Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samsung PL51 a ostření při noční scéně

stalak (162)|31.1.2010 19:06
Jelikož nemám zkušenost s nočním focením,potažmo s chováním ostření u kompaktů,tak se tu chci zeptat na jednu věc.Nevím proč mi nechce můj Samsung při nočním focení zaostřit.Ve dne ani v místnosti a to téměř tmavé ostří rychle a bez problémů(např.automatika se zapnutým bleskem).Jakmile ale navolím noční scéna a namáčku spoušt a to třeba i na slušně osvětlené ulici,Samsung nezaostří.Zaostřovací rámeček zůstane červený a nezezelená pro potvrzení úspěšného ostření.Zaostřit se mi povede pouze s aktivovaným bleskem a nebo (blesk je vypnutý) když je nějaký zdroj světla,lampa,žárovka tak do třech metrů od objektivu.Myslíte že je něco špatně a foťák mám reklamovat?Fakt nevím,jediné porovnání můžu udělat s mojí stařičkou Minoltou S414,ta ostří v pohodě,zaostřovací rámeček zaměří a potvrdí i osamocenou lampu v poměrně velké vzdálenosti.Samsung ne.Díky předem za odpověď.
Milan Šurkala (3381)|31.1.2010 19:42
Nic spatne neni, takove je proste chovani samsungu. Pri rezimu nocni sccena se nejak moc nesnazi ostrit a potrebuji opravdu neco kontrastniho (idealne sloup poulicni lampy). Tohle se ti nikdy vyreklamovat nepovede. Nicmene Samsungy maji jednu zajimavou vec s ostrenim, to ze je ramecek cerveny, jeste neznamena, ze je spatne zaostreno (ono je totiz vetsinou zaostreno dobre. Zkus se podivat na displej a pokud to bude vypadat ostre, fot. Budes casto prekvapeny, ze ty fotky jsou ostre.
stalak (162)|31.1.2010 20:54
[quote=Milan Šurkala;4676]Nic spatne neni, takove je proste chovani samsungu. Pri rezimu nocni sccena se nejak moc nesnazi ostrit a potrebuji opravdu neco kontrastniho (idealne sloup poulicni lampy). Tohle se ti nikdy vyreklamovat nepovede. Nicmene Samsungy maji jednu zajimavou vec s ostrenim, to ze je ramecek cerveny, jeste neznamena, ze je spatne zaostreno (ono je totiz vetsinou zaostreno dobre. Zkus se podivat na displej a pokud to bude vypadat ostre, fot. Budes casto prekvapeny, ze ty fotky jsou ostre.[/quote]

Díky moc za odpověď.Takže jsem rád že je to vlastnost a ne závada.Tvoje odpověď mě uklidnila,já nikdy žádného Samsunga neměl,takže jsem neměl o tomto ani potuchy.Jinak jsem s tímto foťáčkem nadmíru spokojen a tím jak jinak rychle a svižně ostří,tak jsem to očekával i při těch nočních scénách ;)
Milan Šurkala (3381)|31.1.2010 21:23
[quote=stalak;4677]Díky moc za odpověď.Takže jsem rád že je to vlastnost a ne závada.Tvoje odpověď mě uklidnila,já nikdy žádného Samsunga neměl,takže jsem neměl o tomto ani potuchy.Jinak jsem s tímto foťáčkem nadmíru spokojen a tím jak jinak rychle a svižně ostří,tak jsem to očekával i při těch nočních scénách ;)[/quote]

V noci kompakty ostří mnohem hůř, to je normální. U těch Samsungů si člověk musí zvyknout na to, že občas je správně zaostřeno i při červeném čtverečku a naopak občas je i při zeleném snímek rozmazaný (hlavně pokud zapomeneš zapnutý makro režim a fotíš na velkou vzdálenost).
stalak (162)|31.1.2010 21:44
[quote=Milan Šurkala;4678]V noci kompakty ostří mnohem hůř, to je normální. U těch Samsungů si člověk musí zvyknout na to, že občas je správně zaostřeno i při červeném čtverečku a naopak občas je i při zeleném snímek rozmazaný (hlavně pokud zapomeneš zapnutý makro režim a fotíš na velkou vzdálenost).[/quote]

