Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Makro objektív

unreall (14)|1.10.2018 18:34
Nedávno som kupoval Nikon D5600 so seťákom 18-55 a ako asi každý už tuší, tak mi vydržal len pár mesiacov s tým, že už asi mesiac pozerám po niečom inom. Zaujali ma hlavne detailne fotografie a makro. Myslím tým prave makro 1:1, nie len tatzvaný "closeup". Asi ako každý človek chcem zároveň objektív, ktorý bude čo možno najuniverzálnejší, alebo minimálne aspoň taký, ktorý pokryje viac "žánrov". Z toho, čo som zatial vyčítal z rôznych zdrojov, by makro objektív nemusel byť nutne len na makro, ale zvláda výborne aj bližšie detaily, portréty a dokonca aj nejaké krajinky z vačšej vzdialenosti a navyše ide o pevné sklo, čo je samozrejme dalšia výhoda v prospech kvality obrazu. Takže som sa defakto rozhodol jeden takýto makro objektív kúpiť a zároveň nim úplne nahradiť pôvodný seťák.

Mám niekoľko otázok, ktoré mi zatial brania v jeho kúpe. Vyhliadol som si dve Sigmy, jedna je staršia 105mm 2.8 a druhá je z novej rady art, alebo ako to nazývaju a ide o 70mm 2.8. Je o niečo drahšia, ale uvažujem nad ňou hlavne kvôli tej "univerzálnosti". obávam sa trochu, že 105mm na DX formáte už bude príliš dlhé sklo na iné fotografie a tá 70mm Sigma mi príde tak nejak rozumnejšia. Makro 1:1 majú obe a zrejme bude ta novšia Sigma aj tichšia pri ostrení, pretože by som to rád využíval aj na video. Dalej ma trápi celá ta bublina okolo kombinácie tela a objektívu a ako si to určite nebude rozumieť a ja to v mojej D5600 nijak nenastavím a ani tomu nerozumiem a budem to musieť celé niekam posielať. Otázka tiež je, či to vôbec nastaviť niekde pôjde, alebo mi bude proste špatne ostriť natrvalo. A ak by som zvolil tú novú art verziu, tak môžem to nastaviť aj tou ich dokovacou stanicou na mojom tele? Už mám z toho všetkého celkom hlavu teda...

Aký objektív by ste uprednostnili vy? Má pre mňa vôbec zmysel s D5600 jeden z tých objektívov kupovať? Nečaká ma potom kolotoč komplikácii s doladovaním focusu? Pretože mne, ako amatérovi, čo ma hrozne rád fotenie bližších objektov, má fotenie robiť radosť a nie ho frustrovať pri výbere objektívu už niekoľko týždňov, pričom ani po kúpe si nemôžem byť istý, či to všetko bude spolupracovať a utrácať dalšie peniaze za doladovania... Dakujem za akékoľvek rady ")

Pridávam ešte odkazy na oba objektívy:

105mm 2.8
https://www.amazon.de/dp/B0058NYW7Q/ref=psdc_5332032031_t2_B07D41WPDL

70mm 2.8 art
https://www.amazon.de/Sigma-Macro-Objektiv-Filtergewinde-Objektivbajonett/dp/B07D41WPDL/ref=sr_1_fkmr1_2?s=ce-de&ie=UTF8&qid=1538411953&sr=1-2-fkmr1&keywords=sigma+70mm+makro+nikon
crashpc (541)|1.10.2018 18:54
Ahoj.
Každý to má jinak. Já fotím věci z blízka a makro na "LiveView", kde se klasický focus shift neuplatňuje.
Zaostřit přesně na makro mi jde líp na displeji.

Důležitá věc ve výběru makro objektivu bude také pracovní vzdálenost. Při 1:1 bude 70mm objektiv opravdu hodně blízko focenému objektu. Doporučil bych naopak co nejdelší. Tato délka ale naráží na jiné kompromisy. Od ceny a velikosti, přes ostrost a použitelnost. I tak se vyplatí motat někde kolem 100-150mm, pokud přesně nevíš, na co to máš (no na makro, to už víme).
A tedy ač jsou ART sklíčka kvalitou lepší, docela bych se toho 105mm skla zastal.
D5600 je slušný stroj a neměl by s ním být problém.
fotoslechta (25)|1.10.2018 21:30
[QUOTE=crashpc;49467]Ahoj.
Každý to má jinak. Já fotím věci z blízka a makro na "LiveView", kde se klasický focus shift neuplatňuje.
Zaostřit přesně na makro mi jde líp na displeji.

