Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Rok 2009 - Očima fotografů?

Petr S. (328)|15.1.2010 11:53
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Víkendová diskuze: Rok 2009 - Očima fotografů?

V průběhu uplynulého roku se v oblasti fotografické techniky objevilo poměrně hodně horkých novinek. Co třeba nová hybridní optická stabilizace Canonu nebo LiveLens? Splnilo to podle vás své očekávání? Ať už se na uplynulý rok díváte jakkoliv - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
Neregistrovaný (0)|16.1.2010 20:25
S rokom 2009 som nespokojný, čo sa týka novej techniky, hlavne kompaktov. Vymyslelo sa množstvo nepotrebných funkcií, ale obrazová kvalita šla dolu vodou. Mnohé parametre určujúce kvalitu fotiek šli dolu. Týka sa to hlavne objektívov. Zatiaľ čo môj starý canon s3 is má pri 12 násobnom zoome svetelnosť 2,7-3,5 tak dnes zohnať niečo podobné u kompaktoch je priam umenie. Horná hodnota svetelnosti sa pohybuje väčšinou na hranici 5, čo je pre mňa neakceptovateľné. Vývoj ide akoby dozadu. A tie kadejaké funkcie to nevylepšia. Toto je len jeden príklad toho, čo mi vadilo. Nechce sa mi rozpisovať o iných parametroch, lebo neviem, či by som našiel niečo na pochvalu. Sklamal ma aj systém micro 4/3 hlavne pre svoju finančnú náročnosť. To radšej investujem do zrkadlovky. A keď si pomyslím ako touto technológiou vybavené olympusy pen sú zbabrané v iných parametroch, tak sa pýtam, na čo vôbec také niečo vyrábali. Na šťastie, zrkadlovky tak zbabrané nevidím. Tak to by na úvod stačilo. Čo sa týka samotného fotenia boli zábery aj vydarené aj také trochu zbabrané, keď som zabudol niečo nastaviť, alebo som sa trochu prepočítal. Ale ja amatér si nejaký ten omyl môžem dovoliť, lebo ma fotenie neživí. Je to len moja záľuba a tu sú omyly dovolené.
Milan Šurkala (3381)|17.1.2010 14:52
Bída, bída, bída a rok 2010 ukazuje, že to bude superbída. Holt peníze, neznalost a marketing hýbou světem. Nic víc se k tomu nedá říci, těch světlých momentů roku 2009 bylo opravdu minimum.
HimiX (187)|17.1.2010 16:43
4/3 jeste neni takova bomba... ale casem to bomba asi bude.
Jinak ja jsem si koupil LX3 fotim cim dal tim vic... takze asi dobry...
Neregistrovaný (0)|17.1.2010 18:10
[quote=Milan Šurkala;4515]Bída, bída, bída a rok 2010 ukazuje, že to bude superbída. Holt peníze, neznalost a marketing hýbou světem. Nic víc se k tomu nedá říci, těch světlých momentů roku 2009 bylo opravdu minimum.[/quote]tak s tým sa nedá nič iné len súhlasiť. doslova som bol zhrozený z toho, keď som videl ako niektoré kompakty šumia už pri iso 200. výrobcovia fototechniky si z nás doslova robia dobrý deň. keby som si mal dnes ísť kúpiť nejaký kompakt, tak by som sa veru veľmi ťažko rozhodoval, čo si kúpiť. tej nekvality je strašne veľa. zohnať nejaký poriadny prístroj je doslova umenie.
Neregistrovaný (0)|17.1.2010 18:19
[quote=HimiX;4518]4/3 jeste neni takova bomba... ale casem to bomba asi bude.
Jinak ja jsem si koupil LX3 fotim cim dal tim vic... takze asi dobry...[/quote]
4/3 by bomba bola,keby to výrobcovia dotiahli do konca. je úplne smiešne vyrobiť snímač s kvalitným rozlíšením a zbabrať ostatné parametre foťáka, tak akosa to stalo pri olympuse pen. panasonic to zvládol čosi lepšie. toto považujem za jednu z najzbabranejších vecí minulého roka. 4/3 mohla byť skutočne bomba, čo výrazne zvýšila kvalitu obrazu.
Milan Šurkala (3381)|17.1.2010 20:16
[quote=Neregistrovaný;4523]tak s tým sa nedá nič iné len súhlasiť. doslova som bol zhrozený z toho, keď som videl ako niektoré kompakty šumia už pri iso 200. výrobcovia fototechniky si z nás doslova robia dobrý deň. keby som si mal dnes ísť kúpiť nejaký kompakt, tak by som sa veru veľmi ťažko rozhodoval, čo si kúpiť. tej nekvality je strašne veľa. zohnať nejaký poriadny prístroj je doslova umenie.[/quote]

Kdyby jen při ISO 200 :-) Např. 12MPx Samsungy, Sony a Olympusy mají dost silný šum už na nejnižším ISO 64/80/100. Sony ten šum aspoň tolik nežehlí, takže zachovává aspoň trochu detailů, ale dívat se na to nedá.
busy (782)|17.1.2010 21:32
[quote=Neregistrovaný;4523]doslova som bol zhrozený z toho, keď som videl ako niektoré kompakty šumia už pri iso 200.[/quote]

