Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon SX20 vs. SX1 vs. Panasonic FZ38 vs. Fuji S100FS?

hard_core (23)|28.1.2010 23:00
Zdravím, potřeboval bych "rozřešení" viz. titulek...jsem jen amatér, ale chtěl bych po DF zejména kvalitní fotky-nejdůležitější hledisko(zejména za snížených sv. podmínek, či nočních scén), relativně slušná výdrž baterií/akumuloru, SDHC karty jako zapisovací médium, a jako bonus bych bral HD video(stačilo by i 720x30fps stereo zvuk. Osobně se dle mých požadavků a po přečtení recenzí kloním ke Canonu SX20 a Panasonicu FZ38...FZ38 má lepší objektiv, SX20 má výklopný display, sáňky na blesk(do budoucna se určitě bude hodit). Nebo mám počkat na novější modely, a případně který z novějších modelů byste doporučili a proč případně srovnali s mnou zmiňovanými typy? Díky za reakce
Milan Šurkala (3381)|28.1.2010 23:51
Canon SX20 - dobré video, noční fotky průměr, za šera špatné, skvělá výdrž
Canon SX1 - vynikající video, noční fotky průměr, za šera špatné, skvělá výdrž
Panasonic FZ38 - dobré video, noční fotky průměr, za šera celkem fajn, dobrá výdrž
Fuji S100 FS - průměrné video, noční fotky dobré, za šera dobré, výdrž velmi špatná

Jinak je tu ještě Fuji S200EXR (lepší výdrž než S100FS). Každopádně bych počkal ještě týden, protože se představí několik nových přístrojů (Nikon, Olympus).
sheira (1)|3.7.2010 01:30
Kedze od poslednej odpovede preslo uz zopar mesiacov, chcem sa spytat - objavila sa nejaka novinka co by stala za zmnienku? V podstate mam podobne poziadavky ako prvy poster, hlavne teda HD video.
Milan Šurkala (3381)|3.7.2010 11:31
No, urcite Sony HX1, na ten se nejak zapomnelo. Pak jeste neni spatny Fuji HS10, ale tam s tim videem je treba hodne dobre umet (ma manualni zoom, takze je velmi citlivy na plynulost pohybu ruky).
Baader (36)|29.8.2010 21:42
Zdravím přítomné, mám jeden dotaz a to, že mám možnost koupit FZ38 s anglickým menu přístroje a zajímalo by mě, zda je možné nahrát do přístroje firmware s českým menu. Děkuji za postřehy.
Milan Šurkala (3381)|29.8.2010 22:06
[quote=Baader;6887]Zdravím přítomné, mám jeden dotaz a to, že mám možnost koupit FZ38 s anglickým menu přístroje a zajímalo by mě, zda je možné nahrát do přístroje firmware s českým menu. Děkuji za postřehy.[/quote]

Pokud vim, tak to u panasonicu nejde. resp. u nekterych pristroju se to podarilo, u nekterych ne. Je anglictina az tak velky problem?
Baader (36)|29.8.2010 22:15
Tak to je škoda, doufal jsem, že by to mohlo být možné... Angličtina zase tak velký problém není, ale nejsem zase zrovna angličtinář, takže co jsem tak koukal na recenze co jste psal na FZ38 a viděl množství nastavení v menu přístroje, tak jsem si říkal, že by se čeština rozhodně hodila. Ale není to hlavní kritérium, jen mě to zajímalo, jestli to je u tohoto modelu zrovna možné. KAždopádně děkuji za rychlou reakci.
Milan Šurkala (3381)|29.8.2010 22:29
nemohu to zarucit, kazdopadne servis by to mohl povolit (ale asi za to neco budou chtit)
Baader (36)|31.8.2010 15:38
Takže FZ38 se nezadařil, byl na Aukru a vyhrál to někdo jiný. Nicméně zůstává pořád ve výběru. Stále přemýšlím co koupit. Je to celkem dilema. FZ38 je v recenzi hodnocen velice dobře, ale třeba mi na něm vadí, že nemá manuální zoom na objektivu. Nejsem žádný odborník, ale zdá se mi, že je to pro fotografa lepší varianta, která mu zaručuje jakousi volnost při ovládání přístroje.

Obecně bych rád, aby fotoaparát měl pokud možno manuální ovládání zoomu (tady bych rád, aby se k tomu někdo znalý vyjádřil, zda je to výhoda či ne), nevím, jak moc se liší 18x zoom a 26x, když jsou použity jiné objektivy atd., ale rád bych, aby DF měl kvalitní velikost přiblížení, kvalitní velký evf hledáček, výborný makro režim, produkoval kvalitní fotky blížící se kvalitě digitální zrcadlovky, funkční manuální ostření, výklopný kvalitní displej, HD video by mohl také zvládat kvalitně, ale není to priorita, takže toto bych oželel, pokud by ostatní funkce byly k dispozici.

