Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

GX80 tipy a rady

redatorek (8)|25.9.2018 20:07
Zdravím,
*
Jsem uplný začátečník co se týká focení a natáčení videa. Jediné co umím, tak je postprodukce.*
*
Koupil jsem Panasonic Lumix GX80 s objektivem 12-32mm f/3.5-5.6. Moje otázky jsou následující:
1) Jak mohu dosáhnout co největší rozmazání pozadí s tímto objektivem pokud např. fotím osobu?
2) Jaký další objektiv bych měl pořídit ?*
3) Ideální nastavení pro natáčení videa?
*
Moc se omlouvám jestli moje otázky jsou primitivní ale jsem uplný lajk a rád bych se aspoň na nějakou lepší amatérskou úroveň co se týká focení a natáčení dostal.
*
Děkuji moc za odpovědi.
*
*
*
crashpc (541)|25.9.2018 20:29
Ahoj.

1) Záleží, co vyžaduje scéna. Jinak největší "možnost" relativního rozmazání pozadí máš na ohnisku 32mm se clonou f/5.6. Dále potřebuješ, aby tvůj focený objekt byl co nejblíže k fotoaparátu, a zároveň aby pozadí za foceným objektem bylo co nejdále. Pak tomu můžeš ještě malinko (nepřehánět) při úpravách snímku v PC.
2) Opět záleží od potřeb. Když jsem začínal, tak mi seťák (co máš) připadal jako krajně nedostačující svým rozsahem. Chvilku jsem se pachtil za větším zoomem, ale zjistil jsem, že je pak zdroj vždy zbytečně velký, a že kvalita snímku s velkým zoomem trpí.
Tak jsem přešel na pevná skla pro kratší vzdálenosti, a normální zoomy na větší vzdálenosti, a to mi funguje nejvíce.
Každý si musí najít to své. Já na denní nošení používám 35mm (u Panasonicu by to bylo 17mm reálných), na produktovku 85mm, pak něco širšího, a rozhoduju se, zda vůbec budu používat teleobjektiv, jinak asi klasika 100-400mm.
3) Ideální nastavení neexistuje pro nic univerzálně. Ideální je dostat do videa co nejvíce světla a hodně si vyhrát v postprodukci.

Otázky nejsou primitivní, ale jsou moc obecné na to, aby se na ně dalo kvalitněji odpovědět.
redatorek (8)|25.9.2018 21:41
Díky za odpověď. Kde za dobrou cenu koupit ty pevné objektivy ? Určitě bych chtěl jeden více wide.
Co se týká videa tak je lepší používat stabilizaci v těle i na objektivu ? Někde jsem četl, že lepší výsledky jsou pokud je jen zapnutá stabilizace v těle. A používat automatický focus u videa?

díky moc
kolyy (1542)|26.9.2018 00:17
1) Ako bolo povedané, čo najdlhšie ohnisko, clona plne otvorená, čo najbližšie k objektu. A dodám, pozadie čo najďalej. Povedzme si však úprimne, Panasonic 12-32mm mám a pozadie s tým veľmi nepomažeš. Jedine kvety alebo tak. Jemný odpich od pozadia pri portréte, to je tak všetko. Na výraznejšie mazanie potrebuješ buďto svetelnejší objektív alebo výrazne dlhšie ohnisko.

2) Otázka je, čo chceš. Ak nevieš, tak univerzálna rada je skúsiť používať to čo máš a v praxi zistíš čo Ťa obmedzuje, či rozsah alebo svetelnosť. Samozrejme, ono je to ťažké ak nevieš aké sú možnosti. Skús nám preto popísať čo s tým chceš robiť a my Ti poradíme čo asi budeš potrebovať. A samozrejme, koľko si pripravený investovať.

Na úvod - ak chceš výrazne mazať pozadie, najjednoduchšia cesta je svetelné pevné sklo. S portrétnym ohniskom na M43 je to už celkom pekné, napríklad Olympus 45mm/1.8 alebo Panasonic 42.5mm/1.7. Lacná a dobrá je Sigma 60mm/F2.8, ale je to už dosť dlhé (t.j. úzky záber). Na trochu normálnom ohnisku máš napríklad Panasonic 25mm/1.7, Olympus 25mm/1.8 alebo Sigmu 30mm/1.4.

3) Čo myslíš ideálnym nastavením? Určite 4K, ak chceš najvyššiu kvalitu a flexibilitu pre spracovanie. Potom si rozmysli, či chceš točiť klasicky s polovičným časom závierky (1/50s), to dá klasický "filmový look" s miernym rozmazaním pohybu, ale budeš potrebovať ND filter do dobrého svetla. To by som doporučil ak plánuješ robiť niečo fakt vážnejšie. Alebo sa na to vykašľať a nechať čas hocijaký a kontrolovať clonu pre hĺbku ostrosti. Výsledok bude čo sa týka interpretácie pohybu podobný ako na mobile, ale to možno nemusí pre začiatok vadiť.