Jasně,nebudu to dál řešit a jen si budu hlídat displej kvůli kvalitě.Vím jen to že u noční mi ještě můj Samsung zelenou neukázal a to ani na velmi dobře osvětleném náměstí plné lamp a to jsem se snažil ostřit přímo do světla:) zkušebně.Jde o to že ho mám pořád u sebe a když se namane něco pěkného,tak aby z toho byla fotka a ne pokaždé patlanice.Uvědomuji si i cenovou relaci tohoto přístroje a zázraky nečekám i když mě kvalitou fotek jinak dost překvapil a to mě pak nutí z něho ždímat maximum i v noci,protože vidím že by to šlo a na ty fotky se dá koukat.
Milan Šurkala (3381)|31.1.2010 21:48
[quote=stalak;4679]Jasně,nebudu to dál řešit a jen si budu hlídat displej kvůli kvalitě.Vím jen to že u noční mi ještě můj Samsung zelenou neukázal a to ani na velmi dobře osvětleném náměstí plné lamp a to jsem se snažil ostřit přímo do světla:) zkušebně.Jde o to že ho mám pořád u sebe a když se namane něco pěkného,tak aby z toho byla fotka a ne pokaždé patlanice.Uvědomuji si i cenovou relaci tohoto přístroje a zázraky nečekám i když mě kvalitou fotek jinak dost překvapil a to mě pak nutí z něho ždímat maximum i v noci,protože vidím že by to šlo a na ty fotky se dá koukat.[/quote]

Přímo do světla neostři. Tam bude problém téměř vždy. Kompakty mají ostření na bázi detekce kontrastu, takže ideální je mu poskytnou nějakou jasnou linii světlo stín, nejlépe vertikálně. Tzn. tyč pouliční lampy, která je osvětlená na tmavém pozadí. Případně tmavé dveře na osvětlené zdi domu. Prostě tam musí být nějaká čára seshora dolů, dobře kontrastní. Pak to zaostří téměř na cokoli.
stalak (162)|31.1.2010 22:03
[quote=Milan Šurkala;4680]Přímo do světla neostři. Tam bude problém téměř vždy. Kompakty mají ostření na bázi detekce kontrastu, takže ideální je mu poskytnou nějakou jasnou linii světlo stín, nejlépe vertikálně. Tzn. tyč pouliční lampy, která je osvětlená na tmavém pozadí. Případně tmavé dveře na osvětlené zdi domu. Prostě tam musí být nějaká čára seshora dolů, dobře kontrastní. Pak to zaostří téměř na cokoli.[/quote]

Tak tohle jsem nezkoušel,takto ostřit a ani o tom neměl páru.Tak jakmile se dostanu v noci do města tak to hned vyzkouším.Díky za dobrou radu.Já to opravdu začal zkoušet teprve tímto Samsungem ale myslím že mě začnou noční bavit,ale to už je pak dál na zrcadlovku,vím :) no,učit se dá i s tímto a pár nočních cvaků jsem zkoušel i z okna a ty fotky jsem dal tu na fotogalerii.Určitě se pochlubím jak se mě i Samsungu zadařilo,díky ;)
Milan Šurkala (3381)|31.1.2010 22:09
jj, schvalne si zkus i doma v horsim svetle zaostrit treba na dvere (na jejich jednobarevnou plochu). fotak se vetsinou nechyti. a ted jen kousek posun fotoaparat, aby se v ostricim ctverecku objevila futra, a hned by mel ostrit lepe. muzes zkusit taky ostrit na horni stranu futer (tedy na horizontalni linie), fotoaparat by opet mel mit trochu vetsi problem. tedy tady uz zalezi na konkretnim modelu, nektere kompakty maji i horizontalni ostrici body, vetsina ale jen vertikalni. totez se da zkusit jeste jinak. zkus zaostrit na futra, kdyz mas fotoaparat na sirku. melo by to jit, ted jen otoc fotoaparat na vysku a pravdepodobne to nebude tak pekne zvladat.
stalak (162)|31.1.2010 22:26
Tak tohle vyzkouším,hned zítra a pochlubím se tu jak to dopadlo,doufám že tato vychytávka mému Samsungu pomůže ;) dík.
pavel_p (151)|31.1.2010 22:33
Jenom jedna čára na ostření? Já jsem třeba u všech Canonů zvyklej na jejich 9b AIAF nebo jak se to menuje a ten funguje zhruba tak, že se zaostří objekty nejblíž nebo s největším kontrastem a zobrazí čtverečky, kde je zaostřeno. Pak je ostření na střed. Tak jako tak, třeba G6ka ostří ve tmě taky mizerně a noční venkovní scény je nejlepší ostřit ručně na nekonečno nebo 5m.
To mají Samsungy opravdu tak zjednodušené?
Milan Šurkala (3381)|31.1.2010 22:52
[quote=pavel_p;4684]Jenom jedna čára na ostření? Já jsem třeba u všech Canonů zvyklej na jejich 9b AIAF nebo jak se to menuje a ten funguje zhruba tak, že se zaostří objekty nejblíž nebo s největším kontrastem a zobrazí čtverečky, kde je zaostřeno. Pak je ostření na střed. Tak jako tak, třeba G6ka ostří ve tmě taky mizerně a noční venkovní scény je nejlepší ostřit ručně na nekonečno nebo 5m.
To mají Samsungy opravdu tak zjednodušené?[/quote]

