Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

kvalita fotiek a videa

slovacik (33)|12.2.2010 18:37
Ahojte, mam Panasonic FS7 a neviem ci je to normalne. Ked zvecsim fotku v pocitaci tak mam uz asi po 3 zvecseni rozmazanu tvar alebo proste obrazok. Ak je v normalnom stave tak je pekny.
Skusal som nahrat video a co ma zarazilo asi 4 minut je velkost videa 310MB to sa neda nejak zmensit alebo upravit uz pri nahravani alebo v pocitaci?
petnek (75)|12.2.2010 19:06
Ahoj, co se týká zvětšování fotek. Kresba a kvalita se ztratí při zvětšování vždycky, pokud se samozřejmě nejedná o grafiku vektorovou. Předpokládám, že zvětšuješ JPEG, u něj se tedy není čemu divit...
Panasonicy pokud vím nahrávají do formátu Motion JPEG, je to tedy sled obrázků za sebou. Existují programy, kterými si video převedeš na běžnější, například na avi, nebo mpeg. Velikost se tím podstatně sníží.
Milan Šurkala (3381)|12.2.2010 19:10
Při zvětšování snímků nemůžeš získat více detailů, když nebyly vyfoceny. To, co vidíš v amerických filmech, kdy z kamery získají zvětšením naprosto ostrou fotku, to fakt nefunguje :)
slovacik (33)|12.2.2010 21:02
Ja som si myslel ze zle foti fotak. A akym programom sa da zmensit video? Este by som chcel vediet ze vo fotaku sa da nastavit ISO. Tak ak ho nastavim cim mensie tym budu lepsie fotky?
Milan Šurkala (3381)|12.2.2010 22:08
[quote=slovacik;4894]Ja som si myslel ze zle foti fotak. A akym programom sa da zmensit video? Este by som chcel vediet ze vo fotaku sa da nastavit ISO. Tak ak ho nastavim cim mensie tym budu lepsie fotky?[/quote]

Zmensuju napr. ve VirtualDubu. Ale programu je hodne. Cim nizsi ISO, tim mensi sum. Ruku v ruce s tim by mely byt fotky i ostrejsi a detailnejsi, nicmene nizke ISO znamena i delsi expozicni cas, takze se muze stat, ze fotky budou rozmazane pohybovou neostrosti. Staci polozit na neco pevneho a je to (prip. pouzit stativ).
slovacik (33)|28.3.2010 18:33
Ahojte, chcel by som sa poradit: panasonic FS 7
-preco nemozem ked mam fotoaparat pripojený k pocítacu vymazať fotky vo fotoaparáte? Upozorňuje ma to, že disc je chránený proti vymazaniu. Takže vymazujem fotky len cez fotoaparát. Dá sa to nejak spraviť?
- dnes som bol v prírode a ked som fotil krajinku tak les v popredí je velmi tmavý a pozadie je pekné dá sa to nejak nastavit vo fotoaparáte aby to fotilo svetlejsie? Rozdiel v automatike a krajinke neni žiadny.
Dá sa aj na automatike fotit na menej ako 10 Mpx ? Kde sa to dá nastavit?
busy (782)|28.3.2010 19:55
[quote=slovacik;5353]Ahojte, chcel by som sa poradit: panasonic FS 7
-preco nemozem ked mam fotoaparat pripojený k pocítacu vymazať fotky vo fotoaparáte? Upozorňuje ma to, že disc je chránený proti vymazaniu. Takže vymazujem fotky len cez fotoaparát. Dá sa to nejak spraviť?[/quote]

Ano, to je niekedy dost neprijemne, fotoaparat proste nepodporuje zapis na kartu cez USB.
Ja to riesim takto: Vo fotoaparate mam velmi velku kartu (16GB), a fotim fotim, fotky nemazem, iba kopirujem, a ked po par mesiacoch zaplnim kartu, vyberiem ju, vlozim do citacky a vsetko co uz mam medzitym postahovane naraz zmazem. Ak sa mi karta zaplni niekde v terene a nemam po ruke pocitac, rucne zmazem nejake dlhe video.

To ze sa neda z pocitaca zapisovat, ma aj svoju vyhodu - clovek sa nemusi bat pripojit fotak kablikom k nejakemu neznamemu, potencialne zavirenemu pocitacu :)

[quote=slovacik;5353]- dnes som bol v prírode a ked som fotil krajinku tak les v popredí je velmi tmavý a pozadie je pekné dá sa to nejak nastavit vo fotoaparáte aby to fotilo svetlejsie? Rozdiel v automatike a krajinke neni žiadny.[/quote]

Da sa pouzit kompenzacia expozicie, treba nastavit do plusu.