Otázky vôbec nie sú primitívne, ale odpovede nie sú ani trochu jednoduché. Je to líščia nora, ktorá je riadne hlboká ;)
kolyy (1542)|26.9.2018 00:40
[QUOTE=redatorek;49389]Kde za dobrou cenu koupit ty pevné objektivy ? Určitě bych chtěl jeden více wide. [/QUOTE]

Tak je otázka či chceš nové alebo z bazáru. Bazárovú sekciu majú aj veľký predajcovia ako Megapixel a Fotoškoda.

Aký "wide" objektív chceš a na aký účel? Má to byť širšie ako 12mm na 12-32mm alebo svetelnejšie v tomto rozsahu? Zoom alebo pevné sklo?

[QUOTE=redatorek;49389]Co se týká videa tak je lepší používat stabilizaci v těle i na objektivu ? Někde jsem četl, že lepší výsledky jsou pokud je jen zapnutá stabilizace v těle.[/QUOTE]

Nemáš na výber, stabilizácia sa dá len zapnúť a vypnúť. S objektívom bez stabilizácie sa logicky používa tá v tele, so stabilizovaným objektívom od Panasonicu (ako je 12-32mm) sa aktivuje duálna, t.j. spolupráca tela a objektívu. Pri objektívoch Olympus so stabilizáciou (12-100/4, 300/4) a niektorých starších, nekompatibilných objektívoch s optickou stabilizáciou si sám foťák vyberie, čo bude používať, typicky tú v objektíve.

Stabilizácia v tele funguje pre video výborne a je skoro jedno či máš ešte optickú v objektíve. Takže by som sa tým nezaťažoval, iba by som sa vyhol stabilizovaným objektívom nekompatibilným s Dual IS.

[QUOTE=redatorek;49389]A používat automatický focus u videa?[/QUOTE]

Ako rýchle zistíš, autofokus vo videu je veľká slabina GX80 (a okrem toho ešte absencia vstupu na mikrofón a nekvalitný interný mikrofón). Chce to dosť skúseností, aby si dokázal odhadnúť, čo to spraví. Určite ti odporučím nastaviť si na tlačítko AF/AE Lock možnosť AF LOCK a funkciu AF/AE LOCK Hold na ON. Potom ak pred samotným záberom stlačíš AF/AE LOCK, tak foťák zaostrí a zafixuje ostrenie. Na čo má zaostriť si môžeš predtým vybrať pomocou dotykového displeja. Následne natočíš záber, pričom ostrenie je nemenné. To na mnoho záberov stačí. Ak chceš točiť pohyb, tak musíš použiť kontinuálne ostrenie, čo je dosť problém, keďže je pomalé a nespoľahlivé. Ale napríklad detekcia tváre Ti môže pomôcť k vyššej úspešnosti záberov, prípadne výber oblasti na ktorú sa má ostriť.
romana51 (311)|26.9.2018 09:47
Ještě bych doplnil: při točení videa pokud se švenkuje, je třeba stabilizaci vypnout. Jinak bude začátek a konec záběru trhaný.
Stabilizace to bere jako chybu a snaží se to ustát.
crashpc (541)|26.9.2018 10:31
Já bych ještě doplnil, že tohle není univerzální pravda pro všechny přístroje a situace. některé mašiny/skla jde nastavit na typ stabilizace, a jistě tam existuje mód pro švenk, kterej stabilizuje jen to co má. Nicméně tady to tak asi nebude...
jozkopower (3352)|26.9.2018 17:10
[QUOTE=crashpc;49399]Já bych ještě doplnil, že tohle není univerzální pravda pro všechny přístroje a situace. některé mašiny/skla jde nastavit na typ stabilizace, a jistě tam existuje mód pro švenk, kterej stabilizuje jen to co má. Nicméně tady to tak asi nebude...[/QUOTE]

Ano, Panasonic GH5 má mód pre švenk, u GX80 treba mrknúť do MENU.
gh5.jpg
kolyy (1542)|26.9.2018 20:21
[QUOTE=romana51;49398]Ještě bych doplnil: při točení videa pokud se švenkuje, je třeba stabilizaci vypnout. Jinak bude začátek a konec záběru trhaný.
Stabilizace to bere jako chybu a snaží se to ustát.[/QUOTE]

Práve naopak, stabilizácia je pre švenk obrovskou výhodou, dajú sa robiť zábery, ktoré je ťažko rozoznať od stativu. GX80 pritom vôbec netrhá, krásne dokáže rozoznať zámerný pohyb a tras. Nehovoriac, že aj keby to trhlo, tak je lepšie trhnutie vystrihnúť ako mať roztrasený nestabilizovaný švenk.

Inak problém s trhaním mala G80, kde to malo byť vyriešené updatom firmwaru.

