Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fot'ák za cca 5 tisic

kanabis (3)|3.2.2010 21:48
zdravim,
shánim fotak s cenou do 5 tisic. Mel by umet fotit dostatecne aby se fotky daly tiskout na A4, baterie normální AA/AAA, stabilizaci obrazu, cca 5megapixelů a co spise opticky zoom nez digitalni. Dik
Milan Šurkala (3381)|3.2.2010 22:28
Mrkni prosím na https://www.digimanie.cz/forum/showthread.php/645-kompakt-do-5000-kc#4714, řešilo se to tu před půl hodinku, tak nač zakládat úplně totožné téma?
focusx (76)|4.2.2010 10:32
Zkus ještě Fuji F200EXR, ketrý má skoro dvojnásobně velký čip 1/1,6 a tím i daleko kvalitnější výstup než Canon SX120, který má naopak jeden z nejmenších čipů, myslím 1/2,5. Fuji má také plný manuál a velmi kvalitní display a nízký stupeň JPEG komprese, fotky Fuji mají okolo 4MB a Canonu 1,5-2,5MB, tedy jsou silně komprimované a s tím souvisí i méně kvalitní výstup.
Milan Šurkala (3381)|4.2.2010 11:50
Fujina nemá až tak plný manuál :-( Ano, jsou zde prioritní režimy a manuální režim, clona je však jen dvoupolohová (ND filtr). Každopádně i to pro většinu situací stačí a pokud nejde člověku o zoom, určitě bych F200EXR doporučil.
mates4259 (5)|30.3.2010 21:17
Dobry den, hladam fotoaparat od 5000-8000, mal by to byt kompakt, vediet tocit aj nejake obstojne video a somzrejme obstojne fotky.
Medzi moje priority patri aj napajane pomocou AA ale timto som si vsak neni isty. Fotit budem len obcas a bojim sa ze az fotak po roku vytiahnem tak lion akumulator bude znehodnoteny a novy bude drahy. Ako su na tom dnesne akumulatory? Napajanie pomocou AA sa mi zda vhodnejsie.

Dakujem.
Milan Šurkala (3381)|30.3.2010 23:09
Prvni problem s AA je ten, ze dnes uz takove fotaky skoro nejsou. Pokud budete fotit jen obcas, budete muset bezet jedine na alkalicke baterie (tzn. bude to v prubehu casu zrat penize), protoze nabijeci AA baterie jsou prave na tohle opravdu spatne (maji velke samovybijeni). Jinak je jedno, cim je fotoaparat nabijen. Li-Ionu je docela jedno, kdyz dlouho nebezi.
Doporucit lze treba Panasonic TZ7, spatny neni ani Sony WX1.
busy (782)|31.3.2010 08:16
[quote=mates4259;5375]Fotit budem len obcas a bojim sa ze az fotak po roku vytiahnem tak lion akumulator bude znehodnoteny a novy bude drahy. Ako su na tom dnesne akumulatory? [/quote]

Praveze pre obcasne fotenie je Li-Ion ovela vhodnejsi ako NiMH. Li-Ion ma ovela mensie samovybijanie, vydrzi bez problemov nabity lezat aj cely rok. Navyse nema pametovy efekt a da sa dobijat uplne kedykolvek. Kdezto naproti tomu dobijanie uplne nevybitych NiMH baterii AA ich poskodzuje (a co je horsie, ked fotak hlasi, ze baterie su uz vybite, to este neznamena, ze naozaj su uplne vybite).

Pokial ale stale trvate na AA bateriach, tak doporucujem kupit specialne nenabijatelne litiove AA baterie, su sice o kusok drahsie, ale voci klasickym alkalickym maju niekolkonasobne vyssiu kapacitu a samovybijanie tak male, ze vyrobca obvykle garantuje ze sa sami neznehodnotia ani po 10 rokoch skladovania.
mates4259 (5)|31.3.2010 11:27
Praveze s baterkami nemam problem, jasne NiMh maju svoje nevyhody, potrebujem ale poradit aky aparat kupit aby som tie AA do neho strcil :)
Nad TZ7 peclivo uvazujem(ma schopnost zoomu pri videu?), ako by ste ho porovnali oproti FUJI FinePix F200 EXR opalti sa za ten cenovy rozdiel (ked odhliadnem od kvality videa).