[quote=slovacik;5353]Dá sa aj na automatike fotit na menej ako 10 Mpx ? Kde sa to dá nastavit?[/quote]

Ano, rozlisenie sa da nastavit aj v klasickej automatike (rezim P) a aj v inteligentnej (rezim iA). Nastavuje sa to v menu, mala by to byt hned prva polozka hore.
Milan Šurkala (3381)|28.3.2010 20:46
1, Panasonicy to pres dodavany program proste neumi.
2, Reseni 1 - jak rekl busy, tak nastavit korekci do plusu. Reseni 2 - nastavit mereni expozice s prioritou stredu. Kdyz pak ve stredu snimku bude obloha, ta bude spravne exponovana, les bude tmavy. Kdyz bude ve stredu snimku les, ten bude spravne exponovany, obloha svetla. Toto je nutne delat s namacknutim spouste. Tedy postup pri vasem problemu. Namirit prostredek fotky na les, namacknout spoust. Tim se zmeri expozice v tomto stredu, ted les bude dpbre exponovany. Pak drzet namacknutou spoust, upravit kompozici do pozadovaneho stavu a domacknout. Ono to vypada hodne slozite, ale uprimne receno, je to skvely zpusob a osobne uz fotit bez namacknuti nedokazu, proste mi to nejde.
3, Melo by to jit, jen moc nevim, proc by to clovek mel delat. Nikdy nevite, kdy se ty megapixely, hodi. A pametove karty jsou hodne velike.
slovacik (33)|28.3.2010 20:57
Tak som zas o nieco mudrejsi.
- cez citacku kariet by to teda malo ist?
- co je to korekcia do plusu? Vobec som to nepochopil. To druhe riesenie p. Šurkalu mi je jasne a najblizsie to skusim.
- to zmensenie megapixelov som chcel preto lebo ked posielam fotky mailom tak su dost velke a dlho trva pokial sa odoslu. Kartu mam dost velku takze s kartou by nabol problem.
Dakujem za rady
stalak (162)|28.3.2010 22:32
- co je to korekcia do plusu? Vobec som to nepochopil.
Korekce expozice a ve fotoaparátech ji najdeš pod značkou EV a znamínky+ a - ;) při focení za silného slunce si nastavíš EV do mínusu a vyhneš se přepalům třeba na omítce domu atd.a když máš třeba ten vzpomínaný les utopený ve stínu,tak si nastavíš hodnotu EV podle potřeby do +(prosvětlíš scénu),tyto změny se Ti projeví i v náhledu na displeji foťáku,takže nehrozí že toto nastavení nějak zvlášť přeženeš
Milan Šurkala (3381)|28.3.2010 22:45
[quote=slovacik;5357]Tak som zas o nieco mudrejsi.
- cez citacku kariet by to teda malo ist?
- co je to korekcia do plusu? Vobec som to nepochopil. To druhe riesenie p. Šurkalu mi je jasne a najblizsie to skusim.
- to zmensenie megapixelov som chcel preto lebo ked posielam fotky mailom tak su dost velke a dlho trva pokial sa odoslu. Kartu mam dost velku takze s kartou by nabol problem.
Dakujem za rady[/quote]

1, Ano.
2, Jak rikal stalak. Je to jedna z moznosti, jak upravit to, co nastavuje automatika. Osobne ale tehoz dosahuju tim postupem, jak jsem rikal. Kdyz vidim, ze mi automatika dela tmavsi fotky, nez bych chtel, tak proste namacknu spoust pri namireni na neco tmavsiho (pochopitelne ve stejne dalce, aby se spravne zaostrilo). Je to mnohem rychlejsi a pohodlnejsi, nez precvakavat tlacitka korekce expozice, protoze vse vyridim temi tlacitky (tj. jenom spoust), ktera bych zmackl tak ci tak.
3, Uprednostnil bych fotit do plneho rozliseni a zmensovat az v pc pred tim, nez to mailem odeslu ;)
slovacik (33)|29.3.2010 15:57
Mam Zoner photo studio 12 ale kde sa da zmensit velkost fotiek? Nikde som nenasiel na kolko Mpx sa to da zmensit. Na ake rozumne rozmery sa fotky upravuju?
stalak (162)|29.3.2010 20:40
2, Jak rikal stalak. Je to jedna z moznosti, jak upravit to, co nastavuje automatika. Osobne ale tehoz dosahuju tim postupem, jak jsem rikal. Kdyz vidim, ze mi automatika dela tmavsi fotky, nez bych chtel, tak proste namacknu spoust pri namireni na neco tmavsiho (pochopitelne ve stejne dalce, aby se spravne zaostrilo). Je to mnohem rychlejsi a pohodlnejsi, nez precvakavat tlacitka korekce expozice, protoze vse vyridim temi tlacitky (tj. jenom spoust), ktera bych zmackl tak ci tak.