Důležitá věc ve výběru makro objektivu bude také pracovní vzdálenost. Při 1:1 bude 70mm objektiv opravdu hodně blízko focenému objektu. Doporučil bych naopak co nejdelší. Tato délka ale naráží na jiné kompromisy. Od ceny a velikosti, přes ostrost a použitelnost. I tak se vyplatí motat někde kolem 100-150mm, pokud přesně nevíš, na co to máš (no na makro, to už víme).
A tedy ač jsou ART sklíčka kvalitou lepší, docela bych se toho 105mm skla zastal.
D5600 je slušný stroj a neměl by s ním být problém.[/QUOTE]
Já v podstatě s crashpc souhlasím, jen doplním o info že dokovací stanici od sigmy vlastním, objektivy Art se nastavují přímo v PC, naprosto v pohodě. S tím starším ale můžeš mít problém a seřízení se třeba nevyhneš. Protože 5000 řada nikonů dle mne nemá microadjustment. A proto bych Ti doporučil se obrátit na většího prodejce, vyber pečlivě třeba ze 3 stejných objektivů, přímo v prodejně, ten který si s Tvým tělem nikonu D5600 sedne nejlépe. Sigma je totiž proslulá tím že má mezi jednotlivými kusy znatelnější rozdíly než jiní výrobci. Navíc ta 105 je pro FF bude mít slušnou kresbu pro Tvé APS-C až do rohu. Na portréty je použitelná také (i když to je již dost dlouhé a výrazněji pomaleji ostří protože je to macro).

Já bych Ti ale doporučil tento Tamron:
Tamron AF SP 90mm f/2,8 Di Macro pro Nikon, zvládá macro a ohnisko 90 je u tebe pro portrét vhodnější, má i možnost omezení rozsahu ostření, takže při jiném použití než u macra si jej omezíš a bude ostřit rychleji. Kresebně se zdá hodně povedený, má příjemný bokeh za ty kačky. Koukni na snímky třeba zde...

https://www.megapixel.cz/tamron-af-sp-90-mm-f-2-8-di-macro-pro-nikon/recenze#product-sec-sample
Begy_cz (537)|2.10.2018 23:17
základní otázka asi bude znít co pro tebe znamená macro - tedy jaké velikosti budeš fotit.
Každopádně se sakra hodně připrav na opravdu zoufale malou hloubku ostrosti - bez přehánění kolem 1-2mm.

v práci například dělám produktovky a fotím různý konektory. Což jsou opravdu malý potvory.... mám Nikor 85mm Macro - Ale i když fotím v podstatě jen detaily - používám ho jen zcela vyjímečně.
crashpc (541)|3.10.2018 19:32
Je to tak. Pro rozumné makro je potřeba instantně přidat:

Další dva kýble na nervy
Hodně, opravdu hodně světla. A dobrého světla.
Stativ
makro posuv
software a skill na focus stacking
další processing v případě potřeby
Zkušenosti nad normál - vědět kdy, kde, jak fotit, co se nechá za jakých okolností fotit, atd.

Je to dost náročná disciplína
unreall (14)|3.10.2018 20:20
No tak ja som to chcel hlavne pre svoju zábavu. Nové veci sa učím občas rád, ale zase až takto by som to neprehánal s tými kýblami nervov... :)
No, s tou mojou 18-55-kou síce nejaké bližšie detaily odfotím a niekedy to vôbec nevyzera zle, ale často sa mi stáva, že by som chcel byť ešte bližšie k tomu objektu. Hrozne sa mi páčia blízke detaily rôzneho hmyzu a malých predmetov. Mám proste radosť z fotenia malých až miniatúrnych objektov, ktoré následne z tej fotky vystupujú, ako naopak, objekty obrovské. Takže rátam, že makro by mohlo byť pre mňa asi najrozumnejšie investované peniaze, čo sa týka výberu objektívu.

Ja som pozeral už po všeličom. Chcel som Tamron 70-300, chcel som Nikkor 35mm, nejaký širokáč... Nakoniec som pristál znovu na zemi a uvedomil si, že to chce jeden poriadny, teda taký, ktorý by pre mňa mohol mať čo najvačší prínos. Ono krajinky moc fotit nebudem (necestujem). Teleobjektív ma láka stále, pretože sa ním dá krásne trafiť letiaci vták, alebo vzdialene zvieratá, ktoré by zmizli skôr, než by som sa priblížil atd. No ale to makro a blízke detaily ma lákaju viac a hlavne v mojom prípade budem mať viac možnosti vyhrať sa práve s nimi, ako loviť zver po hore... Takže takto nejak som uvažoval a dospel k tomu makru. Ta pevná 35mm, alebo 50mm boli za danú cenu nejaký čas favoriti, ale potom som zistil, že ono to vlastne nemá stabilizáciu a ja statív síce mám, ale nerád by som ho bral stále so sebou a rozkladal a skladal pomaly pri každej fotke.