Dakujem.
Milan Šurkala (3381)|31.3.2010 11:37
TZ7 je vyborny fotak na video, je podporovan opticky zoom (zpomaleny, takze prirozenejsi), ostatne od toho tu mame recenzi pristroje (viz https://www.digimanie.cz/recenze-panasonic-lumix-tz7-ultrazoom-temer-bez-chybicky/2767-2). Kvalitnejsi fotky ma pak F200EXR diky podstatne vetsimu cipu. Pokud nejde o video a zoom, pak je F200EXR docela jasna volba. Chce-li ale clovek video, pak F200EXR neni prave nejlepsi volbou.
mates4259 (5)|31.3.2010 16:12
Viete mi poradit aj nieco co pouziva tie AA baterie? Nasiel som z takych kompoaktnych CANON PowerShot A1100 IS napada vas nejaka konkurencia k nemu?
Dakujem.
Milan Šurkala (3381)|31.3.2010 17:59
Tech fotaku na AA baterky je dnes opravdu naproste minimum. Maji to jen nektere nejlevnejsi modely, pripadne ultrazoomy (Nikon L100/L110, Olympus SP-590 UZ, Fuji HS10). BTW, Nikon L100 rozhodne nedoporucuju. Nic jineho solidniho (i nesolidniho :-)) me na AA baterky vazne nenapada.
busy (782)|31.3.2010 18:39
Ono vyrobci dost neradi robia fotaky na AA baterky, pretoze:

- Li-Ion si mozu vyrobit takeho tvaru a velkosti, ake chcu
- Pri rovnakej hmotnosti a velkosti ma Li-Ion cca 2x vecsiu kapacitu

Preto su vsetky malicke stylove kompakty temer vylucne na Li-Ion, pretoze obrovske a hrube tuzkove AA by sa tam proste nevosli (alebo by zaberali vnutri prilis vela miesta) a fotak by musel byt vecsi a hrubsi.

Kedysi sa aj mobily robili s AA NiMH (napr. Ericsson GA628), ale dnes uz taky mobil tazko najdeme a vsetky su na Li-Ion (alebo Li-Pol a pod).
stalak (162)|31.3.2010 19:23
[quote=mates4259;5375]Dobry den, hladam fotoaparat od 5000-8000, mal by to byt kompakt, vediet tocit aj nejake obstojne video a somzrejme obstojne fotky.
Medzi moje priority patri aj napajane pomocou AA ale timto som si vsak neni isty. Fotit budem len obcas a bojim sa ze az fotak po roku vytiahnem tak lion akumulator bude znehodnoteny a novy bude drahy. Ako su na tom dnesne akumulatory? Napajanie pomocou AA sa mi zda vhodnejsie.

Dakujem.[/quote]

Také jsem podobný hledal,ale jak už je psáno tak na AA baterie jssou jen cvakátka a pak pár ultrazomů.Takže menší přístroj na AA bez možnosti manuálního nastavení a nebo ultrazom,ale do kapsičky od košile nepůjde dát :( Já mám doma 12ks.nabíjecích AA (třeba Panasonic INFINIUM HHR-3MPE 4ks.) a nemám to také do čeho pořádně dát,po roce si udrží až 80% kapacity když je na tu dobu dám do šuplíku,ale.
A včera jsem se byl zeptat na baterii do Samsungu PL 51 ve Fotolabu a že si mám připravit asi 1000kč.Což se mi za tu "placičku"zdá trochu moc :( Asi to vyřeším nějakým ultrazomem na AA
mates4259 (5)|31.3.2010 19:53
[quote=stalak;5384]Také jsem podobný hledal,ale jak už je psáno tak na AA baterie jssou jen cvakátka a pak pár ultrazomů.Takže menší přístroj na AA bez možnosti manuálního nastavení a nebo ultrazom,ale do kapsičky od košile nepůjde dát :( Já mám doma 12ks.nabíjecích AA (třeba Panasonic INFINIUM HHR-3MPE 4ks.) a nemám to také do čeho pořádně dát,po roce si udrží až 80% kapacity když je na tu dobu dám do šuplíku,ale.
A včera jsem se byl zeptat na baterii do Samsungu PL 51 ve Fotolabu a že si mám připravit asi 1000kč.Což se mi za tu "placičku"zdá trochu moc :( Asi to vyřeším nějakým ultrazomem na AA[/quote]