Tak to platí za dostatku světla. Myslím, že i ten devítibodový Canon v noci zaostří prostě tam, kde bude mít nějakou tu linii a aspoň něčeho se bude moct chytnout. Za dobrého světla bude i Samsung vybírat objekty v popředí.
stalak (162)|1.2.2010 21:56
Tak jsem provedl test ostření na futrech včetně dveří a bohužel,noční režim Samsung nepochopil :( nezaostřil ani jedinkrát.Zajímavé je,že jsem s nočním režimem zkusil zaostřit na mé LCD a u něho rozsvícenou lampičku.Do dvou metrů Samsung ostřil (pořád noční režim s vypnutým bleskem),ale jakmile jsem udělal něco jako půlkrok od tohoto velmi slušného zdroje světla,už se opět nechytal,mírně jsem opět přiblížil foták blíž k mému LCD a už zase ostřil.Nedivím se že jsem to nedokázal na hůře osvětlených futrech,ale uvidím jak si povede v nočním městě ;)
Milan Šurkala (3381)|1.2.2010 23:51
[quote=stalak;4687]Tak jsem provedl test ostření na futrech včetně dveří a bohužel,noční režim Samsung nepochopil :( nezaostřil ani jedinkrát.Zajímavé je,že jsem s nočním režimem zkusil zaostřit na mé LCD a u něho rozsvícenou lampičku.Do dvou metrů Samsung ostřil (pořád noční režim s vypnutým bleskem),ale jakmile jsem udělal něco jako půlkrok od tohoto velmi slušného zdroje světla,už se opět nechytal,mírně jsem opět přiblížil foták blíž k mému LCD a už zase ostřil.Nedivím se že jsem to nedokázal na hůře osvětlených futrech,ale uvidím jak si povede v nočním městě ;)[/quote]

Zkus i běžné focení na režim P, tam fotoaparát ostří mnohem lépe a občas ti postačí myslím i ta sekundová expozice.
stalak (162)|2.2.2010 13:49
Zkus i běžné focení na režim P, tam fotoaparát ostří mnohem lépe a občas ti postačí myslím i ta sekundová expozice.

Noční na režim P ??? já se koukl do nastavení a expozice atd.se dá nastavit jenom v režimu noční scéna.Přeci je to jenom "cvakátko" ,ale pomalu uvažuji o něčem,co bych mohl mít u sebe pořád,mělo to manuální nastavení,slušné fotky a já abych se měl na čem učit.Přístrojů je strašně moc a tak se v tom zatím jen orientuju co by mi tak mohlo vyhovovat,zrcadlo zatím nechci,to až později.Už jsem si i pár recenzí od Tebe pročetl,musím říci že jsou super,další mě čekají a dva foťáčky už jako adepty mám.Ale vždy narazím na nějaký který mě upoutá dál něčím jiným.Až to bude aktuální,rád to tu proberu a nechám si ještě poradit který. ;)