Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Používáte fotografické filtry?

Petr S. (328)|13.11.2009 11:59
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Víkendová diskuze: Používáte fotografické filtry?

K digitálním zrcadlovkám je na našem trhu k dispozici přímo nepřeberné množství různých filtrů, které různým způsobem zlepšují nebo jinak upravují snímaný obraz. Používáte je nebo raději spoléháte na následnou úpravu snímků v počítači? A jaké používáte nejčastěji? Ať už jakékoliv - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
Filcka (300)|13.11.2009 17:52
[quote=Petr S.;4084]
K digitálním zrcadlovkám je na našem trhu k dispozici přímo nepřeberné množství různých filtrů, které různým způsobem zlepšují nebo jinak upravují snímaný obraz. Používáte je nebo raději spoléháte na následnou úpravu snímků v počítači? [/quote]

Filtr ničím nenahradíš, to je známá věc. Bohužel člověk při sledování zdejší galerie, kde se příslušníci "Spolku ušmudlaných horizontů" poplácavají po ramenou nad svými výtvory, nabývá dojmu, že fotit s filtrem je něco jako sprchovat se v pláštěnce. :D :D :D

Hoya, Cokin, Digital King, Hama (fuj, stydím se - na Zenitu) :D :D :D
Neregistrovaný (0)|13.11.2009 20:53
[quote=Petr S.;4084]
K digitálním zrcadlovkám je na našem trhu k dispozici přímo nepřeberné množství různých filtrů, které různým způsobem zlepšují nebo jinak upravují snímaný obraz. [/quote]

Ale toto plati aj na mnohe kompakty ... :)
Petr S. (328)|14.11.2009 07:37
No já neříkám, že ne :) Jaké filtry používáte? Jen se rozepište ;)
Milan Šurkala (3381)|14.11.2009 15:20
U nás doma máme jeden polarizační filtr B+W, ale upřímně řečeno, ať ho natočím, jak ho natočím, změna není tak znatelná, jak bych si představoval.
busy (782)|14.11.2009 17:00
Tiez mam podobnu skusenost s polarizakom - CPL filtrer Fomei. Hlavne oblohu az tak vyrazne nestmavuje, ako by som v danom smere voci slnku ocakaval. Pritom filter sam o sebe funguje, ked sa cez neho pozriem na zdroj polarizovaneho svetla (napr. LCD monitor), tak ucinok je 100%-ny.

Inak na objektive mam trvale nasadeny UV filter, hlavne kvoli ochrane pred poskrabanim.

Potom este sem-tam pouzijem makropredsadky, ale to by som priamo filtrami asi nenazyval.
Filcka (300)|14.11.2009 20:43
[quote=Milan Šurkala;4093]U nás doma máme jeden polarizační filtr B+W, ale upřímně řečeno, ať ho natočím, jak ho natočím, změna není tak znatelná, jak bych si představoval.[/quote]

To je teda docela zvláštní úkaz. Je to fakt CPL? :D :D :D
pavel_p (151)|14.11.2009 21:10
Používám polarizák od Hamy. Přikládám fotky z jasného lednového večera se stejným nastavení (35mm eq., ISO100, 1/200s, F4) kdy jsem dělal pokusy (pootočení filtru o 90stupňů, verzi bez polarizáku nemám)
IMG_9413.jpg IMG_9414.jpg
Milan Šurkala (3381)|14.11.2009 23:19
[quote=Filcka;4096]To je teda docela zvláštní úkaz. Je to fakt CPL? :D :D :D[/quote]

Samozřejmě, že jo :-) On ten účinek vidět jde, jen mi přijde dost slabý. Na druhou stranu to je ta nejlevnější slim varianta za cca 1400 Kč, takže od toho člověk nemůže čekat zázraky. Ale i tak mě to trochu zklamalo.
Neregistrovaný (0)|15.11.2009 11:31
CPL HOYA HD slim a ochranný filtr Hoya HD Protector :) nemůžu si stěžovat :)
bobo2sk (22)|15.11.2009 12:55
[quote=Milan Šurkala;4100]Samozřejmě, že jo :-) On ten účinek vidět jde, jen mi přijde dost slabý. Na druhou stranu to je ta nejlevnější slim varianta za cca 1400 Kč, takže od toho člověk nemůže čekat zázraky. Ale i tak mě to trochu zklamalo.[/quote]

A nebude chyba skor v smere,ktorym si fotil? Mne v niektorych pripadoch ucinok polarizaku pride az extremny a musim s nim pootocit do menej...
Polarizak je najucinnejsi kolmo na smer slnka (tj. slnko mas na lavej alebo pravej ruke) a cim blizsie smerom k slnku alebo od slnka ucinok sa zmensuje.

Ad. filtre... na UV som sa este nedotlacil, tak ci tak moj objektiv je dost hrozny v protisvetle a nexcem to este zhorsovat. Inac pouzivam CPL a ND8... Raz ked budem velky tak si hadam kupim aj prechodovy... ale skor nie,zatial prechodovy riesim v pocitaci.

Celkom by ma zaujimal clanok,ake farebne filtre sa na co pouzivali v CB fotografii. Zlty sa pouzival na zvyraznenie oblohy... a viac...netusim...
Milan Šurkala (3381)|15.11.2009 15:09
[quote=bobo2sk;4103]A nebude chyba skor v smere,ktorym si fotil? Mne v niektorych pripadoch ucinok polarizaku pride az extremny a musim s nim pootocit do menej...
Polarizak je najucinnejsi kolmo na smer slnka (tj. slnko mas na lavej alebo pravej ruke) a cim blizsie smerom k slnku alebo od slnka ucinok sa zmensuje.[/quote]

Nikoli, zkoušel jsem to všelijak. Do slunka, pochopitelně hlavně kolmo i od něj i ve 45° úhlech, se všemožnými úhly natočení filtru a maximální účinek, který to udělalo, prostě nebyl tak silný, jak se obvykle prezentuje. Je tam, to každopádně, ale přijde mi tak třetinový :-(
Rulda (2)|18.11.2009 14:51
[quote=Milan Šurkala;4104]Nikoli, zkoušel jsem to všelijak. Do slunka, pochopitelně hlavně kolmo i od něj i ve 45° úhlech, se všemožnými úhly natočení filtru a maximální účinek, který to udělalo, prostě nebyl tak silný, jak se obvykle prezentuje. Je tam, to každopádně, ale přijde mi tak třetinový :-([/quote]

Nesmíš mít zapnuto automatické vyvážení bílé. Potom ti to automatika posouvá do "přirozena". Přepni si "na sluníčko"
FotoZemek (77)|18.11.2009 22:43
jistě soudruzi, přechodové KOKIN, polarazační ROVI, UV aninevímjaksemenujou.

a pozhodně míň než bych měl.