Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Společnost oXy Online s.r.o.
Zobrazené výsledky: 1 až 7 z 7

Téma: Polarizační filtr na kompakt

Nováček
    Registrace
    Jan 2010

Dobrý den, Chci se zeptat, jestli lze na dnešní kompakty typu lx3 a podobné dát polarizační filtr, popřípadě nějak to obejít, vyrobit, atd.., nebo je už v přednastavených programech podobná funkce?
    Děkuji
    Odpovídat lze po přihlášení

Redaktor Digimanie Avatar uživatele Milan Šurkala
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    32

Polarizační filtr není žádná funkce, propouští světlo jedné polarity (víceméně), toto softwarově prostě neobejdeš. Filtr lze na některé kompakty nasadit, ale není jich mnoho, mělo by to jít na profesionálnější kompakty typu LX3, G11, případně některé ultrazoomy (např. FZ28, s trochou štěstí na Canony SX1/10/20,...). Umí to i některé obyčejnější kompakty, ale takových je opravdu málo. Přinejhorším to lze řešit tak, že budeš jednou rukou fotit a druhou držet filtr před objektivem.

Pravidelný diskutér
    Registrace
    Jul 2006
    Fotografií
    152

Jestli tím LX3 apod. myslíš asi 2% z dnešní nabídky kompaktů tak ano. Chce to nějaký adaptér se závitem na filtry příp. telekonventory (asi nebývá vyráben ve velkých sériích, takže může mít dlouhou dodací lhůtu a na kus kovu brutální cenu ... ale na kvalitní kompakt a focení přírody to není špatná investice). Držet filtr na objektivu rukou je opravdu nouzové řešení, nelze vyloučit, že existuje nějaký držák do stativového závitu, ale nebude to ono.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Apr 2009
    Fotografií
    114

Citace Původně odesláno od pavel_p Zobrazit příspěvek
    Chce to nějaký adaptér se závitem na filtry příp. telekonventory (asi nebývá vyráben ve velkých sériích, takže může mít dlouhou dodací lhůtu a na kus kovu brutální cenu
    Takyto adapter LA3E pre FZ18/28/38 sa u nas bezne predava za 29 eur (priserna cena za kus kovu), ale napriklad na ebay sa da bezne kupit za 13 dolarov, co je uz ovela lepsia cena.

Nováček
    Registrace
    Jan 2010

Moje dosluhující W1 nějaký závit má, ale než jsem přisel na co to je, tak už vybírám novej kompakt, a po přečtení článku o filtrech už vím co mi chybělo. LX3+ nástupce je jedním z favoritů, tam asi ten problém nebude, ale na ty ostatní asi ano. Pro mě není problém si nějakej držák vyrobit, i když to beru jako poslední možnost. Taky bych se chtěl zeptat jestli ten filtr musí být "nasunutý" co nejblíže, nebo u tohoto filtru tam určitá mezera může být. Přinejhorším a pokud to tam vleze odříznu ten závit z W1 a nalepím na novej kompakt. Ale to už by byla opravdu prasárna.

Pravidelný diskutér
    Registrace
    Jul 2006
    Fotografií
    152

Citace Původně odesláno od zdeneli Zobrazit příspěvek
    Moje dosluhující W1 nějaký závit má, ale než jsem přisel na co to je, tak už vybírám novej kompakt, a po přečtení článku o filtrech už vím co mi chybělo. LX3+ nástupce je jedním z favoritů, tam asi ten problém nebude, ale na ty ostatní asi ano. Pro mě není problém si nějakej držák vyrobit, i když to beru jako poslední možnost. Taky bych se chtěl zeptat jestli ten filtr musí být "nasunutý" co nejblíže, nebo u tohoto filtru tam určitá mezera může být. Přinejhorším a pokud to tam vleze odříznu ten závit z W1 a nalepím na novej kompakt. Ale to už by byla opravdu prasárna.
    Může být mezera, ale o to větší pak musí být průměr filtru. Tak, aby v rozích fotky nebyla patrná rozmazaná obroučka filtru ani na nejširším ohnisku... teda pokud objektiv různě zajíždí a vyjíždí tak ani na žádném jiném a ani při nejotevřenější cloně. Počítej s tím, že na polarizáku je ještě závit (na další filtr nebo krytku), takže je jeho délka asi 0,5cm. A umístit ho co nejblíž asi není špatný nápad, vzhledem k tomu, že s průměrem filtru se zvyšuje cena.
    Naposledy upraveno uživatelem pavel_p: 19-01-2010 v 20:32

Nováček
    Registrace
    Jan 2010

Děkuji

Podobná témata

1. Polarizační filtr - problém?
    Od frikot v sekci Konvertory, filtry a předsádky
    Reakcí: 10
    Poslední příspěvek: 11-12-2012, 17:24
  2. Samsung NX11 a polarizační filtr - zkušenosti
    Od t0ncek v sekci Fotoaparáty s EVF
    Reakcí: 5
    Poslední příspěvek: 22-10-2012, 08:54
  3. Polarizační filtr Hama vs. Hoya ???
    Od Ratatabum v sekci Konvertory, filtry a předsádky
    Reakcí: 34
    Poslední příspěvek: 01-12-2011, 18:57
  4. Přechodový nebo polarizační filtr
    Od emu v sekci Konvertory, filtry a předsádky
    Reakcí: 23
    Poslední příspěvek: 01-03-2011, 20:25
  5. Panasonic DMC-FZ18 + polarizační filtr?
    Od Andrew01 v sekci Fotoaparáty s EVF
    Reakcí: 6
    Poslední příspěvek: 27-12-2009, 18:40