Ten Tamron SP 90 je myslený tento?
https://www.amazon.de/Tamron-90mm-Macro-Filtergewinde-Built/dp/B001FB6PKC/ref=sr_1_2?s=ce-de&ie=UTF8&qid=1538587218&sr=1-2&keywords=tamron+90+nikon

Ale zase len makro fotiť nebudem a určite sa pripeltú do cesty aj klasické detaily, alebo ako to nazvať. Proste napr. šálku kávy niekde vonku, alebo brečtanom obrastený drevenný stlp, psíka a pod.
Tak teraz už sám neviem, či nebude lepšie voliť niečo iné, čo bude mať len možnosť nejakého slabšieho makra, ale vačšej univerzálnosti v inej oblasti, alebo bude trebars ten Tamron 90mm proste dobrý...

Inak ta Sigma 105mm a tento Tamron 90mm sú si optickou kvalitou podobný, alebo bude ta Sigma v tomto smere lepšia? Cena je skoro tá istá i ked je ta Sigma o niečo dlhšia. Pozeral som aj bazár, ale tie ceny su také, že to už môžem rovno brať úplne nový.
unreall (14)|5.10.2018 18:17
[QUOTE=peposel;49567]Hele já si myslím, že na makro nemáš ideální foťák. Z vlastní zkušenosti bych ti doporučil IPhoneX. Mám z něj plnou kartu nádhernýho hmyzího makra, samý roztomilý pavoučky, mouchy a broučky i s květinkama. Přeci jen doba nebo lépe éra těch všech zrcadlovek, megazůmů kompaktů a já nevím čeho všeho je už pryč, nikoho to dnes nezajímá. Nemá to dostatečnou rychlost, kvalitu, možnosti sdílení a je to celkově prostě hodně přežitý. Vyfotím motýla, pošlu ho na instáč a hned dostanu nějaký laiks, co více si mohu přát? Kvalita je parádní, se zrcadlovkou to v životě tak neuděláš. Ty barvy, tonalita, prostě celá fotka cool. Vždycky, nejen občas.[/QUOTE]

Na pobavenie to bolo celkom fajn, ale ja by som nabudúce predsa len radšej nejakú rozumnú radu k veci...
PS: iPhone 8 vlastním (rovnaký foták, ako X) a s tým Nikonom sa to nedá zrovnávať. Na obrazovke mobilu vyzerajú síce "cool", ale potom ked to hodiš na 27" Eizo, bude ti všetko jasné. Beriem to ale z tvojej strany ako vtip, na forach sa tomu hovorí myslím trolenie :)
Milan Šurkala (3381)|5.10.2018 18:27
Možná bych zvážil nákup makro předsádky (nějaké kvalitní). Bude to levnější než nový objektiv a taky to trochu pomůže. Když jsem zkoušel nový 18-55mm a Raynox DCR-150 (4,8 dioptrie), dostal jsem se na přepočtené zvětšení 0,96× (reálné cca 0,64×). Existuje i Raynox DCR-250, který má 8 dioptrií, a to bude dosahovat ještě kapánek většího zvětšení. Bohužel na nové 18-55mm to dělá mléčné fotky a není to úplně dobré (makro předsádky dokážou udělat větší zábavu s telezoomy jako 55-200mm a podobně).

Recenze DCR-150 (ukázky na staré 18-55mm): https://www.digimanie.cz/recenze-raynox-dcr-150-kvalitni-makro-levne/3213-2
DCR-150 (na nové 18-55mm): https://www.digimanie.cz/recenze-nikon-af-p-nikkor-18-55mm-f-35-56g-vr/6875-2

Každopádně makro objektiv bude kvalitou o nějaký kousek dál, jen předkládám jednu z variant, jak se to dá taky udělat.
unreall (14)|5.10.2018 18:38
Každopádně makro objektiv bude kvalitou o nějaký kousek dál, jen předkládám jednu z variant, jak se to dá taky udělat.[/QUOTE]

No ale ja by som tak či tak rád nejaký lepší objektív. Akurát som to teda chcel takto pekne spojiť s tým makrom rovno...

