Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Olympus SP-560 UZ versus SP-590 UZ

Rocca (4)|8.2.2010 21:26
Dobrý den,
vlastním fotoaparát Olympus SP-560 UZ a přemýšlím o upgrade na Olympus SP-590 UZ. Fotím hlavně makro (za slušného počasí na ISO 50 až 100), takže by mě zajímalo, zda bych si koupí SP-590 v tomto ohledu polepšila. V recenzi mě zaujaly velmi malé zaostřovací vzdálenosti. Čekala jsem na nové UZ od Olympusu, ale bez hledáčku a manuálních režimů je to o ničem :o(.
Taky by mě zajímalo, zda je kresba na dlouhém ohnisku SP-590 aspoň zhruba tak ostrá jako kresba na dlouhém ohnisku SP-560 (tuším 486 mm). Šum moc neřeším, do horších podmínek mám DSLR.

Ještě uvažuji že počkám na recenzi nové Fuji HS 10, ale mám obavu z velké aberace a menšího zvětšení u makra než u UZ od Olympusu (osobní zkušenost).

Předem díky za odpověď.
petnek (75)|8.2.2010 22:03
Na tvou otázku bohužel odpovědět neumím, ale neodpustím si reakci.
Beru jako naprosto unikátní (nijak to neodsuzuji) že na makro máš EVF foťák a při tom vlastníš i DSLR. Nedokáži se vžít přímo do tvé kůže, ale pokud se spokojíš s kvalitou makro fotografií z EVF je to super řešení, protože kvalitní objektiv na makro je rozhodně dražší než EVF:idea:thumb. Opakuji, že toto řešení nijak neodsuzuji, to jen proto, aby nebyl tento příspěvek chápán špatně.
Rocca (4)|8.2.2010 22:35
To: Petnek

Existuje více důvodů proč fotím "makro" raději s EVF :o). S EVF nemám problém vyfotit detail ještěrky, žáby či pavouků s několika cm i několikrát po sobě. S DSLR je první záběr díky klepnutí zrcátka většinou i poslední :o(. Navíc má DSLR neumožňuje živý náhled, to znamená že musím zalehnout a fotit přes hledáček, což se většině tvorů pochopitelně moc nelíbí a utečou či odletí :o).
Můj současný Oly SP-560 UZ umí makro dost dobře, používám ho i jako univerzál při přechodech hor s "plnou polní" a s kvalitou snímků jsem spokojená.
petnek (75)|8.2.2010 22:55
A objekty tvého zájmu neutečou když se k nim s EVF přiblížíš tak blízko? Také jsem měl EVF (Panasonic DMC-FZ8) a nikdy jsem zblízka nemohl nic živého vyfotit.
Milan Šurkala (3381)|8.2.2010 23:25
Velmi dobré makro mívají ultrazoomy Nikon, podíval bych se na P90 nebo novinku P100.
pavel_p (151)|8.2.2010 23:31
[quote=petnek;4799]nikdy jsem zblízka nemohl nic živého vyfotit.[/quote]
Já taky ne :(
Kašlu na ještěrky, leguáni v zoo jsou hezčí, pomalejší a větší, tudíž po všech stránkách vděčnější :)
Z těch přírodních potvor se dá tak mlok, ale je černej a slizkej, takže se blbě ostří
Pak se dá na jaře nějaká zlenivělá, poloztuhlá žaba, je jich všude plno
To je tak vše
petnek (75)|9.2.2010 00:42
U těch leguánů je škoda, že jsou za sklem, občas se dá ale dosáhnout takového úhlu, kde to ani nevypadá jako focení přes sklo.
Mloka jsem ještě v přírodě neviděl :D. Potvůrky se přede mnou asi schovávají.
Žabky jdou dobře fotit, odskočí jen v případě že se bojí. Ale ropuchy se mi moc nelíbí, kdyby tu byli třeba rosničky, nebo pestrobarevné pralesní žabky, to by byla jiná :)
Rocca (4)|10.2.2010 17:32
[quote=petnek;4799]A objekty tvého zájmu neutečou když se k nim s EVF přiblížíš tak blízko? Také jsem měl EVF (Panasonic DMC-FZ8) a nikdy jsem zblízka nemohl nic živého vyfotit.[/quote]

