Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Společnost oXy Online s.r.o.
Zobrazené výsledky: 1 až 12 z 12

Téma: Olympus SP-560 UZ versus SP-590 UZ

Nováček
    Registrace
    Feb 2010
    Fotografií
    1

Dobrý den,
    vlastním fotoaparát Olympus SP-560 UZ a přemýšlím o upgrade na Olympus SP-590 UZ. Fotím hlavně makro (za slušného počasí na ISO 50 až 100), takže by mě zajímalo, zda bych si koupí SP-590 v tomto ohledu polepšila. V recenzi mě zaujaly velmi malé zaostřovací vzdálenosti. Čekala jsem na nové UZ od Olympusu, ale bez hledáčku a manuálních režimů je to o ničem (.
    Taky by mě zajímalo, zda je kresba na dlouhém ohnisku SP-590 aspoň zhruba tak ostrá jako kresba na dlouhém ohnisku SP-560 (tuším 486 mm). Šum moc neřeším, do horších podmínek mám DSLR.

Ještě uvažuji že počkám na recenzi nové Fuji HS 10, ale mám obavu z velké aberace a menšího zvětšení u makra než u UZ od Olympusu (osobní zkušenost).

Předem díky za odpověď.
    Odpovídat lze po přihlášení

Občasný diskutér Avatar uživatele petnek
    Registrace
    Oct 2008
    Fotografií
    15

Na tvou otázku bohužel odpovědět neumím, ale neodpustím si reakci.
    Beru jako naprosto unikátní (nijak to neodsuzuji) že na makro máš EVF foťák a při tom vlastníš i DSLR. Nedokáži se vžít přímo do tvé kůže, ale pokud se spokojíš s kvalitou makro fotografií z EVF je to super řešení, protože kvalitní objektiv na makro je rozhodně dražší než EVF. Opakuji, že toto řešení nijak neodsuzuji, to jen proto, aby nebyl tento příspěvek chápán špatně.

Nováček
    Registrace
    Feb 2010
    Fotografií
    1

To: Petnek

Existuje více důvodů proč fotím "makro" raději s EVF ). S EVF nemám problém vyfotit detail ještěrky, žáby či pavouků s několika cm i několikrát po sobě. S DSLR je první záběr díky klepnutí zrcátka většinou i poslední (. Navíc má DSLR neumožňuje živý náhled, to znamená že musím zalehnout a fotit přes hledáček, což se většině tvorů pochopitelně moc nelíbí a utečou či odletí ).
    Můj současný Oly SP-560 UZ umí makro dost dobře, používám ho i jako univerzál při přechodech hor s "plnou polní" a s kvalitou snímků jsem spokojená.

Registrace
    Oct 2008
    Fotografií
    15

A objekty tvého zájmu neutečou když se k nim s EVF přiblížíš tak blízko? Také jsem měl EVF (Panasonic DMC-FZ8) a nikdy jsem zblízka nemohl nic živého vyfotit.

Redaktor Digimanie Avatar uživatele Milan Šurkala
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    32

Velmi dobré makro mívají ultrazoomy Nikon, podíval bych se na P90 nebo novinku P100.

Pravidelný diskutér
    Registrace
    Jul 2006
    Fotografií
    152

Citace Původně odesláno od petnek Zobrazit příspěvek
    nikdy jsem zblízka nemohl nic živého vyfotit.
    Já taky ne
    Kašlu na ještěrky, leguáni v zoo jsou hezčí, pomalejší a větší, tudíž po všech stránkách vděčnější
    Z těch přírodních potvor se dá tak mlok, ale je černej a slizkej, takže se blbě ostří
    Pak se dá na jaře nějaká zlenivělá, poloztuhlá žaba, je jich všude plno
    To je tak vše

Registrace
    Oct 2008
    Fotografií
    15

U těch leguánů je škoda, že jsou za sklem, občas se dá ale dosáhnout takového úhlu, kde to ani nevypadá jako focení přes sklo.
    Mloka jsem ještě v přírodě neviděl . Potvůrky se přede mnou asi schovávají.
    Žabky jdou dobře fotit, odskočí jen v případě že se bojí. Ale ropuchy se mi moc nelíbí, kdyby tu byli třeba rosničky, nebo pestrobarevné pralesní žabky, to by byla jiná