Tak tu jsem spíš odpověděl na otázku co to je nastavení EV,jak píšeš Milane ten Tvůj 2.postup,tak ten používám u mobilu a hlavně u makra.On totiž můj SE K770i neumí a nebo až na hodně pokusů zaostřit třeba květ pampelišky,ale ostří pořád za ni třeba na trávu,když mám ale brouka na lupenu tak ostří rychle a přesně a já dělám to že si zaostřím do dlaně-ale!!! tu musím nastavit podobnému světlu snímané scény,takže někdy nastavím dlaň proti slunci,jindy mírně mimo atd.a tím se vyhnu přesvětlení scény a nebo naopak,ale dokážu tímto způsobem v pravé poledne udělat večerní fotku.U mobilu to mám zmáklé :) funguje to opravdu rychle a přesně ;)
stalak (162)|29.3.2010 20:58
[quote=slovacik;5365]Mam Zoner photo studio 12 ale kde sa da zmensit velkost fotiek? Nikde som nenasiel na kolko Mpx sa to da zmensit. Na ake rozumne rozmery sa fotky upravuju?[/quote]

Tak tohle by mělo být snad stejné jak u 10.Vlevo nahoře upravit vyjede nástrojová lišta a ví musí být kolonka změna rozměrů.Po rozkliknutí se objeví 2 fotky vedle sebe a máš tam převzorkovat fotografii a pod tím kolonky šířka a výška a vpravo si potvrď pixely.A když si zaškrtneš políčko zachovat proporce,tak když zmenšíš širší stranu fotky třeba na 1024 tak se Ti výška automaticky upraví na 768.Tu jen záleží jestli fotíš na 3:2,16:9 atd.
slovacik (33)|16.5.2010 11:57
Ahojte mozete mi poradit ako sa zbavit alebo kde robim chybu ked som vcera v byte vecer fotil oslavu a na bielej stene v pozadi som mal akoby tmavsie flaky roznych rozmerov a tvarov?
Milan Šurkala (3381)|16.5.2010 14:46
Nepujde treba o odlesky blesku od leskle desky stolu? Ono to pak na stenu hazi ruzna prasatka a jsou tam pak svetle a tmave casti. Bez pripojene fotky ti ale tezko reknu, zda to muze byt timto.
slovacik (33)|16.5.2010 19:01
kedze som laik tak neviem ako a kde sa daju pripojit fotky. Ale je mozne ze to bude odleskom stola so sklom.
Milan Šurkala (3381)|16.5.2010 19:57
[quote=slovacik;5922]kedze som laik tak neviem ako a kde sa daju pripojit fotky. Ale je mozne ze to bude odleskom stola so sklom.[/quote]

Je to jednoduche, kousek pod formularem, do ktereho pises text (prispevek do fora), mas tlacitko Spravovat prilohy. Staci kliknout, objevi se nove okno. V sekci Nahrát soubor ze svého počítače das Prochazet, najdes danou fotku, zmackes Upload a je to, dole Zavrit toto okno a fotka by tam mela byt.
slovacik (33)|16.5.2010 20:15
tak snad sa mi to podarilo. skusil som to orezat a len tu cast kde su tie fleky za hlavou posielam. Snad to bude stacit. Ale aspon som zas mudrejsi :)
P1000169 orez.jpg
Milan Šurkala (3381)|16.5.2010 20:38
jj, tak toto je presne ten odlesk blesku, o kterem jsem mluvil. Lze si vsimnout, ze ta hlava hazi vlastne stin a ten ma prave tvar hlavy.
slovacik (33)|16.5.2010 21:04
A da sa tomu nejak vyhnut?
busy (782)|16.5.2010 21:26
Treba skusit fotit z nejakeho ineho uhla, aby odlesky neboli v zornom poli...
Milan Šurkala (3381)|16.5.2010 21:57
[quote=slovacik;5929]A da sa tomu nejak vyhnut?[/quote]

Jakmile blesk dopada z jakehokoli uhlu od 0 do 90 stupnu, skoro se to neda. Fotit pod urovni stolu asi nebude to prave orechove :-) Takze moznosti, ktere by mohly fungovat:
a) hodit na stul nebo to leskle, co odlesky zpusobuje, ubrus :-)
b) zkusit slow synchro blesk, diky cemuz bude do obrazu vice "kecat" prirozena slozka svetla - tedy zarovka, zarivka, denni svetlo a ne blesk.