily (moucha a ne croissant). V případě takto velkých předmětů to holt bude chtít něco s velkým senzorem (zrcadlovka/CSC) ideálně aspoň s APS-C nebo i 4/3" verzi, tam ale bude chtít opravdu světelný objektiv. To znamená, že třeba takový Panasonic/Olympus CSC s 25/1,7 nebo 25/1,8 objektivem by tu mohl docela dobře posloužit, atd... Dále nezapomenout na správné nasvícení a nastavení fotoaparátu. Tohle je také dost o umu fotografa a ne jen o technice.