A keby len kompakty. Sum pri ISO 200 sa da najst uz aj u niektorych low-endovych zrkadlovkach :(
Neregistrovaný (0)|17.1.2010 21:55
[quote=Milan Šurkala;4528]Kdyby jen při ISO 200 :-) Např. 12MPx Samsungy, Sony a Olympusy mají dost silný šum už na nejnižším ISO 64/80/100. Sony ten šum aspoň tolik nežehlí, takže zachovává aspoň trochu detailů, ale dívat se na to nedá.[/quote]
nechcel som byť až taký krutý, preto som napísal iso 200. o tých troch menovaných značkách ktovie akú dobrú mienku nemám. samsung a olympus by som si ja osobne nikdy nekúpil, pre už spomínané problémy so šumom. nedávno som sa zúčasňoval diskusie o mobile sony ericson satio a mal som obrovské problémy tým ľuďom vysvetliť, že 12 mpx nemá na tak malom snímači, čo je v mobile čo robiť. trvalo mi to hadam mesiac niektorých presvedčiť, aby si pozreli niečo o digitálnej fotografií ako vlaste funguje a prečo je tých 12 mpx veľa. od niektorých priaznivcov se som dostal aj vynadané. ale po tom mesiaci mi napísali no pozrel som si to, mal si s tými mpx pravdu. a pre takýchto neznalých ľudí si z nás výrobcovia fototechniky robia dobrý deň a kašlú na kvalitu obrazu. veď sa najde dosť takých čo sa ženú za tými mpx a kúpia hociakú kravinu. dokonca mi jeden tvrdil, že jeho kompakt je lepší ako moja zrkadlovka, lebo má 12mpx a moja zrkadlovka len 10. tak sa nečudujme, že vývoj fototechniky čo sa týka kvality obrazu stagnuje. už len čakám, kedy sa objaví detekcia hviezdičiek na neby. to už bude dokonalý prístroj. možno by som ešte pridal detekcia pohnutého sa listu na strome alebo kvete.
Neregistrovaný (0)|17.1.2010 22:02
[quote=busy;4531]A keby len kompakty. Sum pri ISO 200 sa da najst uz aj u niektorych low-endovych zrkadlovkach :([/quote] súhlasím aj s tým. našťastie sú také stránky ako táto a podobné, kde sa môže človek ako tak zorientovať. prv ako kúpim niečo z fototechniky preštudujem rôzne recenzie a rozhodujemsa na základe nich a stavu peňaženky.
Milan Šurkala (3381)|17.1.2010 22:12
[quote=Neregistrovaný;4533]nechcel som byť až taký krutý, preto som napísal iso 200. o tých troch menovaných značkách ktovie akú dobrú mienku nemám. samsung a olympus by som si ja osobne nikdy nekúpil, pre už spomínané problémy so šumom. [/quote]

Na druhou stranu třeba 10MPx Samsungy fotí velmi pěkně. To až na těch 12 MPx to nezvládají.
pavel_p (151)|17.1.2010 23:50
[quote=Milan Šurkala;4528]Kdyby jen při ISO 200 :-) Např. 12MPx Samsungy, Sony a Olympusy mají dost silný šum už na nejnižším ISO 64/80/100. Sony ten šum aspoň tolik nežehlí, takže zachovává aspoň trochu detailů, ale dívat se na to nedá.[/quote]
Teď je otázka, co je lepší ... jestli kompakt který šumí, nebo kompakt, kde člověk v nějaké recenzi šum skoro nenajde ani při ISO400 a pak najde testovací snímek, kde tráva není tráva, ale zelené cosi na zemi, asfaltka má krásný hladký povrch, zvířátka nemají chlupy apod.
Busy . (0)|18.1.2010 10:09
[quote=pavel_p;4537]Teď je otázka, co je lepší ... jestli kompakt který šumí, nebo kompakt, kde člověk v nějaké recenzi šum skoro nenajde ani při ISO400 a pak najde testovací snímek, kde tráva není tráva, ale zelené cosi na zemi, asfaltka má krásný hladký povrch, zvířátka nemají chlupy apod.[/quote]

Z takeho fotaku by mali radost damy - krasne ciste fotky, jemna mlada pokozka absolutne bez vrasok ... :-)
Milan Šurkala (3381)|18.1.2010 10:10
[quote=pavel_p;4537]Teď je otázka, co je lepší ... jestli kompakt který šumí, nebo kompakt, kde člověk v nějaké recenzi šum skoro nenajde ani při ISO400 a pak najde testovací snímek, kde tráva není tráva, ale zelené cosi na zemi, asfaltka má krásný hladký povrch, zvířátka nemají chlupy apod.[/quote]

Dle mého názoru je určitě lepší mít větší šum s více detaily než sice nezašuměnou, ale totálně slitou patlaninu (zašuměnou fotku je stále možné převést na patlaninu, kdežto patlaninu na ostrou fotku nikoli). To je také důvod, přoč např. Olympusy nebo 12MPx Samsungy dopadají v recenzích tak špatně. Nechávají totiž barevný šum, který se dá odstraňovat velmi snadno a měl by být odstraněn), zatímco jasový šum, který tolik nevadí, totálně rozmývají. Kdo vymyslel tento na hlavu postavený algoritmus, to opravdu netusím.
Neregistrovaný (0)|19.1.2010 11:22
[quote=Milan Šurkala;4535]Na druhou stranu třeba 10MPx Samsungy fotí velmi pěkně. To až na těch 12 MPx to nezvládají.[/quote]
no. keby samsung robil fotky aj zo zlata, nechcel by som ho. voči tejto značke som zaujatý.
Milan Šurkala (3381)|19.1.2010 17:02
[quote=Neregistrovaný;4565]no. keby samsung robil fotky aj zo zlata, nechcel by som ho. voči tejto značke som zaujatý.[/quote]

Zaujatost je ale chyba ;-)