---------- Doplněno v 18:38 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 18:36 ----------

Já bych Ti ale doporučil tento Tamron:
Tamron AF SP 90mm f/2,8 Di Macro pro Nikon, zvládá macro a ohnisko 90 je u tebe pro portrét vhodnější, má i možnost omezení rozsahu ostření, takže při jiném použití než u macra si jej omezíš a bude ostřit rychleji. Kresebně se zdá hodně povedený, má příjemný bokeh za ty kačky. Koukni na snímky třeba zde...

https://www.megapixel.cz/tamron-af-sp-90-mm-f-2-8-di-macro-pro-nikon/recenze#product-sec-sample[/QUOTE]


Tiež som naň už pozeral, ale ten myslím nemá stabilizáciu, čo je dosť škoda...
romana51 (311)|5.10.2018 22:28
I když je to k nevíře, z minulých časů mi zůstalo pár objektivů se závitem M42/1mm a mezikroužky. A stačilo za pár peněz dokoupit redukci M42 - M4/3.
A ještě mám z dřívějška makrosáňky. A makro funguje jako víno! Nejraději používám objektiv Carl Zeiss Sonnar F/135mm.
Ten se dá koupit v bazaru Fotoškoda cca za 2 tisíce Kč.
unreall (14)|29.10.2018 18:19
Tak ma po čase opať napadlo, či by nebolo rozumnejšie na začiatku ísť do Nikkor 35mm 1.8, hoci nemá stabilizáciu a značne si tak oproti setovému objektívu pomôcť a zároveň to takmer nijak nepocítiť na financiách... Celkom oba tieto pevné objektívy (35mm aj 50mm) všade chvália a evidentne s tým nemajú ludia problém fotit ani na DX formátoch, ktoré nemajú stabilizované tela. 35mm mi príde na detail fajn a zároveň je to také univerzálnejšie + neskôr by som možno dokúpil ten makro objektív, ktorý by bol aj tak dlhý. Dva objektívy by som zvládol. Viac ich moc nechcem...
nephilim (353)|30.10.2018 12:02
Nic ve zlém, ale z toho jak bloudíš mezi makro objektivy a pevnými skly, přičemž na pevných sklech ti schází stabilizace a současně dáváš všechny tyto objektivy do jednoho pytle, to působí dojmem, že by ti nejvíc pomohlo si nejprve ujasnit, co vlastně chceš fotit. Já vím, píšeš, že makro, dokonce 1:1. ;) V tvých úvahách zcela schází zamyšlení se nad několika klíčovými parametry, jedním z nich je hloubka ostrosti.
Píšeš o makru a najednou jsi skočil k Nikkor 35mm a 50mm. Oba jsem používal na D300, později na D7100. Vřele bych ti je doporučil, ale určitě ne pro styl focení blížící se makru. Hodí se pro práci s hloubkou ostrosti, jsou zábavné tím, jak lze clonou odpíchnout hlavní objekt od pozadí, na DX snímačích jsou šikovné pro portrét, ale určitě ne pro makro.
Určitě doporučuji udělat si víc jasno v hloubce ostrosti a nejkratší zaostřitelné vzdálenosti. To ti hodně pomůže připravit se na makrofotografii a tedy také s výběrem objektivu. Pokud mohu doporučit, tak mým favoritem pro nadšence jako ty, je Nikkor 85/3.5 G ED VR ( http://www.fotoskoda.cz/nikon-85-3-5-g-ed-vr-af-s-dx-micro/ ). Přítelkyně je nadšenec do focení detailů a na D5500 už druhým rokem fotí s tímhle sklem. Díky stabilizaci se dá ledacos fotit z ruky, například květiny, motýli, šperky, bonbóny a podobná témata v botanických zahradách, na výstavách. Pochopitelně, že nejlepší výsledky jsou ze stativu, za kontrolovaných podmínek. To si nechává domů.

Investice do objektivu není právě malá. Digifórum chápu jako místo, kde si můžeme předávat zkušenosti. Věřím, že ti všichni rádi pomůžeme ujasnit si podmínky, za jakých se dá co fotit a tedy jakou techniku je zapotřebí použít. Napiš sem, co ti stále není jasné, co jsme možná ne dostatečně srozumitelně napsali a můžeme si to rozebrat. Cílem je, aby sis vybral správně.
romana51 (311)|1.11.2018 19:02
Heuréka! Díky zdejší diskuzi jsem objevil něco, co jsem mohl mít už dávno. Inspirovala mne připomínka "crashpc" o focus stacking.
Pátral jsem v manuálu k mé G9 a nenašel. Nakonec mi pomohl manuál v angličtině, abych pochopil, že čeští borci tuto funkci
přeložili jako "skládání ostření"! A potom už šlo vše jako víno.
Nemusím se hrabat s mezikroužky, utrácet za macroobjektiv, stačí seťák a trochu cviku.

Závěrem: kdo má foťák s funkcí focus stacking, má v makru vystaráno.

