Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Prejsť z D5600 na D7500?

unreall (14)|23.2.2019 22:14
Ahojte, narazil som pred pár dnami na taký problém, ked som volal do AQT foto a chcel im zaslať D5600 s objektívom na kalibráciu. Môj model tela neni podporovaný a ta moja Sigma doladiť proste potrebuje, pretože ostriť stále manuálne je dosť otravné a hlavne to niekedy úplne dobre netrafím. Obzvlášť pri fotení vzdialenejších objektov. kalibrácia je možná až od rady 7xxx a kedže by som rád stále dotykovú a vyklopnú obazovku, tak som vybral predbežne rovno D7500 + 4k video poteší.

Uprimne, moc sa mi ale do toho nechce zase investovať, ale po kalibrácii by ten objektív mal kresliť podstatne lepšie, nie? Rozmýšlal som ešte, že by som to celé predal a kúpil dnes celkom zaujímavé Mirrorless a mal s týmito nedúhmi zrkadloviek pokoj, ale neviem, či by to nebol skôr krok späť. Na další foťák by som zase musel kupovať dalšie objektívy a tento makráč od Sigmy už mám...

Viem, že ten objektív ide doladiť s telom aj nejak manuálne, ale do toho sa púštať asi nebudem, ani to neviem a výsledok by asi nebol rovnaký, ako ked to kalibruje automatika. Takže som tak trochu v slepej uličke a neviem či pokračovať v boji so zrkadlom, alebo sa toho radšej zbaviť a isť do bezzrkadla...
Cejpatka (220)|24.2.2019 01:24
Co to je AQT foto? Prodejce? Tak pak pěkně kecají. Objektiv Sigma měl servis Sigmy v záruce s daným tělem doladit bez problémů. Že tělo D5600 nepodporuje mikronastavení AF je nepodstatné, neboť se korekce AF dělá v objektivu. Viz např. USB dock https://www.sigma-global.com/en/lenses/cas/product/accessories/usb-dock/
Zkusil bych kontaktovat přímo servis http://www.sigma-foto.cz/dokument/servis-a-podpora/
unreall (14)|24.2.2019 14:20
AQT je predajca, ale ponúkaju aj služby kalibrácie. Majú tam vypísané, aký model tela a objektívov podporujú. Ja som u nich nekupoval ani telo, ani objektív. Len som to chcel dať u nich skalibrovať. USB dock je použitelný ale len pre novšie modely objektívov nie?. Ja mam starší model - Sigma 105mm f/2,8 EX DG OS HSM Macro.

No ale určite im skúsim hned zajtra zavolať a opýtam sa nato. Zatial dakujem.
Kabe (442)|24.2.2019 22:06
Na AQT nemám na základě jejich produkce na YouTube vůbec dobrý názor.
O výměně těla ať už za 7500 nebo bezzrc je těžko radit hlavně proto, že to by si každý měl rozhodnout sám. V takové volbě hraje roli spousta faktorů. Pokud chcete mít do budoucna hodně objektivů, je možnost ladit AF na těle určitě příjemná i když nemusí nutně vždy řešit problém.
Co ale vím určitě je, že není dobré se ukvapit v rozhodnutích. Nepřesnost ostření se považuje za vlastnost a tedy jde o poměrně častý jev. Microadjustment je fajn, dok je taky fajn, seřízení v servise je taky fajn. Ale problímy může mít klidně idrahé tělo s nativním pevným sklem. U bezzrcadlovek bude situace s ostřením asi lepší, nicméně je to další nemalá investice u těch lepších modelů nejspíše investice výrazně vyšší. Určitě bych zavolal do té sigmy, jak Vám radí Cejpatka.
unreall (14)|25.2.2019 16:10
Volal som do servisu Sigma a poradili mi, že je to možné skalibrovať aj s týmto telom, ale že oni to nerobia a mám zavolať do AWH servis. Dnes tam už volať nebudem, ale zajtra sa ich nato opýtam.

Inak pri makre mi to samozrejme nevadí, ale ked fotim len tak niečo na dialku s automatikou, tak to ostrí fakt špatne a niektoré objekty, ako napr. stromy su doslová akoby jemne zdvojené, rozstrasený obraz, alebo ako to nazvať. Nedá sa s tým proste rozumne fotiť bez manuálneho ostrenia.