---------- Doplněno v 20:21 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 20:16 ----------

[QUOTE=jozkopower;49405]Ano, Panasonic GH5 má mód pre švenk, u GX80 treba mrknúť do MENU.[/QUOTE]

Ale to je iba pre foto, pre video je len on/off. Ale znova, vzhľadom na to, že vo videu používam panning veľmi často, tak si dovolím tvrdiť, že stabilizácia je obrovským prínosom a bolo by veľmi kontraproduktívne ju vypínať.
romana51 (311)|26.9.2018 20:39
Tak toto co má GH5 má přesně G9 také. Hned to zítra vyzkouším. Zvyk je železná košile, moje předchozí kamery to vyžadovaly a protože pro švenkování
požívám převážně stativ s fluidní hlavou, stabilizaci vypínám a švenky jsou hlaďoučké. :thumb
Asverus music (10)|26.9.2018 20:56
Zdravím. Otázka pre Kollyho i ďalších: Tiež používan GX80. Má význam prejsť na GX9??? Podľa porovnaní Dpreview má GX 9 lepšie šumové vlastnosti i ostrosť. Máte osobne odskúšané - porovnané tieto aparáty? Ďakujem.
romana51 (311)|27.9.2018 11:23
Ke švenkování - skutečně to funguje se stabilizací, zase jsem si rozšířil obzory! :D
A co víc, báječně se osvědčil bateriový grip, kamera se s ním nádherně drží, zkrátka super! :thumb
jozkopower (3352)|27.9.2018 15:02
[QUOTE=romana51;49420]Ke švenkování - skutečně to funguje se stabilizac[/QUOTE]

Ja mám dual stabilizáciu nakonfigurovanú vo všetkých custom profiloch a zároveň elektronickú všade vypnutú + zámok stabilizácie na dlhé ohniská vyvedený na tlačítko.
V tomto je Panasonic 1+
kolyy (1542)|28.9.2018 21:27
[QUOTE=Asverus music;49411]Zdravím. Otázka pre Kollyho i ďalších: Tiež používan GX80. Má význam prejsť na GX9??? Podľa porovnaní Dpreview má GX 9 lepšie šumové vlastnosti i ostrosť. Máte osobne odskúšané - porovnané tieto aparáty? Ďakujem.[/QUOTE]

Ja som na GX9 veľmi čakal, ale nedala mi to, v čo som dúfal. Osobne som čakal na technológie a vylepšenia z GH5/G9 - 4K/60p (a 4K z celej šírky), vylepšený AF vo videu, nový 20MPx senzor, zlepšený jpeg, max.čas pre auto ISO. Okrem toho som naozaj dúfal vo vstup pre mikrofón, to bola pre mňa zásadná vec. Bohužiaľ, GX9 je v podstate GX80, ale osadená starším 20Mpx senzorom z GX8. Ten senzor je pomalší, a tak nielenže nestíha 4K/60p, ale prináša ešte zväčšený orez pri 4K (1,25x), čo je výrazný krok späť. Inak ten max.čas pre auto ISO tam je, a zrejme aj vylepšený jpeg. Pre mňa to však bolo veľmi málo, lebo to nerieši moje ďalšie zásadné problémy - najmä AF vo videu a vstup na mikrofón.

Otázka je, v čom Ťa GX80 obmedzuje a či Ti to GX9 dá. Ak Ti ide o video, tak je to podľa mňa skôr krok späť ako dopredu. Ak o fotky, tak 20Mpx senzor má trochu viac rezervy pre orez, výrazne čistejšie dlhé expozície (a možnosť podstatne dlhšieho času), zrejme o trochu viac rezervy v prepaloch a možno o chlp čistejšie snímky na vysokých ISO. To hovorím na základe čítania recenzií a porovnávania testovacích snímkov. Je tam ešte výklopný hľadáčik. Mnohé recenzie vytýkali GX80 kvalitu hľadáčika a malý grip. Mne to nikdy zvlášť nevadilo, ale ak Tebe áno, tak GX9 to nerieši.
Asverus music (10)|28.9.2018 23:02
Zdravím. Kolyymu ďakujem za odpoveď.
jozkopower (3352)|29.9.2018 10:27
[QUOTE=kolyy;49434]Ja som na GX9 veľmi čakal, ale nedala mi to, v čo som dúfal.[/QUOTE]

Muselo to byť veliké sklamanie, až si konvertoval k Sonymu.
kolyy (1542)|30.9.2018 08:26
Nekonvertoval, pridal do repertoáru. Bohužiaľ Panasonic (ale ani žiadny iný výrobca) v tejto cenovej kategórii neposkytuje produkt, ktorý by splňoval moje momentálne požiadavky na hybridný foto-video prístroj (4K, dobrý AF vo videu, stabilizovaný snímač, vstup na mikrofón, výstup na sluchátka). A ak mi Panasonic ponúka G9, ktorá stále nemá uspokojivo vyriešený AF vo videu, pritom mi nesedí ani rozmerovo, tak sa musím pozrieť ku konkurencii.
romana51 (311)|30.9.2018 09:28
[QUOTE=kolyy;49447]A ak mi Panasonic ponúka G9, ktorá stále nemá uspokojivo vyriešený AF vo videu[/QUOTE]

Klídek, koncem října t.r. má vyjít nový FW, který to má vyřešit. Už se těším!
kolyy (1542)|30.9.2018 10:39
A ja som si myslel, že to mal vyriešiť už ten predchádzajúci...
jozkopower (3352)|30.9.2018 13:42
Pre objektívnosť je potrebné dodať, že AF GH5/G9 je presne 1,2 svetelného roka pred GX80.