Nad ultrazoomom som rozmylsal aj ja ale nekcelo by sa mi to nosit, a fotak co mi lezi doma mi je nanic. Najskorej pojdem do toho Tz7 aj ked je trocha drahy, jedine co sa mi na tie AA oplati kupit by bol ten PowerShot A1100 IS, potom je tu este PowerShot A2100 IS ale ten stoji pomaly tolko co ten tz7. Asi sa s tim akumulatorom zmierim, len dufam ze nebudem muset fotak po 3 rokoch vyhodit kvoli tomu ze nezozenem novy akumulator.
Milan Šurkala (3381)|31.3.2010 20:20
Nikdy me nenapadlo uvazovat o tom, ze by po nekolika letech nesel sehnat akumulator. Jsi prvni, kdo neco takoveho vubec resi (aspon co ja jsem slysel :-)). Ted jsem se jen tak z legrace podival na jeden Olympus z roku 2002 (tj. 8 let stary pristroj) a baterku do nej sezenes, kdyz to trochu prezenu "v kazdem lepsim elektru a skladem". Oni ti vyrobci totiz nepouzivaji milion akumulatoru pro kazdy fotoaparat zvlast, ale rekneme ctyri pet typu a ty pak strkaji do vsech jejich pristroju. Takze zjistis, ze jeden a ten samy akumulator se pouzival zhruba v 50 modelech daneho vyrobce v rozmezi 5 let. Navic jsou k dispozici i neoriginalni nahrady (ovsem ruznorode kvality).
Jinak, pokud se spokojis i s prumerny videem co do rozliseni, tak muzes usetrit penizky a koupit Panasonic TZ6, je to skoro totez. Doma mame tri roky stary FZ7 a tataz baterka je pouzita i v nejnovejsim FZ38. Takze se nebojim, ze by se nedala sehnat. Tvoje obavy mi prijdou neuveritelne prehnane. Nereknu kdybys mluvil v horizontu 15 let, ale tri?
stalak (162)|31.3.2010 21:38
[quote=mates4259;5386]Nad ultrazoomom som rozmylsal aj ja ale nekcelo by sa mi to nosit, a fotak co mi lezi doma mi je nanic. Najskorej pojdem do toho Tz7 aj ked je trocha drahy, jedine co sa mi na tie AA oplati kupit by bol ten PowerShot A1100 IS, potom je tu este PowerShot A2100 IS ale ten stoji pomaly tolko co ten tz7. Asi sa s tim akumulatorom zmierim, len dufam ze nebudem muset fotak po 3 rokoch vyhodit kvoli tomu ze nezozenem novy akumulator.[/quote]

Tak toho akumulátoru se opravdu bát nemusíš že ho neseženeš.To Ti Milan napsal dobře že se používá jen pár druhů baterií.Můj Samsung PL-51 má stejnou baterii s asi šesti až sedmi fotoaparáty jen téže značky.
Já už se s tím také smiřuju a dostal jsem nápad jak zužitkuju nakoupené AA.Koupím foťák klukům(synům) na AA.Na zábavu a třeba učení se dobré fotografii pro začátek ideální ;)
busy (782)|31.3.2010 21:58
Idealne je ked sa do fotaku daju dat aj NiMH AA alebo aj nejaky Li-Ion. Clovek si potom vyberie co mu lepsie vyhovuje. Takto som fungoval so svojim starym Olympusom C-2 - dali sa do neho dat 2xAA alebo jedna Li-Ion RCRV3.

Asi sa vam ostatnym budem zdat divny, ale po niekolkych rokoch som sa na zaklade skusenosti s vyuzivanim oboch typov akumulatorov jednoznacne rozhodol, ze moj dalsi fotak musi byt na Li-Ion. A kedze som chcel nejaky ultrazoom, kupil som si FZ28... A nelutujem, na jedno nabitie som dokazal spravit az 822 fotiek.
stalak (162)|31.3.2010 22:22
822fotek??? FZ28 je na Li-on "placku" já myslel že je na AA,no i tak to je pro mě až neuvěřitelné,ne že bych Ti nevěřil.... ;)
Milan Šurkala (3381)|31.3.2010 22:56
FZ28 vydrzi fakt moc, 822 se mi sice nepovedlo, ale pres tech 600 neni moc velky problem. Nase FZ7 se stejnym akumulatorem bezne dava 450+ fotek.
stalak (162)|1.4.2010 12:03
Tak i těch 600snímků je opravdu krásný údaj,mě vlastně ani moc nenapadlo koukat po výdrži akumulátorů při hledání foťáku.Můj Samsung PL-51 vydrží tak 250,no možná 300 snímků,ale nepočítal jsem to přesně,když zapojím do focení víc blesk jsem rád za 200snímků.Asi to budu muset řešit náhradním akumulátorem a k němu dokoupit nabíječku,abych si neblokoval nabíjením foťák.Má totiž dost dlouhou dobu dobíjení cca 3,5 hodiny.Ale až asi na toto jinak spokojenost.
mates4259 (5)|2.4.2010 16:03
Dobry den, tak som sa rozhodol predsalen pre ten TZ7. Mam ho v plane kupovat na fotolab.sk ale na pixmanii ho maju o 30 eur lacnejsi, aj ked sa bojim tej povesti tej pixmanie. Nevie nahodou niekto doporucit spolahlivy eshop, kde niesu problemy s prip. reklamaciami? Vsetkym zucastnenim dakujem za rady, toto forum bolo velmi napomocne pri vybere.
Dakujem.