Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Automatická úprava fotek ve Photoshopu

Rod (7)|7.8.2019 18:42
Ahoj,

mám Photoshop CC 2018 (Camera raw 10.1) a potřeboval bych aby PS hromadně na více rawech udělal:

1) odstranil chromatickou aberaci;
2) zapnul korekci profilu;
3) automaticky upravil fotku (expozice, kontrast, světla, stíny, bílou, černou, zřetelnost, živost a sytost).

Zkoušel jsem to přes dávku i scriptem, ale nic mi nefungovalo ani částečně. Poradí mi někdo, prosím, jak na to? Brzy mě totiž čeká na úpravu několik set fotek a ručně bych to dělal snad měsíc.:stupid Díky!

Rod
Milan Šurkala (3381)|16.8.2019 18:05
Nejprve spusť Adobe Bridge CC, tam vyber fotky, které chceš dávkově upravit. Pravým klikni na Otevřít v Adobe Camera Raw. Ten ti otevře všechny vybrané fotky (ty se ukážou v levém sloupci). Všechny fotky z levého sloupci v Camera Raw označ a proveď výše zmiňované úpravy. Ty se aplikují na všechny snímky. Pak už jen Uložit v požadovaném formátu a na základě rychlosti počítače si počkej... pár dní... :-)
Rod (7)|19.8.2019 12:37
Díky za odpověď. Půlku práce jsi mi ušetřil. :thumb
Problém je, že v Camera Raw mi aplikuje všechny změny až na "automaticky upravil fotku (expozice, kontrast, světla, stíny, bílou, černou, zřetelnost, živost a sytost)". To provede jen u první. Přitom ve starší verzi mi to, myslím, šlo jak jsi napsal. Musím "někde něco zapnout", aby to fungovalo na všechny fotky ve výběru? Díky.
Milan Šurkala (3381)|19.8.2019 12:55
No, překvapilo mně, že ta automatika nejde, tak jsem to zkusil a fakt nee. Přišel jsem však na řešení. V Camera Raw měj označeny všechny fotky (např. pravým na jakýkoli snímek a Vybrat všechny). Pak zapneš"automatickou" úpravu fotek. Ta se ale podle náhledu provede jen pro tu první. Tedy ten problém, který popisuješ. Teď znovu klikni pravým na jakoukoli fotku v seznamu vlevo a dej "Synchronizace nastavení". Bude tam podmnožina "Výchozí" a zaškrtnuty budou asi 2/3 checkboxů. Místo Výchozí dej Vše a OK. Automatická změna se nyní aplikuje na všechny fotografie (jde to vidět v náhledech, kde bude žlutý vykřičník, než se změny provedou a po provedení vykřičník zmizí a náhled se změní). Toto nastavení na Vše alespoň u mně funguje pouze jednorázově.
pas!k (173)|30.8.2019 12:24
Jen se blbe zeptam.. LR nepouzivas? Hodne veci z tohoto ranku se tam da automatizovat. Napriklad .. ja pokud tam importuji raw .. tak se automaticky provede toto: Vytvori se slozka s datem .. soubory se prejmenuji, nastavi se korekce vad objektivu dle pouziteho objektivu .. v nastaveni detailu se pro vede doostreni, vymaskovani a zakladni odsum dle pouziteho tela a hodnoty iso.

Pokud odpoved bude ne .. budes si zrejme muzes udelat v PS akci .. ktera na kazdy fotce vyvola camera raw .. aplikuje tam tu korekci .. coz by si myslim melo jit.