Možná, že tento dosti pozdní objev vyvolá jen pousmání, možná že někomu pomůže. Panáci G9, G80, GH5 tuto funkci mají, u jiných kamer jsem nepátral.
unreall (14)|2.11.2018 17:47
Išlo o to, že som chcel nejaké pevné sklo, pretože by malo mať "najlepší" a ostrý obraz po celej ploche. Bavili by ma makro fotografie, pretože som sa v tom trochu našiel a lákalo ma to už dávno predtym, ked som sa motal okolo kdejakých objektov ešte s telefonom. Lenže makro ma vačšinou dlhé sklo a jeho použitie je dosť obmedzené a navyše neviem, či z toho dostanem také fotky, ako si predstavujem, pretože ma tu ostatní zastavili s tým, že to nebude len tak, ako si predstavujem. Tie 35mm a 50mm objektívy som spomenul preto,že som po nich pozerla ešte pred tým makrom, aby som sa mohol niekam od toho setaku posunúť. To, že nejde o žiadné makro mi je jasné, ale kvalita obrazu by mala byť niekde inde a navyše s tým ide fotit viac žánrov. Je proste taky univerzalnejší a stabilizácia by vraj vdaka vysokej svetelnosti nemal byť až taky problém. Makro bez stabilizácie si neviem dosť dobre predstaviť pri tom priblížení. Tiež ma trochu odradila ta hlbka ostrosti, pretože tym pádom je makro objektív vlastne určený len na makro, aj ked sa píše, že je na všeličo. Problém je aj cena. Vyhodiť za objektív 500 eur a nakoniec zistiť, že mi je vlastne iba na to makro a na nič iné... Ono 160 eur za 35mm je suma, ktorá tak nezabolí.

Navyše aj keby neskôr to makro kúpim, tak stále mám možnosť aj kratšieho skla s dobrou svetelnosťou na iné fotky. Makro objektív ma zaujal práve preto, že splna výbornu svetelnosť, ide o pevné sklo, majú pekny bokeh a zároveň sa s ním dajú fotit velmi malé objekty. 35mm tie blízke objekty tak neodfotí, ale stále sa sním dá isť minimálne rovnako blízko, ako s tým setákom, akurat kvalita by mala byť niekde inde, čo by mi možno na nejaký čas stačilo, alebo by mi to možno pomohlo neskôr sa rozhodnúť pre niečo, ako je makro objektív, alebo ja neviem. Píšem, že za tú cenu s týmto objektívom nejde moc čo pokaziť a vždy sa dá predať, alebo ho používať na iné fotky, ktoré by som chcel fotit. Len makru sa venovať asi nebudem vždy a rád fotím aj blízke detaily a u tých mi tu bolo povedané, že je lepšie siahnuť po niečom inom, ako po makre práve kvôli tej hlbke ostrosti.
romana51 (311)|3.11.2018 08:58
Náhodou jsem na webu http://www.digineff.cz zabloudil na makro a tam je porovnání kvality mezi makroobjektivem a mezikroužky. A výsledek?
Kvalita je naprosto srovnatelná, cena je nesrovnatelná ve prospěch mezikroužků.

Také jsem si více vyzkoušel focus stacking. Je to super pokud se jedná o statické objekty, ale nepoužitelné pro živé pohyblivé objekty.
Protože mám s mezikroužky dosti velké zkušenosti ještě z doby kinofilmových zrcadlovek, objednal jsem si pár mezikroužků pro M4/3
s podporou AF zaostřování a přenos dat mezi tělem fotoaparátu a objektivem, včetně TTL a módu AE. Mají dorazit v úterý.

Pro unreall - zamysli se jestli by to nebylo pro tebe dobré řešení, pro Nikony je k mání celá řada mezikroužků s přenosem dat.

Také tu mám jeden fígl, který používám na tu malou neposednou žoužel, jako je např. dlouhozobka svízelová: foťák přepnu na video a objekt natočím jako videoklip.
Ve střihovém programu nejpovedenější snímek vyzobnu jako fotku! Tady je výhoda foťáků, které mají video ve 4K s 60p.

Dal jsem sem 2 fotky, třeba je to, co odpovídá tvým představám.

Bělásek je ještě z kinofilmové zrcadlovky Praktica LTL s mezikroužkem, objektiv asi Sonnar f=135mm (samozřejmě bez stabilizace)!
Dlouhozobka je ještě z Lumix DMC-FZ1000 vyzobnutá z videa, rychlost závěrky 1/4000 vt.