No, neutečou :). Ještěrky vyhřívající se na kameni fotím běžně i z 10-ti cm, takže když je Oly schopen zaostřit na tuto vzdálenost při ohnisku cca 55 mm, hlava ještěrky je tak obrovská, že pak vypadá jako ještěr :). Pak se na ní dají vidět třeba zakouslá klíšťata. Ztuhlé žáby nefotím, ráno musím do práce :). Často fotím hmyz, včetně mravenců, občas níže zmíněné mloky. Nevím jaké má zvětšení FZ8, ale fotila jsem i Fuji S6500fd a třeba můry či motýli focení Olym vypadají daleko lépe. Prostě Fujina takové zvětšení nedosáhne (možná s Raynoxem) :). Prostě každý foťák je lepší na něco jiného ...
petnek (75)|10.2.2010 18:31
Asi jsi jim sympatičtější, přede mnou vždycky vezmou roha :D.
Bohužel nemám obrázky z FZ8 po ruce, takže nemůžu porovnat možnosti, ale co si pamatuji, nebyl jsem s makrem moc spokojen. To mohlo být ale i tím, že v té době jsem teprv digitální fotografii objevoval a většinu fotil na automat, nebo scénické režimy...
pavel_p (151)|10.2.2010 19:50
Ha, ten Raynox není výhledově špatný tip, díky za zmínku
Rocca (4)|11.2.2010 21:16
[quote=petnek;4843]Asi jsi jim sympatičtější, přede mnou vždycky vezmou roha :D.
Bohužel nemám obrázky z FZ8 po ruce, takže nemůžu porovnat možnosti, ale co si pamatuji, nebyl jsem s makrem moc spokojen. To mohlo být ale i tím, že v té době jsem teprv digitální fotografii objevoval a většinu fotil na automat, nebo scénické režimy...[/quote]

To nebude sympatiemi :), ale spíše tím, že když Oly SP-560 umožňuje ostřit z 1 cm při ohnisku 55, není nutné fotit ten hmyz z až tak malé vzdálenosti (i když já se snažím přiblížit aspoň na 3 cm). Jeden známý má FZ5 a ten takové zvětšení jako Oly určitě neměl. Proto jsem myslela, že když upgraduju na Oly SP-590 UZ a ten ostří z cca 1 cm při ohnisku 100 mm, budou výsledky ještě mnohem lepší :). Ale ten Nikon P100 taky nevypadá špatně, nicméně jsem zvědavá na kvalitu obrazu při minimálním ISO 160.
petnek (75)|11.2.2010 21:58
[quote=Rocca;4874]To nebude sympatiemi :), ale spíše tím, že když Oly SP-560 umožňuje ostřit z 1 cm při ohnisku 55, není nutné fotit ten hmyz z až tak malé vzdálenosti (i když já se snažím přiblížit aspoň na 3 cm). Jeden známý má FZ5 a ten takové zvětšení jako Oly určitě neměl. Proto jsem myslela, že když upgraduju na Oly SP-590 UZ a ten ostří z cca 1 cm při ohnisku 100 mm, budou výsledky ještě mnohem lepší :). Ale ten Nikon P100 taky nevypadá špatně, nicméně jsem zvědavá na kvalitu obrazu při minimálním ISO 160.[/quote]

Z 3cm hmyzáky? :eek: Tak to bych jistě neuspěl, asi jde o trénink. Hned jak to půjde, začnu trénovat focení z co nejmenší vzdálenosti, bude se hodit :). 1cm při ohnisku 100mm by mělo zajistit perfektní zvětšení. Až bude nějaká recenze P100, určitě si ji přečtu.