Do výběru se mi dostali následující, i když některé nemají vše, co bych rád:

Panasonic Lumix FZ38
Nikon COOLPIX P90/P100 (tady mě zaráží, že levněji se dá sehnat P100 a P90 je dražší)
Sony DSC-HX1
Olympus SP-590UZ
Fujifilm S100FS
Fujifilm S200EXR
Pentax X70

Možná moc požadavků... Když bude mít někdo čas poradit, budu rád;)
Milan Šurkala (3381)|31.8.2010 16:17
Rozdil mezi 18x a 26x zoom neni zas az tak velky (priblizne o 40 % vetsi priblizeni, ale zalezi na vychozim ohnisku). Takze ano, je to poznat, ale zas to neni neco, kvuli cemu bych z vyberu vyhazoval 18x pristroje. Cim vetsi zoom, tim zpravidla horsi kvalita obrazu. Z vlastni zkusenosti muzu rici, ze zvetseny vyrez z 18x zoomu je casto kvalitnejsi nez totez bez vyrezu z 26x zoomu (zejmena z toho od Nikonu).

Manualni zoom je jednoznacne vyhoda (nikoli na video), ovladani je pohotove a mnohem rychlejsi a presnejsi. Jednoznacne obrovske plus pro fotoaparat, ktery ma manualni zoom. Kvalitni velky EVF hledacek u ultrazoomu? Zapomen! To jsou vzdy tak male pitomosti, ze vubec nema smysl je pouzivat. Makro rezim, to je jina, tady vedou vetsinou Nikony (makro od centimetru maji na delsich ohniscich, tedy s vetsim priblizenim).

Kvalitni fotky blizici se kvalite zrcadlovek? Znovu, zapomen! Ultrazoom se od toho nejpitomejsiho kompaktiku za 15 stovek nijak nelisi, porad to ma tentyz nesmyslne maly cip s nesmyslne velkym rozlisenim. U CMOS cipu je to jeste horsi, ten totiz z principu na tak male plose sumi jeste vice. Jedinou vyjimkou, ktera se zrcadlovkam aspon trochu blizi (jinak receno, je nekde tak na necele pul cesty mezi ultrazoomem a zrcadlovkou), je Fuji S200EXR. Maunalni ostreni bude vetsinou problematicke kvuli elektronicke vazbe, ktera byva casto docela gumova.

Takze ja osobne bych volil v danem poradi:
1-2. Panasonic FZ38 (vzhledem k malemu cipu a hodne pixelum prekvapive slusna kvalita obrazu, nadprumerny svetelny objektiv, jednoduche ovladani, mala hmotnost, slusn vydrz na baterky) a Fuji S200EXR (velky cip, nizky sum, celkem slusny objektiv, manualni zoom, vysoka hmotnost, nizsi vydrz na baterie)
3. Sony HX1 (ostre snimky, velmi dobra rychlost, chybi RAW, trochu divna ergonomie)
4. Fuji HS10 (manualni zoom, velky zoom, ponekud vysoky sum a slabsi ostrost, solidni vydrz na baterie).
Z tech dalsich bych uz asi nic nevolil. Pentax X70 je docela prusvih, nepovedeny objektiv z Nikon P90 (ma vsak super makro), desne a ukrutne mala vydrz na baterky (na jednodenni vylet idealne dve az tri nahradni), Nikon P90 ma dobre hlavne to makro, Nikon P100 je super prusvih, Oly SP-590UZ je docela prijemny, ale ma ponekud neostre snimky, slusne makro. S100FS snad jako novy nejde uz ani sehnat.
Baader (36)|31.8.2010 16:51
Díkuji moc za podrobný popis. Nakonec to vypadá, že nejlevnější zrcadlovka bude dělat kvalitnější foto než nejdražší EVF. Ten Fuji S200EXR se mi líbí, ale recenzi na digimanie nemá. Dá se sehnat za 8 tis, což se mi zdá slušná cena. FZ38 je sice levnější, asi 6.800,- ale nemá manuální zoom. Pokud jsem si správně všiml, tak ani jeden nemá výklopný LCD, což je škoda. Každopádně se mi aspoň výběr zůžil.
Milan Šurkala (3381)|31.8.2010 17:10
Presne tak, zadny ultrazoom nema duvod delat lepsi fotky nez nejlevnejsi zrcadlovka. Jen ta Fujina se tomu docela blizi. Samozrejme levna zrcadlovka ma jen zakladni setovy objektiv, coz znamena, ze to moc nepriblizi (takze na vetsi vzdalenost udela ultrazoom lepsi foto nez zrcadlovka s vyrezem) a vetsinou nema ani tak dobre makro jako ultrazoom. Proste v zakladnim setu je zrcadlovka znacne neuniverzalni pristroj. To, co s ni jde vyfotit, ale vyfoti znatelne lepe nez ultrazoom.
Jaro N (1)|21.6.2011 22:50
Pekný deň želám,

už dlhší čas zvažujem kúpu fotoaparátu do 300 EUR. Vyzeralo to takmer na isto na Panasonic FZ38. Teraz ma však zaujal Fujifilm S200EXR. Ten je žiaľ o trochu drahší (od 350 EUR), ale mám tiež jednu zaujímavú ponuku z druhej ruky. Rád by som vás poprosil o vaše názory, čo sa týka týchto foťákov (prípadne iných?) na tieto účely:

- fotografie jedál a potravín (postup prípravy a hotové naaranžované jedlo, potraviny...) - nie je to na profesionálne účely, ale predsa len by som chcel za tú sumu čo najvyššiu možnú kvalitu
- fotky do archívu z prednášok, školení a pod. (miestnosť s ľuďmi)
- rodina a pod., výlety, príroda
- video (jeho kvalita nie je prvoradá)
- chcel by som zoom aspoň 10

Ďakujem.
Jaro