[ATTACH=CONFIG]2616[/ATTACH]
[ATTACH=CONFIG]2617[/ATTACH]
bělásek.jpg Dlouhozobka svízelová.jpg
nephilim (353)|3.11.2018 21:22
[QUOTE=unreall;49655]Išlo o to, že som chcel nejaké pevné sklo, pretože by malo mať "najlepší" a ostrý obraz po celej ploche. Bavili by ma makro fotografie, pretože som sa v tom trochu našiel a lákalo ma to už dávno predtym, ked som sa motal okolo kdejakých objektov ešte s telefonom. Lenže makro ma vačšinou dlhé sklo a jeho použitie je dosť obmedzené a navyše neviem, či z toho dostanem také fotky, ako si predstavujem, pretože ma tu ostatní zastavili s tým, že to nebude len tak, ako si predstavujem. Tie 35mm a 50mm objektívy som spomenul preto,že som po nich pozerla ešte pred tým makrom, aby som sa mohol niekam od toho setaku posunúť. To, že nejde o žiadné makro mi je jasné, ale kvalita obrazu by mala byť niekde inde a navyše s tým ide fotit viac žánrov. Je proste taky univerzalnejší a stabilizácia by vraj vdaka vysokej svetelnosti nemal byť až taky problém. Makro bez stabilizácie si neviem dosť dobre predstaviť pri tom priblížení. Tiež ma trochu odradila ta hlbka ostrosti, pretože tym pádom je makro objektív vlastne určený len na makro, aj ked sa píše, že je na všeličo. Problém je aj cena. Vyhodiť za objektív 500 eur a nakoniec zistiť, že mi je vlastne iba na to makro a na nič iné... Ono 160 eur za 35mm je suma, ktorá tak nezabolí.

Navyše aj keby neskôr to makro kúpim, tak stále mám možnosť aj kratšieho skla s dobrou svetelnosťou na iné fotky. Makro objektív ma zaujal práve preto, že splna výbornu svetelnosť, ide o pevné sklo, majú pekny bokeh a zároveň sa s ním dajú fotit velmi malé objekty. 35mm tie blízke objekty tak neodfotí, ale stále sa sním dá isť minimálne rovnako blízko, ako s tým setákom, akurat kvalita by mala byť niekde inde, čo by mi možno na nejaký čas stačilo, alebo by mi to možno pomohlo neskôr sa rozhodnúť pre niečo, ako je makro objektív, alebo ja neviem. Píšem, že za tú cenu s týmto objektívom nejde moc čo pokaziť a vždy sa dá predať, alebo ho používať na iné fotky, ktoré by som chcel fotit. Len makru sa venovať asi nebudem vždy a rád fotím aj blízke detaily a u tých mi tu bolo povedané, že je lepšie siahnuť po niečom inom, ako po makre práve kvôli tej hlbke ostrosti.[/QUOTE]

