Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nex 5 T vs A5100

Komo (840)|18.12.2018 20:38
Ahoj chlapci.
Dlho som sa nezaujímal o novinky vo fototechnike a len si tak sem tam pomaličky cvakám to svoje.
Mám Nex 5T ,ktorý mi celkom vyhovuje,ale rýchlosť ostrenia by mohla byť lepšia. A tak ma napadlo,či by mala zmysel výmena za A 5100.
Mám seťák 16-50, sel 50, sigmy 19 a 30. Manuálov sa to ,samozrejme,netýka. A fáza nefáza,všetko to ostrí približne rovnako,teda pomenšie. Čo poradíte,bolo by tam nejaké citeľné zlepšenie,čo sa týka tej rýchlosti ostrenia? Obrazová kvalita by snáď nemala byť horšia. Ale prišiel by som tuším o nejakú výbavu a komfort ovládania. Možno horší displej....
Komo (840)|18.12.2018 20:44
Ešte som teraz našiel,že A5100 má možnosť výberu ostriaceho bodu dotykom na displeji. Ale dá sa súčasne dotykom spustiť aj závierka,ako na Nexe?
kolyy (1542)|20.12.2018 01:32
Ahoj Komo!

To je ťažká otázka, už len pamätníci asi dnes vedia, aký je rozdiel v rýchlosti ostrenia medzi A5100 a NEX-5T. A5100 má rovnaký systém ako A6000, ktorý poznám. Fázová detekcia je po skoro celej ploche snímača a funguje pekne. Pokiaľ to však z nejakého dôvodu spadne do detekcie kontrastu, tak je to bieda. To je typicky za slabšieho svetla alebo mimo oblasť fázovej detekcie pre daný objektív, ktorá môže byť podstatne menšia ako celá oblasť (viď.nižšie).

Pri Sony všeobecne platí (aspoň pre modely od A6000/A5100 až doteraz), že najrýchlejšie je AFC, keďže používa výhradne fázu, ak je to možné. AFS vždy používa aj doladenie kontrastom, čo je také prepulzovanie, ktoré chvíľu trvá. Aj AFC je dostatočne presné, takže ak nepoužívaš prekomponovanie po zaostrení, tak nie je valný dôvod nevyužívať vyššiu rýchlosť AFC.

Pri F2.8 objektívoch Sigma je však jeden problém - podporujú fázové ostrenie iba v miniatúrnej oblasti v strede. Takže človek sa všeobecne kontrastnej detekcii nevyhne. Príklad - pre zaujímavosť som skúšal Sigmu 19mm na svojej A7 III a v tom strede to s AFC ostrilo fakt pekne. Mimo stred to však bola tragédia aj s tak pokročilým foťákom.

Keď porovnávam A5100 a NEX-5T, tak mi príde, že ovládanie pri A5100 je oproti NEX-5T podstatne osekané. Najmä chýba ovládacie koliesko hore, takže na všetko sa musí používať zadný otočný ovládač. A5100 má samozrejme radu výhod, okrem spomínaného ostrenia aj novší 24Mpx senzor a kvalitnejšie video v XAVC S kodeku v MP4 formáte.

Čo sa týka fotenia dotykom - mám pocit, že áno, ale chcelo by si to overiť. Novšie foťáky, ako moja A7 III, to nevedia. Sony idem vývojom dotykového displeja totiž dozadu ;)
Komo (840)|20.12.2018 16:34
Vďaka za vysvetlenie. Samozrejme,skúsim sa k foťáku niekde dostať a vyskúšať ho. Ešte jedna vec,čo mi vadí. Nex nemá Auto Iso v M móde. Nedá sa to nejako odblokovať? A5100 už to vraj má.
kolyy (1542)|20.12.2018 22:52
Pochybujem, veď starší model to nemôže vôbec mať, ak to bolo vyvinuté neskôr.
Komo (840)|21.12.2018 10:41
Vygooglil som si príručku od Sony a podľa nej A 5100 má Auto Iso v M. Ale to celkové ovládanie bude asi otrava.