Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic LUMIX DMC-FZ28 tipy a triky při focení

BirdCatcher (2)|21.11.2009 14:01
Tento špičkový ultrazoom nabízí opravdu nepřeberné množství nastavení. Jaké hodnoty jsou podle Vás optimální?

Např. je vhodné mít zapnuté inteligentní fce jako je iISO, iExpozice aj., resp. používáte často režim iAuto?

Co rozlišení? Sníží volba rozlišení 7Mpix oproti 10Mpix výskyt šumu na fotografii?

Jaký doporučujete nastavit limit pro max. ISO?

Jaký využíváte režim ostření? Raději multizonální či 1-zonální ostření na střed?

Máte zapnutou funkci kontinuálního (C-AF) či rychlého (Q-AF) ostření? Která z těchto dvou se Vám nejlépe osvědčila?

A konečně - nastavení snímku. Jaké hodnoty pro nastavení kontrastu, ostrosti, nasycení a potlačení šumu se Vám osvědčily jako nejlepší?

Piště, prosím, své zkušenosti a postřehy.
Milan Šurkala (3381)|21.11.2009 16:57
1, iAuto je fajn věc, funguje to dobře, osobně ale dávám přednost režimům PASM
2, Zbytečné, nechat na max a raděj to odšumět na PC, pokud šum vadí. Je to účinnější metoda.
3, ISO 400 (od ISO 800 to už opravdu hodně patlá).
4, Ostření na střed, člověk má vše pod kontrolou, nicméně to automatické ostření Panasoniců funguje velmi dobře, většinou přesně tam, kam fotograf chce.
5, U FZ28 se mi to příliš neosvědčilo (resp. nepřesvědčilo mě to natolik, abych to musel mít). Spíš jsem fotil bez těchto funkcí, pokud bych si měl nějakou vybrat, tak Q-AF. Méně žere baterky a pro rychlost focení je zhruba stejně účinná jako C-AF.
6, Nechat na standard a zbytek dohánět ve Photoshopu :-) No ne, možná o stupínek stáhnout redukci šumu, jinak bych to nechal tak.
BirdCatcher (2)|21.11.2009 18:02
Děkuji za Vaše cenné rady.

S tím Photoshopem jste mi ale připomněl - jakým způsobem lze účinně ostřit 10Mpix fotografie z FZ28 bez vyššího výskytu rušivého šumu?

Ve Photoshopu CS4 na to používám nástroj Smart Sharpen - Lens Blur. Amount nastavím klidně na 150%, radius 0,8 pixelů. Pro stíny (Shadow) nastavím Fade Amount cca na 70%, Tonal Width nechám na 50%, Radius 1 pixel. V náhledu se snímek jeví jako viditelně ostřejší, ale po jeho uložení a znovuotevření mi stále připadá neostrý. Vlastním ještě starší kompakt Panasonic DMC-LZ2, který produkuje snímky o rozlišení 5Mpix. Výše uvedené parametry úpravy ostření ve Photoshopu by spolehlivě stačily na výrazné přeostření tohoto snímku...
busy (782)|21.11.2009 18:21
FZ28 ma velmi zle pozorovacie uhly na LCD displeji. Pokial potrebujem vyfotit nieco nad hlavou alebo u zemi, a nemozem sa pozerat na displej rovno, otocim fotak ako pri fotke na vysku, a tym na displej de-facto vlastne pozeram z boku, kde ma dobre pozorovacie uhly. Vysledna fotka bude sice na vysku, ale pri foteni na to pametam a v pocitaci ju potom orezem ako potrebujem.
Milan Šurkala (3381)|21.11.2009 21:13
[quote=busy;4141]FZ28 ma velmi zle pozorovacie uhly na LCD displeji. Pokial potrebujem vyfotit nieco nad hlavou alebo u zemi, a nemozem sa pozerat na displej rovno, otocim fotak ako pri fotke na vysku, a tym na displej de-facto vlastne pozeram z boku, kde ma dobre pozorovacie uhly. Vysledna fotka bude sice na vysku, ale pri foteni na to pametam a v pocitaci ju potom orezem ako potrebujem.[/quote]

Nad hlavou by to nemel byt problem, ma tam LCD rezim "sirokouhly", ktery velmi vyrazne zlepsuje pozorovaci uhly pri divani se zezdola. Takze pokud chces fotit od zeme, melo by stacit tento rezim zapnout a otocit fotak vzhuru nohama :-)
subaru (19)|22.11.2009 11:11
[quote=busy;4141]FZ28 ma velmi zle pozorovacie uhly na LCD displeji. Pokial potrebujem vyfotit nieco nad hlavou alebo u zemi, a nemozem sa pozerat na displej rovno, otocim fotak ako pri fotke na vysku, a tym na displej de-facto vlastne pozeram z boku, kde ma dobre pozorovacie uhly. Vysledna fotka bude sice na vysku, ale pri foteni na to pametam a v pocitaci ju potom orezem ako potrebujem.[/quote]

Tak to já nebyl línej si u toho kleknout, nebo lehnout pokud to podklad dovolil.
Milan Šurkala (3381)|22.11.2009 14:29
[quote=subaru;4147]Tak to já nebyl línej si u toho kleknout, nebo lehnout pokud to podklad dovolil.[/quote]

Ale co když podklad nedovolí? :D
subaru (19)|22.11.2009 20:20
[quote=Milan Šurkala;4151]Ale co když podklad nedovolí? :D[/quote]

No, když jsem v blízkosti auta, tak v něm vozím v kufru trvale dvě stočené karimatky a když dám obě na sebe, mohu zalehnout i do bláta.Když tuhle možnost nemám, tak se snažím zaimprovizovat a když ani to nevyjde, tak prostě nezalehnu.
busy (782)|22.11.2009 20:35
Alebo by proste pomohlo na displej pozerat pomocou zrkadla - do znacnej miery to nahradi otocny displej a clovek sa moze pochvalit, ze fotil pomocou _zrkadla_ :) :)
Milan Šurkala (3381)|22.11.2009 21:37
[quote=busy;4155]Alebo by proste pomohlo na displej pozerat pomocou zrkadla - do znacnej miery to nahradi otocny displej a clovek sa moze pochvalit, ze fotil pomocou _zrkadla_ :) :)[/quote]

Rovnou tam to zrcadlo prilepit a bude mit "zrcadlovku s nejvetsim zrcadlem na svete". :D Dobrý nápad, toho by se mohl chytit marketing.