Škoda, že nebydlíš někdo okolo nebo nemáš ve svém okolí někoho, kdo by ti ukázal jak se to skutečně má s makroobjektivem a že hloubka ostrosti nemusí být u makroobjektivu až takový strašák. ;)
S těmi pevnými skly (35 a 50mm) určitě neuděláš chybu. Když si chci zablbnout, nasadím 50ku nebo právě ten makroobjektiv (mám 105mm) a vyrazím jen tak ven, do přírody.
Držím ti palce, abys byl spokojený.
unreall (14)|10.11.2018 18:07
Tak nakoniec som už celkom nalomený na Sigmu 105mm s tým, že uvidím, ako mi bude vyhovovať ohnisko a ak to bude pre mňa znesitelné aj pre iné použitie, tak možno nákup 35mm ani neprebehne a namiesto toho zvolím nejaký slušný zoom neskôr. Tu hlbku ostrosti som inak skúšal aj na tom mojom seťáku a ono je tiež pri nízkej clone v podstate len taký malý úsek/pás zaostrenia. Sigma stojí na Amazone nejakých 390 eur a podla recenzii ide o výborne sklo. Tamron so stabilizáciou už je niekde nad 500 eur (nová verzia). Starší model je z nejakého dôvodu pre Nikon ešte drahší... Nikkor 85mm je tiež cenou niekde okolo 460 eur, takže volba padla na tú Sigmu, hoci ma to ohnisko dlhšie, ale mala by byť snád ešte lepšia, ako ten Nikkor.
unreall (14)|13.11.2018 17:46
Sigma na Amazone práve zlacnela z 389 eur na 344 eur. Myslím, že je asi definitívne rozhodnute. Už čaká v košíku...
Inak, má zmysel investovať nejaké peniaze do UV filtra, alebo môžem byť v klude aj bez neho?
romana51 (311)|14.11.2018 08:30
Já používám UV filtry (pro většinu objektivů) jako ochranu před poškozením čočky. Jinak vliv na vlastní fotky nepozoruji.
Snad ve velkých nadmořských výškách, kde je UV záření větší má opodstatnění. Ale nyní už po Tatrách nelezu. :D
nephilim (353)|14.11.2018 14:08
Obecně platí, že cokoliv v optické cestě má vliv na fotografii. Asi ne bezdůvodně uvádí výrobci propustnost svých UV filtrů. Když necháme stranou vliv samotného materiálu a obroučky (průchodnost, odlesky), tak už ale nemůžeme nechat bez pozornosti různé vrstvy, jimiž jsou UV filtry pokryty (proti odlesku, tvrzení skla, odolnost proti mastnotě apod.). I zde se potvrdilo, že různé úpravy skel mají vliv nejen na propustnost světla, ale také na barevný posuv. Kvalitní filtr má tedy vysokou propustnost (velmi blízkou 100%) a způsobuje pokud možno nulový barevný posun. To z optického hlediska.
Pro nemálo lidí je jediným parametrem cena, protože UV filtr vnímají výhradně jako ochranu přední čočky. Upřímně, tací si nejspíš nikdy nevšimnou toho, co všechno jim ten UV filtr způsobuje.
romana51 (311)|14.11.2018 18:11
Protože mám objektivy jejichž cena je i kolem 20k, UV filtry používám pro jejich ochranu a je pravda, že lepší UV filtr se za 1k nepořídí! :D
fotoslechta (25)|14.11.2018 20:44
[QUOTE=nephilim;49714]Obecně platí, že cokoliv v optické cestě má vliv na fotografii. Asi ne bezdůvodně uvádí výrobci propustnost svých UV filtrů. Když necháme stranou vliv samotného materiálu a obroučky (průchodnost, odlesky), tak už ale nemůžeme nechat bez pozornosti různé vrstvy, jimiž jsou UV filtry pokryty (proti odlesku, tvrzení skla, odolnost proti mastnotě apod.). I zde se potvrdilo, že různé úpravy skel mají vliv nejen na propustnost světla, ale také na barevný posuv. Kvalitní filtr má tedy vysokou propustnost (velmi blízkou 100%) a způsobuje pokud možno nulový barevný posun. To z optického hlediska.
Pro nemálo lidí je jediným parametrem cena, protože UV filtr vnímají výhradně jako ochranu přední čočky. Upřímně, tací si nejspíš nikdy nevšimnou toho, co všechno jim ten UV filtr způsobuje.[/QUOTE]
Přesně tak. Na první objektiv na stařičkém APS-C Nikonu D300S (Nikkor 18-200 f3,5-5,6) který jsem kdysi používal, UV filtr instaloval přímo prodejce:-)). Jakmile jsem si koupil 50 f1,8 a sigmu art 18-35 f1,8 na tyhle jsem již nic podobného neinstaloval. Nyní na současné D850 nejvíce užívám Tamron 24-70 f2,8 (G2) a Tamron 70-200 f2,8 (G2), zde rovněž UV filtry nepoužiji. Rally nefotím, za rozjíždějící auta se nestavím k technice se chovám slušně, není tedy důvod prznit data UV nesmyslem, který v době digitálů je již jen artiklem pro prodejce, kteří na nové zákazníky učiní bububu ve snaze jim UV filtr vecpat...
nephilim (353)|15.11.2018 16:28
Právě. O vlivu jakéhokoliv skla před objektivem není pochyb a tak platí, že než špatný UV filtr, to raději žádný. Ale nejdřív člověk musí mít jasno, proč mít v optické cestě něco dalšího. Já mám UV filtry pouze na objektivech, u nichž hrozí, že dojde k poškození přední čočky, jejíž oprava značně převyšuje cenu kvalitního UV filtru. V mém případě to jsou pouze teleobjektivy (Nikkor 70-200/2.8 a Nikkor 200-500/5.6), které používám pro focení autocrosu a motocrosu. U běžných objektivů nehrozí, že by mi do nich vlítl kámen a tak nemám důvod prznit si optickou cestu dalším prvkem.
romana51 (311)|15.11.2018 19:17
Takže jsme se po několika rozsáhlých slohových cvičeních dostali k tomu, co tu již bylo řečeno, že UV filtr nemá na zlepšení kvality fotky žádný
příznivý vliv a pokud je kvalitní, slouží pouze k ochraně přední čočky objektivu. ;) Jak úžasné, i poslanci by záviděli! :D
unreall (14)|15.11.2018 19:22
Objednané bez filtra. Tiež som bol v tom, že je to skôr hluposť, ako nevyhnutnosť pre moje účely. Tak uvidím, ako sa mi bude dariť s tým makrom a ako moc si polepším kvalitou od setového objektívu.
nephilim (353)|15.11.2018 19:48
[QUOTE=romana51;49728]Takže jsme se po několika rozsáhlých slohových cvičeních dostali k tomu, co tu již bylo řečeno, že UV filtr nemá na zlepšení kvality fotky žádný
příznivý vliv a pokud je kvalitní, slouží pouze k ochraně přední čočky objektivu. ;) Jak úžasné, i poslanci by záviděli! :D[/QUOTE]

Cílem nebylo pořádat soutěž ve slohových cvičeních, ale vyjasnit jeden pojem člověku, který o tom nic nevěděl. Zdá se, že to svůj účel splnilo. A to je dobře.

