Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Podzimní hrátky s časem

Mykci (1)|31.10.2018 20:45
Ahoj všem,
jak začít. No jsem tu prvně a s foťakem začínám. Než se něco naučím tak jsem si pořídil bazarový Canon EOS 500D se setovým objektivem Canon EFS 18-55 mm (snad to píši správně)
Tak a teď k věci, vyšel jsem si vyzkoušet pár fotek, jen tak, nebyl tam žádný účel. V příloze dávám jednu z mnoha fotek kde jsem experimentoval s časem.
Nicméně rád bych se zeptal co té fotce chybí, co zlepšit, jestli má fotka vůbec nějakou kvalitu a jestli vůbec na focení mám :) Ne vážně prostě co si o tom myslíte, je to takový můj první pokus.
Mnohokrát děkuji a nebojte kritiku snesu :) kritika je důležitá pro zlepšení sám sebe...
P.S.: fotku jsem nikterak neupravoval v počítači.
Přejí krásný večer
Michal.
IMG_0589.jpg
fotoslechta (25)|1.11.2018 13:35
Ahoj, koukal jsem na snímek již včera večer (včetně exifu), není to podle mne špatné, mám ale pár postřehů a myslím že ta data by zasloužila větší péči.
1. Podobné věci je fajn fotit s neutrálním filtrem, abys nemusel tolik clonit (již clona 22 ti způsobuje výraznou difrakci - rozostření objektivu, natož tebou použitá 29)
2. Postprocesem (zoner jak vidím máš) bych se z toho pokusil "vydyndat" více. Z rawu bych vytáhl stíny, pak třeba přidal kruhové filtry, které by mi pomohly simulovat světlo v zadní části fotografie, ořízl bych to určitě zprava a odspod, zhruba tak, aby oba mázlé vodopádky byly na horních zlatořezových bodech.
nephilim (353)|3.11.2018 22:07
Rady ohledně kompozice a postprocesu jsi už obdržel. ;) Je vidět, že práci s dlouhým časem jsi opravdu pochopil, ale jak napsal fotoslechta, pro situace, kdy při dlouhém čase foťák nasbírá moc světla, je dobré nezvyšovat zaclonění, ale pořídit si ND filtr. Jednak kvůli kvalitě obrazu a také pro případ, že je tvým fotografickým záměrem pracovat s hloubkou ostrosti.

Já jsem tvůj dotaz pochopil tak, že se ptáš, zda jsi hrátky s časem zvládl. Mno, pokud tohle je tvůj začátečnický pokus, pak se upřímně těším na další výtvory. :)
Foto1977 (15)|8.12.2018 12:27
Ahoj, jenom dodám, že se také dá místo ND filtru použít polarizační, sice tím nedosáhneš stejného efektu prodloužení času jako s ND filtrem, ale zase polarizační filtr vlastní skoro každý fotograf a má ho většinou v brašně u sebe.
Výhodou je i regulace odlesků vodní hladiny...
Ale pokud jde přímo o specializaci na podobné fotky, tak je nejlepší pořídit pár ND filtrů s různou propustností.
nephilim (353)|13.12.2018 07:32
[QUOTE=Foto1977;49771]Ahoj, jenom dodám, že se také dá místo ND filtru použít polarizační, sice tím nedosáhneš stejného efektu prodloužení času jako s ND filtrem, ale zase polarizační filtr vlastní skoro každý fotograf a má ho většinou v brašně u sebe.
Výhodou je i regulace odlesků vodní hladiny...
Ale pokud jde přímo o specializaci na podobné fotky, tak je nejlepší pořídit pár ND filtrů s různou propustností.[/QUOTE]

Dobrá poznámka. Pokud má fotograf alespoň CPL filtr, je dobré jej použít. Slabinou tohoto filtru je, že maximální účinek je něco málo přes 2EV. Nic moc, ale někdy je lepší, než nic. :)