Nováček
    Registrace
    Feb 2010
    Fotografií
    1

A objekty tvého zájmu neutečou když se k nim s EVF přiblížíš tak blízko? Také jsem měl EVF (Panasonic DMC-FZ8) a nikdy jsem zblízka nemohl nic živého vyfotit.
    No, neutečou . Ještěrky vyhřívající se na kameni fotím běžně i z 10-ti cm, takže když je Oly schopen zaostřit na tuto vzdálenost při ohnisku cca 55 mm, hlava ještěrky je tak obrovská, že pak vypadá jako ještěr . Pak se na ní dají vidět třeba zakouslá klíšťata. Ztuhlé žáby nefotím, ráno musím do práce . Často fotím hmyz, včetně mravenců, občas níže zmíněné mloky. Nevím jaké má zvětšení FZ8, ale fotila jsem i Fuji S6500fd a třeba můry či motýli focení Olym vypadají daleko lépe. Prostě Fujina takové zvětšení nedosáhne (možná s Raynoxem) . Prostě každý foťák je lepší na něco jiného ...

Registrace
    Oct 2008
    Fotografií
    15

Asi jsi jim sympatičtější, přede mnou vždycky vezmou roha .
    Bohužel nemám obrázky z FZ8 po ruce, takže nemůžu porovnat možnosti, ale co si pamatuji, nebyl jsem s makrem moc spokojen. To mohlo být ale i tím, že v té době jsem teprv digitální fotografii objevoval a většinu fotil na automat, nebo scénické režimy...

Pravidelný diskutér
    Registrace
    Jul 2006
    Fotografií
    152

Ha, ten Raynox není výhledově špatný tip, díky za zmínku

Nováček
    Registrace
    Feb 2010
    Fotografií
    1

Asi jsi jim sympatičtější, přede mnou vždycky vezmou roha .
    Bohužel nemám obrázky z FZ8 po ruce, takže nemůžu porovnat možnosti, ale co si pamatuji, nebyl jsem s makrem moc spokojen. To mohlo být ale i tím, že v té době jsem teprv digitální fotografii objevoval a většinu fotil na automat, nebo scénické režimy...
    To nebude sympatiemi , ale spíše tím, že když Oly SP-560 umožňuje ostřit z 1 cm při ohnisku 55, není nutné fotit ten hmyz z až tak malé vzdálenosti (i když já se snažím přiblížit aspoň na 3 cm). Jeden známý má FZ5 a ten takové zvětšení jako Oly určitě neměl. Proto jsem myslela, že když upgraduju na Oly SP-590 UZ a ten ostří z cca 1 cm při ohnisku 100 mm, budou výsledky ještě mnohem lepší . Ale ten Nikon P100 taky nevypadá špatně, nicméně jsem zvědavá na kvalitu obrazu při minimálním ISO 160.

Registrace
    Oct 2008
    Fotografií
    15

Citace Původně odesláno od Rocca Zobrazit příspěvek
    To nebude sympatiemi , ale spíše tím, že když Oly SP-560 umožňuje ostřit z 1 cm při ohnisku 55, není nutné fotit ten hmyz z až tak malé vzdálenosti (i když já se snažím přiblížit aspoň na 3 cm). Jeden známý má FZ5 a ten takové zvětšení jako Oly určitě neměl. Proto jsem myslela, že když upgraduju na Oly SP-590 UZ a ten ostří z cca 1 cm při ohnisku 100 mm, budou výsledky ještě mnohem lepší . Ale ten Nikon P100 taky nevypadá špatně, nicméně jsem zvědavá na kvalitu obrazu při minimálním ISO 160.
    Z 3cm hmyzáky? Tak to bych jistě neuspěl, asi jde o trénink. Hned jak to půjde, začnu trénovat focení z co nejmenší vzdálenosti, bude se hodit . 1cm při ohnisku 100mm by mělo zajistit perfektní zvětšení. Až bude nějaká recenze P100, určitě si ji přečtu.

Podobná témata

1. Reakcí: 9
    Poslední příspěvek: 08-05-2014, 17:45
  2. Samsung EX2F versus konkurence
    Od fricino13 v sekci Kompakty
    Reakcí: 5
    Poslední příspěvek: 12-01-2014, 00:29
  3. Digitální zrcadlovky: dilema.... fotak versus kamera
    Od Neregistrovaný v sekci Poradna
    Reakcí: 5
    Poslední příspěvek: 11-11-2010, 22:40