---------- Doplněno v 19:48 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 19:46 ----------

[QUOTE=unreall;49729]Objednané bez filtra. Tiež som bol v tom, že je to skôr hluposť, ako nevyhnutnosť pre moje účely. Tak uvidím, ako sa mi bude dariť s tým makrom a ako moc si polepším kvalitou od setového objektívu.[/QUOTE]

Když si budeš dávat pozor na přední čočku, bez UV filtru se obejdeš. Držím palce, abys byl s objektivem spokojený. :)
unreall (14)|21.11.2018 20:43
Objektív je doma, ale zatial som toho moc nenaskúšal. Ked prídem domov, je už tma a v dome toho po umelom osvetlení moc nafotiť rozumne nejde. Zatial sa mi ale objektív páči aj ked na tele D5600 to vyzerá tak trochu ako hufnica :D Ostrenie mi tiež príde dostatočne rýchle, obzvlášť, ak je obmedzená zaostrovacia vzdialenosť. Vydáva to teda rôzne zvuky, ale to mi neprekáža. Všimol som si tiež, že ak zaostrím manuálne, je ta fotka ostrejšia, ako ked to nechám na automatiku, takže rátam, že nejaká odchylka tam bude a možno to neskôr pošlem do AQT na zriadenie. A možno má automatika problém ostriť len v nevhodnom osvetlení a cez slnečný deň bude všetko ok. Je to ale aj pekná váha, po chvilke ma ruka bolí...

Inak v balení boli dve slnečné clony. Jedna označená ako full frame a druha ako apsc. V manuáli je to vyznačené tak, že pre full frame sa použije iba ta jedna, ale pre apsc sa zacvaknú obe clony do seba, čim sa to teda riadne predlží. Má to tak byť správne? Musí byť ta clona dlhšia kvôli dlhšiemu ohnisku u apsc čipe?
Komo (840)|23.11.2018 18:02
Tá clona nemusí byť dlhšia.Ty tam predsa nemusíš dať žiadnu. Ide o to ,že pri full frame snímači by už tá dlhšia zrejme zasahovala do záberu,keďže daný objektív na FF snímač premieta širší uhol zachytávanej scény než na APSC snímač.
unreall (14)|25.11.2018 18:21
Tak potom nerozumiem, prečo tam nieje iba jedna pre oba snímače. Prečo musí byť tá pre APSC dlhšia?
Už som zopár fotiek porobil, resp. zoznámujem sa s objektívom, ale zatial v nič moc podmienkách. Vonku stále pod mrakom, vnútri pod žiarovkou... Začína sa mi to ale páčiť čím dalej tým viac. Dokonca môžem fotit aj vtáčiky, ktoré si sadnú niekde poblízku ak spravím malý výrez, ktorý neublíži kvalite. Niekedy ani výrez neni treba, ten zoom je fakt dosť velký, čo je teda v konečnom dôsledku vlastne celkom fajn vlastnosť toho objektívu, hoci som sa predtým bál, že príliš dlhé sklo nebude vhodné. Teraz to beriem ako výhodu.
Komo (840)|25.11.2018 21:33
Čím dlhšia,tým účinnejšia. Clonou sa snažíme eliminovať hlavne vplyv bočného svetla,ktoré môže spôsobovať nežiadúce odlesky.
nephilim (353)|28.11.2018 15:20
[QUOTE=unreall;49764]Tak potom nerozumiem, prečo tam nieje iba jedna pre oba snímače. Prečo musí byť tá pre APSC dlhšia?
Už som zopár fotiek porobil, resp. zoznámujem sa s objektívom, ale zatial v nič moc podmienkách. Vonku stále pod mrakom, vnútri pod žiarovkou... Začína sa mi to ale páčiť čím dalej tým viac. Dokonca môžem fotit aj vtáčiky, ktoré si sadnú niekde poblízku ak spravím malý výrez, ktorý neublíži kvalite. Niekedy ani výrez neni treba, ten zoom je fakt dosť velký, čo je teda v konečnom dôsledku vlastne celkom fajn vlastnosť toho objektívu, hoci som sa predtým bál, že príliš dlhé sklo nebude vhodné. Teraz to beriem ako výhodu.[/QUOTE]

Takzvaná sluneční clona slouží skutečně k řízení světla, které se dostane do objektivu. Její délka a tvar jsou poplatné zornému úhlu daného objektivu. To je jedna část teorie, kterou jsme se tu snažili nakousnout na začátku, když jsme probírali jaký makroobjektiv je k čemu vhodný.